Гриби їстівні та отруйні



Дата конвертації23.03.2019
Розмір376 Kb.
#85168
ТипУрок
Тема уроку: Гриби їстівні та отруйні
Цілі уроку: формувати уявлення про гриби як царство живих організмів, формувати уявлення про ознаки грибів (різноманітність грибів у природі, будову, розмноження, класифікацію та значення грибів в природі і цінність їх для людей, охорону грибів; формування поняття їстівні гриби, отруйні гриби, вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби.

пізнавальні:

- дати уявлення про різноманітність грибів та їх значення;

- розширювати знання про їстівні та отруйні гриби.

розвивальні:

- розвивати вміння виявляти ознаки грибів;

- розвивати вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою інформацією, працювати за технологічною картою, вміння висловлювати судження, доводити твердження, обґрунтовувати, працювати в групі та самостійно;

- розвивати інтерес природи.



виховні:

- виховувати інтерес до природи, обережність;

- виховувати потребу точно висловлювати свої думки.
Обладнання і матеріали: ПК, презентація до уроку, карти із завданнями, наочність, ілюстрації, предметні зразки різних видів грибів (шапинковий гриб, гниле яблуко, картопля з фітофторою, трухле дерево, цвілий хліб, дріжджі), таблиці та схеми, підручник.

Хід уроку

I. Організаційний момент

1. Організація класу до уроку.

Продзвенів і стих дзвінок,

Починається урок.

Будьте активні і уважні всі,

Приготуйте, будь ласка місця свої.

– Любі діти, у нас на уроці присутні гості, які разом з нами сьогодні будуть подорожувати неосяжними пейзажами природи.

Тож тепер ми дружно станьмо,

На гостей уважно гляньмо,

Усмішками привітаймо

І тихенько за парти сідаймо.


– Живої природи світ таємничий

Ми на уроці сьогодні відкриєм.

Навчимось його красу не руйнувати,

А примножувати, любити, оберігати.



2. Синоптична хвилинка.

- Любі діти, чи знаєте ви, хто розповідає нам про погоду з екрана телевізора? Як називається професія людини, яка повідомляє нам щоденний прогноз погоди?

- Так, дійсно, це – синоптик.

Щоб урок наш розпочати,

Треба про погоду знати.

Нашому синоптику слово надаємо

І відомості про погоду слухаємо.

(Виступ синоптика)
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
Створення ситуації успіху.

- Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на уроці?» одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку отримали.



(У – уважні, С – старанні, П – працьовиті, І – інформовані, Х - хороші)

- Яке слово вийшло? УСПІХ. (картки з буквами учні прикріплюють на дошці).

- Що необхідно аби досягти успіхів? (Вчитися)

- Тож бажаю вам успіхів у навчальній діяльності!

- А як же буде побудована наша робота на уроці?

- Спочатку зʼясуємо, що нам вже відомо, виявимо, що ми ще не знаємо, потім спробуємо самостійно відкрити нове знання.


Робота над загадкою.

- З давніх-давен людина подорожує. Сьогодні ми з вами також відправимося у подорож, а от куди ми помандруємо – спробуйте дізнатися із загадки:

Влітку зелений, квітучий, співучий.

Іноді він загадковий і дивний.

Стане у пору осінню чарівний. (Ліс)

IIІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- А от таємницю якої саме живої природи ми будемо відкривати, ви дізнаєтесь, якщо виконаєте перше завдання, розшифруєте анаграму.

Анаграма: И Р Б Г И

3 2 4 1 5

- Сьогодні на уроці ми відправимось в ліс по гриби. Що ви хотіли б дізнатись про гриби? (Відповіді учнів.)

Висновок. Отже, сьогодні ми повинні дізнатись про розмноження, значення, будову, а також про їстівні та отруйні гриби, їх різноманітність.

Поетична хвилинка:


Помандруймо швидше вдаль,

Де зеленії верхівки

Підпирають небокрай.

Де берізки і ялинки,

Сосон край, старих дубів,

Назбираємо ми з вами

Повні кошики … (грибів)


— Ви вже, напевно, зрозуміли, що сьогодні ми поговоримо про гриби. Ви ознайомитеся з різноманітними грибами, дізнаєтеся про їхнє значення в природі та цінність для людей, їх охорону, навчитеся розрізняти їстівні та отруйні гриби.

Щоб урок минув не марно,

Працювати треба гарно.

Сама справитись не зможу,

Допомоги у вас попрошу.

IV. Актуалізація опорних знань

Вправа “Мікрофон”

- Ви хочете багато знати про гриби. Тому спочатку згадаємо ознаки живої природи. Назвіть швидко і чітко ознаки живої природи, передаючи “мікрофон” один одному. Кожний з вас має назвати одну ознаку, не повторюючи названі. (Народження, дихання, живлення, ріст, розмноження, відмирання.)

- Які з названих ознак притамані грибам? (Гриби ростуть, розмножуються, а отже і живляться, дихають, народжуються, вмирають.)

Технологія “Обери позицію”. Робота в групах.

На стінах класу розміщено таблиці: “Гриби - рослини”, “Гриби - тварини”, “Гриби - ?”

- Отже, ми з вами вивчили два царства живої природи: рослини і тварини.

- Прочитайте написи на таблицях, поміркуйте, оберіть позицію, обговоріть свій вибір в групах і обгрунтуйте свою відповідь. У процесі обговорення можна змінити свою позицію. (перейти до іншої групи).

У результаті обговорення весь клас може дійти єдиної думки або залишитися на різних позиціях.

- Прошу обрати доповідача від кожної групи. (Від кожної групи один учень обґрунтовує вибір.)


1. Бесіда

— Поки ми з вами будемо повторювати все, що знаємо про гриби, деякі учні виконають завдання на картках. Хто бажає отримати тестові завдання?



Тестування

1. Гриби — це:

а) рослини;

б) тварини;

в) представники особливого царства.
2. Які ознаки живих організмів мають гриби?

а) Дихають; б) живляться; в) ростуть;

г) розмножуються; д) вмирають.

— Отже, які ознаки живої природи мають гриби?

— Що ви вже знаєте про гриби?

— А чи памʼятаєте ви, яку будову мають гриби? (Так!)

— З яких двох частин складається гриб? (Підземної і наземної)

— Як називається наземна частина? (Плодове тіло)



— А от як саме називається кожна частина ви запишете на картках.

— Виконаємо взаємоперевірку.

— У кого виявилися помилки?

— Отже, назвіть всі частини шапинкового гриба.


V.Вивчення нового матеріалу

«Інтелектуальний кошик»

— А зараз відкладіть у свій інтелектуальний кошик те, що я вам розповім про гриби.

У світі налічується близько 2 мільйонів типів грибів, але при цьому класифіковано всього близько 80 тисяч.

Гриби здавна вважають цінним продуктом харчування. У них білків більше, ніж у м’ясі. Кількість мінеральних речовин приблизно така сама, як у фруктах, а фосфору в них стільки ж, як і в рибі.

Гриби вивчає наука МІКОЛОГІЯ.

Гриби – це корм для мешканців лісу (білочка за літо може насушити 1,5-2 тисячі грибів). А лосі лікуються мухоморами від червів-паразитів.

Із грибів виготовляють пеніцилін – сильний антибіотик, який лікує від багатьох тяжких хвороб.

Гриби – це не рослини і не тварини, а представники особливого царства, яке має багато видів.

— Спочатку завітаємо до шапинкових грибів (малюнки грибів).

— Чи знаєте, як називаються ці гриби?

— Що у них спільне?

— Так, шапинковий гриб складається із грибниці, ніжки, шапинки.

На шапинці з нижнього боку розмішуються трубочки, в яких утворюються маленькі "насінини". Вони називаються спорами. За допомогою спор гриб розмножується.



В одної печериці (шампіньйона) може дозріти 160 млн. спор!

— Як ви думаєте, а чим живляться гриби? (відмерлими рослинами і тваринами, всім, що міститься в лісовій підстилці)

— Є такі гриби, які утворюються в продуктах харчування. Це цвіль.

(Демонструю цвіль на хлібі).

— Кожного дня людина споживає хліб. Що треба для того, щоб його спекти?(Тепло, борошно, сіль, яйця, масло, настрій, піч, дріжджі).

— Дріжджі – це також гриби.

— Але є такі гриби, які викликають тяжкі хвороби серед рослин. Це сажкові гриби на кукурудзі. Це чорний порошок, схожий на сажу.

— А ще є чага (або березовий гриб – паразит, що викликає внутрішнє гниття стовбура берези). Трутовик (його спори потрапляють у свіжу рану в корі дерева, а грибниця трутовика згодом руйнує дерево).


  • Отже, всі гриби поділяються на їстівні та отруйні.

— Погляньте на таблицю "Їстівні і отруйні гриби"


Їстівні

Отруйні

білий гриб

опеньки


маслюк

печериця


сироїжка

мухомор

бліда поганка

опеньки несправжні

сатанинський гриб



— Уважно погляньте на таблицю та на зображення грибів і запамʼятайте, які з них їстівні, а які – отруйні.

— Якщо у звірів цар – лев, то у грибів царем вважається білий гриб, або боровик.

Запитання до «науковців»

– А чому гриби мають саме таку назву?

Маслюк. Маслюки ростуть біля молоденьких сосен. Називають їх маслюками за їх жовто – коричневу клейку шапку, наче змащену маслом.

Лисичка. У листяних і хвойних лісах часто зустрічаються гриби лисички. Жовтий колір цих грибів схожий на колір шерсті лисиці, тому і називають їх лисичками.

Підберезник. Називають цей гриб підберезником тому. Що він росте у березових лісах біля беріз.

Мухомор. Коли виросте цей гриб, шапка у нього вигинається так, що стає схожою на тарілочку. Пройде дощ, і набереться в тарілочку вода. Настоїться вона на грибі і стане отруйною для мух.

Опеньок. Бо ростуть на старих, трухлявих пеньках.

Музична фізкультхвилинка
— А що ви знаєте про те, як гриби можуть співіснувати з деякими рослинами?


  • Всі ці гриби ви вже, мабуть, добре знаєте і бачили їх не раз. Але наш світ дуже цікавий і різноманітний! В природі існує безліч видів грибів, які вражають своїм виглядом і незвичайними властивостями. Тож давайте разом дізнаємося про найцікавіші факти із життя грибів!

Факт про гриби №1 - Гриби старші за динозаврів

Доведеним є той факт, що гриби існували 400 мільйонів років тому, тобто, задовго до появи динозаврів. Вони є одними з найдавніших мешканців планети, поряд з папоротями. Але якщо гігантські папороті, що збереглися з того ж періоду, значно подрібнювали, то гриби, пристосовуючись, видозмінювалися і, схоже, всі ці види існують і зараз.



Факт про гриби №2 - Гриби засмагають

Дивно, але гриби, при достатній кількості сонячного світла, виробляють вітамін Д - від цього залежить колір їх капелюшків. Тобто вони насправді засмагають.



Факт про грибах №3 - Грибні рекорди

Важко повірити, але дуже великий білий гриб знайшли в Америці в 1985 році. Він важив 140 кг і мав охоплення два метри.

У штаті Орегон знайдена грибниця, що займає площу 900 гектарів і важить кілька сотень тонн.

А в Швейцарії виявили гриб у віці близько 1000 років - опеньок, розмірами 800х500 метрів. Його грибниця займає 35 гектарів площі швейцарського національного парку.



Факт про гриби №4 - Гриби - хижаки і вбивці

Гриби живляться черв'яками, розставляючи на них пастки. Якщо черв'як торкнеться такої пастки, то прилипає до неї і тут же виявляється обплутаним нитками грибниці. Врятуватися немає жодних шансів.

Однієї маленької блідої поганки вистачить, щоб убити 4 людини. А ось мухоморів знадобиться кілька штук.

Факт про гриби №5 - Гриб може «пробити» асфальт

У період росту тиск гриба досягає семи атмосфер (що дорівнює тиску в шинах самоскида-десятитонника). Тому, здавалося б, м'який капелюшок гриба може пробитися не тільки крізь асфальт і бетон, а й через більш тверді поверхні, такі як мармур і залізо.



Факт про гриби №6 - Гриби світяться в темряві

Деякі гриби мають грибниці, що світяться. Наприклад, опеньок осінній, густо зростаючий на трухлявих пнях. У темряві можна побачити, як грибниці світяться. Це видовище раніше дуже лякало людей, вони тут таки населили ліс відьмами і лісовиками. Що цікаво - мерехтіння таких вогнів нагадує пересування живих істот, так як змінюється при кожному нахилі, кожному повороті голови.



Факт про гриби - Гриби дуже живучі

Гриби виживають на висоті 30000 метрів над землею, витримують високе опромінення (в центрі Чорнобильської аварії гриби вижили) і тиск у 8 атмосфер. А ще вони можуть жити навіть на поверхні сірчаної кислоти.



Факт про гриби - Гриби - цілителі і «батьки» антибіотиків

Гриби з глибокої давнини використовувалися як лікарські засоби. Та й зараз у багатьох будинках росте в банках «чайний» або «молочний» гриб, напій з якого підвищує імунітет і бореться із запальними захворюваннями.

У 1940 році А. Флеммінг з дріжджових грибів виділив пеніцилін, відкривши еру антибіотиків.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Асоціативний кущ

— Які бувають гриби? Давайте створимо асоціативний кущ.



ГРИБИ


  1. Інтерактивна вправа “Гронування”

На дошці слово “Гриби”. Учні по черзі виходять і продовжують схему записами про значення грибів у природі.


3. Гра «Так чи ні?» (Робота із сигнальними картками)

— А зараз ми з вами попрацюємо із сигнальними картками. Приготуйте їх, будь ласка!

- Гриби — живі організми.

- Грибниця міститься в шапинці.

- Гриби розмножуються спорами.

- Мухомор, бліда поганка — отруйні гриби.

- Гриби живляться відмерлими рослинами і тваринами.

4. Уявна подорож до лісу

— Діти, на уроках основ здоровʼя ми вже опрацювали з вами тему «Відпочинок на природі» і «Прогулянка до лісу». Як нам необхідно підготуватися до походу в ліс, що треба одягти і взяти із собою? Давайте про це поговоримо!

— Всі ми любимо чудового осіннього дня ходити в ліс по гриби. Але гриби треба вміти збирати!

— Що ви знаєте про правила збирання грибів?



А грибниця – як рослина,

І гриби –її плоди,

Ніби, вишеньки на вишні,

Пам’ятай про це завжди,

А якщо якийсь незграба

Гриб зірве якось не так,

То загине вся грибниця,

Не залишить навіть знак.

І грибочків на цім місті

Вже не буде! Ну хоч плач!.

Отож, думай, любий друже,

Чи грибник ти, чи палач.



5. Гра «Ми збираємо гриби»

  • Перед вами їстівні та отруйні гриби. Давайте наповнимо наші кошики грибами, якими будемо смакувати вдома!

  • Крім того, що гриби треба вміти правильно збирати, треба їх і правильно готувати! Гриби можна варити, смажити, сушити і солити. А про те, як же їх можна приготувати, ми дізнаємося від нашого маленького шеф-кухаря.

(Виступ шеф-кухаря)

— Дякуємо нашому кухарю! Але що ж нам робити, якщо все ж таки ми не помітили в нашому кошику отруйного гриба і випадково його скуштували?! Давайте прослухаємо і прочитаємо декілька цінних порад від лікаря Айболить!

1. Ніколи не їжте гриби, якщо їх не перевірили дорослі.

2. Симптоми отруєння грибами:



  • головний біль;

  • нудота;

  • блювання;

  • висока температура.

3. Терміново телефонуйте 103 та викликайте швидку допомогу.

Найотруйніший гриб – бліда поганка!

  • Гриби накопичують шкідливі речовини з ґрунту й повітря. Тому обходьте навіть їстівні гриби, що виросли обабіч доріг, на смітниках, звалищах, поблизу місць зберігання отрутохімікатів, добрив, у зонах радіоактивного забруднення.

  • Чи добре запам’ятали, які гриби їстівні, а які отруйні? Зараз ми це перевіримо, а тим часом, дехто пройде «Грибний тест»

"Грибний тест"

1. Цвіль, дріжджі, чага, мухомор – це… гриби.

2. Найотруйніший гриб – це … бліда поганка.

3. Тіло шапинкового гриба складається з грибниці, шапинки і … ніжки.

4. Гриби розмножуються … спорами.

5. Гриби не можна виривати, бо руйнується … грибниця.
6. Гра «Так чи ні?»

— Слухайте уважно вірш і доповнюйте за змістом словами «так» чи «ні».




Підберезовик назвався,

Загорів, дивіться як.

У руденьку шапку вбрався,

Мене можна брати? Так!

Сироїжки кольорові

Розрослися гарно як!

І зелені, й пурпурові.

Чи візьмете ви нас? Так!

Я родилась на світанку,

Доки трави росяні.

Звуть мене – бліда поганка.

Я подобаюсь вам? Ні!

Ми жовтесенькі сестрички,

Любить нас поїсти всяк.

Бо грибочки ми – лисички.

Ви збираєте нас? Так!

Білий гриб міцний і дужий,

Як справжнісінький козак.

І мене всі хвалять дуже.

Справді я найкращий? Так!

Хоч брехливі, теж опеньки,

І ростем в ті самі дні.

Ми яскраві і гарненькі.

Ну, беріть нас швидше! Ні!

На моїй червоній шляпці

Білі цяточки ясні.

Я красивий, мов у казці.

Мене візьмете ви? Ні!


Хоч отруйний цей грибок –

Прикрашає він лісок.

Ним лікуються тварини,

Він корисний для людини.

Роблять ліки з мухомора!

Помагають вони хворим!
— А ще ним ласуються птахи: тетереви, глухарі, сойки. А для лосів він має лікувальні властивості. Тож нехай росте, не зривайте його!
Ти природу бережи,

Завжди їй допоможи!

І рослинку, і гриба

Кожен хай оберіга!



Бережіть гриби! Вони теж є частинкою живої природи.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань учнів
1 Бесіда.

— Ви знайшли в лісі гриб, але не знаєте, їстівний він чи отруйний. Що слід

зробити?

— Який гриб найотруйніший?

— Що є у грибів замість кореня?

— Як відіб’ється на житті лісу ситуація, якщо раптом зникнуть усі гриби?

— Поміркуйте! Діти принесли з лісу ґрунт і висипали його під деревом. Через деякий час вони побачили, що там виріс міцний грибок. Поміркуйте, із чого він виріс.
2. Практичне завдання

— Виліпіть з пластиліну декілька їстівних та отруйних грибів. Намагайтеся правильно передати їхні істотні ознаки.



VІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія діяльності
1. Інтерактивна вправа “Мікрофон”

- Що корисного ви взяли для себе з уроку?

- Що ви дізнались нового?

- Що вам сподобалось на уроці?

- Який ваш настрій наприкінці уроку?
2. Незакінчене речення.

- Закінчіть моє речення.

- Сьогодні на уроці я дізнався про … (ще одне царство живих організмів – гриби; дізнався, що гриби різноманітні в природі; мають певну будову; про значення грибів, вчився розпізнавати їстівні гриби від отруйних).

3. Оцінювання учнів.

- Мені сподобалось, як сьогодні на уроці працювали …

- Працюючи дружньо нам буде все по плечу, і ми з вами досягнемо успіхів будь в чому.

Діти любі! Діти милі!

Виростайте всі здорові і щасливі,

Чуйні серцем, чесні, щирі,

Виростайте в дружбі й мирі.

За природою спостерігайте,

В неї мудрості навчайтесь,

Про гриби не забувайте,

Завжди їх охороняйте.

Все, що маєте – оберігайте

І нащадкам передайте!

- Дякую всім за цей урок!


ІX. Домашнє завдання

  1. Дайте відповіді на запитання у підручнику (с. 48).

  2. Вивчіть памятку грибника на с. 48 підручника, перекажіть її батькам.

  3. Підготуйте повідомлення про походження назв грибів: рижик, підберезник, підосичник, лисичка, маслюк.





Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка