Харківська загальноосвітня школа I-III ступенів №164



Дата конвертації19.11.2018
Розмір69.5 Kb.
#64964

Харківська загальноосвітня школа I-III ступенів №164


Харківської міської ради Харківської області

Вона була Поетом…

(нарис життя і творчості А.Ахматової)

Урок-телепередача, 11 клас


ХАРКІВ

2013

Автор: Пугаченко Валентина Михайлівна,

спеціаліст вищої категорії

Методична розробка являє собою нарис життя і творчості видатної російської поетеси "срібної доби" Анни Андріївни Ахматової, виконаний в інтерактивній формі уроку-телепередачі. У посібнику міститься практичний матеріал для проведення підсумкового заняття з вивчення творчості поетеси згідно з програмою 2011 року (11 клас).



Передмова

Анна Андріївна Ахматова – це особистість, якою завжди захоплюються учні. Шляхи до вивчення і пізнання творчої спадщини поетеси можуть бути різними. Одним з них є інтерактивна форма проведення заключного заняття з вивчення творчості А. Ахматової – урок-телепередача. Даний проект допоможе учням відчути себе журналістами, сценаристами, акторами, режисерами, випробувати свої творчі сили, ступінь своїх уявлень. Телепередача – саме така форма заняття.

Безперечно, урок потребує попередньої роботи групи учнів, яка готуватиме матеріали телепередачі (презентацію, сценарій), а також попереднього ознайомлення учнів з основними етапами життя і творчості поетеси, з такими поняттями, як декадентство, акмеїзм, з іменами поетів М. Гумільова, О. Мандельштама, М. Цвєтаєвої.

Дана розробка містить інтерактивні форми роботи і види завдань, як то: "експрес-інтерв’ю", "бліц-питання", групові творчі завдання за картками. Автор сподівається, що вона сприятиме кращому розумінню та засвоєнню учнями текстів поетичних творів А. Ахматової. Виховний потенціал уроку складається не тільки з формування в учнів інтересу до поезії, а також з виховання справжніх патріотів, мужніх, чесних, порядних людей.



"Вона була поетом…" (А. А. Ахматова)

(урок-телепередача)

Мета: розширити знання учнів про життєвий і творчий шлях Анни Ахматової, про її внесок в розвиток російської та світової поезії:

знати: основні мотиви творчості поетеси, тематику її творів;

нормувати : удосконалювати навички виразного читання віршів напам’ять, формувати навички діалогічного і монологічного мовлення, уміння працювати в групах;

цінувати: виховувати любов до поезії, вміння цінувати красу поетичного слова.

Обладнання: презентація творчості А.А.Ахматової, фотографії, ілюстрації до творів, фонограма із записом голосу поетеси; картки індивідуальних, групових завдань.

Музичне

оформлення: "Ave Maria" Шуберта; "Реквієм" Моцарта

Хід заняття:

I. Мотивація навчальної діяльності.

II. Повідомлення теми та мети уроку під супровід твору Шуберта «Ave Maria»

Вступне слово ведучого телепередачі:

Доброго ранку! Доброго дня!

Вчора, сьогодні, завтра – щодня.

Кожному дому щастя бажаю,

Квітам – цвітіння, житу – врожаю,

Небові – миру, голубу – неба,

Кожній дитині – всього, що їй треба.

Хай усміхаються діти щодня.

Доброго ранку! Доброго дня!

В ефірі телепередача "Видатні поети XX століття", і з вами ми – творча група 11 класу. Раді вітати всіх присутніх у нашій студії.



Учень: Доброго ранку вам, трави росисті,

Доброго дня вам, квіти барвисті.

Доброго дня тобі, сонечко ясне,

Люди усі і усе – все прекрасне.



Учитель: Так, саме "прекрасне" – це поезія. Сьогодні у нашій телепередачі беруть участь декілька груп учнів. Ми спостерігаємо за їхньою роботою в різних студіях. У нас є гості: критик, біограф, літературознавець, актори-читці. Отже, сьогодні в передачі:

  • інформація про дитячі та юнацькі роки А.Ахматової в "Інформаційній студії";

  • інсценізація діалогу в "Театральній студії";

  • студія "Новини і час" ознайомить вас з оцінками творчості поетеси у пресі різних років;

  • експрес-інтерв’ю з читачами;

  • розвиток артистизму в студії "Поетична скарбниця".

Ведучий: До Вашої уваги "Інформаційна студія"!

Літературознавець: Є таке поняття в літературі "одиниця жіночої сили у поезії" – що це таке? На думку литовської поетеси Юнни Моріц:

"Быть поэтессой в России – труднее, чем быть поэтом: единица женской силы в русской поэзии - один ахмацвет".



На екрані – презентація: фотоматеріали щодо життя поетеси

Біограф: Анна Ахматова (Анна Горенко) народилася 11 червня 1889 року під Одесою, у родині інженера-механіка флоту. Маленькою була перевезена на Північ – до Царського Села, де жила до 16 років. Спочатку погано, потім краще, але завжди без бажання навчалася в Царскосельській дитячій гімназії. З 1905 року, коли батьки роз’їхались, Анна мешкала в Євпаторії, потім у Києві, де дівчина останній клас проходила в стінах Фундуклєєвської гімназії, яку закінчила 1907 року. Потім було навчання на юридичному факультеті Вищих жіночих курсів у Києві. Творчий шлях поетеси починається в 1910 році.

Ведучий: Пропоную інтерактивне опитування з аудиторією:

1. Назвіть літературні напрями кінця XIX початку XX століття.

2. Серед поетів якого напряму почала свій творчий шлях А. Ахматова?

3. Назвіть поетів-акмеїстів. Що вам відомо про їхню долю?



Критик: Ахматова – поет, людина… Яка вона? Зі спогадів людей, які знали поетесу: "і в її очах, і в постаті, і в її зверненні до людей намітилась найголовніша риса її особистості – величність. З кожним роком вона ставала величніше. Це виходило у неї само по собі. За все півсторіччя, що ми були знайомі, я не пам’ятаю у неї на чолі жодної прохаючої, жалібної, дрібної чи облесливої посмішки".

(Корній Чуковський)



Ведучий: Доля поета органічно входить до його творчості. Так було і в Ахматової. Зараз до Вашої уваги "Театральна студія":

(учасники студії читають напам’ять вірші "Муза", "Творчество", "Поэт").



Біограф: У групі акмеїстів доля звела Анну Ахматову з Миколою Гумільовим, який присвятив коханій жінці багато поетичних рядків, зокрема такий акровірш: Ангел лёг у края небосклона.

Наклоняясь, удивляясь безднам.

Новый мир был тёмным и беззвёздным

Ад молчал. Не слышалось ни стона.

Алой крови робкое биенье,

Хрупких рук испуг и содроганье,

Миру снов досталось в обладанье

Ангела святое отраженье.

Тесно в мире! Пусть живёт, мечтая

О любви, о грусти и о тени,

В сумраке предвечном открывая

Азбуку своих же откровений.

У 1910 році виникла родина Ахматова – Гумільов (демонструється знімок 1914 року). На фото вони разом із трирічним сином Левом Гумільовим.

Літературознавець: Події 1917 року розкрили нові сторінки життя і таланту поетеси. Не визнавши революцію, вона відмовилась покинути Батьківщину.

(Учень-актор читає вірш напам’ять "Не с теми я, кто бросил землю")



Літературознавець: В голодний 1918 рік Ахматова виступала в Академії символізму з віршем "Русалка", в якому втілено розуміння єдності з рідною землею.

Біограф: У 20-ті роки, коли твердо визначається громадянська та творча позиція поетеси, виходять 3 збірника Ахматової, після чого її перестають друкувати. Але головні випробування були попереду. Серпень 1921 року – розстріл Гумільова, серпень 1935 року – арешт сина Лева. 1937 рік – безмежні черги біля Ленінградських "хрестів" (тюрми), про що навіть існує притча.

Учень-актор: «В тогдашние годы ежовщины я провела 18 месяцев в тюремных очередях Ленинграда. Как-то раз кто-то опознал меня. Тогда стоящая за мной женщина с серыми губами, очнулась от свойственного нам оцепенения и спросила меня на ухо (там все говорили шепотом):

– А это вы можете описать, и я сказала: "Могу".



Учень-актор: Поет Олександр Галич у пісні "Снова август" так про це розповідає: (читає вірш "Снова август").

Літературознавець: Саме у той час Анна Ахматова створювала свій "Реквієм". Він складався з окремих віршів 1935-1940 років. У 1961 році був створений епіграф.

Учень-актор: Нет, и не под чуждым небосводом,

И не под защитой чуждых крыл,-

Я была тогда с моим народом,

Там, где мой народ, к несчастью, был.



Критик: Мудрість Ахматової невід’ємна від мужності поетеси. "Реквієм", затиснутий, здавалося б, у рамку минувшини, продовжує кричати, благати, сповіщати про нещастя матері, біду народну. Неможливо та й не можна "пам'ять до кінця вбити", неможливо навіть вмерти, неможливо нічого внести з собою. У поемі змальовано узагальнений людський портрет, людське горе.

Учень-актор:

Узнала я, как опадают лица,

Как из-под век выглядывает страх;

Как клинописи жесткие станицы

Страдание выводит на щеках,

Как локоны из пепельных и черных

Серебряными делаются вдруг,

Улыбка вянет на губах покорных

И в сухоньком смешке дрожит испуг.

Критик: Поминальним дзвоном лунає "Реквієм": "Вічний спокій дай їм, Господи!"

Ведучий: Трагічна доля, випробування, перевірка на порядність, вірність собі і своєму Слову – все це супроводжувало поетесу упродовж життя. Що було далі, ми дізнаємось у студії "Новини і час".

Кореспондент: Більше сорока років вже немає поета Анни Ахматової. Це сталося 5 березня 1966 року в Домодєдово, під Москвою. А до того ще була Велика Вітчизняна Війна, евакуація до Ташкенту. Поетеса знайшла в собі сили написати урочисті й величні рядки.

(Учні-актори читають вірші "Мужество", "Клятва").



Кореспондент: З постанови 1946 року про журнали "Звезда" та "Ленинград": "Что поучительного могут дать произведения Ахматовой нашей молодёжи? Ничего, кроме вреда. Эти произведения могут посеять только уныние, упадок духа, пессимизм, стремление уйти от насущных вопросов общественной жизни, отойти от широкой дороги общественной жизни и деятельности в узенький мирок личных переживаний. Как можно отдать в её руки воспитание нашей молодёжи? Издание Ахматовой – это грубая политическая ошибка". Слова жорстокі, несправедливі. Їх спростувала сама поетеса:

Забудут? – вот чем удивили!

Меня забывали сто раз,

Сто раз я лежала в могиле,

Где, может быть, я и сейчас.

А Муза и глохла, и слепла,

В земле истлевала зерном,

Чтоб после, как Феникс из пепла,

В эфире восстать голубом.

Кореспондент: Звернення до телеглядачів – експрес-інтерв’ю:

1. Що приваблює Вас у духовному і творчому складі Ахматової?

2. Кого з російських поетів вона цінувала найбільше?

3. Хто з поетів був близький їй по духу?

4. Вірші поета – це його доля, життя поета – його вірші. Які сторінки життя Ахматової відобразились у її творчості?

Проектна студія "Поетична скарбниця"

(робота творчих груп, розвиток артистизму).



Ведучий: Творчість А.Ахматової – унікальне явище світової поезії, шлях крізь потрясіння і катастрофи XX століття.

– Які особливості ранньої лірики ви визначили, аналізуючи розділ підручника "Таємниці її ремесла"?

(стор. 156-161), Зарубіжна література, 11 клас.

(Учні визначають психологічну деталь, поняття матеріалізація переживання, максимум зображувальної сили, афористичність мови тощо).



Робота творчих груп по картках:

Картка №1.

Виразне читання та аналіз вірша "Твій білий дім і тихий сад залишу"

1. Важливими є слова В.Брюсова про те, що перша книга є наче романом, героїня якого – жінка. Як стосуються ці слова даного вірша?

2. Розкрийте психологічний стан ліричної героїні. Чому переважає сум поряд із прагненням прославити її у віршах?

3. У чому сенс протиставлення жінки, котра зазнала втрати кохання і жінки-поетеси?

Картка №2

Виразне читання та аналіз вірша "Був ти нещирим у ніжності"

1. Як розкривається у даній поезії світ жіночої душі, ніжної, пристрасної, гордовитої?

2. Якими почуттями сповнений вірш?

3. Проаналізуйте психологічний і душевний стан ліричної героїні.

Картка №3

Виразне читання та аналіз вірша "Сіроокий король"

1. Розкрийте психологічний стан ліричної героїні. Як він проявляється?

2. Чому оспівується "біль безвихідний"?

3. Чим цікавий читачеві образ "сіроокого короля"?

(Вчитель аналізує та коментує групові завдання, визначає кращу групу).

Вчитель: Дякуємо вам, друзі, що так гарно попрацювали в студії. Наша поетична скарбниця буде повною, якщо ми звернемось до поетів, які оспівували Анну Ахматову.

Учень: Марина Цветаева

О муза плача, прекраснейшая из муз!

О ты, шальное исчадие ночи белой!

Ты чёрную насылаешь метель на Русь,

И вопли твои вонзаются в нас, как стрелы.

В певучем граде моём купола горят,

И спаса светлого славит слепец горячий,

И я дарю тебе свой колокольный град,

Ахматова! – и сердце своё в придачу.

Учень: Николай Гумилёв

Застонал я от сна дурного

И проснулся, тяжко скорбя;

Снилось мне – ты любишь другого

И что он обидел тебя.

Я бежал от моей постели,

Как убийца от плахи своей,

И смотрел, как тускла блестели

Фонари глазами зверей.

Ах, наверно, таким бездомным

Не блуждал ни один человек

В эту ночь по улицам тёмным,

Как по руслам высохших рек.

Вот стою перед дверью твоею,

Не дано мне иного пути,

Хоть и знаю, но не посмею

Никогда в эту дверь войти.

Он обидел тебя, я знаю,

Хоть и было это лишь сном,

Но я всё-таки умираю

Перед твоим закрытым окном.

(Звучить музика "Реквієм" А.Моцарта)



Вчитель: Дорогі друзі! Урок-телепередача завершується.

(Проводиться експрес-інтерв’ю з учнями)

– Що нового відкрив вам цей урок в імені – Анна Ахматова?

– Що здивувало вас у цій жінці?

– Чим ми завдячуємо сьогодні Поетові Ахматовій?

Підсумовуючи бесіду, вчитель закликає пам’ятати й шанувати Анну Ахматову, тому що справді вона була Поетом.

(Рефлексія)

Уривок з поеми "Реквієм" читає учениця:

А если когда-нибудь в этой стране

Воздвигнуть задумают памятник мне,

Согласье на это даю торжество.

Но только с условием – не ставить его

Ни около моря, где я родилась:

Последняя с морем разорвана связь,

Ни в царском саду у заветного пня,

Где тень безутешная ищет меня,

А здесь, где стояла я триста часов

И где для меня не открыли засов.

Затем, что и в смерти блаженной боюсь

Забыть громыхание чёрных марусь.

Забыть, как постылая хлопала дверь.

И выла старуха, как раненый зверь,

И пусть с неподвижных и бронзовых век,

Как слёзы, струится подтаявший снег,

И голубь тюремный пусть гулит вдали,

И тихо идут по Неве корабли.



(Лунає гучно музика, учні відчувають задоволення)
Каталог: attachments
attachments -> Обґрунтування вибору проблеми
attachments -> Обладнання: комп’ютерні слайди, тексти поезій Архілока, Тіртея Актуалізація опорних знань
attachments -> Урок з Зарубіжної художньої культури 11 клас Культова арабо-мусульманська архітектура
attachments -> Склад і функції крові. Лабораторна робота. Мікроскопічна будова крові людини та жаби
attachments -> Серцево судинні
attachments -> Тема: Хімія та їжа Девіз: Хіміки це ті, хто дійсно розуміють світ!
attachments -> План Пояснювальна записка. Тема Науково-теоретична підготовка вчителя фізичної культури. Тема Питання педагогіки та психології в фізичному вихованні
attachments -> Урок Обміркуйте ситуацію


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка