Конкурс газет Знайомство з новими джерелами інформації, які можна використовувати при вивченні математики 2Скачати 139.93 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір139.93 Kb.
#12348
ТипКонкурс
ТИЖДЕНЬ МАТЕМАТИКИДНІ ТИЖНЯ

ЗАХОДИ

1

Понеділок

Конкурс газет

Знайомство з новими джерелами інформації, які можна використовувати при вивченні математики2

Вівторок

Вікторина

3

Середа

КВМ

4

Четвер

Математичний бій

5

П’ятниця

Вузівська олімпіада.

Виставка робіт студентів (реферати, наочні приладдя тощо)


Нехай кожний день

і кожний час

вам нове добуде.

Нехай добрим буде

розум у вас.

А серце розумним буде.

С. Маршак

Ведучий запрошує на сцену команди. Капітани команд

представляють капітанів болільників.

Шановні студенти! Ми зібралися тут не тільки з’ясувати, хто краще уміє вирішувати задачі, головоломки, рахувати, а ще і для того, щоб довідатися багато нового, цікавого.

Знати якнайбільше, знати якнайглибше. Жити цікавіше, коли щодня можна довідатися щось нове. Говорять, римській імператор Тіт вважав загублений той день, коли він не зробив добрих справ. Сумнівно, чи був він дійсно таким добрим, яким хотів себе представити, але для нас повинна бути зовсім непохитною істина – для людини загублений день, коли він не довідається щось нового.

Навіщо потрібно учитися, напружуючи свій розум, витрачати колосальні зусилля, коли не вчивши чи вчивши набагато менше, можна одержувати таку ж чи ще більшу зарплату. А за тим, мабуть, що дуже вже різне життя в того, хто мріє її на карбованці і в того, хто вимірює її інтелектуальними цінностями.

От як писав великий Данте у своїй поемі:

Той жалюгідний термін, поки ще не сплять землі почуття,

Їхній залишок убогий віддайте пізнанню новизни.

Щоб сонцю слід побачити світ безлюдний

Подумайте про те, чиї ви сини!

Ви створені не для тваринної долі,

А до доблесті і до знань народжені.

 1. Представлення команд (назва команди, девіз, емблема, вітання). (5б)

Приклад (Команда «Прометей»

Девіз: «Горіти завжди, горіти крізь

До днів останніх сонця

Діяти,думати і вирішувати

От гасло наше і сонця!»

Сьогодні ми прийшли

Не для сутичок кривавих.

Жарти ми принесли

І посмішок чимало.

Так схрестимо ж, друзі

Шпаги наших пізнань.

Перемогти адже не можна

Без твердих математичних знань.

Горіх перемоги міцний,

Але ми не звикли відступати.

Нам розколоти його допоможе

Вміння мислити і рахувати.)


 1. Вікторина (по 2 чоловіка з команди). (5б)

Замість крапок підставити римовані рядки: (Наприклад)

Роки швидко пролетять

І диплом нам вручать

………………………..

………………………..


 1. Команди болільників команд, що виступають, одержують математичні кросворди (На його розгадування дається 15 хвилин. Повне рішення – 5б). 1. Розминка. Командам пропонуються задачі на кмітливість. Команда, що першою правильно відповість на запитання, одержує 2б за відповідь. • Назвати найбільше десяткове число, у якому всі цифри різні;

 • Назвати найменше десяткове число, у якому всі цифри різні;

 • У лютому 2012 року буде 5 тижнів. Яким днем тижня буде 19 лютого?;

 • Товарний потяг довжиною в 1 км рухається зі швидкістю 50 км/ч. За який час він пройде тунель довжиною в 1 км?;

 • Яка борона глибше сидить у землі і чому: масою в 60 кг із 20 зубами чи масою в 120 кг із 60 зубами?;

 • Коли в києві полудень у Петропавловськ-Камчатці 9 годин вечора. Котра година буде в Києві, коли Петропавловськ-Камчатці 18 годин?.

(Журі дає оцінку першого конкурсу, болільники віддають на перевірку розгадані кросворди)

 1. Представники команд зачитують рядки віршів по другому конкурсу. 1. Конкурс «Домашнє завдання». Сценка з життя великих вчених (5б).

Девіз конкурсу:

«Хто хоче обмежитися сьогоденням без знання минулого, той ніколи його не зрозуміє».

Г.В. Лейбніц

Приклад. (У Кембриджу в другій половині 19 сторіччя теоретичну фізику викладав Стокс. До нього прийшла поступати в аспірантуру молода людина. Аспірантський іспит був тоді важким: пропонувалося 10 задач і вступник сам вибирав задачі, які він хоче вирішувати. Стокс, не соромлячись, ставив нерозв’язні задачі, щоб подивитися, чи знає студент, що задача нерозв’язана.

Молода людина: (пише) Я вирішив задачу, професор! (іде зі сцени, за ним біжить Стокс ).У той час вважалося, що швидкості молекул приблизно рівні. І тільки прийшовши до Стокса молода людина вирішила цю задачу. Його прізвище Максвелл. Таким чином, відкриття Максвеллом закону розподілу швидкостей молекул газу було зроблено на іспиті).

(Журі дає оцінку другого, третього конкурсів).

 1. Конкурс капітанів (4б)

Задачі:

 • У двох шухлядах зберігалися ножиці по 20 штук у кожному. З однієї шухляди взяли кілька ножиців, а потім із другого взяли стільки, скільки залишилося в першій шухляді. Скільки ножиців залишилося в обох шухлядах разом?

 • Не користуючись таблицями, знайти Х, якщо SIN (Х) = 2.

 • Дано рівнобедрений трикутник зі сторонами 5 дм і 2 дм. Яка зі сторін є основою?

 • Півтора судака коштують півтора карбованця. Скільки коштують 13 судаків?

(Журі дає оцінку четвертого, п’ятого конкурсів)

 1. Конкурс болільників.

 • У назвах яких книг використовуються числа? (1б)

 • Іванов А. написав про себе так: «Пальців у мене двадцять п’ять на одній руці, стільки і на іншій, так на обох ногах десять». Як це так? (1б)

 • Скільки вийде десятків, якщо 2 десятки помножити на 2 десятки? (1б)

 • У кімнаті горіло 7 свічок. Проходила повз них людина, загасила 2 свічі. Скільки свічок залишилося? (1б)

(Журі дає оцінку шостого, сьомого конкурсів.)

 1. Поки журі підводить підсумки, ведучій проводить бліцтурнір

«Щоб це значило?».

 • Біг швидше вітру, адже не обійтися без…(метра).

 • Точну вагу завжди я дам, що любить Вас… (кілограм).

 • Хоч мала я – не лихо, без … (секунди) нікуди.

 • Представляю я зараз, я – кілометр у годину… (швидкість).

 • Вимірюємо площу ми, бігаємо у всі кінці, я … (гектар), а це - … (ар).

 • Вимірюємо ми об’єм, усім спокою не даємо. Імена наші мм, дм – прозаїчні, а прізвища - … (кубічні).

 1. Оголошуються підсумки КВМ.
(Завдання вікторини написані на окремих аркушах,

кожний з яких містить малюнок)

 1. «Шановні студенти! Дозвольте запропонувати вам невелику логічну задачу. Математик, опинившись випадково в невеликому містечку і бажаючи убити час, вирішив підстригтися. У містечку малося лише два майстри (у кожного з них своя перукарня).

Заглянувши до кожного майстра, математик побачив, що в салоні брудно, сам майстер одягнений неохайно і недбало підстрижений. У салоні іншого майстра було ідеально чисто, а власник його був бездоганно одягнений і акуратно підстрижений.

Поміркувавши, математик відправився стригтися до першого перукаря. Шановні студенти! Чи не можете ви пояснити причину настільки дивного, на перший погляд, рішення математика?» 1. «Шановні студенти! Відомо, що всі тіла на Місяці в 6 разів менше, ніж на Землі. Уявіть собі, що вам запропоновано відправитися на Місяць і перевірити цей факт експериментально. Яке устаткування ви візьмете із собою?»

 2. «Шановні студенти! Ви бачите гральну карту: бубновий король. Подивіться уважно – на карті ви бачите зображення ромба. У мене до вас таке питання: чому на картах бубнової масті зображений саме ромб, а не що-небудь інше?»

 3. «Шановні студенти! Уявіть собі, що перед вами двоє близнюків. Один завжди бреше, інший завжди говорить правду. Одного з близнюків кличуть Іван. Ви зустріли їх і хочете довідатися, хто з них Іван. Дозволяється задати кожному з них те саме питання (тільки одне), на яке можна відповісти односкладово: так чи ні. Яке питання ви задали б?».

 4. «Шановні студенти! У 1271 р. один венеціанський купець відправився в подорож по країнах Сходу.

Похід виявився тривалим і надзвичайно цікавим. Він побував у Вірменії, у Персії, в Індії …Дуже довго він прожив у Китаї (17 років). У 1295 р. відважний венеціанець повернувся на батьківщину. Через кілька років він написав книгу про свою подорож.

У книзі розповідається багато дивовижного. Але з особливим захватом автор описує багатство китайських вельмож.

Купці Венеції – заможні люди. Арифметику знають прекрасно. Свої доходи вони вважають на тисячі. «Міллє», - соковито вимовляють вони. Це й означає «тисяча». Але мандрівник, про яке я розповідаю, запевняє, що навіть найбідніший китайський вельможа більш багатий найдостойнішого з венеціанських купців. Як це виразити, як передати одним словом незлічені багатства Сходу? І він вимовляє: «Мильоне!». Вийшло незвичайне, але в загальному зрозуміле для італійців слово. Міллє – по – італійські «тисяча». Закінчення «-ькі-» грає в італійців ту ж роль, що в нас «-ищ-».

«Мільоне», мабуть, «тисячіщє», «велика тисяча», «тисяча тисяч». Так народилося слово «мільйон», що означає «тисяча тисяч». У пориві натхнення венеціанський купець склав слово, яким нині користується увесь світ. Шановні студенти! Хто був цей купець?» 1. «Шановні студенти! На роках геометрії при вирішуванні задач, зв’язних з колом, звичайно вказують, чому дорівнює радіус кола. А от на технічних кресленнях і ескізах обов’язково наносять діаметри кіл, а не радіуси. Чи можете ви пояснити причину цього явища?».

 2. «Шановні знавці! Я хочу розповісти одну стародавню історію. У капелюшну крамницю увійшов пан середніх років і оголосив, що бажає купити капелюх за 30 карбованців. Свою покупку він оплатив 100 – карбованцевою банкнотою. У хазяїна крамниці не було здачі, він послав прикажчика в сусідній магазин розміняти банкноту. Коли прикажчик повернувся, покупцю був виданий капелюх, що сподобався йому, 70 карбованців задачі, він отримав і видалився.

Приблизно через годину прибіг хазяїн сусіднього магазин і повідомив, що банкнота виявилася фальшивої, і зажадав узяти її назад. Нічого не залишилося, як виплатити сусіду 100 карбованців дійсних грошей. Увечері засмучений хазяїн крамниці сів підрахувати збитки. Допоможіть йому, шановні студенти, і скажіть: скільки усього карбованців він втратив у цей день?»

Відповіді 1. Оскільки в містечку лише два перукаря, кожен майстер змушений стригтися в іншого. Математик вибрав того з майстрів, хто краще підстриг свого конкурента.

 2. Потрібно взяти тіло, вага якого відома на землі, і пружинні ваги (динамометр). Чашкові ваги не підійдуть. Їхні показники на Землі і на Місяці будуть однаковими: самі гирі «зменшаться» у вазі в 6 разів.

 3. Слово «ромб» походить від грецького слова «ромбос», що означає «бубон». Ми звикли до того, що бубон має круглу форму, але раніш бубна мала форму чи квадрата чи ромба.

 4. Потрібно запитати одного з близнюків: «Іван говорить правду?» якщо відповідь буде «так», то запитаний – Іван, якщо – «ні», то Іван другий близнюк. Можна запитати і так: «чи бреше Іван?» («Ні», - скаже Іван).

 5. Марко Поло.

 6. При кресленні кола треба знати його радіус, але в готовій деталі простіше заміряти діаметр кола. Крім того, більшість отворів одержують шляхом свердління, а для цього треба знати діаметр свердла, а не його радіус.

 7. 100 карбованців: він утратив капелюх за 30 карбованців і здачу 70 карбованців. Інших збитків немає.
Мета: вчитися робити доповіді, вміти вислухати і розуміти роботу іншого, уміти ставити чіткі питання по суті.

Правила: команди вирішують одні і ті ж задачі, потім по черзі розповідають рішення, а суперники їх перевіряють.

Математичний бій складається з двох частин: • Рішення задачі

 • Захист рішення

Одна команда виставляє доповідача, а інша – опонента для перевірки рішення. Командам можуть даватися хвилинні перерви для допомоги доповідачу або опоненту.

Якщо викликана команда відмовилася відповідати, то команда, що викликала, повинна сама розповісти рішення задачі. Якщо опонент доведе, що у доповідача немає рішення, то виклик вважається некоректним.Приклади завдань математичного бою.

 1. Скільки існує тризначних чисел?

 2. Газету розірвали на три частини, потім одну з частин розірвали ще на три частини, і так робили 40 разів. Скільки вийшло частин?

 3. Три мисливці варили кашу. Один поклав 2 кухлі крупи, другий – 1 кухоль, а у третього крупи не було. Вони з’їли кашу порівну. Третій мисливець і говорить: «Спасибі за кашу! У мене залишилося 5 патронів, - і ось вам завдання: як поділити патрони відповідностей з вашим внеском?».

 4. На озері росли лілії. Щодня їх число подоювалося, і на 20-й день заросло все озеро. На який день заросла половина озера?

 5. Є дві сковорідки. На кожній вміщується один млинець. Треба посмажити три млині з двох сторін. Кожна сторона млинця смажиться 1 хвилину. За який найменший час можна це зробити?

 6. Два хлопчики хотіли купити книгу. Одному з них не вистачало 27 копійок, а другому – одну копійку. Вони чи склали свої гроші, але грошей все одно не вистачило. Скільки коштує книга?

 7. Одна каструля удвічі вища за іншу, зате друга удвічі ширше за першу, до якої з них увійде більше води?

 8. Шоколадка коштує рубель і ще пів шоколадки. Скільки коштує шоколадка?

 9. Відомо, що частка блондинів серед блакитнооких більше, ніж частка блондинів серед всіх людей. Що більше: частка блакитнооких серед блондинів або частка блакитнооких серед всіх людей?

Журі є верховним тлумачем правил математичного бою.

Капітан відповідає перед командою за організацію рішення задач, підготовку доповідачів і опонентів, тактику ведення бою.

Література. 1. Журнал «Математика в школі» №10, 1972р.

 2. Балк М.Б., Балк Г.Д. Математика після уроків. М.: Освіта, 1971р.

 3. Журнал «Математика в школі» №4, 1990р.

 4. Ігнат’єв Є.С. У царстві кмітливості. М.: Наука, 1987р.

Каталог: doc -> files -> news -> 335
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
335 -> «Йому судилася доля генія»
335 -> Конспект уроку з української мови (8 клас)
335 -> Тема. Загальна характеристика рельєфу України

Скачати 139.93 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка