Говорячи про генетику. Непогано було б уточнити, що краще успадкувати таланти, ніж хвороби… Генетика людиниСторінка1/10
Дата конвертації23.03.2019
Розмір0.71 Mb.
#85482
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Говорячи про генетику. Непогано було б уточнити,

що краще успадкувати таланти, ніж хвороби…
Генетика людини

  • Мета: Поглибити знання про різноманіття спадкових хвороб та вад розвитку.

  • Розробити заходи з їх профілактики

  • Озброїтись технікою розв'язування задач з медико – генетичного консультування


І. Сьогодні ми з вами зібралися аби озброїтись вивченим з минулих тем, проявити вміння відстоювати власну точку зору. І з висоти 11 класу зрозуміти, що ми, маючи певних багаж знань вже доросли до того, що можемо давати поради іншим. Можливо, навіть дорослим людям.

Дуже надіюся, що ваше вміння вставити своє слово у розповідь вчителя вам стане у пригоді і сьогодні. Тому я почну свою розповідь, а від вас чекаю, що коли я зроблю паузу, ви не заставите себе довго чекати.Розповідь вчителя з елементами бесіди учнів:

Життя людини починається з тієї самої миті, коли в материнському організмі зливаються дві статеві клітини: жіноча, яка називається …….. та чоловіча – це …….., які повинні нести здорові …… хромосоми. Відтоді відбувається магія, утворюється новий організм. Спочатку це лише клітина, в якій ……. хромосом, у яких записана вся історія роду жінки та чоловіка. Відбуваються перетворення, пере комбінації і з’являються нові ознаки, ознаки дитини, яка не буде на 50 % батько і на 50 % - мати, це буде нова жива істота, з її характером, здібностями, талантом. Тепер ці новоутворені ознаки будуть визначати, ким виросте ця нова людина. І не дай, Бог, цей процес порушено, нормальний розвиток майбутньої дитини неможливий – тут і з’являються вроджені хвороби, вади, недоліки…

Народження хворої дитини – це горе для батьків. Вперше дізнавшись про діагноз своєї дитини, батьки у відчаї почувають себе винними перед дитиною. У родині стає напруженою атмосфера, і всі внутрішні конфлікти точаться навколо хворої дитини.

Що ж таке аномалії у розвитку дитини, вроджені вади, що їх спричиняє. Чи можливо запобігти народженню хворої дитини, наскільки сучасна наука дає можливість попередити це страшне лихо, ми дізнаємось сьогодні на уроці.ІІ. Тема уроку – Генетика людини. Медико – генетичне консультування.

Визначте поняття:  1. що таке генетика?

( наука про закономірності спадковості та мінливості. Вивчає як саме успадкуються ознаки, що вплине на успадкування, як вони проявляться у поколіннях, тощо)

2 Що ми вкладаємо в поняття « ген»

- ділянка ДНК, яка несе певну інформацію про функціонування організму ( ознаку, кілька зчеплених ознак, тощо)  1. Визначте поняття «людина»

( біологічний вид живих істот, належить до царства Тварин, має у соматичних клітинах по 46 хромосом. Стать визначається однією парою хромосом – статевою – ХУ, характеризується високим розвитком ВНД, має складну поведінку, емоції, характер, …)

Так дійсно, молекулярна генетика підтверджує, що людина має єдність з тваринним світом. Походження людини доведено при дослідженні її геному. На 99 % геном людини подібний до геному свиней або мишей. Удосконалення людини здійснюється за тими ж законами, які існують в усій біологічній еволюції: в умовах природного добору, спадковості та мінливості. Людині властива велика мінливість. Пригадайте – скільки існує людей на землі? _______Скільки рас?

( європеоїдна, монголоїдна. Негроїдна)

Чи можна вважати людей різних рас одним видом?

( так вони мають життєздатне та живуче потомство).

Усі ми мріємо про те, щоб наші діти були здоровими, здібними та щасливими, щоб від нас, батьків вони отримали лише хороші якості. Але так буває не завжди. І ви вже знаєте, що передаються нащадкам схильність( підвищена ймовірність) захворіти на атеросклероз, ішемічні хвороби серця, діабет, хвороби шлунку, алкоголізм, онкологічних захворювань, а не лише спадкові хвороби. Та й що ми знаємо про спадкові хвороби? Можливо вони з’явилися, як наслідок науково – технічного прогресу?

Проте палеонтологічні знахідки свідчать про те, що такі захворювання існували завжди.  • У 1914 році під час реставрації собору в Англії у склепі було знайдено рештки першого герцога Джона Табольта, вік яким - 500 років. Роботами керував нащадок герцога. Сумніву, що це був саме Табольт не було, і бути не могло, оскільки у скелета були зрослі фаланги пальців на тій самій руці, що і в його нащадка. Це сталося в результаті наявності домінантного гена, прояв якого в медицині називають симфалангією.

  • Багато доказів дає мистецтво. У Каїрському музеї є скульптура, зроблена 2,5 тис років до н.е.: у чоловіка короткі кінцівки( хондродистрофія).  • Живопис: Дієго Веласкес – іспанський художник. На портреті – карлик  • А на картині Михайла Врубеля « портрет сина» художник зобразив дитину, яка народилась із заячою губою.  • Тварини також хворіють на генетичні хвороби, особливо ті, які жили в місцях екологічних катастроф.

Чим більше людина пізнає себе, тим більше виникає питань. Не випадково у генетиків побутує приказка « рух від помилкового знання до дійсного незнання – це вже великий прогрес». Тож давайте й ми зробимо кілька кроків на цьому шляху.


ІІІ. Для початку давайте подумаємо, чим спадкові хвороби відрізняються від вроджених вад розвитку?

Каталог: doc -> files -> news -> 431
431 -> Тетяна Іллівна Ящишин викладач вищої категорії образотворчого мистецтва
431 -> Урок 1 Тема. Повітря, його склад
431 -> Урок «Двомембранні органели»
431 -> Розробки уроків світової літератури в 5 класі Вчитель світової літератури
431 -> Виготовлення із пластиліну на площині за зразком плоских зображень фруктів
431 -> Активні й пасивні дієприкметники. Творення активних дієприкметників теперішнього й минулого часу
431 -> Урок хімії у 8 класі т е м а: «Узагальнення знань з теми «Кислоти, їх склад, назви, класифікація, властивості та засоби безпеки при роботі з ними»
431 -> Технологія продуктивного уроку. Найпростіші тригонометричні рівняння
431 -> Україна. Київ-столиця України
431 -> Відносна густина газів. Обчислення відносної густини газів


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка