Маніфест іфла з прозорості, раціонального управління та свободи від корупції (2008 р.)Скачати 40.41 Kb.
Дата конвертації09.11.2017
Розмір40.41 Kb.
МАНІФЕСТ ІФЛА З ПРОЗОРОСТІ, РАЦІОНАЛЬНОГО УПРАВЛІННЯ ТА СВОБОДИ ВІД КОРУПЦІЇ

(2008 р.)
ІФЛА неодноразово та на багатьох форумах підкреслювала свою впевненість у позитивній ролі бібліотек у суспільстві та їхній готовності розвивати цю роль. Федерація послідовно пов'язує це з принципами вільного доступу до інформації та свободою висловлення, що закріплені в статті 19 Загальної декларації ООН з прав людини, прийнятій 1948 р.

Зокрема:


Маніфест ІФЛА/ЮНЕСКО про публічну бібліотеку (1994) (http://www.ifla.org/VII/s8/unesco/eng.htm) підкреслює важливість «для добре поінформованих громадян реалізовувати свої демократичні права та грати активну роль у суспільстві»;

У Декларації про бібліотеки, інформаційні служби та інтелектуальну свободу, що прийнята в Глазго, (2002) (http://www.ifla.org/faife/policy/iflastat/gldeclar-e.html) говориться, що бібліотеки та інформаційні служби «допомагають зберегти демократичні цінності та загальні громадянські права»;

Олександрійський Маніфест про бібліотеки: Інформаційне суспільство в дії (2005) (http://www.ifla.org/III/wsis/AlexandriaManifesto.html) знову проголошує, що «бібліотеки та інформаційні служби життєво важливі для демократичного та відкритого інформаційного суспільства» і додає, що «бібліотеки суттєві для добре поінформованих громадян і прозорого управління».
Прозорість, раціональне управління та свобода від корупції

Прозорість – основа хорошого управління і перший крок у боротьбі з корупцією. Вона дає універсальне логічне обґрунтування забезпеченню ефективної системи управління записами, хороших архівів, систем фінансового регулювання і контролю. Прозорість напряму пов’язана з практикою соціальної відповідальності у сфері авторства та журналістики, роботи редакторів, видання та розповсюдження інформації через всі медіа.

Корупція підриває основні суспільні цінності та довіру до політичних інституцій, загрожує нормам права. Вона створює бізнесове середовище, в якому процвітають лише корумповані. Вона наносить шкоду науковій і дослідницькій діяльності, послаблює функції професій і протидіє розвитку суспільства знань. Корупція сприяє появі та продовженню людських страждань і заважає розвиткові. Корупція процвітає в умовах утаємниченості та загального неуцтва.

ІФЛА стверджує, що бібліотеки за своєю сутністю – інституції прозорості, діяльність яких присвячена наданню у розпорядження найбільш достовірної та об’єктивної освітньої, наукової, технічної та соціально релевантної інформації кожному без виключення. Інформаційні матеріали та доступ, що надаються книгозбірнями та інформаційними службами, сприяють ефективному управлінню, поглиблюючи знання громадян та збагачуючи їх дискусії та обговорення.Бібліотеки та інформаційні служби повинні розширити свою місію, щоби стати більш активним складником хорошого управління і боротися з корупцією. Особливо важливу роль вони можуть відігравати в інформуванні громадян про їхні права та документи, які надають ці права.

Тому ІФЛА закликає всіх бібліотечних та інформаційних професіоналів, а також тих, хто несе відповідальність за функціонування бібліотек та інформаційних служб на регіональному та національному рівнях, підтримати таку програму:


  1. Бібліотеки повинні боротися з корупцією, що безпосередньо стосується бібліотечної справи, наприклад, постачання бібліотечних матеріалів, призначення на посади в книгозбірні, управління бібліотечними угодами та фінансами. Бібліотечні асоціації повинні підтримати цю боротьбу, розробивши або підсиливши Кодекс професійної етики.

  2. Бібліотекарі повинні прагнути покращання професійного статусу всіх професіоналів інформаційної справи та лобіювати підвищення заробітної платні співробітників для зменшення їхнього бажання піддатися корупції.

  3. Бібліотекарі повинні постійно підтверджувати свою роль в освіті громадян, створюючи багаті бібліотечні колекції та удосконалюючи доступ до інформації з філософських, соціальних, економічних і політичних питань.

  4. Якщо в країні діють закони про доступ до інформації або інформаційну свободу, бібліотекарі повинні прагнути до того, щоби книгозбірні стали місцем, де громадянам надається допомога у складанні та передачі інформаційних запитів.

  5. Якщо в країні немає законів про доступ до інформації або інформаційну свободу, або ці закони не ефективні, бібліотекарі повинні виступати на підтримку ініціатив з розробки, удосконалення, лобіювання та захисту від нехтування подібними законами.

  6. Для бібліотекарів і користувачів необхідно проводити тренінги з використання тих видів інформації, що покращує розуміння законів населенням і допоможе реалізовувати свої права і знати документи, які визначають їхні права.

  7. Бібліотеки повинні збирати інформаційні матеріали офіційних органів, передусім, пов’язані з правами та повноваженнями громадян. Вони повинні вдосконалювати доступ до офіційної інформації (через покажчики, реферати, допомогу в пошуку тощо). Необхідно також реалізовувати програми з оцифровування та інших форм збереження офіційної інформації щодо законів, прав і повноважень й вдосконалювати доступ до існуючих баз даних з цією інформацією.

  8. Бібліотеки повинні стати центром розповсюдження інформації про інформаційні права людини (через плакати та інші рекламні засоби) і бібліотекарі повинні прагнути підвищити рівень знань про право на інформацію.

  9. Бібліотеки повинні створити або взяти участь у створенні антикорупційних порталів, що містять посилання на офіційні джерела, антикорупційні неурядові організації та інші джерела.

  10. Книгозбірні повинні надавати допомогу діючим та запланованим консультативним центрам антикорупційних неурядових організацій, надаючи інформацію та технічну допомогу з базами даних та іншими подібними напрямами своєї професійної діяльності.

Прийнято Радою ІФЛА 3 грудня 2008 р.Переклад В.С.Пашкової
http://www.ifla.org/en/publications/ifla-manifesto-on-transparency-good-governance-and-freedom-from-corruption
Каталог: fileadmin -> uba documents
uba documents -> 2: нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та інтернету в бібліотеці
uba documents -> Програма курсу «інтелектуальна свобода та доступність інформації в демократичному суспільстві. Етика бібліотечного працівника»
uba documents -> Пояснювальна записка Модуль 1 складається з 2-х розділів які містять 8 тем, зв’язаних між собою змістовими складовими. 1 розділ
uba documents -> Програма для студентів спеціальності «Книгознавство, бібліотекознавство і бібліографія»
uba documents -> Програма курсу «технології веб 0 для бібліотек І користувачів: нові можливості розвитку середовища»
uba documents -> Програма курсу «адвокація: представлення інтересів бібліотек»

Скачати 40.41 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка