Красноармійський міський відділ освіти
Загальноосвітня школа I-III ступенів №12
Розробка відкритого уроку з навчання грамоти в 1 класі на тему:
« Літера «я» для позначення звука [а] і м`якості попереднього приголосного та позначення двох звуків [йа]. Звуко-буквений аналіз слів.»
Підготувала вчитель початкових класів ЗОШ №12
Алпатова Н.М.
м. Красноармійськ
2012р.
Урок. Читання.
Тема. Літера я для позначення звука [а] і м`якості попереднього приголосного та позначення двох звуків [йа]. Звуко-буквений аналіз слів.
Мета. Ознайомити учнів з літерою «я», її звуковим значенням на початку слова або складу та після голосного, дати поняття, що після приголосного буква «я» позначає один звук [а]. а сам приголосний при цьому становиться м`яким. Виробляти навички читання слів та речень з буквою я». вправляти у звуковому та звуко-буквеному аналізі слів. Розвивати мислення та мовлення дітей, комунікативні вміння і навички.
Обладнання. Віночок з приголосних літер, в середині – буква я, яблучка зі словами, дівчинка Яринка, дерево яблуня, звукові фішки, містечко Алфавітне, розрізна азбука, скоромовки.
Хід уроку.
Організація класу.
Пролунав дзвінок.
Починається урок.
Будем працювать старанно,
Щоб почути у кінці,
що у нашім класі –
дітки – просто молодці.
Давайте привітаємо гостей, які прийшли до нас на урок.
Актуалізація опорних знань.
Повторення вивчених букв.
Діти, сьогодні ми з вами продовжимо подорож по містечку Алфавітному і познайомимося з новою літерою. Але спочатку згадаємо разом ті букви, які вже вивчили.
( На дошці малюнок містечка Алфавітного, в якому живуть вивчені літери:АЕИІОУБВГГДЗЙКЛМНПРСТХЧЬ)
Назвіть букви, що позначають голосні звуки.
Назвіть букви, що позначають приголосні звуки.
Знайдіть серед них ту букву, що вивчали на попередньому уроці. (х)
Який звук вона позначає: голосний чи приголосний?
Мовна розминка.
А зараз ми з вами попрацюємо над скоромовкою (вивішується на дошці)
Ховрашок будує хатку,
Дуже справно риє нірку,
Щоб харчів було в достатку,
Він рихтує в ній комірку.
а)читання вчителем;
б) читання «відлунням»;
в) читання «пошепки»;
г) читання сильними учнями;
Гра «Добери пару» (робота в групах)
А тепер ми з вами попрацюємо в групах. Давайте згадаємо правила, як потрібно працювати у групах. (Поважати один одного, говорити пошепки, не кричати.)
Зараз на партах в кожної групи з`являться хмаринки та крапельки зі словами та звуковими моделями. Яка група швидше впорається із завданням і з`єднає слово з його звуковим значенням.
Молодці, всі групи впорались із завданням. Увага! Назвіть слово, в якому кількість звуків і букв не співпадає. (хміль)
Чому? ) (Тому що буква «ь» не позначає звука)


- =о===--=о= - --=о- -о-о -о-
Творче завдання ( робота в групах)
Скласти речення зі слів-розсипанок:
Христина хустина У гарна. ( У Христини гарна хустина.)
Мотивація навчальної діяльності.
Вивчення нового матеріалу.
Гра «Відгадай моє ім.`я».
Діти, в містечку Алфавітному я зустріла незвичайну дівчину, ім.`я якої не можу прочитати. Допоможіть мені, будь ласка. ( скласти ім.`я з друкованих літер на дошці).
АЯРНИ
Давайте вимовимо це слово (Ярина).
Які звуки ви чуєте на початку? ( [йа])
А позначаються вони однією літерою «я» (з`являється на дошці плакат з літерою «я»)
[йа ] я
[а]
Аналіз графічної структури літери «я».
З чого складається друкована літера «я»?
На що вона схожа?
Побудова звукової моделі до слова «Ярина».
Гра «Сплетемо віночок».
Н Д
Р Л
В К
С З
а)завдання для дівчаток: прочитати прямі склади (дя, ря. ня, ся, ля, вя, кя)
Висновок . Який звук позначає буква «я», коли стоїть після приголосного?( [а] )
б) завдання для хлопців: прочитати обернені склади ( яд, яр, ян, яс, ял, яв,як)
Висновок. Коли буква «я» стоїть на початку складу, які звуки вона позначає? ( [йа])
Робота над загадкою.
