Тема уроку. Хімічні рівняння.
Мета уроку: закріпити знання про закон збереження маси речовини. Формувати вміння складати рівняння реакцій, розставляти коефіцієнти, читати рівняння ; забезпечити розвиток розумових здібностей учнів і їх уміння користуватися логічними прийомами мислення; розвивати творчі здібності учнів; викликати у них інтерес до вивчення хімії; самостійно добувати і застосовувати знання.
Обладнання та матеріали: дидактичний матеріал диференційований по рівнях.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку.
І. Організаційний етап ( 2 хв. ).
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності ( 3 хв. ).
Як читається закон збереження маси речовини?
Коли і ким відкритий цей закон?
В чому полягає суть хімічної реакції?
Що виражає хімічне рівняння?
Для чого застосовують коефіцієнти в рівняннях реакцій?
ІІІ. Засвоєння знань. ( 25 хв. ).
Учні виконують самостійну роботу.
а) CO + O2 → CO2; б) AI + HCI → AICI3 + H2↑; в) FeCI2 + CI2 →FeCI3; г) Fe2O3 + H2 →Fe + H2O; д) Ca(OH)2 + HCI →Ca CI2 + H2O; е) AI + Br2 →AIBr3.
а) Fe2O3 + Н2SO4 →Fe2(SO4)3 + H2O; б) FeSO4 + NaOH →Na2SO4 + Fe(OH)2↓; в) Na2O2 + H2O →NaOH + O2↑; г) KNO3 →KNO2 + O2; д) Ca3(PO4)3 + Н2SO4 →CaSO4↓ + +Н 3PO4.
а) Fe(OH)3 + Н2SO4 →Fe2(SO4)3 + H2O; б) AI(ОН)3 → AI2O3 + H2O; в) К2SO3 → К2S + К2SO4; г) CI2 + КOH → КCIO3 + КCI + H2O; д) Н2S + H2O2 → Н2SO4 + H2O; е) C3Н8 + O2 → CO2 + H2O.
При перевірці правильності написання рівняння реакції, учні читають формули та знаки хімічних елементів.
ІУ. Закріплення вмінь і навичок. ( 10 хв. ).
Задача №1. Після спалювання магнію масою 4,8 г в кисні утворився магнію оксид масою 8 г. Яка маса кисню сполучилася з магнієм? Написати рівняння реакції.
Задача №2. При спалюванні 12,4 г фосфору витратився кисень масою 16 г і утворився фосфору(V) оксид. Яка маса фосфору(V) оксид утворилася? Написати рівняння реакції.
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. ).
VI. Домашнє завдання ( 2 хв. ) . Повторити §14. Виконати письмово впр. 109, 110.
Тема уроку. Оксиген. Кисень.
Мета уроку: познайомити учнів зі складом молекули кисню, фізичними властивостями, добуванням кисню в лабораторії, реакцією розкладу; забезпечити розвиток розумових здібностей учнів і їх уміння користуватися логічними прийомами мислення; розвивати творчі здібності учнів; показати зв’язок навчання з життям; викликати у них інтерес до вивчення хімії; самостійно добувати і застосовувати знання.
Тип уроку: засвоєння знань.
Хід уроку.
І. Організаційний етап ( 2 хв. ).
ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності ( 3 хв. ).
Тема „ Прості речовини ” є візитною карткою до вивчення складу і властивостей великого царства складних речовин. Прості речовини мають велике практичне значення в житті людини.
На які дві групи за фізичними властивостями поділяються прості речовини?
Наведіть приклади відомих вам: а) металів; б) неметалів.
Які фізичні властивості : а) металів; б) неметалів?
Із речовин – неметалів велике практичне значення мають кисень і водень.
Сьогодні ми ознайомимося з хімічним елементом Оксигеном і простою речовиною киснем.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу ( 20 хв. ).
Де поширений Оксиген у природі? ( Оксиген – один із найпоширеніших елементів на нашій планеті. У земній корі цього атомів більше, ніж атомів будь-якого іншого елемента. Атоми Оксигену містяться в піску, глині, вапняку, багатьох мінералах. Оксиген – другий за поширеністю в атмосфері ( після Нітрогену ) і в гідросфері ( після Гідрогену ).
Атоми Оксигену входять до складу молекул багатьох речовин, які є в живих організмах ( білків, жирів, крохмалю ). У тілі дорослої людини масова частка цього елемента становить приблизно 65% ).
Яким символом позначають елемент Оксиген? ( О ).
Який порядковий номер елемента? ( 8 ).
Який період та група? (Оксиген розміщений у 2-му періоді, малому; 6 групі, головній ).
Яка відносна атомна маса елемента ( Ar( О ) = 16 ).
Який заряд ядра та кількість електронів у Оксигену? ( +8; -8 ).
Яка валентність Оксигену у сполуках? ( ІІ ).
Оксиген – неметалічний елемент, оскільки його прості речовини кисень О2 і озон О3 є неметалами.
Яку просту речовину утворює Оксиген? ( Кисень, цей газ необхідний для дихання; він підтримує горіння. Молекула містить два атоми Оксигену. Молекула кисню досить стійка. Але при температурі понад 20000С або під дією електричного розряду чи ультрафіолетових променів вона може розкластися на атоми: О2 = 2О. Кисень є складовою частиною повітря. Перші відомості про кисень, як складову частину повітря, прийшли до нас з глибини УІІІ ст. Китайський вчений Мао-Хоа встановив, що у повітрі є газ, який підтримує дихання і горіння. Через 10 століть, незалежно один від одного, відкрили К. Шеєле, Дж. Прістлі, А. Лавуазьє ).
Яка хімічна формула кисню? ( О2 ).
Яка відносна молекулярна маса кисню? ( Mr ( О2 ) = 16 ∙2 =32 ).
Існує ще одна проста речовина Оксигену – озон – О3. Це безбарвний сильнотоксичний газ із різким запахом. Він дуже нестійкий і поступово перетворюється на кисень: 2О3 = 3О2.
Озон міститься в атмосфері в незначній кількості; його об’ємна частка не перевищує 0,0004%. Розкладаючись, він поглинає частину ультрафіолетових променів сонячного світла, шкідливу для рослин і тварин, і тим самим оберігає живу природу.
Чи можна добути кисень у лабораторії? З яких речовин добувають кисень? Як переконатися, що добутий газ – кисень?
У промисловості кисень добувають із повітря. Його відділяють глибоким охолодженням, t == - 1830C.
У лабораторії кисень добувають розкладанням оксигеновмісних речовин. Дж. Прістлі добув кисень із меркурій(ІІ) оксиду. Сріблясті краплі ртуті осідають на стінках посуду, а кисень збирається в інший посуд над водою. t0C
2HgO = 2 Hg + O2↑.
Реакції, під час яких із однієї речовини утворюються кілька інших, називають реакціями розкладу.
У лабораторії кисень добувають, використовуючи такі речовини:
t0C
Дем. 11, 12, 13, 14. 2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2↑;
калій перманганат
t0C, MnO2
2KCIO3 = 2KCI + O2↑; MnO2 – це каталізатор, речовина, яка прискорює хімічну
калій хлорат реакцію.
t0C
2NaNO3 = 2NaNO2 + O2↑.
натрію нітрат
Кисень добувають розкладанням води при дії електричного струму:
ел. струм
2H2O = 2H2↑ + O2↑.
За фізичними властивостями кисень – це безбарвний газ, який не має запаху і смаку. При охолодженні до -1830С перетворюється на блакитну рідину, яка за температури – 2190С твердне, утворюючи сині кристали. Кисень в 1,1 рази важчий за повітря. Він слабко розчиняється у воді, але цього достатньо для існування у природних водоймах риб, інших живих істот, які дихають розчиненим киснем.
Кисень можна виявити за допомогою жевріючої скіпки. Скіпка, вміщена в посудину із цим газом, яскраво спалахує.
Спираючись на розчинність у воді та вагу кисню по відношенню до повітря, його можна збирати або витісненням води, або витісненням повітря.
ІУ. Закріплення вмінь і навичок. ( 10 хв. ).
Якими способами можна зібрати кисень? Та як довести наявність кисню?
Перетворіть схеми реакцій на хімічні рівняння:
КNO3 → КNO2 + O2↑; H2O2 = H2О + O2↑.
До якого типу належать ці реакції?
Які реакції називають реакціями розкладу?
V. Підбиття підсумків уроку ( 3 хв. ).
VI. Домашнє завдання ( 2 хв. ) . Вивчити § 16, 17. Виконати письмово впр. 124, 126,131.
Поділіться з Вашими друзьями: |