Тема: іменники – синоніми, іменники – антоніми. Багатозначні іменники.
Пряме і переносне значення іменників.
Мета: актуалізувати знання дітей про синоніми, антоніми, багатозначні іменники, пряме і переносне значення слів. Вчити добирати іменники – синоніми та іменники – антоніми, визначати пряме і переносне значення, використовувати у мові названі категорії іменників; розвивати і збагачувати мовлення дітей; виховувати любов до рідної мови.
Обладнання:
ХІД УРОКУ
І.Організація класу (хвилинка емоційного настрою).
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!
Девізом нашого уроку будуть слова:
Шукай сам – допоможи знайти іншому.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Перепусткою на урок сьогодні будуть добрі слова.
Які добрі слова ви знаєте? (добро, мир, ласка, щирість, шана, дяка, тепло, доброзичливість, милосердя, вірність, відданість, любов, дружба…)
Які запитання поставимо до цих слів? (Що?)
Кому притаманні риси, вчинки, які названі? (Людині).
На яке питання відповідає слово «людина»? (Хто?)
Для чого потрібно людині знати добрі слова? (Щоб збагатити та прикрасити нашу рідну мову).
ІІІ. Визначення мети і завдань уроку.
Для чого нам потрібно вивчати рідну мову?
Що потрібно знати і вміти на сьогоднішньому уроці, щоб мова була багатшою, приємною у спілкуванні?
ЗНАТИ: ВМІТИ:
Добрі слова Правильно вживати
Правопис літер Робити висновки
Синоніми Знаходити у тексті
Антоніми Будувати речення
Багатозначні слова Доводити думку
Сьогодні на урок ми запрошуємо слова – назви предметів.
Як ще можна їх назвати? (Іменники).
Отже, його величність іменник.
Іменник взяв собі на плечі
Велике діло – називати речі. (Д.Білоус).
Сьогодні Іменник запрошує вас здійснити подорож до цікавої країни – Лексикології.
Перш ніж вирушити в дорогу, він приготував вам завдання.
Відкрийте свої зошити і каліграфічно запишіть число. Незабувайте про те, як правильно треба сидіти під час письма.
1.Каліграфічна хвилинка.
- Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки.
Щоб рівно і гарно слова писати,
Нам з’єднання букв слід усім пригадати.
М Мм мо ми му ім ем см
Давайте запишемо вислів відомого українського письменника О.Гончара.
Мова вдосконалює серце і розум народу.
О .Гончар.
ІV. Робота над новим матеріалом.
Починаємо мандрівку по країні Лексикології. Пригадайте, що ви знаєте про синоніми, антоніми , багатозначні слова та слова, вжиті у переносному значенні.
Також Іменник дав нам у дорогу маршрутну карту, на якій є наш маршрут.
Зупинка «Пагорби словників .(слайд).
Які ви знаєте словники, з якими вам доводилось працювати? (орфографічний, тлумачний, морфологічний, словник синонімів, словник антонімів, словник іншомовних слів, словник іноземних мов…)
Зупинка «Озера значень». (слайд).
І – варіант: дописати слова, вжиті в прямому значенні :
золоті…, море - …, срібна…, гострий… .
ІІ – варіант: дописати слова, вжиті в переносному значенні:
золоті …, море …, срібний …, гострий … .
Зупинка «Ріка багатозначних слів». (слайд).
Для вираження нового змісту не обов’язково створювати нове слово. Можна доповнити існуюче слово новим значенням.
Як говориш, будь обачним;
Є слова багатозначні.
Ось, вам відповідь жива:
Слово лиш одне – єдине,
Значень… не одно – родина!
Що таке багатозначні слова? (Слайд).
Прочитай слова. Якого слова не вистачає в кожному рядку? Чи є ці слова багатозначними?
Кулькова…; … дитини ; … від валізи; дверна … .
Засіяне …; … в зошиті; футбольне … .
( ручка, поле).
Складіть речення з одним із словосполучень. Запишіть.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА .(Слайд).
Зупинка « Долина синонімів».(Слайд).
Прочитайте: дорога, шлях, траса, шосе, стежка, путівець.
За якою спільною ознакою ці слова об’єднані в один ряд?(близьке значення).
Як називаються такі слова?
(завдання на дошці):
До іменників «вогонь», «крик», «гілка» виберіть до них синоніми і запишіть (багаття, полум’я, галас, вигук, вітка, галузка).
Зупинка « Гори антонімів». (Слайд).
Вправа 103, с. 51.
Виписати іменники – антоніми парами у стовпчик.
Зробіть висновок про те, яку роль відіграють у реченні антоніми (допомагають відобразити протилежні явища довкілля).
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
ОЦІНЮВАННЯ УЧНІВ.
V. Підсумок уроку.
Ось і завершилась подорож країною Лексикологією. Чи досягли мети нашого уроку?
Що нового дізналися під час мандрівки?
Чого навчилися?
Давайте переконаємось у цьому, пограючи гру «Я вам слово – ви мені десять. («Мікрофон»).
Доберіть до слова «земля» значення, які має це слово:
Земля – Вітчизна, Батьківщина;
Земля – грунт;
Земля – суша;
Земля – планета.
Я хочу, щоб на нашій Землі, на нашій планеті вічно жила і наша українська мова. Щоб ви її берегли, розвивали, збагачували новими словами.
Як немає України без калини, верби, рушників, так не може бути й України без нашої рідної мови.(Слайд).
Я вам щиро дякую за урок і бажаю успіхів у вивченні рідної мови.
Поділіться з Вашими друзьями: |