Яринка іде з нами по містечку Алфавітному і раптом перед нами, подивіться, з`явилось якесь дерево. Що воно таке? Відгадайте.
На «я» починається.
На «я» закінчується,
У саду росте,
На ній плоди є. (яблуня)
( з`являється запис на дошці)
Давайте прочитаємо це слово. (ЯБЛУНЯ).
Подивіться на нього. Що в ньому цікавого? ( в ньому 2 букви «я»)
Звуковий аналіз слова-відгадки «яблуня».
Давайте зробимо звукову модель цього слова.
Висновок. Перша буква «я» стоїть на початку слова. Які звуки вона позначає? Вимовимо.
Друга буква «я» стоїть в кінці 3-го складу. Який звук стоїть перед нею? (приголосний)
Вона його пом’якшує . Яка цікава робота у букви «я»!
Гра «Зірви яблуко»
Які слова заховалися в яблучках?
  
С ЕЯН АРНИЯ АМЯ КІЯР АМЯК ОЯЗ
Давайте ще разом прочитаємо ці слова. (ясен, Ярина, яма, якір,маяк, Зоя)
Де знаходиться літера «я» в перших чотирьох словах?
Скільки звуків вона позначає?
Висновок. Буква «я» на початку слова позначає 2 звуки.
Де знаходиться літера «я» в останніх двох словах? Після якого звука?
Скільки звуків позначає?
Висновок. Буква «я» після голосного позначає 2 звуки –[ йа].
Робота над скоромовкою.
Яків та Яринка яблука збирали
І маленьку ящірку в траві налякали.
а) читання вчителем;
- В яких словах зустрічається буква «я»?
- В якій позиції вона знаходиться?
б) читання учнями.
Робота в зошиті «Супутник Букваря від А до Я» с. 58
а) складання звукових моделей слів
ялинка лілея яблуко
=о-о-о =о-о=о =о- -о-о
б)написання друкованої літери «я»;
в) читання «драбинок» слів. Пояснення їх значень.
яма пояс
ясна маяк
Ялта вояки
янтар троянда
яблуко Переяслав
Робота за Букварем с. 98-99
а) читання та співставлення складів:
ла-ля
Назвіть 1-ий звук в 1-му складі.
Назвіть 2-ий звук в 2-му складі.
Що змінилося? ( він став м`яким)
Чому? ( Тому що після нього з`явилася літера «я»)
Опрацюємо інші пари складів:
Та-тя ра-ря
б) читання колонок слів за вчителем:
лялька яблуня колосся Ярослав
малята яблуко знання Яків
звірята яблучко взуття Надія
яблучний гілля Лідія
Самостійно ще раз прочитайте колонки слів.
Завдання для дівчаток:
Прочитайте слова, в яких літера «я» позначає звуки – [йа].
Завдання для хлопців:
Прочитайте слова, в яких буква «я» позначає звук[ а].
в) бесіда за прочитаним:
- Чому слова останнього стовпчика пишуться з великої літери?
- Подивіться на другий стовпчик. Як можна назвати ці слова? (родичі, споріднені). Прочитайте їх.
г) розвиток мовлення.
- З нами по містечку Алфавітному подорожують друзі Яринки. А як їх звати, ви самі скажете. Подивіться вниз на сторінку Букваря. ( Леся, Ярик).
Завдання для дівчаток:
Скласти речення за малюнком про Лесю.
Завдання для хлопців:
Скласти речення за малюнком про Ярика.
Закріплення вивченого матеріалу.
Робота з деформованим текстом.
а) сильні учні 1 і 2 групи працюють за «Супутником Букваря від А до Я».
Яринки, лялька, гарна. У.
ляльку, Ясею, Яринка, назвала.
бант, голові, яскравий, на, Ясі, У.
сестри, подарунок, То, Зорянки.
ходять, Яринка і Ясочка, разом , гуляти.
б) 3-5 групи працюють над загадкою у «Букварику»
Я багато підіймав,
бо велику силу мав,
без утоми я трудився,
будівельникам згодився. ( підйомний кран)
в)робота з деформованим реченням:
яблука яблуні На достигли.
Перевірка виконаних завдань.
Підсумок уроку.
Висновок.
Яку букву вивчали на уроці?
Які звуки вона позначає, коли стоїть на початку слова або складу?
А якщо стоїть після приголосного?
А що відбувається з приголосним звуком, коли після нього стоїть буква «я»?
Ми вивчили багато про букву «я». Нехай вона займе почесне місце у містечку Алфавітне.
Гра «Мікрофон».
Чи сподобався вам урок?
Що нового ви дізналися на ньому?
Поділіться з Вашими друзьями: |