Конспект уроку для учнів 8 класу за темою "Mass Media in Ukraine" Цілі уроку



Сторінка1/2
Дата конвертації19.11.2018
Розмір253 Kb.
#64901
ТипКонспект
  1   2
План-конспект уроку для учнів 8 класу

за темою

"Mass Media in Ukraine"

Цілі уроку:

практична: активізувати вживання у мовленні учнів засвоєного матеріалу з теми ЗМІ, розвивати навички усного мовлення, розширити лексичний запас учнів з теми, тренувати учнів у читанні з метою розуміння основного змісту тексту та всієї інформації, що міститься в ньому;

освітня: вчити застосовувати в мовленні загальні та спеціальні запитання і відповідати на них, поширити знання учнів про засоби масової інформації в Україні, ознайомити їх з періодичними виданнями нашої країни, вчити працювати з комп’ютером,

розвиваюча: розвивати в учнів мовленнєву реакцію та оперативну пам’ять, сприяти вмінню логічно та послідовно висловлювати свої думки;

виховна: виховувати культуру спілкування, вчити учнів бути освіченими, прищепити смак до читання періодичної преси України.
Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь і навичок з використанням інтерактивних та інформаційно-комунікативних технологій навчання.

Обладнання: підручники, зошити, словники, комп’ютери, магнітофон, мікрофон, картки для індивідуальних завдань з лексичними вправами (додатки 1-3), приклади українських газет та журналів, мультимедійна дошка, мультимедійна презентація (додаток 4 (16 слайдів)).
Хід уроку


    1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

  1. Організаційний момент.

Beginning

T. Good morning, dear pupils! I'm glad to see you again. Tell me, please, who is on duty today? Who is absent? Why? Thank you. I hope you are fine and ready to work hard at this lesson, so let's begin.



  1. Повідомлення теми уроку та очікуваних результатів.

The topic of our lesson is "Mass Media in Ukraine". (Слайд 1) By the end of the lesson you should be able:

      • to read and understand the gist and details of the text;

      • to identify the main ideas and details of the text when reading;

      • to conduct a dialogue with another pupil taking an interview;

      • to activate your background knowledge of the topic. (Слайд 2)



3. Перевірка домашнього завдання. (Check on Homework)

Учні ланцюжком читають доповнені речення тексту вправи.



4. Уведення в іншомовну атмосферу. (Warming up)

Newspapers and magazines play a very important role in daily life of Ukrainians. There are different kinds of newspapers and magazines there. What are they? Try to explain why press is called a mirror of current affairs.


5. Використання інтерактивного методу навчання – "Робота в парах". (Work in pairs)

T. We are going to listen and to read some news and discuss them. Now work with your partner. Look at the monitors of your computers and discuss some questions:


  1. Do you usually watch and listen to the news every day?

  2. Where do you get your news – from radio and TV, newspapers, magazines or the Internet?

  3. What was the last news yesterday? (Слайд 3)

You must also answer the questions from ex. 2, p. 23.



    1. Основна частина уроку




  1. Повторення та активізація лексичного матеріалу теми, що вивчається.

Повторення лексичних одиниць. Revising vocabulary.

Виконання тренувальної вправи за допомогою комп’ютера та карток.



T. Look at the monitors of the computers and match the following English words with their Ukrainian equivalents in the cards.

(Додаток 1 (Card 1)) Type the answers, please. You have 5 minutes at your disposal to complete this task. If you are ready put up your hands.



  1. mass media a) скарги

  2. periodicals b) неупередженість

  3. free distribution c) незалежний

  4. advertising d) втручання в особисте життя

  5. ethnic minorities e) засоби масової інформації

  6. libel f) періодичні видання

  7. censorship g) запобігання

  8. independent h) безкоштовне розповсюдження

  9. complaints i) реклама

  10. intrusion into privacy j) цензура

  11. impartiality k) наклеп

  12. prevention l) етнічні меншості

(Слайд 4)

Answers: 1 e, 2 f, 3 h, 4 i, 5 l, 6 k, 7 j, 8 c, 9 a, 10 d, 11 b, 12 g.


  1. Speaking. Використання інтерактивного методу навчання – "Мікрофон".

Answer the questions:

  1. Can you name three most popular and respectable newspapers in Ukraine?

  2. Where do you and your family get news from: radio, TV, newspapers, magazines, Internet?

  3. If you were offered a choice to read a book, a magazine or a newspaper, which would you prefer?

  4. What kind of mass media does your friend like to use for getting the information?

  5. Do the members of your family read tabloids or quality papers? Why? (Слайд 5)

  1. Reading. Пред’явлення тексту для читання. Використання інтерактивного методу навчання – "Робота в групах".

1) T. Pay attention, please, to the new vocabulary (Presentation of the vocabulary with the help of multimedia device):

periodicals – періодичні видання

to appear – виявлятися, видаватися

to bear responsibility – нести відповідальність

thoroughly – докладно

a trade – заняття

to deliver – доставляти, розносити

to accept – приймати

(Слайд 6)
2) T. Pupils, you have just received a text. (Presentation of the text with the help of tape-recorder and computer). Read it, please, using the following interactive strategy, put some marks on the margins with a pencil (Додаток 2 (Card 1)):

*Information you know



- Information that contradicts your ideas

+ New information

? Information you are interested (Слайд 7)
Mass Media in Ukraine

Ukrainian mass media, which include press, radio and television are independent, and the state guarantees their economic independence. There are more than 4.000 periodicals in Ukraine now, and new radio and TV channels, newspapers and magazines appear every year.

The role of mass media in our every day life is enormous. Where do we get most of the news? From TV or radio programmes, or from the newspapers. What forms public opinion? Mass media. So they bear great responsibility and should always give truthful information to their readers and viewers.

The main national newspapers of Ukraine are Holos Ukrainy, Pravda Ukrainy, Silski Visti. Very popular newspapers are Facty, Dzerkalo Tyzhnia and some others. They report national and international news very thoroughly.

Among the popular magazines are Berehynia, Dilovyi Visnyk, Korespondent, Liudyna i Svit. There are magazines and periodicals for many trades, professions and interests. They can say what they like about anyone and anything: the army, officials, private individuals, politics and so on. There are many local editions, too. Newspapers can be of daily or weekly publication.

Some people buy newspapers and magazines every day, others prefer to subscribe to them, and in these periodicals are delivered to their homes. Payment for a subscription to a newspaper and magazines is accepted at every post-office.

Ukrainian learners of English can find a lot of interesting information in the newspapers and magazines published in English – "Kyiv Post", "News from Ukraine", "Digest".
3) T. While reading the text you have to complete the table "Ukrainian Press" (work with cards). (Додаток 2 (Card 2))

Ukrainian Press

National newspapers Holos Ukrainy, Pravda Ukrainy, Silski Visti

Popular newspapers Fakty, Dzerkalo Tyzhnia

Special-interest Kyiv Post, News from Ukraine, Digest

newspapers

Local newspapers Visti Barvinkivshchyny

Popular magazines Berehynia, Dilovyi Visnyk, Liudyna i Svit

(Слайд 8)


4) T. Read and find out:

the number of periodicals in Ukraine. (Слайд 9)
5) Learning Strategies: Reading Newspapers and Talking News. (Додаток 2 (Card 3))

T. Think and complete the sentences for oral speech, using the text:

      • The newspaper carries an article on / about…

      • The article presents the general picture of…

      • The author (reporter) provides the detailed analysis of…

      • The author describes different problems connected with…

      • The author draws our attention to / shows / tells us about…

      • In the opening Lines of the article the author tells that…

      • The article deals with…

      • The aim of the article is to discuss / to show / to comment on…

      • The keynote of the article is…

      • We can draw the conclusion that…

      • This article helps me to understand / gives me useful information about…

      • This article made me think about… (Слайд 10)


6) Speaking. Складання діалогів.

T. Your next task is to make up the dialogues between the groups, the imaginary representatives of the foreign and Ukrainian students.

T. Your marks are… (marks with motivations).
4. Relaxation.

Розв’язування кросворда.

T. Now I suggest you to guess the words of this wonderful crossword.

(Додаток 3 (Card 1))


Crossword "Mass Media"

Across:

1 – Facts or details that tell you something about a situation, person, event.

2 - Games which are designed to play on computer (two words).

3 – A person who pays to have each edition delivered to his (her) house.

4 – Something that you watch on television or listen to on the radio.

5 – A publication which contains news and information.

6 – A piece of electronic equipment shaped like a box with a screen, on which you can watch programmes.

7 – The information, skills and understanding that you have gained through learning or experience.

8 – The sending out of programmes on radio and television.

9 – A programme on television or on the radio or a performance for the public, especially one that includes singing, dancing or jokes.

10 – A computer system that allows millions of computer users around the world to exchange information.

Down:

11 – Something that happens, especially something important, interesting or unusual.

12 – A flat thin round object which is used for storing information or recording music.

13 - A film or television or a radio programme that gives detailed information about a particular subject.

14 – The ability to form pictures or ideas in your mind.

(Додаток 3 (Card 2))

(Слайд 11)

(Слайд 12)



Keys

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка