Інтегрований урок з інформатики та української літератури в 6 класі. Тема уроку. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння. Анотація



Дата конвертації31.08.2018
Розмір158 Kb.
#45696
ТипУрок
Назва роботи

Інтегрований урок з інформатики та української літератури в 6 класі.

Тема уроку. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння.
Анотація

Працюючи у творчому тандемі – учитель- філолог і вчитель інформатики- ми сформували певну систему взаємодії , продуктом якої стали бінарні уроки . На нашу думку, найякісніший з них - це урок у 6 класі за темою

« Робота з фрагментами тексту».

Мета: ущільнити знання, реконструювавши фрагмент знань так, щоб засвоєння матеріалу вимагало менше часу, проте породжувало еквівалентні загальнонавчальні та технологічні уміння;  

інтегровані уроки розвивають потенціал самих учнів, спонукають до активного пізнання навколишньої дійсності, до осмислення і знаходженню причинно-наслідкових зв'язків, до розвитку логіки, мислення, комунікативних здібностей. 



Актуальність: інтеграція допомагає вирішити основні суперечності

освіти – протиріччя між безмежністю знань і обмеженими людськими ресурсами.

Інноваційність: оновлення змісту предметів.

Практична значимість роботи: народження циклу уроків, які об'єднують матеріал одного або декількох предметів із збереженням незалежного існування.

Мета уроку:



Інформатика

Українська література


навчальна

- навчити учнів прийомам використання буфера обміну;

- ознайомити з правилами копіювання, вилучення, переміщення та вставляння фрагментів тексту;



- повторити вивчене про життя і творчість І.Жиленко;

- проаналізувати її програмові поетичні твори;

- створити і захистити проект: рекламно - літературний постер до літературного вечора поетеси;


розвивальна

- розвивати увагу, уміння копіювати, вирізати та переміщувати текст, проектне мислення;

- розвивати культуру зв’язного мовлення , увагу, спостережливість; уміння творчо мислити, робити власні висновки;


виховна

-виховувати культуру користувача ПК;

-сприяти вихованню самостійності учнів під час роботи з ком’ютером.





- виховувати любов до ближнього;

-прищеплювати любов до поетичного слова.




Тип уроку: формування нових знань і умінь

Технічні засоби навчання: операційна система Windows, текстовий редактор, програма Power Point, мультимедійний проектор , екран.
Хід уроку

І. Організаційний момент

Учитель з інформатики:

Діти, сьогодні на уроці ви будете співпрацювати з двома вчителями-учителем інформатики і учителем української мови і літератури.

Перш ніж почнемо працювати, хочу нагадати вам особливості оцінювання на уроці.

Перед вами картки з етапами роботи. Навпроти кожного – смайлики з кількістю балів. Після кожного виду роботи, ви повинні оцінити свою активність , обвівши смайлик з певної кількості балів. У кінці уроку озвучите загальну кількість балів. (Додаток1)



ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Отже, тема, за якою ми будемо працювати,- «Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння»

Мета, яку ми повинні сьогодні реалізувати:

-навчитися прийомам використання буфера обміну;

-ознайомитися з правилами копіювання , вилучення, переміщення та вставляння фрагментів тексту;

-створення власного проекту.



ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Учитель з української літератури

Щоб бути успішними на цьому уроці, треба узагальнити наші знання про І.Жиленко.

Епіграфом до цього етапу роботи будуть слова поетеси:

Ніхто у світі не повинен знати,

що в цьому домі , повному досад,

я не людина, я-вікно у сад.

І.Жиленко

1. Бліц - опитування:

-Де народилась поетеса?

-Якими були її дитячі роки?

-Де навчалась Ірина Володимирівна?

-Як називалась перша збірка для дітей?(«Достигають колосочки»)

-Чим цікаві поезії І.Жиленко?(Найбагатша на кольори- 1059 разів,

щедро описує рослини)

-Який створила літературний жанр?

-Кажуть, що за творами І.Жиленко можна вивчити побут киян? Як?

-Які символи є у вивчених творах І.Жиленко? Назвіть символ і його значення.



2. Інтерактивна квітка

Уявимо, що творчий шлях І.Жиленко –це фіалка з п’ятьма пелюстками. Ким у житті була поетеса?

Як би ви назвали кожну с пелюсток?

(Поетеса, вихователь, журналіст, казкар, природолюб)



Оцініть себе на цьому етапі

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Пояснення нового матеріалу учителем інформатики

Учитель з інформатики

Операції з фрагментами тексту.

Ви можете назвати об'єкти, які складаються з блоків? Це можуть бути будинки, моделі, зібрані з конструктора «Лего», персональний комп'ютер тощо. Нерідко так створюють і текстові документи — не з порожнього аркуша, а з частин інших документів. Саме так, зокрема, відбувається робота над рефератом: текстові фрагменти збирають з різних джерел, узагальнюють, потім форматують, надаючи документу єдиного оформлення. Звичайно, той текст, який уже є в електронному вигляді, не потрібно набирати повторно — його можна скопіювати та перенести у поточний документ. Так само виконують компонування в межах одного документа, коли необхідно змінити порядок подання текстових фрагментів. Подібні дії можна виконувати з будь-якими об'єктами — символами, словами, реченнями, абзацами, сторінками, просто фрагментами тексту.

Фрагмент тексту — довільна послідовність символів тексту.

Перед виконанням будь-яких операцій над фрагментом тексту його потрібно спочатку виділити. Як правило, виділений фрагмент зафарбовується в тексті блідо-синім кольором.

Виділити фрагмент можна за допомогою миші:

1. Встановити покажчик миші на початок фрагмента, що виділяється.


2. Натиснути та утримувати ліву клавішу.
3. Розтягнути виділення по тексту.
4. Відпустити ліву клавішу

За допомогою клавіатури:

1. Встановити текстовий курсор на початок фрагмента, що виділяється.
2. Натиснути й утримувати клавішу Shift.
3. Рухати текстовий курсор по тексту.

При виконанні команди копіювати, фрагмент зберігається в спеціальній області оперативної пам'яті, яка називається буфером обміну.

Дії з фрагментами тексту:


  • копіювати - виділений фрагмент вноситься до буфера обміну, але не змінює свого розташування в тексті (Ctrl+C) ;

  • вирізати - виділений фрагмент переміщується до буфера обміну і видаляється з тексту (Ctrl+X) ;

  • вставити - виділений фрагмент вставляється в текст у місце, де знаходиться текстовий курсор, але не видаляється із буфера (Ctrl+V)

Щоб видалити виділений фрагмент тексту, потрібно натиснути клавішу Delete чи Backspace.

  1. Практичне опрацювання вправи на закріплення (Додаток 2)

Оцініть себе на цьому етапі.

  1. Інтерактивна ділова гра.

Уявімо , що ви не учні 6 класу, а співробітники рекламного агентства «Парнас»

4. Постановка проблемного питання

- Як ви вважаєте, якими властивостями повинен володіти працівник фірми:



  • спеціальна підготовка;

  • уміння працювати в команді;

  • уніціативність;

  • комунікабельність.

- Як ви гадаєте, скільки можуть отримувати співробітники цього агентства? А директор?

У кінці уроку ми з’ясуємо: хто ж може претендувати на посаду директора?



  1. Робота у групах над проектом.

Перед творчими групами агентства поставили задачу- створити рекламно- літературний постер про українську поетесу І. Жиленко: текстом, символами, фото створити образ поетеси, популяризувавши її творчість.



  1. Словникова робота.

Давайте згадаємо, що таке постер.

Постер –це одиничний витвір мистецтва; лаконічне, помітне (зазвичай кольорове) зображення з коротким текстом, виконане в агітаційних, рекламних, інформаційних або учбових цілях.
Злітайте. Небо ж бо велике,

Хто на Пегасі, хто і так…

І.Жиленко
Робота над проектом.
7. Захист проектів

Учитель з української мови та літератури

Отже, у кожної групи є продукт - постер. Треба цей проект захистити.

Оцініть свою роботу.

Тож нехай вірші І.Жиленко стануть популярними, можливо, тоді в світі з’явиться більше оптимістів, більше щасливих і добрих людей, які утворять спільноту, про яку натякала поетеса:



Ми - це дихання тисячі щасть

Ми - це ніжність небес на щоці,

Ми - це ти, і ось той, і ось та -

невичерпна, безсмертна спільність.

Ми-це щедрість і доброта.

V. Підсумок уроку .

А тепер порахуємо кількість балів. У кого більше. Хочу представити вам

майбутніх директорів, які будуть отримувати високу зарплатню.

Сьогодні актуальна фраза: «Хто володіє інформацією, той володіє світом».

Успіхів вам в постійному оволодінні новою інформацією і коректному розташуванні її при підготовці та оформленні документів


  1. Домашнє завдання.

Підготувати постер за творчістю Т.Г.Шевченка.

Додаток 1




Прізвище, ім’я _____________________________
Тема уроку. Робота з фрагментами тексту: копіювання, переміщення, вилучення та вставляння.

Етапи уроку




1

Повторення вивченого про українську поетесу І.Жиленко


3



6



12


2

Пояснення нового матеріалу з інформатики


3



6



12


3

Робота над проектом


3



6



12


4

Захист проекту


3



6



12





Результат самооцінки












Додаток 2

Робота з фрагментами тексту
Вправа 1. У наведеному вірші впорядкуйте рядки згідно зразка
Ти знаєш, у нашому домi,
в старому буфетi, давно
живе мiй добрий знайомий
старенький буфетний гном.

Ти знаєш, у нашому домi,


живе мiй добрий знайомий
старенький буфетний гном.

в старому буфетi, давно


Вправа 2. Скопіюйте текст вірша двічі

Вправа 3. Видаліть в тексті слова, що повторюються

  1. Поле зорати зорати допоможе допоможе нам трактор трактор
    Текст обробити текст обробити – програма редактор програма редактор




  1. Мозок добре добре влаштований цінніше цінніше, ніж мозок мозок добре наповнений наповнений.


Вправа 4. Додайте рамку, вставте 3 малюнки, змініть тло аркуша
Висновки: продуктом уроку стали постери, які учні створили, працюючи з фрагментом біографічного тексту , ілюстративним матеріалом, поезіями української поетеси І.Жиленко, творчість якої була вивчена на уроках української літератури.

Яскравою мотивацією роботи стала пропозиція попрацювати в редакторських групах, що терміново створююся для типографії рекламний постер.

Оцінивши свою активність після кожного виду роботи , обвівши смайлик з певною кількістю балів у картці з етапами уроку , учні з ’ясували , хто з співробітників агенства зможе претендувати на посаду директора і отримувати найвищу зарплатню.

Учні отримали можливість вирішувати завдання в рамках навколишньої дійсності, із застосуванням знань, методів і навичок, сформованих у різних предметних областях-інформатики й літератури.

Джерела інформації:

  1. http://ua-referat.com/ Інтегровані уроки як один із засобів підвищення активності учнів на уроках у старших класах


  2. http://www.kspu.kr.ua/ua/ntmd/konferentsiy/2-mizhnarodna-internet-konferentsiya-2014/section-2/1232-formuvannya_mizhpredmetnix_zv%E2%80%99yazkiv_informatiki_i_matematiki_pri_navchanni_studentiv_netexnichnix_specialnostej

  3. Українська література: підруч. для загальноосвіт.навч. закладів, 6 кл./

Л.Т. Коваленко.-К.видавничий дім «Освіта», 2014.-240с.

4.Інформатика: підруч. для 6 кл. загальноосвіт.навч.закл./ Й.Я.Ривкінд(та



ін.)-К.:Генеза, 2014-256 с.:іл.


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка