Ліна Костенко «Крила». Ідея глибокого духовного наповнення людини її «крилатості», що проявляється індивідуально



Дата конвертації20.11.2018
Розмір65.5 Kb.
#65215
ТипУрок
Урок української літератури у 7 класі

Тема: Ліна Костенко «Крила». Ідея глибокого духовного наповнення

людини - її « крилатості», що проявляється індивідуально.



Мета: продовжувати роботу над поетичною спадщиною Л.Костенко, опрацювати її вірш «Крила»; розвивати креативність, вміння виразно та вдумливо читати поезію, аналізувати її, пояснювати метафоричний підтекст, розуміти різницю між матеріальним і духовним, висловлювати власні міркування про духовність людини та значення духовного в сучасному житті; виховувати загальнолюдські цінності, любов до поезії.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування умінь і навичок.

Обладнання: підручник, портрет Ліни Костенко, учнівські творчі роботи , проектор, презентація, дидактичний матеріал, епіграф, тест-побажання словник літературознавчих термінів.

Методи і прийоми: відкритий мікрофон , технологія «Сторення музею художнього твору», «Мереживо думок», «Гронування», робота в парах, диференційована робота в групах , метод «Кубування», мистецькі паралелі, створення символічної пір’їни, тест-побажання.

Слайд № 3



Епіграф:
Яке це щастя – жить,
Буть гідним імені людини,

Народу й людськості служить!

М.Рильський

Хід уроку

І. Організаційний момент

З’ясування емоційної готовності учнів до уроку.

Вчитель. Доброго дня всім.

Діти, приготуйтесь, будь ласка, до уроку. Готові? Чудово!

Сьогодні нам потрібний гарний настрій, творчість і успіх. Я вам їх бажаю., Посміхніться один одному та побажайте успіхів.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Слайд № 1

Бліц - опитування.



  1. «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі». Кому належать ці слова?

  2. Чи сподобались вам вірші Ліни Костенко, чим саме? Назвіть їх.

  3. Вірш «Чайка на крижині» належить до пейзажної чи філософської лірики?

  4. Поміркуйте, що означають крила для чайки, а що - для людини?.

Вчитель . Молодці!

Ви знаєте це така благодатна тема! Про крила йдеться у міфах, легендах. Зі словом крила є чимало фразеологізмів .

Т. Шевченко у своєму творах «Гайдамаки», описуючи Ярему , сказав: «Не знав бідолаха, що виросли крила, що неба дістане, коли полетить».

Борис Олійник у творі «Крило»:

Похилився хлоп’як біля ганку. Від зажури ще більше змалів…

Коли це вересневого ранку повен двір прибуло журавлів!

Вийшов з гурту у кедах цибато і сказав хлоп’яку:


  • Не журись! Щовесни прилітатиму, брате,

Бо крилом я до тебе приріс.

Сьогодні на уроці ми будемо розглядами твір Ліни Костенко « Крила».



ІІІ. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності. Слайд 2

Учні записують дату, тему уроку.



3.1. Робота з епіграфом (зачитую епіграф до уроку) .

Вчитель. Вдумайтеся у ці слова. Ми до них неодмінно повернемося.

3.2.Слово вчителя. Діти, читаючи поезію Ліни Костенко «Крила», ви, мабуть, звернули увагу на символічне значення людських крил.

Чим дорослішою стає людина, тим і крила її стають більшими, міцнішими .

Для чого людині потрібні крила? Хіба вона літає?

Так. Людина літає тільки у сні.

Коли говорять, що в у людини виросли крила?

Так, крила для кожного є тим духовним наповненням, що проявляється індивідуально.

Духовний політ дарує людині неповторне відчуття волі та духовної висоти. Тому кожен повинен прагнути до самоствердження, подолання будь-яких труднощів у житті, а цьому допоможуть наші крила.

Вчитель. Діти, мені б хотілося почути ваші думки, ваше бачення, що мала на увазі Л. Костенко . Про які крила веде бесіду поетеса у вірші?

Це і буде проблемним питанням уроку.



3.3. Проблемне питання . Слайд 5

Що символізують крила у однойменній поезії Ліни Костенко?

Технологія «Створення музею літературного твору» Слайд № 4

Вчитель. Діти, готуючись до уроку , ви вибирали собі завдання. Одні - дослідницьку роботу, інші – творчу.

Протягом уроку ми теж будемо виконувати різні завдання.

Тому пропоную сьогодні створити уявний музей художнього твору. Експонатами будуть різні предмети, творчі роботи та почуття.

3.4. Робота над поезією Л. Костенко «Крила». Слайд № 6

1.Запрошую вас у малий кінотеатр. Перегляд відеокліпу «Крила» .

Поезію читає Богдан Ступка.

3.5.Інтерактивна вправа «Відкритий мікрофон» Слайд № 7

1. Яке враження справила на вас поезія? Про що в ній розповідається ?

2. Назвіть істот, які мають крила.

3.Застосовуючи метод «Кубування», визначте призначення крила як частини організму.

Крило:

рівновага;



захист від негоди;

подати крило – вияв дружніх стосунків;

засіб для здобування їжі.

4. Чому, на ваш погляд, поетеса зазначає, що людина має крила?

5.Які художні прийоми використовує поетеса при втіленні головної думки твору уславлення, оспівування «крилатості»?

Очікувана відповідь: (Прийом паралелізму - паралельне зображення «правди пташиної» та «правди людської»)

6. Чим людські крила відрізняються від пташиних? Як про це сказано в поезії?

7. Які риси характеру Л. Костенко цінує в людині?

8. Як, на вашу думку, мати крила людині – це обов’язок чи довільне бажання?

9. Яку людину вважають духовно багатою?

10. Перерахуйте всі ті чесноти, які роблять людину крилатою.

Опирайтесь на текст (діти читають ланцюжком). Слайд №11.

Діти, яка ж ідея цього твору?

(Духовне багатство — найбільший скарб у житті)



Завдання на вибір.

3.6.Творча робота. «Гронування». Складіть інформаційне гроно про людські крила або складіть (у) «Мереживо думок» РМ (у) Міні-роздум «Як би ви скористалися крилами, якби їх мали».

Учні зачитують свої роботи.



Дослідницька робота.

3.8. Визначити художні засоби поезії, яки сприяли розкриттю теми та ідеї твору (робота в парах).

Картки роздаю дітям на парти.

Ліна Костенко «Крила» (робота в парах) Слайд 9

Установіть відповідність між художнім засобом та його назвою.

«Правда пташина»

Епітети


«вічного поривання»

Риторичний оклик


« А як же людина?»» «А що ж людина?»

Повтор; анафора; окличне речення

« А крила має!»

Метафора. Персоніфікація



Землі немає, то буде небо.

Немає поля. То буде воля.

Немає пари. То будуть хмари.


Риторичне питання

« У кого - …», « А крила має!»

Антонім, антитеза, протиставлення

Вчитель. Дякую, ви успішно справились із завданням.

Попрацювали – відпочиньте.



Фізкультхвилинка

Нахилилися вперед, нахилилися назад,

І направо, і наліво,

Щоб нічого не боліло.

Раз, два, три, чотири – набираємося сили (крокуємо).

Нахилились, повернулись

До товариша всміхнулись.

Раз присіли, два присіли

І на місце тихо сіли.

Вчитель'>3.9.Словникова робота.

Вчитель. Отже, образ крил у вірші Ліни Костенко є алегоричним. Пригадайте, що таке алегорія?

Слайд 10

Алегорія - це образ, в якому все зображення має переносне значення; вираження ідеї в предметному образі.



Вчитель. А зараз познайомимося з новим для вас поняттям з теорії літератури -диптих. Слайд 11

Диптих – два мистецькі, літературні твори, об’єднані єдиним авторським задумом, сюжетом, дійовими особами чи образами.
3.10.Прийом «Мистецькі паралелі». Слайд 12

Діти, приклади диптиху є у мистецтві. Погляньте на репродукцію картини Марини Дейненко «Мелодії рідної землі».

Які ознаки диптиху є в поезії Ліни Костенко? Це дослідницьке завдання виконає одна із груп.

IV. Закріплення опрацьованого матеріалу.

Слайд 13


    1. Диференційована робота в групах ( Всі завдання роздано кожній групі – діти виконують на вибір).

