«Лев Толстой І читачі ХХІ століття»Скачати 198.5 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації16.01.2019
Розмір198.5 Kb.
#79642
ТипУрок
  1   2   3   4   5
Неможливо двічі ввійти в одну й ту ж книгу…

Тема уроку: «Лев Толстой і читачі ХХІ століття»
Мета: допомогти учням усвідомити велич роману-епопеї, філософські роздуми автора про історію та осо­бистість, авторську позицію стосовно життєвих пошуків героїв сенсу буття; розвивати бажання творчого пошуку шляхом емоційного інтелектуального розвитку; вихову­вати свідоме прагнення сягнути філософської та есте­тичної глибини твору митця, удосконалювати вміння старшокласників виступати перед аудиторією; сприяти виробленню "імунітету" проти масової культури.

Тип уроку: урок прес - конференція

Обладнання: виставка творів Л. Толстого, ілюст­рації до роману "Війна і мир", епізоди кінофільму "Війна і мир" (режисер Сергій Бондарчук).

Організація учнів у підготовці до уроку:

Учні-літературознавці допомагають учневі, який виступає в ролі письменника, підготуватися до можли­вих запитань журналістів.

Учень -"письменник" має право скористатися до­помогою одного асистента — особистого "літератур­ного секретаря".

Учні-журналісти готують запитання.

Епіграф: Творчість Толстого, котрий блукав у сутінках власних сумнівів, кличе до світла й радості ду­ховних пошуків.

В. РозановХід уроку

Бесіда-роздуми вчителя та учнів.

 • Древні казали: неможливо двічі ввійти в одну і ту
  ж річку. Чому?

 • Це вже буде інша річка: вона тече, рухається,
  змінюються її береги, вода і небо над нею щосекунди
  змінюються.

 • Кожна прожита мить змінює і людину, бо наро­джує в ній новий досвід, думки, почуття.

 • Неможливо двічі ввійти в одну й ту ж книгу. Чому?

Якщо це справжня книга, вона росте,
змінюється і розвивається разом з нами.

 • В назві книги Л. Толстого — все життя людське: війна і мир.

 • Про що ця книга?

Про народження і смерть, любов і горе, щастя і страждання, молодість і старість, честь і благородство, розчарування, втрати, пошуки.
Прес-конференція

Усі присутні — журналісти, акредитовані від шкільних газет. Прес-конференцію веде головний ре­дактор шкільної газети.

"Літературний Олімпик" (кабінет зарубіжної літератури)
Журналіст І. Пане Толстой, Ви — велика російська душа, світоч, який для багатьох читачів став дорогов­казом у виборі життєвих доріг. Допоможіть нам, чита­чам XXI століття, глибше зрозуміти Вашу творчість і, зо­крема роман "Війна і мир".

Письменник. Радий зустрічі з юними читачами, обіцяю бути щирим і відвертим.

Журналіст II. Пане Толстой, я знаю, що роман "Війна і мир" лише на останньому етапі дістав таку на­зву. Чому?

Письменник. "Війна і мир" — це результат напру­женої 6-річної праці, шаленого авторського зусилля. В назві роману — все життя людське. Не знаю, чи повіри­те, але текст роману, всі 4 томи, які так лякають вас своєю чисельністю, об'ємом і вагою, я переписував 7 разів.

Журналіст III. Ваш твір літературознавці назвали історичним романом-епопеєю. А Ви можете дати виз­начення цього літературознавчого терміну?

Письменник. Мій твір розповідає про знаменні події з життя Росії і навіть Європи, освітлює важливі сторони народного життя, погляди, ідеали, побут, зви­чаї, мораль різних верств суспільства. Це не просто роман чи історична хроніка. Я згоден з визначенням, що це — роман-епопея.

Журналіст IV. А скільки персонажів нараховується в романі "Війна і мир"?

Письменник. Чесно кажучи, я не рахував. Кажуть, більше п'ятисот.

Журналіст У. Можливо, журналісти, акредитовані від молодіжної газети "10 клас і XXI ст.", зможуть підраху­вати точніше. А для цього необхідно лише одне: уваж­но прочитати всі 4 томи.

Письменник. Я не сумніваюся, що всі присутні вже прочитали мій роман.

Журналіст VI. Пане Толстой, відкрийте таємницю: у Вашої улюбленої героїні Наташі Ростової був прототип?

Письменник. Визнаю, Наташа — дійсно моя улюблена героїня. І прототип у неї був: це молодша се­стра моєї дружини Софії Андріївни. Звали її Тетяна Андріївна Кузьмінська, в дівоцтві мала прізвище Бере. Тільки вам признався, що був закоханий в Тетяну, таємно. Але це вже інша історія.

Журналіст VII. Ви справедливо засудили бона­партизм. А Ваші герої, Андрій Волконський і П'єр Безухов, певний час захоплювалися Наполеоном.

Письменник. І не дивно. Наполеон у 24 роки став генералом, потім імператором Франції, завоював пів - Європи. Все довге XIX століття він продовжував во­лодіти умами і душами молодих людей всієї Європи.

До речі, можна і мені задати Вашим колегам питання?Журналіст-ведучий. Звичайно, будь ласка.

Письменник. Назвіть літературних героїв, які в пев­ний період свого життя захоплювалися Наполеоном?

(Відповіді учнів)

Журналіст VII. Ви. привели П'єра Безухова в таємну політичну організацію. Що його чекало, за Ва­шим задумом, у майбутньому?

Письменник. П'єр повинен був взяти участь у по­встанні декабристів і бути покараним за це довгими роками сибірської каторги і заслання.

Журналіст VIII. А що чекає сина Андрія Вол­конського Ніколеньку? Яким Ви бачите його майбутнє?

Письменник. А куди може привести доля чистого, чесного хлопця 1806 року народження, нащадка кра­щих людей російської інтелігенції?

Він буде князем Миколою Андрійовичем Бол­конським. В Сибіру він перестане бути князем, тому що цар позбавить декабристів дворянства. Але завжди він буде Волконським. І пройде Сенатську площу, тюрму і каторгу.

Журналіст-ведучий. Кожен з нас малює, створює в уяві свій образ улюбленого героя. А ось такими за­пам'яталися багатьом поколінням герої Вашого рома­ну за екранізацією "Війни і миру" (реж. Бондарчук) (аналіз фотографій, епізодів фільму, ілюстрацій).(див.додатки)

Журналіст-ведучий. Шановний пане Толстой, а зараз — ексклюзивна інформація. Влітку, у Вашому ро­динному маєтку Ясна Поляна, зібралося 90 Ваших спадкоємців. Вони прибули з усієї Європи і навіть зі Сполучених Штатів Америки. Ви завжди закликали до припинення насильства, вірили, що духовність — це найкращі ліки проти суспільних болячок Росії, яка й нині, на думку багатьох російських інтелігентів страж­дає саме від бездуховності. Так багато Ваших родичів разом ще ніколи не збиралися. Деякі з них зовсім не багаті і не відомі, але є серед них і члени європейських королівських родин. Ініціатором проведення з'їзду в Ясній Поляні нащадків Толстого став редактор музею-садиби, Ваш праправнук.

Письменник. Це дійсно цікава інформація. Дякую Вам за неї. А головне — за бажання зрозуміти мене в XXI столітті.

Журналісти. Щиро дякуємо за інтерв'ю. Такого в нашій практиці ще не було. Це просто супер! Класно!

Вчитель. Шановний пане Толстой, після прес-кон­ференції, в неформальній обстановці, юні журналісти, я сподіваюсь, пояснять Вам значення своїх останніх слів. Що поробиш — XXI століття! Емоції перемагають.

А я радію, що бачила непідробну цікавість в очах, бажання щирого спілкування, розбурхану уяву і роботу юних душ. Байдужих не було. Дякую.

Домашнє завдання: підготуватися до тематичної атестації. За консультацією бажано звернутися до вчителя зарубіжної літератури.

Додатки до уроку:Галерея:

Скачати 198.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка