Життя і творчість А. Чайковського Пригодницька повість “За сестрою” Мета урокуДата конвертації20.11.2018
Розмір0.96 Mb.
#65206

Життя і творчість А.Чайковського Пригодницька повість “За сестрою”

Мета уроку:

  • ознайомити учнів з життям і творчістю письменника, історичною основою його повісті “За сестрою”;
  • розвивати навички роботи з книгою, виразного, вдумливого читання, переказування тексту;
  • виховувати почуття патріотизму, віри в перемогу добра.

Життєпис Андрія Чайковського

Народився Андрій Якович 15 травня 1857 року в сім'ї дрібного службовця, дрібного шляхтича, в місті Самбір, що належало до королівства Галичини та Володимиро-Австрійської імперії, нині Львівська область. У ранньому віці втратив батьків, тому хлопчика забрала до себе бабуся в село Гординя в Самбірському повіті.

Малий Андрій навчився читати польською, оскільки українського букваря тоді не було. До початкової школи не ходив, навчався вдома. Іспити за початкову школу здавав приватно. Згодом у 18691877 роках навчався в Самбірській гімназії, де прочитав Шевченкового «Кобзаря». В гімназійні роки (18731877) був членом підпільного товариства «Студентська громада». По закінченню гімназії вступив на філософський факультет Львівського університету.

У 1881 році став співзасновником «Кружка правників». Почав працювати за невелику зарплату в товаристві «Просвіта».

Війна в Боснії і визнання письменника

«До сеї пори я ще ногою не був поза Галичиною, а тепер прийшлося мені йти в край далекий, звідки поворот дуже непевний», — такі малооптимістичні рядки постелилися на папір у повісті «Спомини з-перед десяти літ», які стосуються кінця січня 1882 року. Цього року Андрія Чайковського, як і тисячі інших українців, мобілізували в австрійську армію і відправили придушувати герцоговинсько-боснійський визвольний рух. Мемуари одержали позитивну оцінку Івана Франка. Власне на тому творі й зав'язалася дружба з Каменярем. Так само прихильно висловився про спомини письменник Осип Маковей, і з того часу, як казав сам автор, «літературний бакциль» засів у його душі, і він уже не переставав писати й до самої смерті не випускав з рук пера.

На службі народу

З філософського факультету Андрій Чайковський перейшов на юридичний факультет того ж Львівського університету. За часів навчання на юриспруденції очолював студентське товариство «Дружній лихвар».

1884 року А. Чайковський склав суддівський іспит і впродовж 1884–1886 років практикував у Самборі після чого переїхав у м. Бережани Тернопільської області, де у 1890 році відкрив власну адвокатську канцелярію. Ніхто інший так активно, як Андрій Чайковський, не популяризує серед москвофілів ідеї народовецького просвітянського руху, доказуючи власним прикладом, що рідною мовою треба вести справи в судах та установах.

з’їзд українських письменників у Львові з нагоди 100-річчя виходу в світ «Енеїди» Котляревського, 1898 р.

Учасники з’їзду українських письменників у Львові з нагоди 100-річчя виходу в світ «Енеїди» Котляревського, 1898 р: Сидять у першому ряду: Михайло Павлик, Євгенія Ярошинська, Наталія КобринськаОльга КобилянськаСильвестр ЛепкийАндрій ЧайковськийКость Паньківський. Стоять у другому ряду: Іван Копач, Володимир ГнатюкОсип МаковейМихайло ГрушевськийІван ФранкоОлександр КолессаБогдан Лепкий. Стоять у третьому ряду: Іван ПетрушевичФіларет КолессаЙосип КишакевичІван ТрушДенис ЛукіяновичМикола Івасюк.

Комісар ЗУНР

Спалах надії на власну державність ознаменував рік 1918-й, коли 1 листопада етнічні мешканці Західної України перебрали владу у свої руки. Ще до того, як його мали офіційно обрати на керівництво самбірським повітом, люди вже цілком довіряли йому. Довкола нього згуртувалися всі верстви населення. У 191819 роках Чайковський став повітовим комісаром Самбірського повіту і принципово працював на засадах гуманності та справедливості.

Та основна біда закрадалася в близькості фронту, провокаціях та ,найголовніше, фаховій некомпетентності владних горе-патріотів. Відголоском подій тієї доби є просякнуті його болем, істинно «Чорні рядки» (1930), де на тлі страшної зневіри лідерів постає свята жертовність простих стрільців.

Прихисток у Коломиї

Прихисток у Коломиї

У середині травня 1919 року Коломия була «під румунським постолом». Ангелом-охоронцем родини Чайковських став недавній старшина УСС і зять Володимир Бемко.

Родина Чайковських в історії Коломиї залишила помітний слід. Зокрема, дружина Андрія Чайковського Наталія очолювала товариство «Союз українок». Дочка письменника Марія Ставнича редагувала часописи «Жіноча доля», «Світ молоді», «Жіноча воля». Журнал «Жіноча доля» видавався під редакцією екс-сенаторки Кисілевської Олени, з якою приятелювали Чайковські. У 1926-27 роках очолював осередок «Рідної школи».

40-літній ювілей

21 грудня 1928 року у Львові відбулись урочистості з нагоди святкування 40-літньої громадсько-політичної й літературної діяльності Андрія Чайковського, а 2 березня наступного року естафету Львова перейняла Коломия.

Творчий шлях

Друкуватися почав з 1892 року. Образи життя знайшли відтворення в його спогадах «Спомини зперед десяти літ» (1892) та «Чорні рядки», виданих у збірнику оповідань «Із судової зали», «Образ гонору» (1895), «Хто винен?», «Краще смерть, ніж неволя», «Не для всіх весна зеленіє» (1920) і повістях «Олюнька», «В чужім гнізді», «Бразілійський гаразд» (1896), «Малолітній» (1919) та інші.

На пробудження національної свідомості й виховання молоді мала значний вплив проза Чайковського в романтичному стилі про козаччину: «За сестрою» (1907), «Віддячився» (1913), «Козацька помста» (1919), «На уходах» (1921), «Олексій Корнієнко» (1924), «До слави» (1929), «Полковник Михайло Кричевський» (1935), «Перед зривом» та ін. У цих творах Чайковський ідеалізував Запоріжжя .

Вшанування пам'яті


13 липня 1988 року вперше відкрито вшанували роковини А. Чайковського у Коломиї. Наступного року, з дозволу міськради відбулися вечори пам'яті, а в музеї було розгорнуто виставку меморіальних речей А. Чайковського, які чекали свого часу у фондах.

1 червня 1991 року у с. Гординя було освячено пам'ятний знак.

24 серпня 1994 року в м. Самборі було відкрито пам'ятник Андрію Чайковському.

Створіть асоціативний кущ

Виразне читання І розділу повісті Словникова робота Миля – одиниця довжини, дорівнює 1,609 км; хороми – палати, пишні будинки; поганської – не християнської; частокіл – паркан із загострених паль; до тої хвилі – до того часу; товар – худоба; штуки – козацькі прийоми; строї – одяг; сарана – шкідливі комахи, що з'їдають усю зелень; акафіст – церковне читання; лилик – летюча миша; мізерія – хатнє майно; увихались – бігали, снували туди - сюди

Евристична бесіда 1. Про який історичний період йде мова у повісті А.Чайковського “За сестрою”? 2.Назвіть представників родини судаків. Хто з них є вашими ровесниками? 3.Про які козацькі звичаї і традиції ви дізналися з цього розділу? 4.Що ви можете сказати про вдачу головного героя повісті павлуся?

Закріплення вивченого матеріалу

Робота в групах

І група: розповісти основні біографічні відомості про А. Чайковського.

ІІ група: створити сенкан “Андрій Чайковський”.

ІІІ група: скласти сюжетний ланцюжок І розділу повісті.

Приклад сенкану

Чайковський

Справедливий, чесний

Вчився, працював, писав

Працював на засадах любові до людей

Письменник - гуманіст

ДомашнЄ завдання

1.Прочитати ІІ – ІІІ розділи повісті.

2.Вміти переказувати та відповідати на питання.

3. Зробити ілюстрації.

4. Підготувати повідомлення про стосунки українців з татарами у ХVІІ ст.


Каталог: uploads -> doc -> 081a
doc -> Наказ Державіаслужби від 14. 06. 2006 №416
doc -> Правила сертифікації суб’єктів аеропортової діяльності
doc -> Реферат на тему: Франсуа Вієт
doc -> Активність мікроорганізмів-азотфіксаторів у ґрунті західного
doc -> Вправ для навчання аудіювання
doc -> Сучасна практика підготовки баяністів
doc -> «історія розвитку поняття інтеграл»
doc -> Технологія концентрованого навчання дозволяє викладачеві урізноманітнити заняття за формами та методами
doc -> Сьомого скликання
081a -> Тема: Короткі історичні відомості


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка