Лабораторна робота №3. Мікроскопічна будова кровіДата конвертації11.01.2019
Розмір40.5 Kb.
ТипЛабораторна робота
Тема уроку: Форменні елементи крові. Еритроцити їх будова і функції.

Лабораторна робота №3. Мікроскопічна будова крові.

Мета: вивчити будову еритроцитів і довести, що їх будова відповідає функціям; порівнявши будову крові людини і жаби, зробити еволюційні висновки; розвивати вміння порівнювати, аналізувати, робити висновки.

Обладнання: таблиці «Кров» (мікроскопічна будова), мікроскопи, мікропрепарати крові людини та жаби.

Базові поняття і терміни: еритроцити, гемоглобін, оксигемоглобін, карбогемоглобін, карбоксигемоглобін, анемія, донор, реципієнт, аглютинація.

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок.

Хід уроку1. Актуалізація опорних знань

Бесіда


  • Як називається відносна динамічна сталість внутрішнього середовища організму та його фізіологічних функцій? (Гомеостаз.)

  • Поясніть, як ви розумієте класичний вислів К. Бернара про те, що сталість внутрішнього середовища є неодмінною умовою вільного життя. (Відповідь. Для клітин комфортними є досить вузькі фізіологічні параметри. Значення гомеостазу полягає в тому, що підтримується стабільність клітинного оточення, а це забезпечує відносну незалежність організму від навколишнього середовища.)

  • Які основні рідини становлять внутрішнє середовище організму людини?

  • Які особливості мають та які функції виконують рідини внутрішнього середовища: тканинна рідина, лімфа, кров?

  • Яких клітин крові найбільше?


Проблемне завдання

  • Еритроцити – особливі й дещо загадкові клітини крові. Яку роль відіграє їх особлива форма і чому вони втратили ядро?

II. Вивчення нового матеріалу

1. Будова і функції еритроцитів.

Учитель. Еритроцити – найбільш багато чисельні клітини крові. У крові чоловіків в 1 мм міститься 5,4 млн еритроцитів, у жінок – 4,5 млн. Сукупність усіх еритроцитів крові людини – еритрон – становить 25, 10 – 30 10 . Розміри еритроцитів невеликі, вони не здатні до активного руху і пасино пливуть, використовуючи рух крові . Ядро втрачають у процесі формування в червоному кістковому мозку; дозрівають у селезінці та інших депо крові, а потім потрапляють у кровоносне русло і виконують свої фунції.

Тривалість життя еритроцитів 3-4 місяці (127 днів). Щосекунди в печінці та селезінці руйнується 2,5 млн цих клітин і стілбки ж утворюється в кістковому мозку зі стовбурових клітин – еритробластів.

До складу еритроцитів входить специфічний пігмент крові- гемоглобін – особлива речовина, що містить білкову частину – глобін та небілкову – ген , до складу якого входить ферум, що забезпечує червоний колір пігменту. У кожному еритроциті 265 млн молекул гемоглобіну.

Основна функція еритроцитів – транспорт газів. Гемоглобін має унікальну здатність утворювати нестійкі сполуки з киснем і вуглекислим газом: оксигемоглобін, карбгемоглобін.

Гемоглобін здатний зв’язувати кисень у судинах легенів, транспортувати його і вивільняти у тканинах, сполучаючись із вуглекислим газом, що виділяється клітинами.

Більш стійку сполуку гемоглобін утворює із чадним газом - карб оксигемоглобін.

Це дуже небезпечно: якщо у повітрі 0,5% СО, то з ним з’єднується більше 50% гемоглобіну, а це рівноцінно втраті 50% еритроцитів, оскільки вони вже не здатні здійснювати транспорт кисню до клітин. Процес утворення карб оксигемоглобіну зворотний, але потрібне тривале перебування на свіжому повітрі. Отруєння чадним газом може закінчитися і трагічно, якщо потерпілому своєчасно не надати допомогу.

Еритроцити мають унікальну форму – це клітини, схожі на двовгнуті диски.

- Чому така незвичайна форма клітини?

(Відповідь. Форма і склад еритроцитів відповідають їх основній функції – транспорту газів. Саме така форма забезпечує найкращий контакт гемоглобіну з газами, в еритроциті немає жодної точки, віддаленої від поверхні більше ніж на 0,85 мк. При кулеподібній формі центр був би віддалений від поверхні на 2,5 мк, а загальна площа поверхні – на 20% меншою. Вірогідно, втрата ядра зрілими еритроцитами еволюційно пов’язана з утворенням клітин особливої форми.)

Крім хімічно зв’язаного стану, кисень та вуглекислий газ можуть перебувати в розчиненому стані у плазмі і тканинній рідині. Це має винятково важливу роль у процесі надходження газів у тканини і кров.
2. Лабораторна робота.

Лабораторна робота №3

Тема. Мікроскопічна будова крові.

Мета: розглянути мікропрепарати крові людини і жаби, порівняти будову, розміри, кількість еритроцитів, зробити еволюційні висновки.

Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати крові людини і жаби, зошити для лабораторних робіт.

Хід роботи

1. Підготуйте мікроскоп до роботи.

2. Розгляньте мікропрепарати крові людини і жаби, зверніть увагу на кількість еритроцитів, їх розміри, будову.

3. Зробіть висновки про особливості будови еритроцитів людини і земноводних, ефективність перенесення кисню кров’ю людини та жаби, відповідність будови еритроцитів їх функціям.

III. Узагальнення знань:(бесіда з учнями)

Дайте відповідь на запитання:

1.Як називається відносна сталість внутрішнього середовища організму.(гомеостаз)

2. Назвіть форменні елементи крові.(еритроцити, лейкоцити, тромбоцити)

3.Назвіть місце утворення еритроцитів, (червоний кістковий мозок)

4. Як називається білкова речовина еритроцитів. (гемоглобін)

5. Нзвіть термін життєдіяльності еритроцитів. (120 днів)

6. Назвіть місце руйнування еритроцитів.(селезінка, печінка)

7.Як називається зменшення вмісту гемоглобіну в крові.(недогрів’я,анемія)

.

IV. Домашнє завдання

1) Вивчити & 23 підручника.

2) Відповісти на запитання:

- Яке значення має те, що гемоглобін міститься в еритроцитах, а не розчинений у плазмі крові?

(Відповідь. Це має важливе фізіологічне значення: забезпечується невисока в’язкість крові, що дає можливість уникнути великих навантажень на серце та втрат гемоглобіну внаслідок фільтрації у нирках; зменшується онкотичний тиск плазми, що важливо для попередження втрати води тканинам.)

- Чому кількість еритроцитів збільшується при:

а) підйомі на висоту;

б) м’язовій роботі та емоційному збудженні;

в) великій втраті води організмом?(Відповідь. а) При зниженому атмосферному тиску на висоті в повітрі менше кисню й організм відповідає посиленим утворенням еритроцитів; б) при м’язовій роботі та емоційному збудженні відбувається вихід крові з депо, що не пов’язано зі збільшенням їх загального числа в організмів; в) при втраті організмом води відбувається короткочасне згущення крові й той самий об’єкт містить більше еритроцитів, ніж раніше.)

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка