Мета: Ознайомити учнів з історією першого пілотованого польоту в космос, з внеском українських учених, конструкторів ,космонавтів у розвиток космонавтики.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Вступне слово учителя.
Століття, в якому ми живемо, називають космічною добою. Рівно 50 років віддаляють нас від квітня 1961 року, коли Ю.Гагарін кинув виклик силам природи і на легендарному кораблі « Восток», перемігши тяжіння Землі, злетів у космос як перший посланець людства.
- Хто був біля витоків сучасної космонавтики?
Де знаходиться Україна в ланцюзі космічних держав?
На ці та інші запитання ми отримаємо відповіді на сьогоднішому уроці. Його ми проведемо у вигляді усного журналу « Дорога в космос». При підготовці до уроку ви працювали у групах і перед кожною з них стояло завдання зробити дослідження по таких питаннях: ..Великі мрійники
Сторінка перша «Великі мрійники». Людина здавна цікавилася космосом. Відомі досягнення стародавніх астрономів, але мрії і проекти космічних польотів були реалізовані на практиці недавно.
Можна виділити такі етапи в справі освоєння космічного простору;
I етап — етап наукової фантастики — пригадайте хоча б роман Жуля Берна «З гармати — на Місяць», «Аеліту» Олексія Толстого;
IIетап - етап підготовки теоретичних розрахунків — роботи Ціолковського та Кондратюка, Штернфільда та Кибальчича, передбачення Ломоносова;
III етап — етап практичної реалізації космічних польотів:
1957 рік, 4 жовтня — запуск першого штучного супутника Землі;
1961 рік, 12 квітня — політ людини в космос;
1968 рік — висадка людини на Місяць.
Далі — запуски космічних апаратів на. Марс та Венеру, до Юпітера, Сатурна, комети Галлея. Незабаром — експедиція на Марс.
Поширена думка, що саме Ціолковський винайшов ракету.
У 2007 році (17 вересня) виповнилося 150 років від дня народження Костянтина Ціолковського, відомого своїм афористичним: «Земля є колискою людства, але не можна вічно жити у колисці».
1.ЦІОЛКОВСЬКИЙ КОСТЯНТИН ЕДУАРДОВИЧ
ЦІОЛКОВСЬКИЙ Костянтин Едуардович (17.09.1857—19.09.1935), видатний російський учений у галузі авіації і динаміки ракет, засновник сучасної космонавтики. Освіту здобув самостійно. Працював шкільним учителем фізики і математики.
Наукову діяльність розпочав із робіт з кінетичної теорії газів і механіки живих організмів (1880— 1881), а з 1884 року зосередився на питаннях повітроплавання і реактивного руху. Заклав основи теорії та розробив принципову схему рідинних ракетних двигунів (РРД). Першим в історії науки сформулював і дослідив, виходячи із фізичних законів механіки, проблему прямолінійного руху ракет. Висунув основоположні принципи побудови ракети: охолодження стінок камери згоряння РРД одним із компонентів палива, зміну напряму струменя продуктів згоряння за допомогою графітових рулів для керування польотом ракети і зміни траєкторії її центра мас, увів ідею «ракетного потягу» (багатоступеневої ракети).
Ціолковський першим вивів і детально дослідив рівняння руху ракети при постійній швидкості витікання з неї продуктів згоряння (формула Ціолковського), додавши у такий спосіб до класичної механіки Ньютона новий розділ — механіку тіл змінної маси. Ціолковський був першим ідеологом освоєння людиною космічного простору, фундатором «небесної філософії» у межах так званої філософії російського космізму. Він був упевнений, що в ході еволюції відбудеться повна перебудова біохімічної природи породжених Землею мислячих істот, унаслідок чого вони зможуть безпосередньо живитися сонячною енергією.
Ціолковський — автор науково-фантастичних творів, у яких висуваються проекти нової організації людства і своєрідно, переплітаються ідеї соціальних утопій різних історичних епох.