Інформаці я про діяльність Головного управління юстиції у Волинській області з питань правової освіти та правового інформування населення за перше півріччя 2013 рокуСкачати 462.37 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації25.11.2016
Розмір462.37 Kb.
#2337
  1   2І Н Ф О Р М А Ц І Я

про діяльність Головного управління юстиції у Волинській області

з питань правової освіти та правового інформування населення

за перше півріччя 2013 року
Питання правової освіти та правового інформування населення області входять до компетенції сектору державної реєстрації нормативно-правових актів, правоосвітньої діяльності та систематизації законодавства Головного управління юстиції у Волинській області. Відповідно до розподілу функціональних обов’язків за цей напрям роботи відповідають головні спеціалісти Герасимик Микола Іванович – освіта вища, закінчив у 1987 році Львівський державний університет імені І. Франка, факультет журналістики, у 1991 році – історичний факультет Луцького педагогічного інституту імені Лесі Українки, у 2007 році – факультет післядипломної освіти Луцького державного університету імені Лесі Українки за спеціальністю юрист, на займаній посаді з 09.07.2007 року; Миселюк Юрій Юхимович – освіта вища, закінчив у 1981 році Львівський державний університет імені І. Франка, факультет журналістики, на посаді з 03.12.2007 року; заступник начальника сектору Ярема Тетяна Володимирівна – освіта вища юридична, у 2002 році закінчила Волинський державний університет, на займаній посаді з 05.05.2008 року. Телефон-факс: (8-0332) 78-46-61, електронна адреса – ustlutsk@lt.ukrtel.net

Куратором цього напрямку роботи є заступник начальника Головного управління юстиції у Волинській області Остапчук Олексій Михайлович – освіта вища юридична, закінчив у 1982 році Харківський юридичний інститут імені Ф. Е. Дзержинського, на посаді заступника начальника Головного управління юстиції у Волинській області працює з липня 2010 року. Телефон: (8-0332) 78-47-99.

Повідомляємо, що Узагальнення стану організації правової освіти населення за 2012 рік розглянуто на оперативній нараді при начальнику головного управлінням юстиції у Волинській області, взято для неухильного використання його в роботі та враховано в інформації за результатами діяльності у першому півріччі 2013 року.

Обласна міжвідомча координаційно-методична рада з правової освіти населення здійснює свою діяльність відповідно до Національної програми правової освіти населення, обласної Програми правової освіти населення на 2012-2016 роки, затвердженої рішенням обласної ради від 27. 12. 2011 № 8/18, розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.03.2011 № 123 «Про персональний склад обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення» та від 11.04 2012 №157 «Про зміни у складі обласної МКМР з правової освіти населення». Цими розпорядженнями затверджено Положення про обласну міжвідомчу координаційно-методичну раду з правової освіти населення, персональний склад та голову ради.

Головою обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради з правової освіти населення за посадою є заступник голови Волинської обласної державної адміністрації Курилюк Олександр Іванович, заступниками голови є начальник Головного управління юстиції у Волинській області Оксенчук Ігор Володимирович та начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Хомич Олександр Степанович. Відповідальним секретарем обласної МКМР з правової освіти населення є головний спеціаліст сектору реєстрації нормативно-правових актів, право освітньої діяльності та систематизації законодавства Головного управління юстиції у Волинській області Герасимик Микола Іванович.

План роботи обласної МКМР з правової освіти населення затверджується на рік з урахуванням пропозицій членів обласної МКМР з правової освіти населення та рекомендацій Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення. Плани роботи обласної МКМР з правової освіти населення передбачають розгляд різноманітних питань та проведення великої кількості правоосвітніх заходів.

Волинською обласною МКМР з правової освіти населення забезпечується проведення значної кількості засідань та розглянутих на них питань. Питання, що розглядаються, є актуальними для регіону.

У першому півріччі 2013 року обласною МКМР проведено 2 засідання, на яких розглянуто 8 питань та прийнято 4 рекомендацій. Хід їх виконання знаходиться на постійному контролі у голови, його заступників та відповідального секретаря. Рекомендації виконуються у повному обсязі та у вказані терміни.

На виконання рекомендацій Всеукраїнської МКМР та з метою залучення до правоосвітнього процесу всіх верств населення, вивчення та поширення кращих форм і методів роботи обласною МКМР підбито підсумки на кращу організацію діяльності міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення за 2012 рік. Переможцями визнано: Нововолинську міську, Луцьку, Горохівську, Іваничівську, Любешівську, Маневицьку районні МКМР з правової освіти населення, яких відзначено Дипломами обласної міжвідомчої координаційно-методичної ради першого-третього ступенів.

Зазначений конкурс проводиться і в 2013 році.На засіданнях ради розглядалися такі питання:

– Про діяльність органів юстиції щодо координації правової освіти населення.

– Про підсумки огляду-конкурсу на кращу організацію роботи районних та міських МКМР з правової освіти населення.

– Про нагородження переможців огляду-конкурсу на кращу організацію роботи районних та міських МКМР з правової освіти населення.

– Про реалізацію та використання в практичній діяльності Рекомендації Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення та Плану роботи Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення на 2013 рік, прийняті на підсумковому засіданні у м. Києві 01 лютого2013 року.

– Про хід виконання у 2012 році обласної Програми правової освіти населення.

– Про роботу Горохівського районного управління юстиції та районної МКМР з правової освіти населення щодо підвищення рівня правової обізнаності громадян.

– Про проведення в області до 17-ї річниці Конституції України місячника правових знань.

– Про позитивний досвід роботи з правової освіти та правового виховання студентської молоді у коледжі технології, бізнесу та права Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.

Відповідальним секретарем Волинської обласної МКМР з правової освіти населення, головним спеціалістом Головного управління юстиції у Волинській області Герасимиком М. І. у першому півріччі 2013 року було надано методичну і практичну допомогу Горохівській, Ратнівській районній, Луцькій міській МКМР з правової освіти населення в організації їх діяльності.

Для відповідальних секретарів районних, міських МКМР з правової освіти населення 6 червня проведено семінар-навчання щодо організації діяльності МКМР, ведення діловодства, розроблення рекомендацій, планування роботи тощо.

Засідання обласної МКМР з правової освіти населення систематично висвітлюється у засобах масової інформації та веб-сайті головного управління юстиції.

Діяльність районних, міських МКМР з правової освіти населення.

В області діє 20 міжвідомчих координаційно-методичних рад з правової освіти населення, з них 16 районних, 4 міських.

Планування роботи здійснюється відповідно до рекомендацій обласної МКМР на рік.

У всіх територіальних управліннях юстиції Волинської області ведуться наряди справ, в яких зберігаються копії документів щодо роботи МКМР з правової освіти населення (протоколи засідань, прийняті рекомендації, Інформаційні листи про позитивний досвід роботи, довідки вивчень з розглянутих питань тощо).

Протягом першого півріччя районними і міськими МКМР з правової освіти населення області проведено 40 засідань, на яких розглянуто 135 питань.

Актуальними питаннями засідань є: питання правової освіти та правового виховання у навчальних закладах; профілактика правопорушень і злочинності серед неповнолітніх; про надання первинної правової допомоги через громадські приймальні, виїзні консультаційні пункти; реалізація регіональних програм правової освіти структурними підрозділами органів державної виконавчої влади; проведення правоосвітніх заходів до 17-ої річниці Конституції України тощо.Діяльність громадських приймалень.

На базі головного, районних, міських та міськрайонних управлінь юстиції Волинської області, відповідних місцевих органів державної виконавчої влади створені та діють правові громадські приймальні, котрі надають безоплатну первинну правову допомогу особам, які перебувають під юрисдикцією України.

При головному та територіальних управліннях юстиції області діють 20 громадських приймалень.

Громадська приймальня при Головному управлінні юстиції проводить прийом громадян за адресою: м. Луцьк, вул. Володимирська, 1, телефон ( 0332 ) 78-46-61.

Крім того, згідно наказу Головного управління юстиції в області від 27.12.2012 № 70/48 «Про cтворення виїзної громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги при обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки», безоплатну юридичну допомогу громадяни та жителі м. Луцька можуть отримати у бібліотеці.

Виїзний прийом громадян спеціалістами головного управління юстиції у виїзній приймальні проводитися за адресою: місто Луцьк, вулиця Шопена, 11 у другу та четверту середу кожного місяця з 15 до 17.30, а у першу та третю середу правничу консультацію надають представники юридичної клініки Східноєвропейського університету імені Лесі Українки «Ad Astra».

Організація діяльності громадських приймалень, створених при головному та територіальних управліннях юстиції Волинської області, здійснюється відповідно до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», Положення про Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 23 червня 2011 року № 1707/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 червня 2011 року за № 760/19498, та Порядку роботи громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 21 вересня 2011 року №3047/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 22 вересня 2011 року за № 1114/19852 і наказу Головного управління юстиції в області від 14 травня 2013 року № 105/11 «Про роботу громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги».

На офіційному веб-сайті головного управління юстиції створені банери: «Безоплатна правова допомога: конкурс з відбору адвокатів» та «Безоплатна правова допомога», у якому є підрубрика «Безоплатна первинна правова допомога». У банері розміщені Закони, накази Міністерства юстиції України, інші нормативно-правові акти, адреси громадських приймалень головного та територіальних управлінь юстиції.

Також на сайті розміщений Порядок роботи громадської приймальні з надання безоплатної первинної правової допомоги, затверджений наказом Міністерства юстиції України від 21 вересня 2011 року № 3047/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції 22 вересня 2011 року за № 1114/19852.

Відповідно до Порядку роботи громадської приймальні заведені Журнали «Реєстрації звернень осіб до Приймалень», в яких ведеться чіткий облік звернень громадян.

У всіх управліннях юстиції розроблені та затверджені єдині графіки роботи громадських приймалень, відповідно до рекомендацій – щовівторка та щочетверга з 10:00 до 16:00. Належним чином ведуться журнали реєстрації звернень громадян до громадської приймальні, інформація про їх роботу оприлюднена у місцевих ЗМІ та для огляду громадянами у доступних місцях.

Громадські приймальні забезпечені методичними рекомендаціями, посібниками, зразками процесуальних документів, кодексами та офіційними періодичними виданнями.

Щодо ефективності роботи громадських приймалень та реалізації Плану заходів з виконання у 2013 році Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва, на виконання рекомендацій Мін’юсту, підготовлено лист начальникам територіальних управлінь юстиції щодо удосконалення цієї ділянки роботи.

До роботи в громадських приймальнях, відповідно до затверджених графіків, залучено працівників управлінь юстиції, у тому числі спеціалістів відділів державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційних служб, відділів державної виконавчої служби, а також, за згодою, спеціалістів органів місцевої виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ, організацій до розгляду питань, що належать до їх компетенції.

Так, до роботи громадської приймальні головного управління юстиції, за згодою, включено голову Волинської обласної організації Спілки юристів України, керівника юридичної клініки Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки В. А. Єлова.

Працівникам громадських приймалень надаються вичерпні, зрозумілі та якісні консультації, яка відповідає потребам суспільства.

Питання ефективності діяльності громадських приймалень також розглядалися на семінарі з начальниками (5 червня) та спеціалістами територіальних управлінь юстиції 6 червня цього року.

З метою забезпечення оцінки якості надання працівниками громадської приймальні роз’яснень з правових питань, дотримання етичних норм, толерантності та ввічливості у спілкуванні з особою, заведені «Журнали відгуків та пропозицій щодо роботи громадської приймальні». Усі зауваження та пропозиції, що надходять від громадян, керівництвом головного управління юстиції буде враховано під час оцінки виконання державними службовцями посадових обов’язків, а також під час розгляду питань щодо заохочення працівників.

Крім того, на виконання пункту 17 Плану заходів з виконання у 2013 році Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2013 року № 64, начальників територіальних управлінь юстиції зобов’язано посилити актуалізацію, розширення і поглиблення співпраці та підтримку діяльності громадських приймалень, громадських колегій, галузевих і регіональних рад та громадських організацій підприємців.

Інформація про таку співпрацю, а також зауваження та пропозиції громадян щодо роботи громадських приймалень головним управлінням юстиції буде узагальнюватися та направлятися у Міністерство юстиції щоквартально до 15 числа наступного місяця.

Питання щодо виконання заходів з підвищення ефективності роботи громадських приймалень перебуває у Головному управлінні юстиції у Волинській області на контролі.

З досвіду роботи громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області при обласній науковій бібліотеці ім. Олени Пчілки.

Головним управлінням юстиції у Волинській області напрацюваний певний досвід роботи щодо надання безоплатної первинної правової допомоги громадянам.

На новий рівень взаємовідносин юстиція – бібліотека після створення у 1999 році на базі обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки «Сектору юридичної літератури», де правники взяли на себе зобов’язання наповнення книгозбірні новою юридичною літературою, стало створення тут на базі Пункту доступу громадян до правової інформації (ПДГ) виїзної громадської приймальні головного управління юстиції.

На виконання рекомендацій Всеукраїнської МКМР з правової освіти населення у 2011 році аналогічні приймальні були створенні при Центральних районних і міських бібліотеках (ЦРБ, ЦМБ), у яких спеціалісти територіальних управлінь юстиції також ведуть прийом громадян у бібліотечних закладах.

На пропозицію директора обласної наукової бібліотеки Людмили Стасюк 27 грудня 2012 року був виданий наказ головного управління юстиції про створення такої виїзної громадської приймальні на базі книгозбірні у м. Луцьку. 23 січня 2013 року відбулося урочисте її відкриття, на якому учасникам заходу був презентований методичний посібник «Надання первинної та вторинної правової допомоги громадянам Волині», розроблений спеціалістами сектору реєстрації нормативно-правових актів, правоосвітньої діяльності та систематизації законодавства.

На важливості створення на базі Пункту доступу громадян до правової інформації такої форми надання консультацій було відмічено керівництвом Міністерства юстиції України та Волинської області, та є вагомим кроком запровадження у сфері прав людини європейських стандартів, підвищенні обізнаності і правосвідомості громадян.

Цю думку підтримав і координатор коаліції у сфері захисту права власності проекту USAID «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні», голова Волинської обласної організації Спілки юристів України, керівник юридичної клініки Східноєвропейського університету імені Лесі Українки «Ad Astra», адвокат-практик Віталій Єлов. Він виступив з ініціативою залучення до роботи у громадській приймальні студентів старших курсів юридичних клінік правничих факультетів вишів обласного центру, які будуть надавати первинну та вторинну правову допомогу. Така практика вже напрацьована протягом чотирнадцяти років роботи юридичної клініки у м. Луцьку.

Таким чином ми, хоч і опосередковано, долучилися до проекту «Правова країна».

До складу громадської приймальні увійшли спеціалісти та фахівці з різних напрямів роботи головного управління юстиції. Насамперед – це фахівці з нотаріату, реєстраційної служби, в чию компетенцію входить як реєстрація фізичних і юридичних осіб, громадських організацій, так і реєстрація нерухомого майна, спеціалісти ДВС, сектору банкрутства, представництва інтересів у судах, реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи, правової освіти та звернень громадян тощо. Такий склад юристів у громадській приймальні, як показує практика, дає змогу кваліфіковано, і що дуже важливо, якісно надавати первинну правову допомогу.

Очолює громадську приймальню головний спеціаліст з правової освіти Микола Герасимик, який цими питаннями в регіоні займається професійно ось уже понад 16 років.

Варто зазначити, що графік роботи, місцезнаходження громадської приймальні висвітлюється у засобах масової інформації. Про її діяльність та прийом громадян робляться репортажі, які транслюються на обласному телебаченні. Зрештою, самі читачі бібліотеки переказують своїм знайомим, друзям про її роботу. Режим прийому громадян оприлюднюється також на веб-сайтах головного управління та бібліотеки. Візитку громадської приймальні в обов’язковому порядку отримують громадяни і під час її відвідання.

Для збереження таємниці та для зручності як відвідувачів, так і юристів, адміністрація бібліотеки відвела для прийому громадян окреме приміщення. До послуг відвідувачів тут найновіше законодавство, методичні посібники та рекомендації, підготовленні спеціалістами головного управління, якими вони можуть скористатися. У разі необхідності у пункті доступу громадян до правової інформації (є електронна база «Ліга.Закон») роздруковується витяги зі статтей законів або інших нормативно-правових актів. Даються у користування і методичні матеріали. Це дає змогу нашим клієнтам займатися самоосвітою дома, що також позитивно ними сприйнято.

Незважаючи на незначний період роботи громадської приймальні (з 30 січня 2013 року), до неї уже звернулося 75 осіб. Першими відвідувачами приймальні були працівники бібліотеки, їх читачі, студенти. Згодом стали звертатися за юридичною допомогою і жителі обласного центру.

Робота громадської приймальні постійно удосконалюється, а співпраця головного юридичного відомства з науковою бібліотекою набуває нових форм. У просторих читальних залах бібліотеки працівники управління, задіяні в роботі приймальні, проводять спільні правоосвітні заходи, беруть участь у семінарах, круглих столах, тренінгах, які проводяться для бібліотечних працівників області. Такий семінар був проведений 25 квітня цього року у рамках реалізації в області проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного самоврядування», метою якого є надання бібліотекарям, іншим верствам населення знань та навичок з користування адміністративними електронними послугами національних та регіональних рівнів. Результатом такої роботи стане поширення послуг електронного урядування через залучення до співпраці публічні бібліотеки.

Варто відзначити, що нашу роботу оцінили виконавці проекту USAID «Правова країна»: «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні», які 18 – 19 квітня 2013 року у м. Луцьку проводили 10-ту квартальну конференцію, під час якої учасники форуму ознайомилися з роботою виїзної громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області при обласній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки.

Ми з радістю поділилися з учасниками зустрічі нашими напрацюваннями у сфері надання безоплатної первинної правової допомоги через роботу цієї громадської приймальні.

Сподіваємося також на конструктивну співпрацю і в майбутньому з організаторами проекту, а досвід роботи щодо надання безоплатної правової допомоги, який вивчався начальником головного управління юстиції Ігорем Оксенчуком у Сполучених Штатах Америки у травні цього року, ми будемо впроваджувати у себе на Волині.

Всього у першому півріччі 2013 року в області працювало 64 громадські приймальні, з них при головному, міських, районних, міськрайонних управліннях юстиції – 20 та 44 громадських приймалень, в яких беруть участь працівники управлінь юстиції.

У громадській приймальні головного управління юстиції разом з виїзною при науковій бібліотеці упродовж звітного періоду надано 115 правових консультацій.

Всього громадськими приймальнями, які діють при головному та територіальних управліннях юстиції, протягом першого півріччя 2013 року надано 1251 консультацію, у тому числі 332 – у ході роботи телефонної «гарячої лінії», 328 консультацій у громадських приймальнях, в роботі яких беруть участь працівники органів юстиції, 394 – під час роботи виїзних консультпунктів.Співпраця з громадськими організаціями

Позитивним прикладом співпраці органів юстиції з громадськими організаціями є участь у проведенні спільних правоосвітніх заходів, семінарів, «круглих столів» тощо з роз’яснення норм чинного законодавства, видання методичних посібників, рекомендацій.

Головним управлінням юстиції у Волинській області особлива співпраця налагоджена з громадськими організаціями, які надають безоплатну правову допомогу в рамках проекту «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні».

На території Волинської області є дві громадські організації: Волинська обласна організація Спілки юристів України та Волинська обласна організація «Центр правової допомоги», які співпрацювали з цих питань.Результатом такої співпраці між Волинською обласною організацією Спілки юристів України, як було вищезазначено, стало створення при обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки на базі Пункту доступу громадян до правової інформації (ПДГ) виїзної громадської приймальні Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги.

Практикується така форма участі як спільні виступи на телебаченні та обласному радіо з правових питань, участі у круглих столах, проведенні постійно-діючих семінарів для юридичних служб з актуальних питань права тощо. Останній такий семінар було проведено на базі наукової бібліотеки імені Олени Пчілки 20 березня 2013 року щодо надання безоплатної правової допомоги громадянам Волині. Значна частина спільних правоосвітніх заходів проводиться під час Всеукраїнського тижня права, місячника правових знань, приуроченого до Дня Конституції тощо.

До Волинської обласної громадської організації «Центр правової допомоги» (керівник Матвійчик Олена, адреса: 45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Грушевського, 14) протягом першого півріччя 2013 року головним та Ковельським міськрайонним управліннями юстиції було скеровано 27 осіб для отримання ними вторинної правової допомоги.

Крім того, налагоджена співпраця із новоствореною громадською організацією «Волинський обласний центр консультації та правової допомоги», до складу якої входять професійні адвокати та дипломовані юристи, які надають безоплатну первинну правову допомогу.

Також головне управління юстиції співпрацює з такими Волинськими обласними організаціями як «Гендерний центр», «Фундація розвитку громад», Волинською правозахисною группою та іншими.

Зокрема, спільно з громадською організацією «Фундація розвитку громад» спеціалісти головного управління юстиції у 2013 році взяли участь у проведенні чотирьох семінарів для бібліотекарів і безробітних громадян, які перебувають на обліку в обласному центрі зайнятості у рамках проекту «Публічні бібліотеки – мости до електронного урядування».

Районні, міські, міськрайонні управліннями юстиції в напрямку правової освіти населення співпрацюють з наступними громадськими організаціями: Луцьке міське об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка, Луцьким районним навчально-реабілітаційним центром дітей-інвалідів «Наші діти», Маневицькою молодіжною громадською організацією «Молодь Полісся», Маневицькою районною громадською молодіжною організацією «Інститут підтримки та розвитку громадських ініціатив», Ківерцівською районною молодіжною громадською організацією «Союз аграрної молоді», Ківерцівською районною молодіжною організацією «Спілка ініціативної молоді».

Протягом звітного періоду органи юстиції Волині співпрацювали з 76 місцевими та 36 територіальними осередками.
Відомості про проведені правоосвітні заходи, спрямовані на підвищення правосвідомості громадян.

На виконання Національної та обласної програм правової освіти населення головним, територіальними управліннями юстиції проводяться право освітні заходи серед різних категорій громадян.

Зокрема, головне управління юстиції разом з юридичним відділом облдержадміністрації виступило співорганізаторами чотирьох тематичних короткострокових семінар для сільських, селищних та міських (міст районного значення) голів на тему: «Організаційно-правові аспекти забезпечення сталого розвитку сільських територій», які проведені у січні – лютому в навчально-методичному центрі профспілок Волині. Для керівників місцевого самоврядування читали очільники профільних обласних управлінь. Особливу увагу виступаючі звертатали на майнові та земельні питання. Обговорювались також можливості місцевих та районних бюджетів у розрізі планування та організації будівництва соціально-важливих об’єктів. У роботі семінарів брали участь та виступили спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області.

31 січня 2013 року в приміщенні Камінь-Каширського НВК № 2 відбулась конференція педагогічних працівників Камінь-Каширського району на тему: «Превентивне виховання учнів», де начальник Камінь-Каширського районного управління юстиції Олексій Карпік взяв участь у цьому заході та виступив з доповіддю «Нормативно-правові акти з питань прав та обов’язків неповнолітніх. Цивільна, адміністративна відповідальність учнів, батьків, вчителів за порушення законодавства».

14 – 16 березня 2013 року на базі юридичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки у рамках проведення ІІ туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт активну участь брали і представники органів юстиції. Зокрема, у роботі наукового форуму взяв участь та виступив начальник Головного управління юстиції у Волинській області Ігор Оксенчук.

20 березня 2013 року об 10.00 в приміщенні Волинської обласної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки (м. Луцьк, вул. Шопена, 11, третій поверх, читальний зал) головним управлінням юстиції проведено семінар з працівниками юридичних служб місцевих органів виконавчої влади, територіальних органів центральних органів виконавчої влади, урядових органів в системі міністерств, державних підприємств, установ, організацій та органів місцевого самоврядування. На семінарі розглядалося питання порядку здійснення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, надання первинної та вторинної безоплатної правової допомоги громадянам тощо.

На юридичному факультеті Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки 22 – 23 березня за сприяння головного управління юстиції проведено ІХ Міжнародну науково-практичну конференцію молодих учених «Правове життя: сучасний стан та перспективи розвитку». На конференції науковцями розглядалися питання теорії, історії держави і права, філософії права; конституційного, адміністративного, фінансового, міжнародного публічного права тощо.У роботі конференції взяв участь та виступив начальник Головного управління юстиції у Волинській області Ігор Оксенчук, який подякував правникам за популяризацію ролі права у розбудові правової демократичної держави, наголосив на плідній співпраці викладачів та студентів юридичного факультету під час Всеукраїнського тижня права та ознайомив присутніх щодо розробки у 2013 році законодавчих актів та державних програм.

11 квітня 2013 року відбулась спільна нарада з актуальних питань взаємодії органів державної реєстрації речових прав на нерухоме майно з органами Держземагенства. У заході взяли участь державні реєстратори реєстраційних служб районних, міських, міськрайонних управлінь юстиції, нотаріуси області та представники ДП «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України, Держземагенства, комунального прідприємства «Волинське БТІ». У роботі наради взяли участь та виступили начальник Головного управління юстиції у Волинській області Ігор Оксенчук, начальник Головного управління Держземагенства у Волинській області Василь Василенко, директор Волинської філії державного підприємства «Інформаційний центр» Міністерства юстиції України Олександр Вашкевич, директор «Комунального підприємства Волинського обласного бюро технічної інвентаризації» Олег Дмитрук, перший заступник начальника Головного управління юстиції у Волинській області Сергій Карасюк, начальник відділу державної реєстрації прав на нерухоме майно реєстраційної служби Головного управління юстиції у Волинській області Мирослава Микитюк та в. о. начальника відділу нотаріату Головного управління юстиції у Волинській області Євген Кухарик.

12 квітня 2013 року у рамках співпраці і взаємодії та на виконання заходів між Головним управлінням юстиції у Волинській області та управлінням Державної пенітенціарної служби у Волинській області заступниками обох управлінь Олексієм Остапчуком та Юрієм Безушкевичем 11 квітня було обговорено питання щодо координації спільних дій у 2013 році, а також діяльності територіальних управлінь юстиції з установами виконання покарань підлеглихтериторій.

Так, згідно плану двома відомствами передбачено проведення в установах виконання покарань області виїзних прийомів персоналу органів і установ ДПтСУ у Волинській області начальником головного управління юстиції Ігорем Оксенчуком.

Зокрема, у травні такий прийом був здійснений у Луцькому слідчому ізоляторі, у червні – Ковельській виховній колонії.

Також працівники територіальних управлінь юстиції проводять спільні заходи правороз’яснювальної та профілактичної роботи серед засуджених установ області, участі в проведенні вечорів запитань та відповідей для засуджених, юридичних консультацій тощо. Начальником Ковельського міськрайонного управління юстиції у першому півріччі поточного року прочитано 2 лекції з правоосвітніх питань. Спеціалістами Ківерцівського районного управління юстиції розроблено і надано Цуманській виправній колонії № 84 методичні рекомендацій на тему: «Питання захисту та реалізації прав, свобод і законних інтересів засуджених, що утримуються в установах виконання покарань», які направлено юридичній службі для проведення лекції з даної тематики серед засуджених. А методичні рекомендації «Неповнолітня особа як суб’єкт кримінальної відповідальності в Україні», підготовлені спеціалістами Луцького міського управління юстиції, направлені у Луцький слідчий ізолятор. Така взаємодія між двома установами, без сумніву, сприяє лише удосконаленню правоосвітньої діяльності, допомагає засудженим краще знати свої права і обов’язки.

Також у м. Луцьку 18 – 19 квітня проведено 10-у квартальну конференцію проекту USAID «Правова країна», в рамках якої було оголошено про створення Всеукраїнської коаліції з надання правової допомоги. Мета конференції – підвищення потенціалу організацій, що надають правові послуги, захищати інтереси малозабезпечених громадян через отримання знань та навичок щодо звернення до Європейського суду з прав людини, а також через обговорення право застосовної практики та новел у трьох сферах законодавства; зміцнення організаційної спроможності коаліції через поширення кращих практик розбудови партнерств.

Організаторами заходу стали проект Агентства США з міжнародного розвитку «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні «Правова країна», Управління координації правової роботи та правової освіти Департаменту реєстрації та систематизації нормативних актів, правоосвітньої діяльності Міністерства юстиції України та Головне управління юстиції у Волинській області.

У квартальній зустрічі взяли участь представники громадських приймалень в системі органів юстиції області, міжнародних донорських організацій, правових організацій, які займаються представництвом інтересів громадян, юридичних клінік, юридичних фірм та наукової спільноти.

З вітальним словом до учасників зустрічі звернулися Інна Топал – директор проект USAID «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні «Правова країна», Оксана Юхта – начальник Управління координації правової роботи та правової освіти Департаменту реєстрації та систематизації нормативних актів, правоосвітньої діяльності Міністерства юстиції України, Сергій Карасюк – перший заступник начальника Головного управління юстиції у Волинській області, Вєрайя Сомвонгсірі – Директор офісу демократії та управління USAID та Михайло Буроменський – доктор юридичних наук, Суддя adho Європейського суду з прав людини.

Учасники конференції також ознайомилися з діяльністю місцевих громадських організацій, що надають безоплатну правову допомогу на Волині, відвідали Апеляційний суд Волинської області, громадську приймальню Головного управління юстиції Волинської області в обласній бібліотеці та активного партнера Всеукраїнської Коаліції – юридичну клініку «Ad Astra» Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки.На виконання розпорядження першого заступника голови Волинської облдержадміністрації від 20 березня 2013 року №118 «Про відзначення в області Дня Європи», головним та територіальними управліннями юстиції в області проведені правоосвітні заходи та виступи у засобах масової інформації на означену тематику.

Зокрема, у травні цього року у всіх загальноосвітніх навчальних закладах області працівниками органів юстиції були організовані та проведені диспути, години спілкування, правоосвітні заходи на теми: «З історії святкування Дня Європи», «Європейські перспективи України», «Правова Європа».

Так, Іваничівським районним управлінням юстиції розроблено та розповсюджено по навчальних закладах, підприємствах, установах, організаціях, органах виконавчої влади та місцевого самоврядування методичні рекомендації «Підстави та порядок звернення до Європейського суду з прав людини» та пам’ятку «Концепція відзначення Дня Європи в Україні».

На сайті Іваничівської районної державної адміністрації розміщено статті: «Надання правової допомоги відповідно до положень Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах», «Відповідність Закону України «Про громадські об’єднання» міжнародним стандартам».

У навчальних закладах у рамках відзначення Дня Європи в Іваничівському районі проведені бесіди, лекції, виховні години, усні журнали: «Освіта в Європі – погляд з України», «Правова Європа», «Європа: вчора, сьогодні, завтра», «Мандрівка країнами Європи», «Європейська культурна спадщина», «Європейські перспективи України», «Україна – ЄС: перспективи розвитку», «Історія виникнення Євросоюзу», «Україна та Євросоюз», «Україна у процесі Європейської інтеграції», «Європейські цінності та стандарти» (НВК «ЗОШ І-ІІІ ступенів №1-гімназія» селища Іваничі, ЗОШ І-ІІІ ступеня №2 селища Іваничі, ЗОШ сіл Бужанка, Гряди, Колона, Заболотці, Луковичі, Литовеж, Мишів, Павлівка, Риковичі, Поромів, Стара Лішня, Соснина); вікторини: «Що я знаю про Євросоюз», «З Європою у серці», «Україна – європейська держава», (ЗОШ сіл Жашковичі, Грибовиця, Завидів); класні години та години спілкування: «Історія Євросоюзу», «Ми європейці, а що знаємо про Європу?», «Туристичними шляхами Європи» (ЗОШ сіл Будятичі, Милятин, Заставне); брейн-ринги: «Країнами ЄС», «Європейські країни», «Історична подорож Європою» (ЗОШ сіл Мовники, Низкиничі, Морозовичі, Радовичі, Топилище, Трубки, Старий Порицьк); конкурси малюнків, учнівських рефератів: «Європейські свята та традиції», «Європа очима дітей», «Я в Європі» (НВК «ЗОШ-ІІІ ступенів №1-гімназія» селища Іваничі, ЗОШ І-ІІІ ступеня №2 селища Іваничі, ЗОШ сіл Соснина, Бужанка, Заставне, Низкиничі, Мовники, Мишів).

Крім того, у всіх навчальних закладах відбулися засідання учнівських євроклубів, а також організовані інформаційні експозиції, виставки літератури з актуальних питань європейської інтеграції та приурочені до Дня Європи.Луцьким районним управлінням юстиції спільно з відділом освіти Луцької райдержадміністрації до відзначення Дня Європи у загальноосвітній школі І-ІІІ ступеня с. Піддубці організовано урочисті заходи. У ході свята учні познайомили гостей з історією країн, представили закордонні пісні та танці.

Серед старшокласників шкіл району проведено конкурс «Європейська олімпіада». Конкурс спрямований на поглиблення знань про Європу та європейські інституції, формування та розвиток свідомого ставлення до спільної спадщини, поваги до прав людини і фундаментальних засад гуманності.

«Європейська олімпіада» проводилася у двох номінаціях: тестування знань про Європу і Європейський союз та конкурс декоративно-творчих робіт «Україна та Європейський союз». Переможці конкурсу були нагороджені дипломами за зайняті 1, 2, 3 місця.

Начальником Нововолинського міського управління юстиції Іваном Корнійчуком 15 травня 2013року в приміщенні ЗОШ №2 проведено диспут із учнями 10-11 класів на тему: «З історії святкування Дня Європи».18 травня в приміщенні Нововолинської центральної міської бібліотеки проведено годину спілкування з громадою міста на тему: «Правова Європа», а 21 травня у загальноосвітній школі №3 відбувся правоосвітній захід з педколективом та учнями 8-10 класів на тему: «Європейські перспективи України». Всього вищевказаними заходами було охоплено 98 осіб.

Певна робота проведена працівниками Маневицького районного управління юстиції. Зокрема, 15 травня у ЗОШ І-ІІІ ст. № 1, 2 смт. Маневичі проведені години спілкування на тему: “Європейські перспективи України”. Також ними 17 травня у школах сіл Прилісне, Копилля Маневицького району для учнів та педагогічного колективу прочитано лекцію «Правова Європа».Любомльським районним управлінням юстиції організовано та проведено відповідну роботу. Зокрема, 17 травня начальником управління у Любомльських ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2, 3 проведено виступи серед учнів 9-11 класів на тему: «18 травня 2013 року – День Європи».

Правоосвітні заходи на теми: «З історії святкування Дня Європи», «Європейські перспективи України», «Правова Європа» були проведенні в усіх решти управліннях юстиції.

Головним управлінням юстиції спільно з Координаційною радою молодих юристів при Головному управлінні юстиції у Волинській області проведено низку заходів правоосвітнього та правовиховного характеру.

Зокрема, протягом першого півріччя 2013 року були проведені такі заходи: для 4 навчальних закладів Луцька до Дня захисту дітей були проведенні години спілкування під час яких показані фільми: «Права дитини», «Насильство в сім’ї», «Насильство в навчальних закладах та поза його межами».

Для студентів юридичного факультету Луцького інституту розвитку людини університету «Україна» прочитано лекцію «Надання первинної та вторинної правової допомоги».

Волинський регіональний організаційний комітет провів та підбив підсумки VІ Всеукраїнського конкурсу шкільних малюнків «Мої права», приуроченого до Дня захисту дітей, організованого за егідою Координаційної ради молодих юристів при Міністерстві юстиції України.

Учасниками Конкурсу були учні загальноосвітніх навчальних закладів України віком до 18 років.

На Волині за активної підтримки головного управління юстиції та управління освіти і науки облдержадміністрації до зазначеного конкурсу вдалося залучити майже усі навчальні заклади області. До обласного організаційного комітету надійшли найкращі роботи школярів – переможців регіональних конкурсів. Із 41 роботи, які оцінювала експертна суддівська комісія, було відібрано 6 найкращих малюнків.

На підставі рішення регіональної експертної комісії, організаційний комітет затвердив переможців у трьох номінаціях: молодша група, індивідуальна робота – «Я і ти маєш право на життя» Кліманова Катерина Володимирівна, 11.08.2003 р. н. (9 років). Комунальний заклад «Луцька загальноосвітня школа І-Ш ст. № 20 Луцької міської ради Волинської області»; середня група, індивідуальна робота – «Право на життя», Дячук Дарина Олександрівна, 20.09.1999 р. н., Будинок дитячої та юнацької творчості смт. Іваничі Волинської області;середня група, індивідуальна робота – «Право на щасливе дитинство» Кононюк Софія Олександрівна, 18.07.2001 р. н. (11 років), загальноосвітня школа І-Ш ст., с. Цміни, Маневицького р-ну, Волинської області; середня група, колективна робота – «Право на відпочинок» Цьопух Вікторія Михайлівна, 20.03.2000 р. н. (13 років), Заєць Аліна Миколаївна, 10.10.1999 р. н. (14 років), Остапчук Ірина Леонідівна, 25.07.2000 р.н. (14 років),ЗОШ І-Ш ст. с. Нова Руда, Маневицького району, Волинської області; старша група, індивідуальна робота – «Я маю право на творчість» Літвінчук Анастасія Володимирівна, 04.02.1998 р. н. (15 років), Центр науково-технічної творчості учнівської молоді, м. Луцьк; старша група, колективна робота – «Я маю право на…» Середюк Артем Володимирович, 13.05. 1996 р. н. (17 років), Хромова Тетяна Володимирівна, 20.09.1994 р. н. (18 років),Комунальний заклад «Луцька вечірня (змінна) школа Луцької міської ради», Волинської області.

Відповідна виставка творчих робіт усіх учасників конкурсу проведена в нашій області до Дня захисту дітей у головному управлінні юстиції. Усі учасники конкурсу, за рішенням оргкомітету, були нагородженні та відзначенні Координаційною радою молодих юристів при головному управлінні юстиції в урочистій обстановці.

У дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах головним управлінням юстиції та його територіальними органами проводяться різноманітні правоосвітні заходи: лекції, семінари, засідання «круглих столів», бесіди, тренінги. Найбільшу увагу акцентовано на питаннях захисту прав людини, неповнолітніх, профілактики злочинності, висвітленні діяльності органів юстиції.

Головне управління юстиції у Волинській області здійснює правоосвітню діяльність у тісній співпраці з управліннями та службами облдержадміністрації (управліннями освіти і науки, службою у справах дітей, центром соціальних служб для сімї, дітей та молоді, обласною МКМР з правової освіти населення, іншими установами та організаціями).

Стан правового навчання та виховання у дошкільних, загальноосвітніх, професійних та вищих навчальних закладах

У Волинській області налічується 451 дошкільний, 776 загальноосвітніх, 19 професійно-технічних навчальних закладів та 28 вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації.

Аналіз перевірки стану правової освіти у навчальних закладах показує, що педагогічними колективами проводиться відповідна робота, спрямована на підвищення рівня правової освіти учнівської молоді, профілактики правопорушень з неповнолітніми тощо.

Так, згідно проведених заходів, проводяться тематичні виховні години класного керівника, конкурси знавців права, тижні правових знань, олімпіади з правознавства, зустрічі з працівниками правоохоронних органів, органів юстиції тощо. Також проводиться робота з батьками, їх дітьми, схильних до девіантної поведінки (бесіди, консультації).

У всіх навчальних закладах області обладнано куточки юного правознавця, у багатьох з них створені окремі кабінети правознавства. Стан викладання та якість знань учнів з правознавства постійно вивчається працівниками органів юстиції відповідно до планів роботи та графіків перевірок. Учні навчальних закладів області регулярно забезпечуються підручниками та посібниками з основ правознавства, а вчителі – методичною літературою.

Головним управлінням юстиції стан правової освіти у звітному періоді вивчався у 6 навчальних закладах, з них: 2 – у загальноосвітніх школах першого – третього ступеня, 4 – у вищих навчальних закладах першого – другого рівня акредитації.

Під час вивчення стану правової освіти неухильно дотримувалися вимог Порядку проведення органами юстиції перевірок стану правової освіти, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 14 листопада 2011 року №3325/5, та Примірних програм здійснення органами юстиції перевірок стану правової освіти, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2013 року №402/5.

Органи управління освітою на місцях, керівники навчальних закладів, педагогічні колективи разом з спеціалістами управлінь юстиції під час вивчення стану правової освіти та наданих ними рекомендацій, спрямовують свою роботу на удосконалення виховного процесу, вивчення причин і умов скоєння злочинів неповнолітніми, пошуку інноваційних технологій превентивного виховання.

У професійно-технічних, загальноосвітніх навчальних закладах розроблено систему правовиховної роботи з молоддю: дні, тижні, місячники правових знань, індивідуальний вплив на учня, картотеки, проводиться засідання ради профілактики, правоосвітн заходи тощо. В освітніх закладах також створено мережу гуртків, курсів, лекторіїв правової тематики: «Підліток і закон», «Права дитини», «Практичне право».

У зв’язку з профілізацією старшої школи в області створені профільні класи поглибленого вивчення основ правознавства (ЗОШ № 7 м. Нововолинська, ЗОШ №№ 2, 9, 26, гімназія № 18 м. Луцька) та інші навчальні заклади.З ініціативи учнів у навчальних закладах та системи профтехосвіти на правову тематику проводяться аукціони ідей, референдуми, прес-діалоги. Керівники, педагоги надають роботі перспективності, системності.

Головним управлінням юстиції в області, управлінням освіти і науки облдержадміністрації налагоджена тісна співпраця з Волинським інститутом післядипломної педагогічної освіти.Так, при вищезазначеному інституті постійно працює обласна школа обдарованих дітей з правознавства, де заняття ведуть кращі педагоги області та викладачі Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки. Щорічно проводяться міські (районні), обласні олімпіади з правознавства та турніри юних правознавців.

Значна робота щодо виконання Національної програми правової освіти населення проводиться у навчальних закладах області та міста Луцька.

Для підвищення рівня правової освіти, досягнення виховних завдань педагогами використовувалися різні форми інформаційних та просвітницьких заходів: диспути (ЗОШ № 5, НВК «Гімназія № 14», НВК № 24, ЗОШ № 25, НВК «ЗОШ-інтернат-правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою», вечірня школа), екскурсія в музей історії органів внутрішніх справ (ЗОШ № 7), вікторини (ЗОШ №№ 7, 20, 25, вечірня школа), усний журнал (ЗОШ № 10), дебати (ЗОШ № 10, НВК «Гімназія № 14»), брейн-ринг (ЗОШ №№ 11, 20, 25, НВК № 22, вечірня школа), уроки реального життя (гімназія № 18), правовий КВК (гімназія № 21 імені Михайла Кравчука), конкурси стінгазет та плакатів (ЗОШ №№ 2, 3, 7, 12, 20, 23, 25, НВК №№ 9, 22, гімназія № 18, НРЦ, «ЗОШ-інтернат-правознавчий ліцей з посиленою фізичною підготовкою»), правові акції (ЗОШ № 3, НРЦ) тощо.

У бібліотеках навчальних закладів №№ 2, 3, 4, 16, 20, 22, 23 організовувалися
Каталог: inform
inform -> Відділ аспірантури та докторантури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини
inform -> Національний технічний університет україни „київський політехнічний інститут”
inform -> Модуль Інформаційні технології в системі охорони здоров’я обробки та аналізу медико-біологічних даних. Текстові тестові запитання
inform -> Розділ Комп'ютерне моделювання. Основи алгоритмізації Інформатика 11 клас
inform -> Програма курсу Інформатика 5 9 класи загальноосвітніх навчальних закладів
inform -> Національний технічний університет україни „київський політехнічний інститут”
inform -> Підготовка та написання реферату
inform -> Навчальні програми для профільного навчання Програми факультативів, спецкурсів, пропедевтичних курсів, гуртків

Скачати 462.37 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка