«Гострі отруєння: класифікація, клінічні ознаки, надання першої медичної допомоги.»Дата конвертації09.09.2018
Розмір79.5 Kb.
ТипПлан-конспект
ЗАТВЕРДЖУЮ

_________________________

__________

“___” __________ 201_ рокуПЛАН-КОНСПЕКТ


проведення заняття із питань надання домедичної допомоги

з персоналом ______________________________________________________
Тема: «Гострі отруєння: класифікація, клінічні ознаки, надання першої медичної допомоги.».

Навчальна мета: вивчити гострі отруєння: класифікація, клінічні ознаки, надання першої медичної допомоги.

Час проведення: 1 год.
Місце проведення: навчальний клас

Навчально-матеріальне забезпечення: план-конспект


Нормативно-правові акти і література:

Велика медична енциклопедія. - М.: Радянська енциклопедія, 1982. - С.113.

Буянов В.М. Перша медична допомога. - М., 1978. - С.155.

Рожінского М.М., КатковскійГ.Б. надання долікарської допомоги. - М., 1980. - С.43.

Буянов В.М. Перша медична допомога. - М., 1978. - С.159.

Хван Т.А., Хван П.А. Безпека життєдіяльності. - Ростов н / Д, 2001. - С.161.Порядок проведення заняття:
1. Організаційні заходи - 5 хв.

перевірка присутніх; оголошення теми і мети заняття.

2. Контроль знань - 5 хв.

перевірка засвоєння раніше пройденого матеріалу.

3. Викладення матеріалу теми - 25 хв.

Питання, які вивчатимуться:

3.1. Отруєння

3.2. Класифікація отруєнь

3.4 Отруєння чадним та світильним газом

3.5. Харчові отруєння

3.6 Отруєння отрутохімікатами

3.7 Отруєння кислотами і лугами3.8 Отруєння лікарськими препаратами та алкоголем

Питання та їх стислий зміст


Методичні вказівки.

Введення
Сучасний етап розвитку людського суспільства характеризується бурхливим розвитком техніки, промисловості, величезними досягненнями науки, що створює нові блага для суспільства, поліпшуючи умови трудової діяльності і відпочинку людей. Однак розвиток техніки у ряді випадків збільшує небезпеку несприятливих впливів на людину.
Пропорційно урбанізації населення та зростання споживання хімічних засобів у домашньому господарстві зростає частота гострих отруєнь. Кількість хворих з отруєннями перевершує число госпіталізованих з приводу гострого інфаркту міокарда, а кількість летальних результатів в 2 рази більше, ніж при дорожньо-транспортних пригодах.
Тому мета даної роботи розглянути поняття та класифікацію отруєнь, а також вказати загальні принципи надання невідкладної допомоги при отруєннях.
1. Отруєння
«Отруєння - патологічні процеси, що розвиваються внаслідок впливу на людину або тваринного екзогенно що потрапили в організм хімічних речовин, здатних викликати порушення різних фізіологічних функцій і створити небезпеку для життя». [1]
Отруєння є постійною проблемою клінічної медицини, оскільки в навколишньому середовищі людини завжди існують хімічні речовини, що володіють токсичною властивостями.
Однак особливу актуальність ця проблема набула з розвитком хімії, особливо хімічних речовин, широко застосовуються для промислових, сільськогосподарських, побутових, медичних та інших цілей. Багато з них при неправильному використанні та зберіганні стають причиною гострих і хронічних отруєнь.
Гострі отруєння мають переважно побутовий, а хронічні - професійний характер.
2. Класифікація отруєнь
Єдиної класифікації отруєнь немає у зв'язку з їх етіологічним різноманіттям, великим числом отруйних речовин, різноманітністю шляхів їх надходження в організм, умов і способів взаємодії отрут з організмом.
Найбільш поширена класифікація отруєнь за назвою викликав їх речовини (отруєння хлорофосом, миш'яком, дихлоретаном та ін), за назвою групи, до якої відноситься токсичний агент, (отруєння барбітуратами, кислотами, лугами та ін), за назвою цілого класу, що об'єднує різні хімічні речовини за спільністю їх застосування (отруєння отрутохімікатами, ліками) або походження (отруєння рослинними, тваринними, синтетичними отрутами).
У залежності від шляху надходження отрут в організм розрізняють інгаляційні (через дихальні шляхи), пероральні (через рот), перкутанні (через шкіру), ін'єкційні (при парентеральному введенні) отруєння і пр.
При характеристиці отруєнь широко використовують і існуючі класифікації отрут за принципом їх дії (дратівливі, прижигающие, гемолітичні та ін) і «виборчої токсичності» (нефротоксичні, гепатотоксичні, кардіотоксичні та ін.)
Клінічна класифікація передбачає виділення гострих і хронічних отруєнь, а також стосується оцінки тяжкості стану хворого (легке, середньої тяжкості, тяжкий і вкрай важкий), що з урахуванням умов виникнення отруєння (побутове, виробниче, медичне) і його причини має велике значення в судово- медичних відносинах.
2.1 Отруєння чадним та світильним газом
Отруєння чадним газом (окис вуглецю СО) _ можливо на виробництвах, де чадний газ використовується для синтезу ряду органічних речовин, у гаражах при поганій вентиляції, в непровітрюваних знову забарвлених приміщеннях, а також в домашніх умовах - при витоку світильного газу і при несвоєчасно закритих пічних заслінках в приміщеннях з пічним опаленням.
Ранніми симптомами отруєння є головний біль, тяжкість в голові, нудота, запаморочення, шум у вухах, серцебиття. Дещо пізніше з'являються м'язова слабкість, блювання. При подальшому перебуванні в отруєної атмосфері слабість наростає, виникає сонливість, потьмарення свідомості, задишка. У постраждалих в цей період відзначається блідість шкірних покривів, іноді наявність червоних плямі на тілі. При подальшому вдиханні чадного газу дихання стає поверхневим, виникають судоми настає смерть від паралічу центру дихання.
«Перша допомога полягає, перш за все, в негайному видаленні отруєного з даного приміщення. При слабкому поверхневому диханні або його зупинці необхідно негайно розпочати штучне дихання, яке слід проводити до появи самостійного адекватного дихання або до появи явних ознак біологічної смерті. Хворі з важким отруєнням підлягають госпіталізації, так як можливий розвиток важких ускладнень з боку легенів і нервової системи в більш пізньому періоді ». [2]
2.2 Харчові отруєння
«При прийомі всередину недоброякісних (інфікованих) продуктів тваринного походження (м'ясо, риба, ковбасні вироби, м'ясні та рибні консерви, молоко і вироби з нього тощо) виникає харчове отруєння - харчова токсикоінфекція. Захворювання викликають знаходяться в даному продукті мікроби і продукти їх життєдіяльності - токсини ». [3] М'ясо, риба можуть інфікуватися ще за життя тварин, але найбільш часто це відбувається в процесі приготування їжі і неправильного зберігання харчових продуктів. Перші симптоми захворювання проявляються через 2-4 години після прийому зараженого продукту в деяких випадках захворювання може виявитися через більший проміжок часу 20-26 годин.
Захворювання зазвичай починається раптово: гостро виникають загальне нездужання, нудота, часто повторна блювота, переймоподібні болі в животі, частий рідкий стілець, іноді з домішкою слизу і прожилками крові. Дуже швидко наростає інтоксикація, що проявляє зниженням артеріального тиску, частоту і ослабленням пульсу, блідістю, спрагою, високої темпі; турою (38-40 ° С). Якщо хворого залишити без допомоги явища інтоксикації наростають катастрофічно швидко, наростає серцево-судинна недостатність виникають судомні скорочення м'язів, настає колапс і смерть.
Перша допомога полягає в негайному промиванні шлунка водою за допомогою шлункового зонд або шляхом викликання штучної блювоти-рясне пиття теплої води (1,5-2 л) з наступним роздратуванням кореня язика. Промивати слід до «чистої води». Давати багато пити потрібно і при самостійній блювоті. Для якнайшвидшого видалення з кишечника інфікованих продуктів хворому необхідно дати карболен (шлунковий вугілля) і проносне. Забороняється прийом будь-якої їжі (протягом 1-2 діб), але призначається рясне пиття. До постраждалого варто викликати швидку медичну допомогу або доставить його до медичної установи.
Отруєння грибами може відбутися при прийомі отруйних грибів, а також їстівних грибів, якщо вони зіпсовані. При отруєнні грибами необхідно негайно почати промивання шлунка водою, розчином перманганату калію за допомогою зонда або методом штучної блювоти. Потім дають проносне, кілька разів ставлять очисні клізми.
До харчових отруєнь відноситься ботулізм - гостре інфекційне захворювання, при якому відбувається ураження центральної нервової системи токсинами, які виділяються анаеробної спороносной бацилою.
Захворювання починається з головного болю, загального нездужання, запаморочення. Стілець відсутній, живіт роздувається. Температура тіла залишається нормальною. Стан прогресивно погіршується, через добу від початку захворювання з'являються ознаки важкого ураження головного мозку: виникає двоїння в очах, косоокість, опущення верхньої повіки, параліч м'якого піднебіння, голос стає невиразним, порушується акт ковтання. Здуття живота збільшується, спостерігається затримка сечі. Захворювання швидко прогресує, і хворий протягом перших 5 діб вмирає від паралічу дихального центру і серцевої слабкості. Перша допомога аналогічна допомоги при інших харчових отруєннях. Необхідно знати, що основним методом лікування є швидке введення хворому специфічної антіботулініческой сироватки. Тому хворого на ботулізм треба негайно доставити до лікарні.
2.3 Отруєння отрутохімікатами
У сільському господарстві в даний час широко користуються хімічні препарати - отрутохімікати для боротьби з бур'янами, хворобами та шкідниками культурних рослин. При строгому виконанні інструкції по застосуванню і зберігання отрутохімікатів повністю виключена можливість отруєння населення. Ті, хто має місце отруєння отрутохімікатами є результатом грубих порушень цих інструкцій. Найбільш часто відбуваються отруєння фосфорорганічними сполуками (тіофос, хлорофос), які можуть потрапляти в організм інгаляційним шляхом разом з повітрям і ентерально - разом з харчовими продуктами. При попаданні на слизові оболонки можливі їх опіки.
Прихований період хвороби триває 15-60 хв. Потім з'являються симптоми ураження нервової системи, підвищене слиновиділення, виділення мокротиння, пітливість. Дихання частішає, стає гучним з хрипами, чутними на відстані. Хворий стає неспокійним, порушеною, незабаром приєднуються судоми нижніх кінцівок і посилена перистальтика. Дещо пізніше наступають паралічі мускулатури, у тому числі і дихальної. Зупинка дихання веде до асфіксії та смерті.
«При отруєннях, що виникли внаслідок вдихання отрутохімікатів, основним завданням першої допомоги є негайна транспортування потерпілого в стаціонар. При можливості необхідно дати 6-8 крапель 0,1% розчину атропіну або 1-2 таблетки беладонни. У разі зупинки дихання слід проводити безперервне штучне дихання. При отруєннях внаслідок попадання отрут в шлунково-кишковий тракт необхідно промивання шлунку водою з суспензією активованого вугілля; дають сольові проносні. Отрутохімікати з шкіри і слизових оболонок слід видалити струменем води ». [4]
2.4 Отруєння кислотами і лугами
При отруєнні (прийомі всередину) концентрованими кислотами та їдкими лугами дуже швидко розвивається тяжкий стан, що пояснюється в першу чергу виникли обширними опіками порожнини рота, глотки, стравоходу, шлунка, а нерідко і гортані, пізніше впливом всмоктались речовин на життєво важливі органи (печінка, нирки, легені, серце). Концентровані кислоти та луги мають різко вираженими властивостями руйнувати тканини. Слизові оболонки - значно менш міцні тканини, ніж шкіра, тому вони руйнуються і некротіеіруются швидше і глибше.
На слизовій оболонці рота, губах виникають опіки і струпи. При опіках сірчаної кислотою струпи чорного кольору, при опіках азотної - сіро-жовтого кольору, при опіках соляної - жовтувато-зеленого кольору, при опіках оцтової - сіро-білого кольору.
Луги легше проникають через тканини і тому він вражають тканини на велику глибину. Опікова поверхня дуже пухка, що розпадається, білястого кольору. Негайно після прийому всередину кислоти або лугу у хворих виникають сильні болі в роті, за грудиною. Хворі кидаються від болю. Майже завжди спостерігається болісна блювота, часто з домішкою крові. Швидко виникає больовий шок. Можливий набряк гортані з доследующім розвитком асфіксії. При прийомі великих кількостей кислоти або лугу дуже швидко розвивається серцева слабкість, колапс. Важко протікають поразки нашатирним спиртом. Больовий синдром при цьому ураженні супроводжується задухою, так як страждають і дихальні шляхи.
Надає першу допомогу повинен відразу з'ясувати, якою речовиною відбулося отруєння, оскільки від цього залежать способи надання допомоги.
«При отруєнні концентрованим кислотами, якщо немає симптомів прориву стравоходу і шлунку, необхідно перш за все промити шлунок через товстий зонд 6-10 л теплої води з додаванням паленої магнезії (20 г на 1 л рідини). Якщо неможливо здійснити промивання через зонд, то таким хворим можна давати пити молоко, рослинне або тваринне масло, яєчні білки та інші обволікаючі засоби.
При отруєнні карболової кислотою та її похідними молоко, масло, жири протипоказані. У цьому випадку краще давати пити палену магнезію з водою вапняну воду. Ці речовини показані і при отруєннях усіма іншими кислотами.
При отруєнні концентрованими лугами також необхідно негайно промити шлунок 6-10 л теплої води або розчином лимонної або оцтової кислоти. Промивання показано в перші 4 год після отруєння. У разі відсутності зонда і неможливості промивання (важкий стан, набряк гортані та ін) дають пити обволікаючі засоби, 2-3% розчин лимонної або оцтової кислоти (по 1 столовій ложці кожні 5 хв). Основним завданням першої допомоги є негайна доставка потерпілого в лікувальний заклад, де йому буде надана невідкладна лікарська допомога. Слід пам'ятати, що при підозрі на перфорацію стравоходу або шлунку (різкі болі в животі, нестерпні болі за грудиною) поїти потерпілого і тим більше промивати шлунок не слід ». [5]
2.5 Отруєння лікарськими препаратами та алкоголем
Отруєння медикаментозними засобами найчастіше спостерігається у дітей, в сім'ях, де неправильно зберігають ліки - у місцях, доступних для дітей. Отруєння дорослих відбуваються при випадковому передозуванні, суїцидальних спробах і в осіб, які страждають наркоманією. Прояв отруєнь надзвичайно різноманітно і залежить від виду лікарської речовини.
При пере дозуванні болезаспокійливих і жарознижуючих засобів відбувається порушення процесів гальмування і збудження в центральній нервовій системі, парез капілярів і посилена віддача тілом тепла. Це супроводжується посиленим потовиділенням, розвитком слабкості, сонливості, яка може перейти в глибокий сон і навіть в несвідомий стан, іноді з порушенням дихання.
Постраждалий повинен бути негайно доставлений в лікувальний заклад. При порушенні дихання і серцевої діяльності необхідно проводити реанімаційні заходи.
Досить часто отруєння розвиваються при передозуванні снодійних засобів (барбаміл, ноксирон, нембутал та ін.) При отруєнні спостерігається глибоке гальмування центральної нервової системи, сон переходить в несвідомий стан з наступним паралічем дихального центру. Хворі бліді, дихання поверхневе і рідкісне, неритмічне, часто хрипить, клекоче.
При збереженій свідомості необхідно промити шлунок, викликати активну блювоту. У разі порушення дихання показано штучне дихання.
При отруєннях наркотиками виникають запаморочення, нудота блювання, слабкість, сонливість. При значному передозуванні розвиваються глибокий сон, несвідоме її стояння, яке закінчується паралічем дихального центру і центру кровообігу. Хворий блідий, спостерігається ціаноз губ, дихання неправильне, зіниці різко звужені.
Перша допомога полягає в якнайшвидшій доставці потерпілого до лікувальної установи. При зупинці дихання і кровообігу проводять реанімаційні заходи.
При прийомі значних (токсичних) кількостей алкоголю можливо навіть смертельне отруєння. Алкоголь впливає на серце, судини, шлунково-кишковий тракт, печінку, нирки. Основний вплив він робить на головний мозок. При важкому ступені сп'яніння людина засинає, потім сон переходь в несвідомий стан. Часто спостерігаються блювання, мимовільне сечовиділення. Різко пригнічується нку вальний центр, що проявляється рідкісним неритмічним диханням. При паралічі центру дихання настає смерть.
Перш за все необхідно забезпечивши приплив свіжого повітря (відчинити вікно, винести отрав ленного на вулицю, викликати блювоту шляхом «малих промивань», при збереженій свідомості варто дати випити гарячого міцного кава). При зупинці дихання необхідно проводити штучне дихання та інші реанімаційні заходи.
Висновок
Отруєння - хворобливий стан, викликаний потрапили в організм отруйними речовинами. Найбільш часті гострі отруєння. Вони вимагають надання термінової допомоги. Серед них переважають побутові отруєння різними хімічними препаратами (ліки, засоби побутової хімії, отрутохімікати та ін) При підозрі на отруєння на отруєння необхідно негайно викликати лікаря або відправити хворого до найближчого медичного закладу.
До приходу лікаря перша допомога при будь-якому отруєнні полягає в найбільш швидкому видаленні отрути з організму або у знешкодженні його в організмі. Дуже часто ефективним засобом для виведення отрути є промивання шлунку.
Слід, однак, пам'ятати, що заходи першої допомоги можна застосовувати лише при твердій впевненості в отруєнні тим чи іншим речовиною, так як деякі гострі захворювання можуть супроводжуватися подібними проявами, і застосування таких заходів, як промивання шлунка, прийом проносних засобів, може призвести до небажаних , часом тяжких наслідків.

Під запис

4. Закріплення вивченого матеріалу – 5 хв.


Питання для закріплення:

4.1. Отруєння

4.2. Класифікація отруєнь

3.4 Отруєння чадним та світильним газом

4.5. Харчові отруєння

4.6 Отруєння отрутохімікатами

4.7 Отруєння кислотами і лугами

4.8 Отруєння лікарськими препаратами та алкоголем

5. Підведення підсумків – 5 хв.

вказати на питання, які вимагають підвищеної уваги;

оголосити оцінки;

відповісти на запитання


План-конспект склав:

_____________________________


___________ 201_ року
Каталог: filesforsetup -> Slujbova pidgotovka -> Medychna pidgotovka
Slujbova pidgotovka -> Україна у міжнародній системі безпеки під час військової агресії Російської Федерації на сході України та анексії Криму
Slujbova pidgotovka -> Спорядження ланки гдзс. Сигнали управління. Робота із засобами зв’язку І підтримання зв’язку
Slujbova pidgotovka -> «Організація пожежно-рятувальних робіт в Україні»
Slujbova pidgotovka -> «Причини виникнення пожежі і параметри, що характеризують її розвиток. Класифікація пожеж»
Slujbova pidgotovka -> «Основи організації та забезпечення зв’язку в органах управління та підрозділах дснс україни»
Slujbova pidgotovka -> «Особливості гасіння небезпечних хімічних речовин та матеріалів»
Slujbova pidgotovka -> План-конспект проведення заняття з гуманітарної підготовки з персоналом
Slujbova pidgotovka -> «Засоби для санітарної та спеціальної обробки»
Slujbova pidgotovka -> «Гасіння лісових (торф'яних) пожеж»
Medychna pidgotovka -> «Порядок надання домедичної допомоги постраждалим при підозрі на травму голови


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка