Міфи троянського циклу. Паріс викрадає єлену. Троянський кіньДата конвертації19.11.2018
Розмір80.5 Kb.
#64837
Серебрянська Вікторія Олександрівна,

вчитель зарубіжної літератури Мар’янівського навчально – виховного комплексу «Дошкільний навчальний заклад – загальноосвітня школа І – ІІІ ст.» Лисянської РДА Черкаської області

Форум педагогічних ідей "УРОК"


ТЕМА: МІФИ ТРОЯНСЬКОГО ЦИКЛУ. ПАРІС ВИКРАДАЄ ЄЛЕНУ. ТРОЯНСЬКИЙ КІНЬ.

Даний матеріал містить розробку уроку з зарубіжної літератури з використанням Біоадекватних (ноосферних) технологій розвитку творчого мислення. [2]
Тема:   Міфи Троянського циклу. Паріс викрадає Єлену. Троянський кінь.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Мета: Формувати ключові компетентності:

уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності, зосереджено слухати та логічно опрацьовувати матеріал, відтворювати інформацію;

загальнокультурну – дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно висловлюватися; підвищувати пізнавальну активність;

інформаційну – орієнтуватися в інформаційному просторі, опрацьовувати та узагальнювати інформацію;

комунікативнурозвивати бажання спілкуватися, слухати й розуміти інших;

емоційно-ціннісної сприяти засвоєнню духовних і естетичних багатств людства, пробуджувати творчу уяву, розвивати допитливість;

літературознавчої – ознайомити  учнів  з   літературою  античної  доби,  з   особливостями  античної  культури; 

культурологічної формувати уявлення про внесок перекладачів у розвиток світової культури.

Обладнання: проектор або телевізор, магнітна дошка, підручник, тематичні книги, корона, морська сіль, ноутбук з презентацією до уроку.
ХІД УРОКУ:

З долею навіть боги не борються
I.   МОТИВАЦІЯ  НАВЧАЛЬНОЇ  ДІЯЛЬНОСТІ  ШКОЛЯРІВ

   Слово   вчителя.

Все, що існує на світі, завжди має витоки. Європейська література бере свій початок з  дивовижної і  неповторної культури античного періоду розвитку людства. Слово «античність» походить від латинського слова «antiquus», що означає «стародавній». У більш вузькому розумінні поняття «антична література» є  загальною назвою літератур Давньої Греції і   Риму, що охоплює період з  II   тисячоліття до н. е. до кінця V століття н.  е.

Відомо,  що  давньогрецька  література  була  грецькомовною,  а  давньоримська  — латиномовною.

II.  ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Вчитель: Спершу ми перевіримо домашнє завдання. Домашнім завданням було намалювати предмет, який символізує Стародавню Грецію та відповідно пояснити, чому саме цей предмет.

Діти вдома малюють образ, який вони уявили.

 Діти почергово виходять до дошки, показують свої малюнки (щит, меч, яблуко, лавровий вінок, гілку оливи, галеру та ін.) та пояснюють свої ассоціації. (малюнки кріплять магнітами на магнітну дошку)

III.  ОГОЛОШЕННЯ  ТЕМИ  ТА  МЕТИ  УРОКУ (тема написана на дошці та продубльвана на відеоносії СЛАЙД1)Вчитель: Тема уроку сьогодні «Міфи Троянського циклу». Детальніше ми розглянемо два міфи – «Паріс викрадає Єлену» та «Троянський кінь». Впродовж уроку ми ознайомимося з міфами Троянського циклу, поспілкуємося з героїнею міфу, опинимося на узбережжі Трої та складемо сенкан.

IV СПРИЙНЯТТЯ  І   ЗАСВОЄННЯ  УЧНЯМИ  НАВЧАЛЬНОГО  МАТЕРІАЛУ

  Лекція   вчителя:  

Троянський цикл складається з наступних міфів [3]:

Єлена, дочка Зевса і Леди

Пелей і Фетіда

Суд Паріса

Паріс повертається до Трої

Паріс викрадає Єлену

Менелай готується до війни проти Трої

Ахілл


Троя

Перші дев'ять років облоги Трої

Смерть Ахілла

Смерть Аякса Теламоніда

Філоктет. Останні дні Трої

Падіння Трої


СЛАЙД 2 У просторій печері кентавра Хірона відсвяткували боги весілля Пелея з Фетідою. Веселилися боги. Одна тільки богиня розбрату Еріда не брала участі у весільному бенкеті. Взяла вона золоте яблуко з далеких садів Гесперід; одне тільки слово було написано на цьому яблуці — «найвродливішій». Побачили боги яблуко, підняли й прочитали на ньому напис. Але яка з богинь найвродливіша? Зараз виникла суперечка між трьома богинями: дружиною Зевса — Герою, войовницею Афіною і богинею кохання золотосяйною Афродітою.

СЛАЙД 3 Зевс узяв яблуко, віддав його Гермесові і звелів йому вести богинь в околиці Трої, на схили високої Іди. Там мав вирішити прекрасний син царя Трої Пріама, Паріс, якій з богинь повинно належати яблуко, яка з усіх їх «найвродливіша».

СЛАЙД 4 Афродіта обіцяла йому за дружину найвродливішу із смертних жінок, Єлену, дочку громовержця Зевса й Леди. Недовго думав Паріс, почувши обіцянку Афродіти: він віддав яблуко їй.

СЛАЙД 5 Минуло багато днів, відтоді як повернувся Паріс. Тепер він був царевичем, а не звичайним, нікому невідомим пастухом. Але Афродіта сама нагадувала йому про прекрасну Єлену й допомогла своєму улюбленцеві збудувати чудовий корабель щоб відплисти в Спарту.

СЛАЙД 6 Радо привітав Менелай Паріса. Під час трапези вперше побачив Паріс прекрасну Єлену. Сповнений захоплення, дивився він на неї, милуючись її неземною красою. Полонилася красою Паріса і Єлена.

СЛАЙД 7 Коли Менелай поїхав, Паріс за допомогою Афродіти умовив ніжними речами прекрасну Єлену покинути дім чоловіка…

СЛАЙД 8 … і втекти з ним у Трою. Усе забула Єлена — чоловіка, рідну Спарту і дочку свою Герміону заради любові до Паріса.

СЛАЙД 9 Щойно прекрасна Єлена покинула з віроломним Парісом палац Менелая, вирушив Менелай додому. Страшенно розгнівався він, побачивши, що зрадила його Єлена і що викрадено його скарби. Зібрав Менелай героїв Греції, військо могутнє і вирушив в похід на Трою.

СЛАЙД 10 Так почалася десятирічна облога Трої.

Читання тексту по підручнику «Падіння Трої» [1, с.60]

Учень 1: «Падіння Трої» 1 абзац

Вчитель: Митець Епей зі своїм учнем, з допомогою Афіни Паллади, спорудили величезного коня, в якому сховалися воїни. Спали свій табір, посідали на кораблі та відплили в відкрите море. А троянці…

Учень 2: …Розібрали вони... до …не чули цього троянці. [1, с.62]

Вчитель: Троянці бенкетували та відзначали перемогу. А герої тихо вийшли з коня…

Учень 3: [1, с.62] останній абзац …Розсипалися по заснулим… до …захищалися троянці.

Вчитель: З усіх героїв Трої врятувався тільки Еней, який виніс на руках свого старого батька та маленького сина

Учень 4: [1, с.63] останній абзац розповіді …Ще довго палала Троя… до …містом Азії…

  1. Обговорення. Метод «Інтерв’ю»

СЛАЙД 11

Вчитель: А зараз ми підключимо всю свою фантазію і уявимо, що нам припала неймовірна можливість поспілкуватися з Єленою Троянською. Прошу швиденько придумати назви видань, які ви будете представляти. Ці назви повинні бути тематичні. І можете в зошиті занотувати свої питання.

Отже Єленою у нас буде… (вчитель вибирає з класу дівчину для ролі Єлени).Хвилина на підготовку до інтерв’ю і учениця сідає на стілець перед класом та вдягає корону.

Вчитель: Тож почнемо. Шановні панове журналісти, сьогодні у вас буде унікальна можливість задати свої питання прекрасній пані Єлені Троянській. Привітаємо її оплесками. Прошу дотримуватися черги, не забувайте представлятися.

Приклад інтерв’ю.

Учень 1 : Періодичне видання «Троянський вісник». Пані Єлена. Існують чутки пов’язані з вашим батьком. Кажуть це сам всемогутній Зевс?

Єлена: Це чистісінька правда, просто мій батько любить з’явятися ефектно: то у вигляді лебедя, то білого бика, ще був золотим дощем…

Учень 2 : Жіночий журнал «Каліпсо». Як ви сприйняли ту звістку, що Афродіта пообіцяла Парісу Ваше кохання.

Єлена: Ой, знаєте, спочатку я трошки розгубилась, але потім мене просто взяла цікавість, що там за Паріс такий взявся. І я просто стала чекати.

Учень 3 : Газета «Понад Стіксом». На разі достоменно відомо, що саме Афродіта вплинула на Ваше рішення покинути чоловіка та доньку заради Паріса. Як тепер ви спілкуєтесь?

Єлена: Є таки гарний вислів «Пани б’ються, а у холопів чуби тріщать». Афродіта, щоб потішити своє самолюбство і втерти носа Афіні і Гері, наобіцяла Парісу з три короби. А мені з троянцями тепер розгрібай… Нехай наівні дурепи тепер до неї в храм і ходять.

Вчитель: І останнє питання до нашої гості.

Учень 4 : Чоловічий тижневик «Цербер» Щоб ви хотіли сказати троянцям?

Єлена: По-перше: в конях вони нічогісінько не тямлять, а по-друге: як кажуть деякі мудреці, бійтеся данайців, що дари приносять.

Вчитель: Подякуємо прекрасній Єлені Троянській і трохи пофантазуємо.

СЛАЙД 12 Релаксхвилинка та образон ВАЗА (на партах у невеличких ємностях насипана морська сіль, яку можна перемішати трохи з йодованою сіллю для відтворення запаху моря)

Вчитель: Візьміть трохи морської солі на долоню, вона така біла, велика, понюхайте чим пахне? (учні висловлюють свої асоціації)

На ноутбуці включається музика для релаксації «Шум хвиль та прибою» з закритими очами діти під коментар вчителя уявляють берег Трої.Вчитель: Поклавши ліктики на парту ми долонями щільно закриваємо очі, але так щоб долоні не давили оченята та не заважали дихати. Уявляємо що ми сидимо на теплому камені і босі ноги загорнуті в м’який гарячий пісок. Солоний запах моря та крики чайок ваблять у далечинь. Яскраве сонце змушує нас мружитись, але на обрії ми бачимо Спартанські кораблі, які поступово збільшуються і от ми вже чуємо голоси моряків, трепіт вітрил та скрегіт корми. Корабель кидає якір та від нього відчалює невеличкий човник, на якому вам везуть подарунок. Це велика керамічна ваза – чудовий примірник грецького вазопису. На ній ми бачимо різні міфологічні сцени: це і Еріда в саду Гесперід і Паріс з Герою, Афіною та Афродітою, далі прекрасна Єлена та ошуканий Менелай, величні грецькі човни та Троянський кінь. Робимо глибокий вдих носом, видихаємо ротом і відкриваємо оченята.

Вчитель: А тепер невеличка довідка зі світу мистецтва. Міф про Єлену відбився у творчості художників різних епох.

СЛАЙД 13 Картина «Єлена на стіні Трої» належить пензлю Гюстава Моро, французському художнику, представнику символізму і була написана у 1885 році.

СЛАЙД 14 Картина «Єлена Троянська» написана в 1863 році англійським  художником, перекладачем італійського походження Да́нте Габріе́лем Росе́тті.

СЛАЙД 15 Це робота Ентоні Фредеріка Огастаса Сендіса, англійського живописця, який малював здебільшого портрети та працював у жанрі міфологічного живопису.

СЛАЙД 16 Евелін де Морган англійська художниця написала цю картину в 1898 році

Складання сенкану до Троянського Коня

СЛАЙД 17 Вчитель: А тепер попрацюємо над сенканом [4] до Троянського коня, який ми запишемо в зошиті. По перше згадаемо структуру сенкану. (Діти по черзі читають із слайда)

Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.


1. перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два прикметника)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів (звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.

СЛАЙД 18

Пприклад сенкану:

Троянський кінь

Дерев’яний, величезний

Насторожує, захоплює, приховує

Сховок для спартанських воїнів

Пастка (капкан, мишоловка)

V.   ЗАКРІПЛЕННЯ  ВИВЧЕНОГО  МАТЕРІАЛУ

   Підсумкова   бесіда.

— Що стало причиною суперечки Гери, Афродіти та Афіни?

— Хто вирішив їх проблему?

— Що Афродіта пообіцяла Парісу?

— Як Паріс вчинив будучи в гостях у Менелая?

— Які наслідки спиричинив від’їзд Єлени до Трої? 

— Скільки років тривала облога Трої?

— Яким чином спартанці змогли потрапити за мури Трої?

VІ.  ДОМАШНЄ  ЗАВДАННЯ

С. 51-57 скласти план відповіді по прочитаному.. [1, с.51-57]

VІІ.  ОЦІНЮВАННЯ


СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

  1. Волощук Є.В. Зарубіжна література: підр. для 8-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Євгенія Волощук, Олена Слободянюк. – Київ: Генеза, 2016. – 288с.
  2. Біоадекватна (ноосферна) практика літературної освіти http://galyna-zhukova.edukit.dn.ua/metodichni_materiali/bioadekvatna_tehnologiya/


3. Кун М.А. Легенди і міфи Стародавньої Греції. Переклад О.М. Івченко

К., 1996.

4. Сенкан http://klasnaocinka.com.ua/ru/article/skladaemo-senkan.html
Каталог: doc -> files -> news -> 530
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
530 -> Урок-проект «Календарно обрядові пісні зимового циклу: колядки та щедрівки»
530 -> Тема. «Чи віддаю, чи то люблю – Взамін нічого не роблю»
530 -> Урок практикум. Чисті речовини й суміш. Практична робота №2
530 -> Урок літератури рідного краю. Тема. Життєвий і творчий шлях Г. П. Бойка та його поетична спадщина Мета
530 -> Бінарний урок англійської мови та зарубіжної літератури «Scotland. Robert Burns and his poem «My Heart’s in the Highlands»
530 -> Оголошення Незалежності до нової України Урок миру, присвячений 25 річниці незалежності України 5 клас Учитель української мови і літератури Сусоєва Наталя Миколаївна
530 -> Урок. Відмінювання іменників жіночого й чоловічого роду із закінченням
530 -> Практичне заняття: Культурницький етап національного відродження на українських землях у складі Російської імперії: суспільні виклики. Мета


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка