I. Організація класу. Привітання II



Скачати 238.49 Kb.
Сторінка1/8
Дата конвертації17.11.2018
Розмір238.49 Kb.
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8
семестр

INTRODUCTION

УРОК 1

Тема. If-Sentences. Welcome Back!

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідго- товленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, ауди- тивну пам'ять та увагу.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку



a)      Ex. 1, р. 4 — Look at the photos and answer the questions:

What places are there in the photographs? Whom can you see there? What are the children doing?



b)      Ex. 2, p. 4 — Speak in class.

Describe the children's feelings on their first day at school. You may use the following worlds: to feel excited (shy etc.) to be curious about to be delighted with to show great interest to imagine

to get acquainted with

to share summer impressions with classmates, etc.



c)      Ex. 3, p. 4 — Listen and read the dialogues. Say how the children feel on their first day at school.

d)      How brave are you?

You never know what's going to happen tomorrow! Here are some of the things that we think may happen tomorrow. Decide what




you will do if they happen and write will or won't in the gaps. Then, you can find out how brave you are. Remember, you must tell the truth!

If my friend dares me to tickle the teacher, I_____ do it.

If the school bully wants my money, I____ hit him / her.

If I see a teacher stuck in a tree, I_____ climb up and rescue him /

her.


If the sports teacher allows us to dive off the highest board, I _ do it.

If someone runs off with my best friend's bag, I____ run after him /

her.

If the principal asks me to sing in front of the whole school, I _ do it.



If I really hurt myself during a football match, I_____ continue play­ing.

If the most frightening teacher in the whole school makes a mis­take, I       tell him / her.

If I see a huge spider, I_____ catch it and keep it in my pocket all

day.


If I haven't done my homework, I____ tell the teacher that I couldn't

be bothered.

Now, to find out how brave you are, count how many wills and how many won'ts you have. If you have a lot of wills you are very brave. If you have a lot of won'ts you are frightened of everything.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 4, р. 5.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.

УРОК 2

Тема. Welcome Back! Computers at Home

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідго- товленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, ауди- тивну пам'ять та увагу.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.     Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.   Основна частина уроку



a)      Ех. 4, р. 5 — Look through the dialogues of Ex. 3.

Find and read what the pupils say about going to school. Do you agree with them? Why? Or why not?



b)      Ex. 5, p. 5 — Look at the mind map. Caw you add your ideas to the list?

Work in pairs. Discuss the topic "Why Go to School" Which things do you associate with school? To understand other people: To know how to make the right steps in life:

To learn about a family living: to communicate: to help our pla­net:

To learn about healthy lifestyle: To learn about science:

To have a good command of different subjects etc.

c)      Ex. 6, p. 6 — Speak in class

Use the photos and mind map to talk about the reasons of going to school. Start like this:

School helps us make the right steps in our life- School gives us the necessary knowledge of.... School is a good place to communicate... School teaches how to understand different...

d)      Read and comment on the following statements:

Computer games are great! They are better than TV. On TV you can watch a space ship, but in computer game you can fly a space ship!

Computers are bad for your health, in the past, children ran around and played sports. Now they just sit at home. When children play with computers, they learn to understand them. Computers are going to be very important in future. So children should play with them and learn about them. A lot of computer games are very bad. There is a lot of shooting and killing. These games are worse than TV. You see bad things on TV, but in computer games you do bad things. It can't be good for you.

A lot of children spend too much time with computers. They start playing and then can't stop. They don't talk to anyone, they just sit and look at the computer hours and hours. The internet is very useful. There is more information on the in­ternet than in the world's biggest library.

I've got friends all over the world. I have never seen any of them, but I know them all well because we send e-mail to each other. My computer is the door to the world!

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 7, р. 6.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів.




UNIT 1. MASS MEDIA: THE PRESS

УРОК 3

Тема. Where the Information Comes From



Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; практикувати учнів у MM і ДМ за проблемними ситуаціями, розви­вати логічне й аналітичне мислення; формувати навички непідго- товленого усного мовлення; розвивати пізнавальний інтерес, ауди- тивну пам'ять та увагу.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку



a)      Ex. 1, р. 8 — Look at the pictures and say as in the example:

I use radio to listen to music and news...

a computer; books; a CD; the internet; newspapers; a mobile phone; a radio; magazines; headphones; a laptop; a TV

b)      Work in pairs. Discuss the questions with your deskmate:

Do you listen to the radio much? What are your favourite radio programmes?

How often do you watch TV? What programmes are your favorite ones?

Do you often read newspapers?

What information attracts your attention there?

Do you line to read magazines?

Do you often use the internet? What for?

c)      Work in groups. Complete the mind map. Where does the infor­mation come from?

d)      Ex. 2, p. 9. — Speak in class. Introduce your ideas to your class­mates. Use the words from the table below.


The Media

What it presents

TV

news, soap operas, feature films...

Radio

news, concerts, music quizes...

Newspapers

news, reviews, commentaries...

Magazines

travels, sports, cars home decorating...

The internet

any kind of information on websites...


e)      Ex. 3, p. 9 — Listen (p. 249) and choose the correct item to com­plete the sentences.

Use the prompts to complete the dialogue. Act it out:

Alex. Have you decided on a present for him yet?

Tom. Not yet. I'd like to buy him either a computer game or a CD etc.



f)       Vocabulary revision of new lexical units. Maxing up some word combinations and sentences.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 4, р. 10.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 4

Тема. Where the Information Comes From

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення; формувати навички конкретного й логічного висловлювання з ви­користанням вивчених лексико-граматичних структур; повторити граматичні структури часів Present і Past Simple, уживання фраз наповнення; розвивати аналітичне та критичне мислення, елемен­ти аналізу й самоаналізу.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

а) Ех. 4, р. 10 — Read the article about modern electronic and print media and say which of them you use every day. up-to-date discs

broadcasting

tapes


publishing podcasts entertainment blogs

b)      Ex. 5, p. 10 — Work in pairs.

Take turns to ask and answer the questions given below: Why do we say that the 20th century started the age of informa­tion?

Where does the news usually come from?

What inventions help the news travel very fast?

Which of the modern media can we interact with?

Do you agree that modern world is getting smaller nowadays?



c)      Ex. 6, p. 11 — Read the definitions and find the corresponding words in the article of Ex. 4, p. 10.

d)      Complete the sentences with the new lexical units:

broadcasting; media; entertain; publishing; disc; podcast; tape; games; blog.



e)      It is interesting to know (handouts):

Radio was invented by Russian professor A.S. Popov who demon­strated the first radio-receiving set in the world on May,7, 1895. And it is on this day that we mark the anniversary of the birth of the radio. Af­ter Hertz had published his experiments proving the existence of electro­magnetic waves, Popov thought of a possibility of using Hertz waves for transmitting signals over a distance. Thus the first wireless (radio) re­ceiving set was created. On March 24,1896 Popov demonstrated the transmission and reception of a radiogram consisting of two words; Heinrich Hertz. On that day radio-telegraphy became a real fact.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 9, р. 11.

Підсумки уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 5

Тема. We Are in Fleet Street

Мета: формувати лексичні навички з нової теми; вдосконалю­вати навички читання, усного мовлення; практикувати в уживанні нових лексико-граматичних структур у словосполученнях та ре­ченнях з теми; навчити учнів уживати нові JIO з використанням зорових лексичних опор; розвивати логічне мислення, спостереж­ливість та кмітливість; виховувати увагу, уміння чітко виконувати інструкції вчителя.

ХІД УРОКУ

            Організація класу. Привітання

            Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

            Основна частина уроку



a)      Ех. 9, р. 11 — Write a list of questions about the press you want to get the answers to while working on the topic "Mass Media; the Press".

b)      Ex. 1, p. 12 — Look at the picture and say what Dan and Ann are talking about.

c)      Listen and read the dialogue. Say what makes Fleet Street in London such a popular place:

Fleet Street freelance journalists headquarters tavern

press bureaus strategically news agencies the Canary Wharf the attic offices Reuters

d)      Ex. 2, p. 13 Complete the sentences: Fleet Street is in London.

It has been the home of the British press for 300 years. The news came from travelers who visited these taverns. History lies under the steel and brick of modern Fleet Street. Today the Canary Wharfhas become the center of world news. People still refer to the British press as "Fleet Street"



e)      Ex. 3, p. 13 Fill in the worlds from the list, then make sentences using the completed phrases:

freelance

news

press


headquarters strategically attic

informed • left

f) Ex. 5, p. 13 — Work in pairs and act out a situation.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 6, 7, р. 13.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. 

УРОК 6

Тема. How You Get to Know the News. Present Progressive



Мета: вдосконалювати навички усного мовлення й читання; розвивати навички учнів уживати нові JIO з теми; формувати лек­сичні й граматичні навички учнів; сприяти розвитку самостійного мислення і спостережливості.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку



a)      Ех. 6, р. 13 — Speak in class. Comment on the following quota­tions and expressions:

News always travels very fast.

No news is good news.

She is always in the news.

This paper very often colours news.

a news flash \ news blackout \ cover up the news



b)      Ex. 7, p. 13 — Some more information about Fleet Street (hand­outs):

Fleet Street took its name From the Fleet river and it runs from Ludgate Circus to the Strand. Fleet Street is one of the best known streets in the world because it is the street of the British press. Most of the principal newspapers have their office here. The offices of all the largest publishing houses not only of Britain but of the world are situ­ated in Fleet Street.

There a lot of contracts are done.

All the main agencies of the world press such as Reuters of Great Britain, France Press, U.P.(United Publishers), U.P.I. (United Press International) and many other press agencies are represented in London.



c)      Ex. 1, p. 14 — Read and say where the word "news" comes from.

d)      Ex. 2, p. 14 — Look at the pictures and say what the people are doing. Mind Present Progressive structures.

Work in pairs. Discuss the pictures. Talk about: the newspapers your family buys or receives; the radio programmes you find interesting; the TV programmes you are interested in; your favorite news sister on the internet.



e)      Ex. 3, p. 15 — Look at the photos of the Ukrainian newspapers and say what information you can find there. Use the words:

to have articles on ... to cover a wide range of burning topics to give information about... to provide a reader with...

interviews, reviews, commentaries, actual topics etc.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 8, р. 16.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. 

УРОК 7

Тема. How You Get to Know the News. Grammar Revision



Мета: вдосконалювати навички аудіювання, читання, ММ та ДМ; формувати навички вживання нових JIO в усному мовленні учнів у граматичних структурах; навчити учнів самостійного не- підготовленого висловлювання з теми з використанням мовленнє­вих штампів; сприяти розвитку самостійного мислення, кмітли­вості; виховувати повагу до однокласників, інтерес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.     Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.   Основна частина уроку



a)      Ех. 8, р. 16 — Speak in class. Talk about the importance of get­ting to know the news.

What Ukrainian publications keep you well-informed?

What intervals are they published at?

Do they cover the local or worldwide news?

Where are the main events highlighted?

How many subscribers have they got?

Which newspapers do you find the most informative?

b)      Ex. 4, p. 15 — Read and say what makes newspapers popular nowadays:

publication

keep informed

the events of the day

daily / weekly / monthly

subscribers

deliver each edition

provide a service

advertising

current (burning) events in the world



c)      Ex. 5, p. 16 — Work in pairs. Take turns to ask and answer the questions:

How many newspapers are published worldwide? What are "subscribers"?

What intervals are most newspapers published at?

What do newspapers do to keep the cost to the reader low but still

make money?

d)      Ex. 6, p. 16 — Put the verbs in brackets into the correct from and voice:

How many subscribers did our local newspaper have last year? Current events are always highlighted on the front page of any newspaper.

I think she will keep us informed about the events tomorrow.

What intervals is_this magazine published at?

New products and services are advertized in every issue of this

paper.


Newsprint is the name of the paper on which newspapers are printed.

Is this magazine sold worldwide?

Advertising becomes more and more popular nowadays.

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 9, р. 16.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 8

Тема. British Newspapers. News Services

Мета: вдосконалювати навички аудіювання, читання й усного мовлення; формувати навички вживання нових JIO в усному мов­ленні учнів у граматичних структурах Present і Past Simple Tenses;навчити учнів правильного вживання англійських модальних діє­слів і фраз наповнення; сприяти розвитку логічного та критичного мислення; розвивати спостережливість і пізнавальний інтерес до вивчення англійської мови.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку

a)      Ех. 9, р. 16 — Write brief information about one of your local newspapers. What things make it popular among the readers? Use the prompts of Ex. 7b, p. 16.

b)      Some interesting facts about British newspapers (handouts):

The British are the most voracious newspaper readers in the world.

They read newspapers at breakfast: they walk to the bus reading a newspaper: they read a newspaper on the bus, as they go to work; and on the way back home they are engrossed in on evening newspaper.

If you ask an Englishman about the press in his country he will almost certainly begin talking about the morning daily and Sunday na­tional newspapers. The dominating position of the national daily morning papers is due to the smallness of the country. A paper printed in London around midnight can be at any breakfast table in England the next morning all over the country most people read the same news­papers.

The national dailies are usually classed as either quality or popu­lar. The number of newspapers sold in relation to the population is higher in Britain than in any other country except Sweden.

c)      Ex. 1, p. 17 — Work in groups of three.

Listen to your friend's statement about the mass media. Then lis­ten to the responses. Say who you agree with. Present your own opi­nion using some patterns.



d)      Ex. 2, p. 17 — Read the article from a magazine and say how news is spread worldwide:

rely on news services

the gathering of news

speeded up by...

cable / fax machines

modern telecommunication systems

division of providers

competent supplier

objective information

major corporations

investment funds

e)      Ex. З, p . 17 Work in pairs. Discuss some questions to the text.

f)       Read the stories and try to comment on them (handouts).

"SLOW BUT SURE" Two soldiers were digging a fox hole. What made you join the Army? asked one.

Well, I read one of the newspapers that said, Join the Army and see the world! And I have been doing it— a shovelful at a time.

COMMUNICATIONS SECURITY "My father was a communications man in the war", said a boy to another. "And he was a great hero". "Really?"

"Yes, to keep the enemy from getting a very secret message he ate the carrier — pigeon"

IV. Завершальна частина уроку

Домашнє завдання

Ех. 8, р. 19.

Підсумок уроку

Учитель підбиває підсумки уроку й оцінює роботу учнів. УРОК 9

Тема. News Services. Grammar Revision

Мета: вдосконалювати навички читання й усного мовлення з теми; формувати навички вживання нових JIO в MM і ДМ учнів у лексико-граматичних структурах; формувати навички групової та парної роботи, відповідальності за доручену справу, колективіз­му та толерантності; сприяти розвитку аналітичного та критичного мислення; розвивати кмітливість і пізнавальний інтерес до вивчен­ня англійської мови.

ХІД УРОКУ

I.       Організація класу. Привітання

II.      Підготовка до іноземного мовлення

Фонетична й мовленнєва зарядка.

III.    Основна частина уроку



Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка