«Любити свій край це значить все любити у чім його святе ім’я живе»Скачати 66.15 Kb.
Дата конвертації20.03.2017
Розмір66.15 Kb.
#12866
Теребовлянська ЦБС

Методично - бібліографічний відділ«Любити свій край це значить все любити у чім його святе ім’я живе »
З досвіду краєзнавчої роботи бібліотеки філії

с. Струсів

Теребовля 2011

Село Струсів – це село, яке має давню історію і багато знаменитих уродженців цієї землі. Коли гортаєш сторінки історії, не перестаєш захоплюватися подіями, фактами, життєписами людей. І бібліотека у Струсові має давню історію.

Наприкінці ХІХ століття містечко Струсів мало населення 3218 чоловік. Тут було засновано у 1877 році першу в Теребовлянському повіті «Народну читальню». Бібліотека довго не мала постійного приміщення і мандрувала від хати одного господаря до хати іншого. На початку свого створення бібліотека налічувала 275 книг. А на початок першої світової війни в бібліотеці було вже 410 книг. Під час цієї війни майже всі книги були знищені, але «Просвіта» відновила роботу бібліотеки і в 1921 році бібліотека вже мала 650 книг. Досить цікавим є той факт, що бібліотекарем на початку ХХ століття був чоловік на прізвище Дзвінка Р., як і сьогоднішня завідуюча бібліотекою. З приходом радянської влади читальні «Просвіти» були ліквідовані, і були створені нові бібліотеки з новим фондом і з новим ідеологічним спрямуванням. На підставі рішення райвиконкому № 269 від 29 квітня 1951 року під бібліотеку виділили окреме приміщення площею 122 м. кв. Але в 1997 році сільська рада продала цей будинок і бібліотеку перевели в приміщення будинку культури. Загальна площа бібліотеки – 80 м. кв.

Сьогодні бібліотека є одним із осередків культурного життя села. Завідує бібліотекою Дзвінка Г. О., бібліотекарем працює Цимбаліста Г. С. Галина Станіславівна є бібліотекарем дитячого відділу, її читачами є 260 цікавих, допитливих і талановитих дітей. Ганна Омелянівна обслуговує дорослих читачів та читачів юнацького віку. З усіма вона знаходить спільну мову, для багатьох є добрим порадником, для інших цікавим співбесідником, енергійною і творчою людиною. Вона компетентно порадить що почитати тому хто має не визначений інтерес, допоможе знайти необхідні матеріали для навчання студентам і, звичайно, завжди веде цікаві бесіди з тими хто приходить у бібліотеку не тільки почитати а і просто поспілкуватися.

Маючи ще й організаторський талант, Ганна Омелянівна проводить різнопланові масові заходи. Особливу увагу приділяє краєзнавчій роботі. На перший погляд легка і доступна тема, але одночасно багатогранна. Літератури краєзнавчого характеру бібліотека має немало. Однак, коли до бібліотеки зверталися читачі, яким в школі давали завдання написати реферат по історії села, чи про відомих уродженців Струсова – не завжди в літературі знаходилися повні відповіді на всі питання. Це дало поштовх бібліотекарям до пошукової та дослідницької роботи. Ганна Омелянівна почала працювати в Микулинецькому та Тернопільському архівах. Віднайдені там матеріали доповнили рукописну історію села та історію бібліотеки. В бібліотеці оформили альбоми на основі зібраних джерел, і тепер як школярі так студенти досить часто користуються ними для написання рефератів та курсових, і кожен кого цікавить історія може їх переглянути.

Популяризація краєзнавства сьогодні проводиться різнопланово. В бібліотеці оформлена постійно діюча книжкова виставка «Краю мій – гордість моя». Література представлена тут висвітлює різні аспекти життя краю: історію, мистецтво, природу, економічне і політичне життя, біографії відомих людей. Щороку вносяться зміни і доповнення до цієї виставки. В рік, коли проходив конкурс «Сім природних чудес України», бібліотекарі доповнили виставку розділом «Неповторна краса», де представили літературу про природні пам’ятки Тернопільщини. Доповненням до виставки стали фотороботи місцевих жителів Юркевича О., Паславського І., Станька А. На їхніх фотографіях відображено чудові краєвиди рідного села і було звернення «Пізнай свій край через красу його». Працівники бібліотеки підготували прес-огляд «Сім природних чудес України», але закцентували увагу на Дністровському каньйоні та печері Оптимістичній-неповторих природних пам’ятках Тернопільщини, які в результаті і увійшли до списку видатних природних пам’яток України

Готуючи краєзнавчий урок «Чарівний серцю милий край», бібліотека організувала перегляд «Наш край легендами і славою овіяний». Метою цього заходу було підвищити інтерес юнацтва до історичного минулого, виховувати любов до рідної землі,пропагувати літературу письменників нашого краю, водночас розвивати пізнавальний і пошуковий інтерес у молодих читачів. Напередодні уроку провели опитування серед учнів 10-11 класів «Що ти знаєш про рідний край». Мета - виявити рівень знань читачів про свою малу батьківщину, які місцеві періодичні видання вони читають чи передплачують вдома, де одержують інформацію про краєзнавчі видання. Аналіз анкет показав, що читачі добре орієнтуються у бібліотечному фонді, часто користуються книгами краєзнавчого характеру, знають зміст окремих видань, але мало використовують періодику для краєзнавчих досліджень. Тому бібліотекарі оформили перегляд «Преса Тернопілля» і провели прес огляд «Наш рідний край - Тернопілля». Бібліотека за платні послуги передплачує обласні газети «Місто» і «Нову Тернопільську газету», а підсумком всіх цих заходів став сам краєзнавчий урок «Чарівний серцю милий край».

Щорічно в Струсові проходить свято села під девізом «Немає кращої землі, ніж та що зветься рідним краєм». Бібліотека організовує книжкову виставку «Я виріс тут і край мені цей дорогий», виступає з розповіддю про історію села демонструючи старі фотографії вулиць, будинків. Старожили виступали із розповідями про цікаві епізоди з життя села, молодь читала вірші своїх земляків С. Будного та А. Іванчука. Спільно із будинком культури проводили конкурси та розваги, вікторини.

Незабутнє враження в пам’яті односельчан залишило театралізоване дійство «Один день сільської вулиці» проведене також спільно з будинком культури та школою. Працівники бібліотеки разом з вчителем малювання розкрили виставку малюнків «Моя вулиця».Юні читачі розповідали історії про свої вулиці,про походження назв вулиць та про відомих людей, які тут народились та жили. На вечорі звучали пісні та гуморески, а юні читачі виступали з міні- розповідями про сусідів по вулиці, котрі вони підготували разом з працівниками бібліотеки.

Струсівська земля подарувала Теребовлянщині багато славних імен. Серед них поети, митці, священики. В селі діють музеї поета Степана Будного, родини Гірняків, капели бандуристів. Бібліотека щорічно, у серпні, відзначає день народження С. Будного, оформляючи виставку «Син землі Струсівської», виготовила список літератури «Щастя судилося мені – бути завжди молодим». Матеріали про життя і літературну діяльність Будного зібрані також у тематичну папку.

У струсові народився, жив і працював ще один поет – Андріан Іванчук. Він прожив лише 48 років, але залишив цікаву поетичну і прозову спадщину, ряд художніх полотен, які зараз зберігаються в музеї родини Гірняків. Відзначаючи сторіччя від дня народження поета, бібліотека запросила на поетичний вечір його родичів які проживають сьогодні в селі, розкрила міні виставку «Син нашої землі».

Не простий, тяжкий життєвий шлях пройшла Ольга Сліпа – учасниця національно-визвольної боротьби. З цією жінкою бібліотекарі часто спілкувались, вона була також учасницею заходів які проводила бібліотека, а також її спогади допомогли в написанні історії села. Пам’яті землячки бібліотека присвятила презентацію книги «Нескорена струсівчанка». В бібліотеці було оформлено книжкову виставку «Життя гідне пам’яті й пошани». На презентацію книги були запрошені працівники музеїв Теребовлі і Тернополя, видавці книги «Нескорена Струсівчанка» Б. Габлевич і С. Ярема, а також дочка письменника П. Тимочка.

Про справжніх патріотів України, які віддали своє життя за її волю розповідає книга М. Смалиги «Вони загинули у Панталиському степу».Презентацію цієї книги Струсівська бібліотека проводила спільно із районною бібліотекою. Про струсівчан, які загинули в нерівній боротьбі розповідав автор книги М. Смалига, своїми спогадами ділились живі учасники тих подій. Книга «Вони загинули в Панталиському степу» часто використовується для краєзнавчих читань.

Струсівська бібліотека усю свою просвітницьку роботу грунтує на тісній співпраці не тільки з учасниками культурно-освітнього комплексу,але і з громадськими організаціями, органами влади. Готуючи вечір-реквієм «Їхня віра сильніша за зло»,присвячений священикам Цегельському М. та Конраду М. бібліотека зробила викладку літератури «Священомученики церкви», провела бесіду. На вечір-реквієм були запрошені священики з Теребовлі і Бучача, представники районної ради, члени районної та сільської «Просвіти».

Знайомлячи молодь із славними патріотами нашого краю бібліотека провела прес-огляд «Наша Слава-наша гордість» присвячений пам’яті Я. Стецько. Для огляду використали статті із газет «Свобода» та «Нова Тернопільська »: «Вірна донька народу», «Велика українка з Тернопілля», «Славі Стецько-80», «Пам’яті Я. Стецько»,а також матеріали бібліографічного покажчика «Література до знаменних і пам’ятних Тернопілля на 2010 р.».

Так «цеглинка до цеглинки» збирає бібліотека відомості про земляків, які своїм життям, своєю роботою, творчістю збагачували рідну землю. На прикладах жертовності заради народу,патріотизму, творчості і дієвості виховує молоде покоління бібліотека. Історія твориться щоденно, потрібно тільки її фіксувати. Цю роботу проводить бібліотека, за це і користується повагою і шаною у читачів.

Матеріали підготувала:

Зав. метод відділом Писарчук М. І.

Відповідальний за випуск:

Директор ЦБС Крючиніна Л. Є.

Каталог: Files
Files -> Інформація для вступників 2015 року до аспірантури Інституту соціології Національної Академії наук України
Files -> Положення про порядок підготовки фахівців ступенів доктора філософії та доктора наук в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі вищих навчальних закладів
Files -> Відділ аспірантури та докторантури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини
Files -> Про вступний іспит та реферат при вступі до аспірантури Інституту соціології нан україни
Files -> Київський національний університет імені Тараса Шевченка
Files -> Програма вступного іспиту до аспірантури зі спеціальності 22. 00. 03 соціальні структури та соціальні відносини Затверджено
Files -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
Files -> Портфоліо вчителя

Скачати 66.15 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка