Виховна година на тему
"Ми жінку-матір славимо в віках"
Учитель: Сьогодні ми поведемо мову про Берегиню, яка поруч з нами, - про матір.
У нашім раї на землі
Нічого кращого немає,
Як тая мати молодая
З своїм дитяточком малим... -писав Тарас Шевченко. І я не знаю інших рядків, у яких з таким благоговінням було б сказано про материнство. Із прадавніх часів майже у всіх народів існував культ Берегині - Матері. Образ матері ніби ввібрав у себе всі радощі і традиції, всі втіхи і болі, став взірцем вірності, самозреченості, незламної сили духу.
У травні, коли природа-Мати виряджає свою доню Землю у пишному вбранні весняних квітів у дорогу життя, праці і радості, люди висловлюють подяку материнській самопожертві і відзначають День матері.
Учень 1. Всі найсвятіші почуття, пробуджені в нас жінкою, велич якої не раз стверджували мислителі, поети, педагоги. Вся гордість світу - від матерів!
Без сонця не цвітуть квіти, без любові немає щастя, без жінки немає любові, без матері - немає ні поета, ні героя!
Імення матері святилося, відколи на світі ця земля, названа Україною і цей народ, що виборов собі в тяжких битвах власне ім'я - українці. Ім'я матері, хранительки роду, сяяло завжди в духовності нашій.
Буває іноді дивлюся,
Дивуюсь дивом і печаль
Охватить душу, стане жаль
Мені її і зажурюся,
Мов перед образом святим
Тієї матері святої,
Що в мир нам бога принесла.
Тепер їй любо, любо жить.
Вона серед ночі встає,
І стереже добро своє,
І доживає того світу,
Щоб знов на нього подивитись,
Наговоритись - це моє!
Моє! -1 дивиться на нього,
І молиться за його Богу,
І йде на вулицю гулять,
Гордіша самої цариці,
Щоб людям, бачте показать
Своє добро - А подивіться!
Моє найкраще над всіма.
Учитель: Як проникливо, ніжно описує Т.Г. Шевченко почуття, що переповнюють молоду матір. Скільки любові в очах матері, скільки радості й тривоги за майбутнє своєї дитини. Три могутні виховні сили є у матері: любов, мудрість і вимогливість.
Учень 2. Рідна мати, рідна Україна - два крила любові, які несуть українську душу крізь віки і не в'януть у вічному польоті. Про це влучно каже своє заповітне слово Василь Симоненко:
Можна вибирати друга
І по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати.
Можна все на світі вибирати, сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
To безпомилково: це Мати є образом України. Є у світі одне слово, перед яким усі народи низько схиляють голови. Це слово - Мати.
Учень 3. Кожна людина і кожний народ мають власні святині. До них ми зараховуємо й пошану до матері. Вона дала нам життя, виростила і виховала. Коротке це слово - мама, але які надлюдські глибини скарбів містить воно в собі. Цім її життя з серця б'є великим невичерпним джерелом, безкорислива любов до своїх дітей.
Учень 4. Єдність матері і дитини є символом світової гармонії. Без неї настає хаос. Згадаймо трагічні штрихи, якими окреслює Шевченко у своїх пророцтвах майбутні сіспільні катаклізми:
Одцурається брат брата
І дитини - мати.
Натомість майбутня гармонія світу втілюється поетом так:
І буде син, і буде мати
І будуть люди на землі.
Такий погляд притаманний не лише нашому народові. Священними в народі є не тільки єдність матері і дитини а й обопільні обов'язки матерів перед дітьми і дітей перед матерями. І про це треба завжди пам'ятати.
Учитель. Живе в народі хвилююча бувальщина про материнську любов.
У маленькій лікарні на околиці великого міста лежали дві матері. Чорнокоса і білокоса. Вони народили синів у один і той же день. Обидві матері були щасливі. Вони мріяли про майбутнє своїх синів.
- Я хочу, щоб мій син став видатною людиною, - сказала Білокоса мати. Музикантом або письменником, відомим усьому світу. Або інженером космічних.кораблів.
- А я хочу, щоб мій син став доброю людиною, - сказала Чорнокоса мати. Щоб ніколи не забував матері і рідного дому, любив Батьківщину і ненавидів ворогів.
Щодня до молодих матерів приходили чоловіки: затамувавши подих, дивилися на личко своїх синів. А в очах сяяли щастя, подив і змилування.
Минуло тридцять років. У ту саму лікарню прийшли дві жінки
- Чорнокоса і Білокоса. В їх косах уже сріблилась сивина, але жінки були ж такими гарними. їх обох поклали в одну палату, щоб лікувати серце. Жінки впізнали одна одну, розговорилися.
- Ким же став твій син? - спитала нарешті Чорнокоса мати.
- Видатним музикантом - з гордістю відповіла Білокоса. Він тепер диригує оркестром, виступає в найбільшому театрі, буває за кордоном. І назвала ім'я сина. - А твій ким став? - спитала Білокоса.
- Хліборобом. Механізатором. Син мій оре землю і сіє хліб, збирає врожай. Живемо ми в селі, у сина двоє дітей...
А проте, щастя тебе обминуло - сказала Білокоса. Твій син став простою, нікому не відомою людиною. їх мільйони.
І дня не минуло, а до Чорнокосої матері приїхав з села син. В очах неньки світилася радість, здавалося, вона в цю мить забула про всі болі.
- Видужуйте, мамо, - сказав син і на прощання поцілував її. А до Білокосої матері ніхто не прийшов. - У сина зараз концерти. Якби не концерт він, звичайно, приїхав би, - задумливо мовила Білокоса.
На другий день надвечір до Чорнокосої матері знов приїхав син - хлібороб. Привіз бджолиний мед, паляницю, яблука. Від щастя обличчя Чорнокосої матері світилося і зморшки розправлялися. До Білокосої матері так ніхто і не приїхав.
Увечері жінки лежали мовчки. Чорнокоса посміхалася, а Білокоса тихо зітхала, боячись, щоб її зітхання не почула сусідка.
Так повторилося і втретє і вчетверте. Минув місяць, до Білокосої матері так ніхто і не прийшов. Лікар сказав Чорнокосій матері: "Тепер ви зовсім здорові". А Білокосій тихо мовив: "Вам ще треба полежати. Звичайно, ви теж станете зовсім здоровою". Говорячи це, лікар дивився чомусь у бік.
За Чорнокосою матір'ю приїхав син. Він привіз букет великих червоних троянд.
Прощаючись з Чорнокосою матір'ю, Білокоса попросила побути з нею кілька хвилин наодинці. Коли з палати всі вийшли, Білокоса мати зі сльозами на очах сказала: "Скажи, люба, як ти виховала такого сина? Ти щаслива, а я... і вона заплакала".
- Ми розлучаємося, і більше ніколи не побачимося, - сказала Чорнокоса.
- Тому я скажу тобі всю правду. Син, якого я народила, в той щасливий день помер. Помер, коли йому не було ще й року. А це не кровний мій син, але рідний! Я усиновила його трирічним хлопчиком. Але я для нього - рідна мати. Але це бачила своїми очима. Я щаслива. А ти нещаслива людина, і я глибоко співчуваю тобі. Якби ти знала, як я страждала за ці дні за тебе. Вийдеш з лікарні, піди до сина і скажи, що його бездушність повернеться проти нього. Як він ставиться до матері, так і його діти ставитимуться до нього. Байдужість до батька й матері не прощається.
Учень 5. Мати, мама, матуся. Скільки спогадів і тепла таїть це магічне слово, бо називає людину, яка завжди для нас найближча, найдобріша, найкраща, наймиліша. її очі супроводжують дітей у далеких життєвих мандрах, материнська ласка гріє нас до старості. Ціле її життя - це терпіння, безмежна самопожертва, пробачення провини. З добра і любові створили Матір.
Мати - це те слово, яке найчастіше повторює людина в хвилини страждання і горя. Матерів мільйони, і кожна з них несе в серці любов.
Материнство... Святе і прекрасне, оспіване поетами, увічнене художниками. У всі віки у всіх народів - мати була охоронницею, добрим ангелом домашнього вогнища.
Її мудрість поважали в сім'ї, в її розрадах знаходило спокій зранене й знеболене синівське серце.
Учитель: Я розповім вам тільки про одну із тисяч солдатських матерів.
В селі на Сумщині жила Рязанцева Єлизавета Петрівна. Щаслива була мати, бо мала вона чотирьох синів - красенів: Івана, Федора, Олександра і Василя. Підросли сини - жити б та радіти. Але почалася війна. Один за одним сини пішли захищати свою Вітчизну. А для матері настали дні і ночі чекання.
З одним із синів їй пощастило побачитись. Федір танкіст, визволяв свій край і заїхав додому. Не було меж материнській радості, а тут уже й прощання. Запам'яталося людям: біжить за танком мати, чорне волосся розсипалося, простягла руки з хлібом і кричить: "Синку, синку, хліб забув", посміхнувся син, а до матері долетіли слова: "Повернуся, мамо..."
Не повернувся Федір, не повернувся Іван, не повернувся Олександр, не повернувся Василь. Закінчилася війна, а мати ще довго ходила до далекої залізничної станції зустрічати синів. І як тільки її серце витримало.
Пісня на сл. Д. Луценка "Хата моя, біла хата"
Хата моя, біла хата,
Рідна моя сторона.
Пахне любисток і м'ята
Мальви цвітуть край вікна.
Хата моя, біла хата,
Казка тепла й доброти
Стежка від тебе хрещата
В'ється в далекі світи.
В хаті спокійно й затишно
Вечір десь бродить в гаю
Мати задумливо й ніжно
Гладить голівку мою.
Мамо, чого зажурились
Дайте тепло ваших рук
В хаті на згадку залишились
Болі й тривоги розлук.
В'ється дорога далека
В хату крізь синю парчу
Мамо, до вас, як лелека
В горі й нещасті лечу.
Хата моя, біла хата,
В білому квіті одна
Пахне любисток і м'ята
Мальви цвітуть край вікна.
Учень 9. Тема жіночності і материнства - вічна і має глибокий моральний зміст. Ім’я матері - святе для кожної людини.
Перші поняття про щастя, добро і ласку пов'язані із образом найдорожчої людини - матері. Від матері дізнаємося про звичаї, традиції, особливості культури нашого народу. А ще навчаємося рідної мови. Ось як про це сказав в своєму творі "Материнська мова» В.Попадюк.
Учень 10.
Мово для пісень і колискових
Мово для молитви і добра.
Материнська вистраждана мово
З уст коханих,
З болю, з-під пера,
Освіти і освяти собою
Всі шляхи Вкраїни.
Днів поріг,
До якого хилиться вербою
І барвінком стелиться до ніг.
Учитель: Щоб зрозуміти час і народ, треба читати твори видатних поетів А. Малишка, В.Симоненка, М.Сингаївського.
З глибини люблячого синівського серця народився вірш А.Малишка "Рідна мати моя", який завдяки композитору П.Майбороді співає уся Україна.
Лунає пісня "Рідна мати моя".
Учень 11. Мати - хранителька домашнього вогнища. Задовго до народження дитини і до останньої хвилини власного життя її серце сповнене турботою, тривогою і ніжністю до дитини - навіть дорослої, у якої давно свої діти і сім'я. Чи не тому матері не мають віку? Молода, в літах або зовсім старенька мати все одно залишається найближчою людиною. Прекрасні рядки на честь її склав Степан Пушик у вірші "Пісня про матір".
Учень 12. Земля дочекалася і росту, і сонця, і світу.
Душа, мов калина, росте і цвіте від тепла
Нічого не треба, нічого не хочу від світу,
Лише аби мама на білому світі була.
З-за гір віє вітер, в степах повмирали морози,
Шумлять осокори і тихо зітхають гаї,
А мати старенька стоїть на високім порозі
Та й думає мати, як маються діти її,
А діти світами, а діти у веснах та в зимах,
Прийдуть і кажуть: "Нам двері матусю, отворіть".
І доти всі діти живуть по світах молодими,
Допоки чекають, допоки живі матері.
Земля молодіє від росту, від сонця, від світу,
Душа, мов калина, цвіте і росте від тепла
Нічого не треба, нічого не хочу від світу
Лишень аби мати на білому світі була.
А ось послухайте, яку легенду написав М.Вороний.
Учень 13. Дівчину вродливу юнак покохав,
Дорожче від неї у світі не мав.
І клявся, божився, що любить її
Над сонце, над місяць, над зорі ясні.
"Тебе я люблю. За тебе умру...
Віддам за кохання і неньку стару".
Та мила його не боялась гріха:
Була, як гадюка, зрадлива, лиха.
Всміхнулась лукаво і каже йому:
"Не вірю, козаче, коханню твому...
Як справді кохаєш, як вірний єси,
Мені серце неньки живе принеси".
Юнак, мов стерявся: не їв і не спав,
Три дні і три ночі він десь пропадав,
І стався опівночі лютий злочин:
Мов кат, витяг серцє у матері син.
І знову до милої з серцем в руках
Побіг, і скажений гонив його жах.
Ось-ось добігає, не чуючи ніг,
Та раптом спіткнувся і впав на поріг,
І серденько неньки кров'ю стекло,
І ніжно від жалю воно прорекло
Востаннє озвалось до сина в ту мить
"Мій любий, ти впав. Чи тебе не болить?"
Учень 14. Ось така вона, Мама - вимовляєш це рідне до болю слово - і перед тобою постає образ її єдиної, найріднішої, наймудрішої, найсвятішої.
Ніжні почуття, любов, шану віддаємо найдорожчій, найріднішій у світі - своїй матері. Лагідні, теплі руки відчували ми в світлу, без турботливу пору дитинства, а в зрілості - мудре, чуле материнське слово.
І скільки б не було нам років — п'ять чи п'ятдесят — завжди потрібна мамина ласка, мамина увага, мамині руки. І чим більша наша любов до матері, тим радісніше і світле'життя.
Учитель: І наш виступ я хочу закінчити словами Андрія Малишка:
Я знаю, що навіки і віднині
Мені очей старечих не забуть,
Подвір'я тихе і дідівську хату,
Казок дніпрових золоті мости,
Тебе, маленьку, рідну, сивувату,
Дано навіки в серці пронести.
Поділіться з Вашими друзьями: |