Тема уроку:
|
Гравітаційна взаємодія. Закон всесвітнього тяжіння. Сила тяжіння. Вага і невагомість. Штучні супутники Землі.
Лабораторна робота №2. Вимірювання сил
|
Мета уроку:
|
Сформувати поняття гравітаційних сил; вивчити закон всесвітнього тяжіння, ознайомити учнів з історією його відкриття, показати межі застосування закону, його універсальний характер та практичне значення.
навчитися вимірювати силу тяжіння, вагу тіла; дослідити зміну ваги тіла при його нерівномірному русі; спостерігати явище невагомості.
|
Виховна мета уроку
|
Формувати світогляд учнів; виховувати інтерес до вивчення законів природи та історії фізики.
|
Розвивальна мета уроку
|
Розвивати мову, мислення; формувати інформаційну, комунікативну компетентності.
|
Тип уроку:
|
Урок вивчення нового матеріалу
|
|
|
Демонстрації:
|
Падіння тіл однакової форми, але різної маси; презентація «Закон всесвітнього тяжіння», яка включає відео фрагменти, що ілюструють та пояснюють закон всесвітнього тяжіння; портрети вчених.
|
Структура уроку:
|
1. Організація початку уроку, оголошення теми і мети уроку.
|
|
|
2. Повторення матеріалу з теми "Три закони Ньютона", «Вільне падіння»
|
|
|
3. Вивчення нового матеріалу.
|
|
|
4. Закріплення матеріалу.
5. Виконання лабораторної роботи № 2
|
|
|
6. Підбиття підсумків уроку
|
|
|
7. Домашнє завдання
|
|
1. Організаційна частина
Перевірка відвідування учнями уроку, перевірка наявності зошитів, підручників тощо. Оголошення теми та мети уроку.
Повторення матеріалу з теми "Три закони Ньютона", «Вільне падіння». Одночасно учитель проводить фронтальне опитування класу:
Що називається вільним падінням тіла?
Чому дорівнює прискорення вільного падіння?
Чому в повітрі пір’їнка падає з меншим прискоренням, ніж камінець?
Хто першим прийшов до висновку про те, що вільне падіння є рівноприскореним рухом?
Чи діє сила тяжіння на підкинуте вгору тіло під час його підйому?
З яким прискоренням рухається підкинуте нагору тіло при відсутності опору повітря?
Чи можна застосувати перший закон Ньютона для падаючого тіла?
Як записати другий закон Ньютона для вільного падіння?
Як застосувати третій закон Ньютона для падаючого тіла і Землі?
3. Вивчення нового матеріалу
Записати в конспект число, тему уроку «Гравітаційна взаємодія. Закон всесвітнього тяжіння. Сила тяжіння».
М.Коперник Т.Браге Й.Кеплер Г.Галілей
Автор закону всесвітнього тяжіння І.Ньютон
Чи знаєте ви, чому дорівнює маса Землі? (
). А як «зважили» Землю? Як визначили її масу?
Відповідь на це запитання ми зможемо дати наприкінці нашого уроку. І не лише на це. Ми дізнаємось:
чому тіла падають на Землю?
чому планети рухаються навколо Сонця?
чому супутники рухаються навколо планет?
чим пояснити існування на Землі припливів і відливів морів і океанів?
чим обмежуються розміри тварин на Землі?
ДОСЛІД: Диски однакові за розмірами, але різні за масою підняти на висоту і випустити.
Чому тіла падали вниз?
Поясніть, у якому випадку ми спостерігали вільне падіння?
А чи тільки Земля має здатність притягувати до себе тіла?
Видатний англійський фізик Ісаак Ньютон робить висновок, що притягуються не лише тіла до Землі, планети до Сонця, але і всі тіла в природі притягаються одне до одного із силами, що підпорядковані певному закону. Виявилося, що це притягання (гравітація) є дійсно «всесвітнім», універсальним явищем.
Ньютон у своїй роботі використовував науковий метод:
Закон всесвітнього тяжіння був остаточно сформульований Ньютоном у 1687 році в роботі «Математичні начала натуральної філософії»: «Усі тіла притягуються одне до одного із силою, прямо пропорційною добутку їх мас і обернено пропорційною квадрату відстані між ними». Якщо тіла можна вважати матеріальними точками, то сила спрямована уздовж прямої, що з'єднує їх. Аналогічно для тіл кулястої форми. Якщо тіла не можна вважати матеріальними точками і вони мають складну форму, то закон виконується, але ускладнюється його математичний запис.
До конспектів учнів:
Закон всесвітнього тяжіння:
F- сила всесвітнього тяжіння, Н;
m1 i m2 - маси взаємодіючих тіл, кг;
r – відстань між матеріальними точками (центрами куль), м;
G – гравітаційна стала (коефіцієнт пропорційності), Н.м2/кг2
Як ви гадаєте, який фізичний зміст гравітаційної сталої?
Як ви гадаєте, чому притягання кульки до Землі помітно, а притягання двох кульок між собою – ні?
Як ви гадаєте, як можна визначити числове значення гравітаційної сталої?
До конспектів учнів:
Гравітаційна стала чисельно дорівнює силі, з якою притягуються два тіла масою по 1 кг кожне, що знаходяться на відстані 1 м одне від одного.
Ми знайомилися із силою тяжіння. Як ви гадаєте, яка її фізична природа?
До конспектів учнів:
Сила тяжіння має гравітаційну природу.

Як визначити масу нашої планети? (Відповідь на проблемне запитання)
До конспектів учнів:
Згадайте, як прискорення вільного падіння змінюється з висотою над поверхнею Землі? Чому?
До конспектів учнів:
, де h – висота над поверхнею Землі.