1 група. Випишіть з підручника на с.204 2-3 фразеологізми з словом крила і поясніть їх значення.

  1. група. Складіть сенкан до слова «крила» або розфарбуйте образ словами.

  2. група. Які рядки поезії «Крила» переконують у тому, що вона є логічним продовженням теми поезії «Чайка на крижині»? Доведіть, що це диптих.

  3. група. Подумайте, якими кольорами ви зафарбуєте « людські крила». Поясніть свій вибір.

(Кожна група презентує свої завдання.)
V. Підсумки уроку.

Повернемося до епіграфа уроку.

4.2.Запитання.

1.Як ви розумієте вислів «буть гідним імені людина»?

2. Назвіть героїв вивчених творів, які , на вашу думку, мали крила?Що було їхніми крильми?

( Михайлик М.Стельмах «Гуси-лебеді летять», любов до людей, природи, Климко Г.Тютюнника, турбота про інших.)



Вчитель. Ви помічаєте добро в інших, то й самі є чистими, добрими, чуйними й турботливими людьми.

    1. Творча робота. Створення символічної пір’їни Слайд 15

Запишіть, діти, на отриманих пір’їнах ту рису характеру, яка стане вашим особистим крилом, тим, що допоможе відірватися від землі.

(Діти пишуть, озвучують, передають у музей).



Вчитель. Якими експонатами наповниться створений нами музей ? Всі вони оригінальні, цікаві, неповторні.

VІ. Рефлексія.

Метод «Незакінчене речення»

На уроці я зрозумів(зрозуміла)…

Найбільше мені сподобалося…

Я радію, бо мені вдалося…

Оцінювання учнів.

Ви всі. Діти, дуже гарно працювали на уроці. Молодці !Я вам усім дякую за роботу.



Висновок. Слайд 16

Вчитель. Сьогодні ми з’ясували, що крила – це символ духовності, багатства думки, емоційного піднесення, могутності, незалежності й впевненості. Образ крил уособлює усі ті чесноти, які роблять людину Людиною. У греків крила символізують любов і перемогу. Давньогрецький філософ Платон вважав крила символом розуму. Їх зображують на взутті (як у Меркурія), що означає здатність до величезного духовного піднесення (Словник символів). Слайд 17

У творах Ліни Костенко, з якими ми познайомилися, йшлося про “крилатість” людини, про її мрію осягнути навколишній світ, зрозуміти його, жити з ним у гармонії. Людина створена з добра і зла, тому вона і добра, і зла. Все залежить від її вибору. Але завдяки мужності, розуму, бажанню пізнати світ, підкорити небо, стихії, завдяки “крилатості” і відбувається прогрес людства.

Адже Ліна Костенко стверджує: кожна Людина має крила!

Тест - побажання. Слайд 18

На ваших картках є окремі букви, з яких можна скласти слова. Давайте спробуємо. Це буде побажанням для кожного з нас.


Побажання: БУДЬТЕ КРИЛАТИМИ !

Домашнє завдання. Слайд 19

Вивчити напам’ять поезію Л.Костенко ( на вибір). Підготувати відповіді на запитання на с.205, написати лист-пораду «Яке це щастя буть гідним імені людини!»
Каталог: shapka
shapka -> Тема: Україна на карті світу. Карта України
shapka -> Г. І. Сорока; Харк держ пед ун-т ім. Г. С. Сковороди. Х. Ранок, 2002. 128 с iл.
shapka -> Євген Гуцало " Сім’я дикої качки" твір про людину і світ крізь призму морально-етичних проблем
shapka -> Урок №1 Тема уроку: Евглена, зелена, амеба, інфузорія одноклітинні тварини. Лабораторне дослідження «Спостереження інфузорій»
shapka -> Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти
shapka -> Педагогічне кредо: «Скажи мені і я забуду, покажи мені – і я, можливо, запам'ятаю. Дай мені зробити самому- і я зрозумію на все життя»
shapka -> Особливості організації навчання з хімії у 2017-2018 році квнз “ Вінницька академія
shapka -> Уроків української літератури в 11 класі Академічний рівень І семестр № з/п Тема уроку Дата Примітки Українська література 1920-1930 рр


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка