Історично-мемуарна проза. Загальні відомості про козацькі літописи. «Історія русів»Дата конвертації26.11.2018
Розмір0.51 Mb.

ІСТОРИЧНО-МЕМУАРНА ПРОЗА. ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО КОЗАЦЬКІ ЛІТОПИСИ. «ІСТОРІЯ РУСІВ»

  • Презентацію створено за допомогою комп'ютерної програми ВГ “Основа” “Електронний конструктор уроку”

* Хто такі козаки? Які твори художньої літератури вам відомі про цих мужніх захисників рідної землі? * Охарактеризуйте Б. Хмельницького. Чим він здобув пошану і повагу українців? * У чому полягав воєнний союз України з Росією? Якими були його наслідки? * Що ви знаєте про літопис як літературний жанр? * Ким, на ваш погляд, були автори козацьких літописів?

Проза давньої української літератури представлена творами історіографічного характеру, зокрема козацькими літописами ХVІІ–ХVІІІ ст. Писалися вони освіченими людьми, вихідцями зі старшинської верхівки.

«Літопис Самовидця».

  • Тема твору: зображення подій Визвольної війни 1648–1654 рр. під головуванням Б. Хмельницького та післявоєнної доби.
  • Ідея: возвеличення Б. Хмельницького та засудження тих, хто намагався підступним, зрадницьким шляхом заволодіти гетьманського булавою після смерті видатного народного ватажка.
  • Основна думка: героїчні сторінки історичного минулого є свідченням того, що народ повинен ушановувати видатних оборонців рідної землі і зневажливо ставитися до ворогів — як внутрішніх, так і зовнішні

«Літопис Григорія Граб’янки».

  • Тема: зображення подій Визвольної війни 1648–1654 рр
  • Ідея: уславлення Богдана Хмельницького — людини розумної, освіченої, обізнаної у військовій справі і прагнень народу; засудження Брюховецького і Тетері, які нечесним шляхом захопили владу, розчленили українські землі.
  • Основна думка: народ підтримує, висловлює свою вдячність, пошану тому вождеві, який уболіває за них і відстоює їх інтереси, а не навпаки, змушує поневірятися, терпіти гноблення і приниження.

С. Величко

І. Мазепа

С. Величко заглиблюється в козацькі літописання, студіює віршовану книгу польського автора Самуїла Твардовського «Війна домова», праці німецького автора, історика Самуїла Пуфендорфія і діаріуша Самійла Зорки, писаря та секретаря Хмельницького.

Розповідь починається з переказів про гетьмана Хмельницького

Літопис — нова для тогочасного українського письменства літературна форма, в якій поєдналися ознаки твору публіцистичного, історичного, художнього з вишуканими містифікаціями, автентичними документами і вмілою стилізацією під документи. І

Історія розвитку української нації для автора — це історія боротьби за свободу.

* Що відомо про соціальне походження Богдана Хмельницького? * Чому народ обрав його гетьманом? * Як запорозький ватажок ставився до простого люду, України, ворогів? * Через що гетьман вимушений був укласти угоду з Росією про возз’єднання? * Чому образ Б. Хмельницького, його життя, політична діяльність приваблювала багатьох письменників? * Доведіть, посилаючись на козацькі літописи, що Б. Хмельницький — розумна і освічена людина, видатний державний діяч, великий патріот, талановитий полководець.

* Хто такий І. Мазепа? Що вам відомо про нього як людину, історичну постать? * Яким постає герой у козацьких літописах? * У чому виявилася просвітницька діяльність І. Мазепи? * Чим пояснити той факт, що у творах російської літератури І. Мазепа — це «злодійський» образ? * Про що свідчать різноманітні висловлювання науковців, політиків, митців слова, які стосуються І. Мазепи, його зрадництва або, навпаки, прихильності до України? * Чому прокламація гетьмана Мазепи — державотворчий план, втіленню якого в життя перешкодила зрада козаків?

Домашнє завдання Підготувати доповіді про життєвий і творчий шлях І. Величковського і С. Климовського, повторити схему ідейно-художнього аналізу поетичного твору.

Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа» «Електронний конструктор уроку»; ТОВ «Видавнича група «Основа»», 2011 Джерела: 1.Чупринін О. О. Усі уроки української літератури у 9 класі. І семестр. — Х.: Вид. група «Основа», 2009. — 491 с. 2.Чупринін О. О. Усі уроки української літератури у 9 класі. ІІ семестр. — Х.: Вид. група «Основа», 2010. — 494 с. 3.Періодичні видання ВГ “Основа” “Українська мова та література в школі”


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Архітектура та скульптура в Україні 19 століття
2013 -> Київський національний лінгвістичний університет
2013 -> «Архітектура І скульптура XX століття» Неокласицизм
2013 -> Тема. Основи Інтернету. Всесвітня павутина й пошук в Інтернеті Розгляд питань
2013 -> Робоча програма навчальної дисципліни пп права людини у сфері кримінальної юстиції
2013 -> Реферат обов’язково повинен мати такі структурні частини : Титульна сторінка; Зміст; Основна частина
2013 -> Програма Фахового вступного випробовування для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, магістра
2013 -> Локальні релігії


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка