Методичні рекомендації щодо викладення теоретичного матеріалу розділу «Методика навчання роботи з електронними таблицями»Скачати 258.5 Kb.
Сторінка1/4
Дата конвертації20.11.2018
Розмір258.5 Kb.
#65150
ТипМетодичні рекомендації
  1   2   3   4

Мет_інф_Лекція№ 6

Лекція № 6
Тема: Методика навчання роботі з електронними таблицями. Методика навчання, створення та використання баз даних, інформаційно-пошукових систем.
Питання

 1. Методичні рекомендації щодо викладення теоретичного матеріалу розділу «Методика навчання роботи з електронними таблицями».

 2. Рекомендації по організації практичної роботи з електронними таблицями.

 3. Призначення інформаційних систем и баз даних (БД). Класифікація БД.

 4. Рекомендації по організації практичної роботи з базами даних.


Методика навчання роботи з електронними таблицями.

Основні цілі. Познайомити учнів із призначенням і структурою електронної таблиці. Навчити основним прийомам роботи з табличним процесором. Навчити організації простих табличних розрахунків за допомогою електронних таблиць.

Досліджувані питання даного розділу.

 • Призначення і структура електронної таблиці (ЕТ).

 • Табличний процесор: середовище, режими роботи.

 • Інформація в комірках таблиці.

 • Правила запису формул.

 • Принцип відносної адресації.

 • Організація табличних обчислень.

 • Сортування даних у ЕТ.

 • Графічна обробка даних.

 • Абсолютна адресація.

 • Математичні, логічні, статистичні функції.


Згідно з шкільною програмою з інформатики в 9-12 класах відводиться годин на вивчення даної теми:
10 кл. – 8 год.;


11 кл. – 5 год.

Предметом вивчення даного розділу є електронні таблиці. (ЕТ). Поява електронних таблиць історично збігається з початком поширення персональних комп'ютерів. Перша програма для роботи з електронними таблицями — табличний процесор, була створена в 1979 році, призначалася для комп'ютерів типу Apple II і називалася VisiCalc. У 1982 році з'являється знаменитий табличний процесор Lotus 1-2-3, призначений для IBM PC. Lotus поєднував у собі обчислювальні можливості електронних таблиць, ділову графіку і функції реляційної СУБД. Популярність табличних процесорів росла дуже швидко. З'являлися нові програмні продукти цього класу: Multiplan, Quattro Pro, SuperCalc і інші. Одним із самих популярних табличних процесорів сьогодні є MS Excel, що входить до складу пакета Microsoft Office.

Методичні поради:


 1. Використання індуктивного методу.

Пояснення основних можливостей та принципів опрацювання ЕТ будуються від конкретних прикладів до узагальнень у вигляді правил-алгоритмів, які не залежать від конкретної програми та знань користувача.

2. Мотиваційне навчання.

Кожна вказівка спочатку демонструється на прикладах, пояснюється мета та необхідність введення.

3. Навчання через систему доцільних задач.

Для кожної вказівки добирається система завдань з практично значущим і зрозумілим змістом для відповідної вікової групи учнів. Учні знайомляться з умовою завдання та самостійно шукають потрібні вказівки для одержання результатів. Застосовується дидактичний принцип – навчання за зразком – орієнтовною основою дій.

4. Наочні орієнтири для контролю за результатами виконання завдання.

5. Використання завдань двох видів: • введення вхідних даних, та опрацювання в середовищі табличного процесора;

 • опрацювання наперед введених табличних даних та аналіз одержаних результатів.

6. Використання навчальної допомоги різного рівня при використанні завдання для самостійного виконання.

7. Проведення лабораторних робіт комплексного характеру для закріплення знань та вмінь учнів в нових умовах.

8. Використання методу проектів для поглибленого вивчення можливостей електронних таблиць.

9. Ефективний прийом – аналогія та порівняння, наприклад з середовищем текстового редактора, з структурою оперативної пам’яті.

Завдання на самостійне знаходження спільних рис та відмінностей активізують розумову діяльність учнів.
Що ж таке електронна таблиця? Це засіб інформаційних технологій, що дозволяє вирішувати цілий комплекс задач:

1) насамперед, виконання обчислень. Здавна багато розрахунків виконуються в табличній формі, особливо в області діловодства: численні розрахункові відомості, кошториси витрат і т.п. Крім того, рішення чисельними методами цілого ряду математичних задач зручно виконувати в табличній формі. Електронні таблиці являють собою зручний інструмент для автоматизації таких обчислень. Рішення багатьох обчислювальних задач на ЕОМ, що раніш можна було здійснити тільки шляхом програмування, стало можливо реалізувати на електронних таблицях;

2) математичне моделювання. Використання математичних формул у ЕТ дозволяє представити взаємозв'язок між різними параметрами деякої реальної системи. Основна властивість ЕТ — миттєве перерахування формул при зміні значень вхідних в них операндів. Завдяки цій властивості, таблиця являє собою зручний інструмент для організації чисельного експерименту: підбор параметрів, прогноз поводження системи, що модулюється, аналіз залежностей, планування. Додаткові зручності для моделювання дає можливість графічного представлення даних;

3) використання електронної таблиці як бази даних. Звичайно, у порівнянні із СУБД електронні таблиці мають менші можливості в цій області. Однак деякі операції маніпулювання даними, властиві реляційним СУБД, у них реалізовані. Це пошук даних за заданих умов і сортування інформації.

Пояснення нового матеріалу зручно будувати на конкретному прикладі. Наприклад, таблиця обліку продажу молочних продуктів у магазині. Розглядаючи таку таблицю як базу даних, її поля можна розділити на два типи: незалежні, тобто ті, що утримують деяку вхідну інформацію й обчислюються по визначених формулах. До незалежних полів відносяться ціна одиниці товару, кількість поставленого товару, кількість проданого товару. До полів, що обчислюються, відносяться залишок, рівний різниці між поставленим і проданим товаром, виторг від продажу, рівний добуткові кількості проданого товару на ціну. Основною властивістю електронної таблиці є можливість миттєвого перерахування полів, що обчислюються, при зміні значень операндів, що входять у формули.Можливість розміщення в комірках таблиці формули — це перша базова ідея електронних таблиць. Друга базова ідея — це принцип відносної адресації.

На уроках учні мають освоїти конкретний табличний процесор. Як і в попередніх темах курсу, що розглядають інформаційні технології, рекомендується дотримуватися методичної схеми віртуального виконавця, елементами якої є вивчення середовища, режимів роботи, системи команд, даних.Каталог: e-book -> vit -> files
files -> Методика навчання роботі з графічним та текстовим редакторами
files -> Урок 13 Техніка безпеки
files -> Тема: Предмет методики навчання інформатики і її місце в системі професійної підготовки вчителя інформатики. Інформатика як наука і навчальний предмет в школі. Концепції шкільного курсу інформатики. Стандарт шкільної освіти з інформатики
files -> Специфіка уроку інформатики. Методика проведення окремих етапів уроку інформатики. Підготовка вчителя до уроку. Організація і проведення різних типів уроку. Організація оцінювання результатів навчання з інформатики
files -> Структура навчання інформатики в середній загальноосвітній школі. Пропедевтика навчання інформатики в початковій школі. Базовий курс інформатики. Аналіз програм з інформатики. Профільне навчання інформатики в старших класах
files -> Урок 21 Яке з поданих речень є спонукальним? Споконвіку українці любили калину
files -> Методичні рекомендації до вивчення систем програмування. Розв’язування задач
files -> Урок 17 Угорський кросворд п ф м д а б
files -> Урок 22 Техніка безпеки
files -> Урок 7 Фронтальне опитування Які ти знаєш пристрої введення інформації?

Скачати 258.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка