Мета. Дати поняття про воду, її значення в природі і житті людини; узагальнити знання учнів про стани води; виховувати бережливе ставлення до річокДата конвертації06.04.2017
Розмір1.11 Mb.
Кіровоградський обласний загальноосвітній навчально-виховний

комплекс гуманітарно-еститичного профілю(гімназія-інтернат – школа мистецтв)

Вихователь: Кондакова А.О. Кіровоград 2007


Мета. Дати поняття про воду, її значення в природі і житті людини ;

узагальнити знання учнів про стани води;

виховувати бережливе ставлення до річок, їх оздоровлення;

довести необхідність раціонального використання водних ресурсів і

охорона їх від забруднення

Обладнання. Комп’ютер, фрагменти фільму, фотографії річок, пісні про

річки.


План.

1. Перша сторінка. Вода – найдивніша речовина у світі.

2. Друга сторінка. Ріки Кіровоградщини.

3. Третя сторінка. Наш гість.

4. Четверта сторінка . Водиця – цариця.

Перша сторінка. Вода – найдивніша речовина у світі.

Вихователь: Доброго дня , дорогі друзі ! Сьогодні ми зібралися з вами , щоб переглянути сторінки журналу, який присвячений Міжнародному дню води. Епіграфом журналу є слова французького письменника Антуана де Сент - Екзюпері : «Вода….Ти не маєш ані смаку, ані кольору, ані запаху, тебе не опишеш, тобою насолоджуєшся, не розуміючи, що ти таке, з тобою у всьому єстві розливається блаженство, яке не можна пояснити. Ти не просто необхідна для життя, ти і є життя.».

(Фрагмент фільму 1)

Ведуча: Придивившись уважно до карти нашої планети, де голубим кольором зображено величезні водні простори, Ви зрозумієте, що десь, колись, хтось помилився, назвавши планету Землею. Вода займає ¾ поверхні Землі. Вона повсюди – в морях і океанах, на суходолі і в річках, озерах, болотах, водосховищах і водоканалах, в льодовиках і під землею. Є вона й у повітрі. Без неї не може існувати життя на Землі. Отже пасувала б нашій планеті назва “Аква” (з латинської - вода)

Ведучий: Коли ми народжуємося, вода складає 90% нашого тіла, а до того часу , коли ми досягаємо дорослого віку , вміст води знижується до 70%. В глибокій старості, наше тіло складається з води приблизно на 50% Отже протягом всього життя ми існуємо головним чином у вигляді води. З фізичної точки зору людина - це вода. Цей потік води дає нам можливість жити активним життям. Вода відіграє в нашому тілі роль передатчика енергії.

Адже вода є обов’язковим компонентом живої клітини. Жоден з живих організмів не може обходитись без води.Ведуча: Відома з віку рідина,

Усяк її вживає,

Буває хмаркою вона ,

Пушинкою буває.(Фрагмент фільму 2)

Про те , що вода може знаходитись в трьох станах - рідкому, твердому і газоподібному - людство знало давно. Але лише недавно виявлено ще один стан - інформаційний. Вода здатна запам’ятовувати та передавати інформацію. Зрозуміти воду-означає зрозуміти Всесвіт, всі чудеса природи та наше життя.(Фрагмент фільму 3 )

Ведучий: Вода має таку властивість як самовираження, тому вона реагує на слова та музику, підтвердженням цього стали досліди з кристалами.

Відомий японський вчений Масару Емото вважає, що оскільки вода здатна реагувати на дуже широкий спектр електромагнітних коливань, вона відображає фундаментальні властивості Всесвіту в цілому. Вода здатна передавати інформацію про людські думки та емоції.

Через форми кристалів можна дізнатися, яку інформацію несе з собою вода. Коли вода замерзає, частинки води зчіплюються разом, щоб утворити ядро кристалу. Це ядро поступово розростається, і, коли воно набуває шестикутної форми, з’являється видимий кристал води. Будь – які позитивні слова, призводять до утворення правильно сформованих кристалів з чітко вираженими рисами . На противагу цьому, вода, на яку діяла агресивні слова утворювала кристали неправильної форми.

(Фрагмент фільму 4 )

Форма кристалів льоду, які утворювались при замерзанні води, не лише залежать від її чистоти, але і змінюється в залежності від того, яку над цією водою виконують музику.(Фрагмент фільму 5 )

Друга сторінка. Ріки Кіровоградщини.

Ведуча: Уявіть собі, як би виглядала наша Земля, якщо б з неї зникла вода. Висохли русла річок, затихли на вік джерельця. Зруйнувалися гірські породи, бо й вони містять велику кількість води. Ні куща, ні квіточки, жодного живого організму на мертвій Землі, безхмарне небо незвичайного кольору. Страшно про це й думати..

На перший погляд здається, що запаси води, зосереджені на нашій планеті, невичерпні. Та це тільки на перший погляд. Загальна кількість води, доступної для використання, тобто прісної води, становить лише 0,6 % від загального об'єму води планети. Головними постачальниками питної води є річки. Малі річки забезпечують живлення водою великих річок. Оскільки вода має величезне значення, її треба берегти, економитиВедучий: Водні ресурси Кіровоградщини представлені річками які належать до басейнів Дніпра та Південного Бугу, що несуть свої води у Чорне море.

Зараз ми познайомимось з річками нашої області. Кожен з виступаючих розповість саме про ту річку, яка протікає в його населеному пункті. Фрагмент фільму 6 )Південний Буг. Територією Гайворонського району протiкає одна з найбільших річок України – Південний Буг. Річка бере початок із маленького джерельця поблизу села Купель на Хмельниччині. Впадає в Чорне море. Довжина річки

У давнину Південний Буг називали Гіпанісом. Назва Південний Буг вже чисто слов’янського походження. Слов’янське слово «буть» означало «зігнутий», «кривий». Річка була повноводним шляхом ще за старих часів. Але помітніший розвиток судноплавства почався лише наприкінці сімнадцятого століття, коли стали вивозити за кордон пшеницю Тепер річка судноплавна лише в нижній частині.

Південний Буг є найкращим місцем відпочинку. Особливо приваблює до себе річка влітку, коли можна купатися і ловити рибу, прогулюватись на човнах, насолоджуватись краєвидами.

Вода ріки використовується для технічних і комунальних потреб, зрошення полів. Багатий Буг і на рибні запаси. Тут водяться карась, сом, лящ короп, плітка, йорш, лин, судак, головань, товстолобик та інші види риб. На незамерзаючих ділянках зимують дикі лебеді.

У XIX ст. Південний Буг визнали, як одну із найчистіших річок України. Однак у XX ст. води забруднилися технічними викидами промислових підприємств, отрутохімікатами сільського господарства.

У 1964 році на р. Південний Буг споруджено і пущено в дію Гайворонську гідроелектростанцію потужністю 6300 квт. (Фрагмент фільму 7 )

Від Гайворона до Люштеватого мало не за кожним поворотом ріки на березі з’явлається будинок стародавньої архітектури - це водяні млини з греблями – гатками. Усі ці млини – свідчення того, що Південний Буг у минулому був дуже роботящим. Він неначе спеціально створений природою для спорудження млинів.

Лишилися іще й діючі. Один біля села Соломії Гайворонського району. У 1907 році його спорудив сільський умілець для графа Березовського.(пісня)

Інгул.Серед степу, наче стрічка, через моє місто

Бігла собі Інгул – річка, бездоганно чиста.

Живилась джерелами, тішила рибалок,

Дітлахів у ній чимало бавлячись зростало


Кіровоградом протікає загадкова річка – Інгул. Давню і славну історію має річка Інгул. Колись його називали Великий Інгул, бо малим Інгулом був Інгулець. Місцевий краєзнавець Юрій Матів стверджує. що першу згадку про ріку знайдено ще у візантійського історика IX століття Костянтина Порфиродного. Назва у нього звучить так: Хінгулус. Згадує Інгул у своєму 'иЛітописі" знаменитий козацький літописець Самійло Величко у зв'язку з подіями 1673 року, героями яких були гетьман Петро Дорошенко та ротмістр надвірної хоругви майбутній гетьман України Іван Мазепа. .Ріка Інгул посідає важливе місце в історії Кіровограда. Вода - це життя без всякого перебільшення - не було б цієї річки, не існувало б і поселення на ньому.

Загальна довжина р. Інгул складає 354 кілометри, площа басейну – 9890 кубічних кілометрів. Інгул бере початок з болотяної западини біля села Родниківка Олександрійського району. У верхів’ї це невеликий струмок, який легко перестрибнути а в Миколаєві, де Інгул впадає в Південний Буг - це повноводна ріка, на яку спускають океанські кораблі .В межах міста Інгул має кілька притоків: праві - Грузька, Сугоклія; ліва – Біянка. Крім них є декілька малих притоків, які в літній час пересихають, а в деяких місцях на сьогодні сховані в труби - Мотузянка, Чечора, Злодійка, Мамайка та ще три- чотири притоки назви яких загубилися в минулому. Згадані річки на перший погляд невеличкі, але вони суттєво впливали на водний баланс і водний ресурс річки Інгул, проте на сьогодні в наслідок діяльностіі людина вони майже втратили свою природну дрену та головне призначення по збору води з територій та живлення великої річки. Розорення прибережних смуг, засмічення берегів, і як наслідок замулення джерел привело до їх фактичного зникнення, що помітно відбивається на житті великого міста.

Втручання людини у природу завжди небезпечне і обертається небажаними несподіванками. Повеней у місті після знущань над Інгулом зовсім ніяк не поменшалоСьогодн ми уникаємо розливів завдяки регулюванню води під час танення снігу чи дощових злив з допомогою шлюзів на Інгулі та Сугоклеї. Але і їм інколи не під силу приборкати норовисті весняні каламутні хвилі. Такі перебудови завдали місту і Інгулу набагато більше шкоди ніж користі. Річку позбавили природного живлення, відводячи русло від підземних джерел. Штучно утворені береги руйнуються, замулюючи дно річки, яка поступово міліла, уповільнюючи випрямлену і ніби приборкану течію. У підсумку практично маємо вонючу калюжу у цетрі міста та стічний потік за його межами, куди, на жаль приєднуються неприродні русла міської каналізації. Річка і вода в ній стає вже непридатною

Лабораторні дослідження та санітарні правила і норми охорони поверхневих вод від забруднення вказують на те, що Інгул, саме в межах міста, не придатний до використання.

Забруднення річки, в першу чергу, пов'язане з вкрай низьким загальним санітарним станом території Кіровограда.

Серед степу, наче стрічка, через моє місто

Бігла собі Інгул – річка в зеленім намисті.

Біжить вона недалечка, зовсім невеличка,

Ой Інгуле – Інгулечку, рідна наша річка.

Інгулець. Річка Інгулець є найдовшою правою притокою Дніпра. Річка бере початок біля села Топило Знам’янського району Загальна довжина річки - 549 км. Назва її має спільну частину з назвою іншої річки – Інгул. У давні часи Інгулець називали Геросом та малим Інгулом.

Сучасний екологічний стан її жахливий. Інтенсивне землеробство, в тому числі зрошуване, гірничорудна промисловість, швидке зростання металургійної та хімічної галузі в її басейні привело до поступового занепаду річки. Історія природокористування в басейні річки Інгулець є історією її поступового знищення.

Причому сучасне знищення річки дозволено Кабінетом Міністрів України (в 2000 р. - згідно розпорядження № 1346-р від 8.12.99) та проходить згідно регламенту, розробленому Інститутом гідробіології НАН України.

Саме такими рішеннями дозволено здійснення скиду мінералізованих зворотних вод в Інгулець із гірничорудних підприємств. Правда, "за умови не перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин у місцях водокористування населення".

Сьогоднішні спостереження за якістю води річки Інгулець показують, що практично за всіма показниками, гранично допустимі концентрації забрудників перевищені. За забрудненням компонентами сольового складу воду Інгульця відносить до дуже забрудненої хлоридами та сульфатами. Причому в інгулецькій воді в останні роки , порівняно з минулими роками, вміст хлоридів і сульфатів значно збільшився і складає в середньому, відповідно, 1025.8 мг/л, що в 2.9 більше за гранично-припустиму концентрацію

Отже, це вже не річка в загальногеографічному розумінні та визначенні.

Інгулець зараз не відповідає повному визначенню річки як "водного потоку, що живиться за рахунок стоку з водозбору". В цій якості Інгулець вже зник. Зараз він являє собою, потік розчинених в воді солей, що живиться за рахунок скидів мінералізованих вод. Цей створений людиною штучний потік тільки використовує природне русло Інгульця, яке сильно замулене за рахунок ерозійних процесів антропогенного походження.
Яланець.На південному – заході Гайворонського району через село Бандурове протікає річка – Яланець. Вона бере свій початок біля села Яланець Вінницької області. На території району довжина річки 8 км . Назва її пішла від села, де річка бере початок. Це була невеличка чиста річка із смачною, придатною для пиття водою. Зараз частину річки називають гнилою, бо там плавні і болота.

Бешка. Тиха, хлюпотлива річка Бешка бере свій початок п’ятьма витоками. Бешка впадає в річку Інгулець на 53км. Нижче села Мошориного в Бешку впадають дві притоки Скельва та Зарубна . Слово Бешка ( Бекша) походить від татарського і означає «п’ять» . Один із переказів свідчить, що назва пішла від кількості витоків річки, а іх вона має п’ять. Другий переказ стверджує , що в 1769-1770 рр тридцятитисячне військо татар перейшло Південний Буг, Інгулець Аджамку, Арбузинку, а на п’ятій Бешці його розбили запорожці.
Синюха.В Новоархангельському районі пртікає ліва притока Південного Бугу – річка Синюха. Вона бере свій початок з водного роздолля, яке утворилося від злиття двох лісостепових річок: Тікача та Великої Висі. Загальна довжина річки – 111 км, а в межах області – 90 км. Назва р. Синюха, виникла за синім кольором прісної води, що особливо впадало у вічі. Ось як співається в пісні : «Синя моя Синюха, синя. » Синюха є однією з найчистіших річок області.

Тясмин. Понад Тясмином, понад Тясмином,

Там, де верби схилившись стоять

Олександрівські, Олександрівські,

Олександрівські зорі горять. Тясмин права притока Дніпра ( впадає у Кременчуцьке водосховище). Довжина 161 км, площа басейну 4540 кв. м. Бере початок з джерел Біла Криниця біля с. Настиного. Глибина у верхів’ї 0,2-0,8 м, швидкість течії 0,1-0,4 м/сек.Тясмин найдовша в Олександрівському районі річка. Перша згадка про неї зустрічається ще у Київському літописі ХІІ ст. : „Того ж (1190) літа Святослав со сватом своим , с Рюриком, утешивши землю Русскую и половци примиривши волю свою, и доста на лови по Днепру й лодьях, на устья Тясмени...” Назву річки вчені пов’язують з туркським словом „тасма” ( ремінець, нашийник). Від цього слова пішло українське „тасьма”.

Інша версія : Вчений І.М. Желєзняк виводить назву річки Тясмин від слова „тес” зарубка на деревах для позначення межі і від зниклого апелятива „теслень” порубіжжя, межа. Тобто по р. Тясмин проходили кордони Київської Русі. Цю версію підтверджують різні легенди, які розповідають, що русичі виступали в свої знамениті походи з цих місць.


Сни Тясмину
Сивим крилом змахнула вже нічка,

А по світі лиш ходе цар темряви Сон

І остання у хаті погасла вже свічка,

Ніч укрила світ чорним своїм полотном.

Все заснуло, і шум, і неспокій все гасне,

І завмерло півсвіту немов би на мить,

Й моя рідна, чудненькая річенька Тясмин,

Ніби те янголятко, так солодко спить!

В сні не бачить ні горя вона, ні печалі,

А лиш бачить в нім усмішки щирих малят,

Сниться їй, як вона на Івана Купала

Пригортає руками віночки дівчат.

Біля Тясмину гарно, там верби й тополі

Оточили його бережечки круті,

Журавлі он танцюють далеко за полем

І купаються в чистій, прозорій воді.

Коливається Тясмин у рідній колисці,

А йому все співають дуби й явори

Й бачить в сні він калину в червонім намисті,

Як за степом все тліють чудні вечори.

Бачить зір вечорових ключі золотаві,

Бачить Казки-Царівни корону добра,

Слова матері бачить ті теплі й ласкаві,

Мову серця, любові, душі і тепла.

Он і зорі сховались далеко за обрій,

Ну, а матір-природа давно вже не спить,

Все співає веснянки на мові солодкій,

Проводжає чудеснії Тясмину сни...Ведуча

Стан води і повноводдя великих річок залежить головним чином від стану їх приток. Вони мають величезне значення – досить згадати, що майже всі населені пункти нашої області розташовані саме в долинах малих рік і користуються їхньою водою. А стан малих рік викликає сьогодні велику тривогу. В Україні затверджено Національну програму екологічного оздоровлення річок і поліпшення якості питної води. Період її реалізації-орієнтовно до 2010 року Вживання забрудненої води може викликати інфекційні хвороби. За даними санітарно-епідеміологічної служби, в Україні подають воду без достатнього очищення, у результаті чого вона не відповідає вимогам ні за хімічними, ні за бактеріологічними показниками.Запобіжні заходи при вживанні питної води.

1.Ніколи не пийте воду у відкритих водоймах, у тому числі й із колодязів, розташованих поблизу промислових підприємств, автомобільних доріг.

2.Перед вживанням води з централізованого водогону її необхідно відстояти не менше двох годин. А потім кип’ятити протягом 10-15 хв.

У нас в гімназії проблема з питною водою вирішена. Ми п’ємо чисту озоновану воду.Третя сторінка Екологія наших водойм.

Ведучий. Про наболілі питання екології наших водойм нам розповість Начальник відділу моніторингу і використання вод К. І. Гайдук

(виступ К.І. Гайдук)Четверта сторінка . Водиця – цариця.

Ведуча

Люди здавна любили і шанували воду. Існує безліч свят та обрядів, де

вшановують воду.

Вдповіді учнів:

1учень.19-го січня ми святкуємо - Водохреще. Вранці в церкві відбувалося богослужіння. Потому весь народ ішов процесією на річку до хреста і кожен ніс із собою посуд на воду. Заздалегідь видовбувалася ополонка у вигляді хреста. Цією водою освячували хату, худобу. Освячена на Водохрестя вода символізує святу йорданську воду і має надприродні властивості й особливе призначення. Вірили, що така вода лікує від різноманітних хвороб, дає здоров’я та бадьорість.

(Фрагмент фільму 8)

2 учен Свято Івана Купала , під час якого відбувалося очищення вогнем і водою (перестрибування через вогонь і обливання водою та купання в воді). Запалене колесо пускали у воду - у давнину це був символічний обряд єднання двох сил: сонця і води, але з часом він втратив своє значення. Роса на Купала мала цілющу силу. Нею вмивалися, качалися по росі, щоб позбутися хвороб.

3 учень. Існує повір'я, що в Чистий четвер, до схід сонця ворон (або крук) носить з гнізда своїх дітей купати в річці. Хто скупається раніше від воронячих дітей, той буде здоровий протягом цілого року. Отож хворі люди купалися, бувало, вночі "поки ворон дітей не купає", щоб очиститись від хвороби. Викупавшися, хворий набирав з свого купелю відро води, ніс ту воду на перехресну дорогу і виливав - "щоб там усе лихо зоставалося". А дехто ще й примовляв: "Господи, Ісусе Христе! Перехресна дорого! Дай, Боже, здоров'я в ручки, в ніжки і в живіт трішки". Обережні люди ранком цього дня з хати не виходили, а як були в дорозі, то обминали перехресні дороги - "щоб хвороба не вчепилася".
На Великдень у миску наливали воду і клали туди свячені каштани, і всі по черзі вмивалися, щоб бути красивими та здоровими.

На другий день Великодня - обливаний понеділок. Усіх обливали водою для очищення : «А водиця у цей день має добру силу, радість та добро несе всім, кого полили».4 учень. Цілющу та магічну сили води використовувалися і в родинних обрядах. Так, для весільного короваю брали « із семи криниць водицю» ,щоб життя молодих було щасливе. Обливали молодих водою , переливали дорогу перед ними – теж на щастя в подружньому житті.

5 учень. Старі люди розповідали про « непочату воду». Тобто воду , набрану до сходу сонця . За легендою вона дуже корисна для дітей, особливо якщо набрана с 3-х криниць. Той хто несе « непочату воду» , не може ні з ким розмовляти , інакше вона може втратити свою цілющу силу - говорить легенда.

Ведуча. Також є багато прислів’їв та приказок, де вживається слово вода.

Варіанти відповідей:

Як у рот води набрав.

Вода і камінь точить.

Під лежачий камінь вода не тече.

Не знаючи броду, не лізь у воду.

Тиха вода греблі рве.

Тихший води, нижчий від трави.

Молоком обпікся – на воду дує.

Сьома вода на киселі.

Як з гуся вода.

Як у воду дивився.

Вилами по воді.

Як риба у воді.

На хлібі та воді.

З краси не пити води.

Лити воду на млин.

Крапля в морі.

Ловити рибку в мутній воді.

Водою не розлити.

Не погань криниці, бо схочеш водиці.

Без води – і ні туди і ні сюди.

Буря в склянці води.

Не можна двічі ввійти в одну і ту саму воду.

Вивести на чисту воду.

Іти і у вогонь і у воду

Вода все криє, а береги риє.

Вода м’яка, а камінь пробиває.

Вода – еліксир життя.

Вода багато дає, багато забирає.

Добра вода, бо не мутить ума.

Де вода там і верба.

Куди водиця тече, там травичка росте.

У великій воді, велика риба.

Ведучий. А зараз пропонуємо вашій увазі загадки.

Багато мене – пропав би світ.

Мало мене – пропав би світ.

(Вода)


Донизу летить капельками

А доверху невидимкою.

(Вода)

В жаркий деньСамою бажанною буваю.

(Вода)


Ні рук, ні ніг,

А гору руйнує.

(Крапля)

Що в гору не викотити

В решеті не понести

В руках не вдержати.

(Вода)

Не кінь, а біжитьНе ліс, а шумить.

( Ріка )


Прозоре, як скло

А не вставиш у вікно.

(Лід)

Стоїть корито, повне води налито.(Озеро)

Скатертина біла

Увесь світ оділа.

(Сніг)


Вода по воді плаває.

(Лід)


До річки – сестрички

Біжить – журчить водичка.

( Струмок)

Над річкою, над долиною

Повисло білою хустиною.

(Туман)


Кругом вода, а з питвом біда.

(Море)


Вихователь: Щойно ми перегорнули останню сторінку нашого журналу. Ми сподіваємось, що кожен з нас не залишиться байдужим до долі річок рідного краю. Будемо розповідати іншим про значення води, закликати дорослих і малих не бруднити річки, любити і берегти їх, щоб наші нащадки не дорікали нам за бездушність.

(Фрагмент фільму 9)

Безбрежная ширь океана,

И тихая заводь пруда,

Струя водопада и брызги фонтана,

И все это только вода.

В кружево будто одеты

Деревья, кусты, провода,

И кажется сказкою этоА в сущности просто вода.
Каталог: files
files -> Інформація для вступників 2015 року до аспірантури Інституту соціології Національної Академії наук України
files -> Положення про порядок підготовки фахівців ступенів доктора філософії та доктора наук в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі вищих навчальних закладів
files -> Відділ аспірантури та докторантури Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини
files -> Про вступний іспит та реферат при вступі до аспірантури Інституту соціології нан україни
files -> Київський національний університет імені Тараса Шевченка
files -> Програма вступного іспиту до аспірантури зі спеціальності 22. 00. 03 соціальні структури та соціальні відносини Затверджено
files -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
files -> Портфоліо вчителя


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка