Михайло стельмах



Скачати 48.79 Kb.
Дата конвертації23.11.2018
Розмір48.79 Kb.
ТипУрок

Українська література

Урок № 24

Дата: 30.11.2017

Тема: Михайло СТЕЛЬМАХ. «Гуси-лебеді летять…» Звичаї, традиції українців.

Мета: через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції українського народу в повісті; продовжити знайомство школярів із змістом твору, опрацьовуючи його V, VI розділи; розвивати словник учнів, збагачувати їх мовний запас; формувати кругозір, світогляд; виховувати шанобливе ставлення людини до природи, пошану до звичаїв і традицій народу; прищеплювати інтерес до наслідків власної праці.

Очікувані результати: учні знають біографічні відомості про М.Стельмаха, знають зміст повісті «Гуси-лебеді летять…», аналізують мотиви, особливості внутрішнього світу героїв, художні засоби змалювання, образи; визначають ідейно-тематичний зміст; з’ясовують основу твору.

Теорія літератури: автобіографічний твір

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу

Обладнання:  підручник, тестові завдання

Хід уроку

I. Організаційно-психологічна настанова на урок

II. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності школярів

1. Коментар учителя. Кожний урок для учня - це спроба дізнатися про щось нове, відкрити для себе незвідане, невідоме, глибше зазирнути у власну душу. На яких уроках цього можна найбільше досягти? (відповіді учнів: література, музика, образотворче мистецтво тощо – уроки мистецького спрямування). Через образи літературних героїв, їхні думки, вчинки ми маємо можливість поглянути на себе збоку, у порівнянні з книжними персонажами,проникнути глибше у власний внутрішній світ, проаналізувати свою поведінку. Урок літератури – це можливість стати кращим, досконалішим, добрішим.

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Бесіда за питаннями

• Дайте визначення поняттю «пейзаж». Яка роль пейзажу в творах художньої літератури?

• За допомогою якого художнього засобу письменники відтворюють природу як живу істоту? Наведіть приклад.

• Яким чином митці літератури намагаються у своїх творах вирішити проблему зв’язку, порозуміння людини і природи? Наведіть приклад.

• Чому варто розумно користуватися природними дарами?

• Що ви відчуваєте під час відпочинку на природі?



2. Індивідуальна робота за картками

Картка № 1

1. Прокоментуйте, що мав на увазі М. Стельмах, говорячи, що «кожна калюжа тримала в собі клапоть сонця». Який художній засіб має ця цитата?

2. Доведіть, що оранка для кожного селянина вважалася святим ділом. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

3. Твір «Гуси-лебеді летять…» М. Стельмах присвятив:

а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим.

Картка № 2

1. Чому, на ваш погляд, для Михайлика перша борозна була святом? Дослідіть, що відчув хлопець, допомагаючи батьку на полі?

2. Прокоментуйте слова діда Дем’яна: «…Принесли нам лебеді на крилах життя». Відповідаючи, доберіть факти з власних спостережень.

3. Дядько Себастіян — це:

а) сільський депутат; б) голова комбіду; в) бригадир трактористів.

Картка № 3

1. Що мав на увазі Михайлик, говорячи: «Птиця також боса ходить і не журиться». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чому для Михайлика оточуючий його світ вважається казковим? Це реальність чи фантазія хлопця? Власні міркування вмотивуйте.

3. Який роман читав Михайлик?

а) «П’ятнадцятирічний капітан»; б) без початку і кінця; в) «Чорна рада».

Картка № 4

1. Що мав на увазі Михайлик, висловлюючи таку думку: «Як іноді важливо буває, щоб хтось виділив у людини щось гарне та й іншим, менш видющим, підказав». Власну думку обґрунтуйте.

2. Чому, на думку батька дядька Себастіяна, «мужицька музика — ціп і коса». Свої міркування вмотивуйте.

3. Дід Дем’ян мав подяку від самої Революції за те, що:

а) брав активну участь в обороні села від ляхів;

б) здав машину в повіт; в) допоміг пораненим партизанам.



Картка № 5

1. Яким чином і для чого, на ваш погляд, М. Стельмах намагається відобразити неповторну красу природи? Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

2. Дослідіть, що спільного і різного у творах О. Довженка «Зачарована Десна» і М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Власні спостереження узагальніть.
3. Якою стравою пригостила Люба Михайлика, коли той приїхав рвати черешні до Якимової загорожі?

а) борщем; б) млинцями; в) кулішем.



Картка № 6

1. Чому, на ваш погляд, Мар’яна порівнює панів із свинями? Свої міркування доведіть.

2. Що мав на увазі Шевко, говорячи: «…коли влада не має своєї голови, то показує чуже гузно. На це ніколи багато розуму не вимагалось». Висловіть власну думку.

3. Найкращі черешні тітка Василина називала:

а) крашанками; б) піснею; в) любками.

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Народознавство у творі

Убога хатина Михайлових батьків, прикрашена вишитими рушниками й кетягами калини, три хлібини й грудка солі на столі, свячені страви у мальованих полумисках.


Є щось язичницьке і в тому, як селяни з книг М. Стельмаха ставляться до землі, оранки, сівби, до насіння й дерев, з якими вони розмовляють, як із живими. Письменник не промине нагоди, щоб показати, як жінки тіпають коноплі, прядуть, тчуть, вибілюють полотна; як урочисто проводжають плугатарів у поле на оранку; як майстровито роблять свою справу гончар чи стельмах. Призабута тепер естетика праці селянина завжди відтворюється М. Стельмахом з великою любов’ю і поезією. Він — пристрасний оборонець ладу сільського життя, всього доброго і красивого, що відтворено досвідом українського селянина протягом віків.

2. Зв’язок повісті з УНТ

У творі багато прислів’їв і приказок («Сто друзів — це мало, один ворог — це багато», «Над шкурою дрижати — людиною не жити», «Де не посій, то вродиться», «Справді, добре сміється той, хто сміється останнім», «Зверху сміється, а всередині сичить»), влучних народнорозмовних висловів («Птиця також боса ходить і не журиться», «В книжці злеліяне слово має бути справжнім святом душі й мислі», «Мужицька музика — ціп і коса», «Чи знайдеться чоловік, якому не треба було б більше, ніж він має»), фразеологізми («Раки пекти»). М. Стельмах — великий майстер художньої деталі при змалюванні портрета, пейзажу.

 3. Опрацювання змісту V розділу твору

3.1. Виразне читання цікавих, на думку учнів, епізодів з розділу повісті.



3.2. Тема: зображення поваги, любові, щирості Михайлика до дядька Себастіяна.

3.3. Ідея: уславлення чуйності, доброти; віра у щасливе майбутнє.

3.4. Основна думка: наполеглива праця, прагнення і велике бажання пізнати оточуючий світ роблять людину духовно багатою, розумною, грамотною.

3.5. Композиція.

Експозиція: випасаючи в лісі коняку, Михайлик назбирав багато грибів.

Зав’язка: отримання Михайликом у попа іншої книги — «Тарас Бульба».

Кульмінація: подяка дядька Себастіяна Михайлику за гриби, його розповідь хлопцю про майбутнє щасливе життя.

Розв’язка: шаноба і вдячність Михайлика дядьку Себастіяну за його сердечність і доброту до простого люду.

3.6. Сюжет.

Рано-вранці дід розбудив Михайлика, щоб внук йшов випасати Обмінну до лісу. В лісі хлопчик назбирав багато грибів, переважно красноголовців. Юхрим Бабенко хотів у Михайлика виміняти гриби на «Пригоди Тома Сойєра», але хлопець не погодився.


Після обіду юний читач іде до попа, який дав хлопцю іншої книги — «Тарас Бульба». Ця книга дуже вразила Михайлика.

Ввечері хлопець пішов до комнезаму. Дядько Себастьян подякував Михайлику за гриби, подарував йому цукерок. Між ними відбулася розмова про можливе щасливе майбутнє життя.

Михайлик, будучи вже дорослим, завжди з великою вдячністю згадував дядька Себастіяна.

4. Робота над змістом VІ розділу повісті

4.1. Переказ цікавих епізодів твору.



4.2. Тема: зображення подій, які стосуються Порфирія, що повернувся з банди та відступницької діяльності Юхрима Бабенка.

4.3. Ідея: вміння осмислити свої помилки і розпочати життя по-новому (Порфирій); засудження користолюбства, жорстокості, жаги до задоволення власних потреб за рахунок брехні і жорстокості (Юхрим Бабенко).

4.4. Основна думка: «Селянин має жити однією політикою — своїм клаптем землі і тим, що вродить на ньому».

4.5. Композиція.

Експозиція: гостювання Михайлика у дядька Себастіяна.

Зав’язка: повернення Порфирія з банди.

Розвиток дії: письмові скарги Юхрима Бабенка на дядька Себастіяна стосовно його рішення щодо подальшої долі бандита Порфирія.

Кульмінація: настирлива вимога Юхрима Бабенка отримати на себе характеристику від дядька Себастіяна.

Розв’язка: читання дядьком Себастіяном характеристики на Юхрима Бабенка, яка відповідала сутності життя цього індивідуума — «…на чужому горі попасти в рай і зачинити за собою двері».

4.6. Сюжет.

Михайлик щовечора полюбляв відвідувати дядька Себастіяна. Одного разу до комнезама заявився Порфирій, який був у банді. Він висловив бажання повернутися додому і розпочати нове та чесне життя.

Дядько Себастіян довіряє Порфирію, але це не подобається Юхриму Бабенку.
Юхрим починає писати проти неправомірних дій комбіда скарги до газети, у повіт, губернію і столицю. До села приїздить комісія, яка здійснює перевірку щодо скарг, але злочину в цьому не виявляє.

Юхрим Бабенко звертається до дядька Себастіяна, щоб той написав на нього характеристику, бо «писарчук» виявив бажання присвятити себе політичній діяльності.


Дядько Себастіян пише реальну характеристику на Юхрима, від якої останній дуже незадоволений і обурений.

5. Опрацювання матеріалу про язичницькі вірування й традиції у сучасних українських обрядах.

Ми бачимо, з яким піднесенням автор описує гусей-лебедів. У творі є дуже багато епізодів, де змальоване побожне ставлення людей до природи, як живої, так і неживої, поклоніння їй, задобрення. Як таке може бути? Чому в українців така палка любов до явищ природи, до землі, до усього живого?



Знайдіть такі епізоди у творі!

Пригадаймо визначення понять ЗВИЧАЙ, ТРАДИЦІЯ, ОБРЯД



Звичаї – це історично обумовлені, не писані правила поведінки людей, які увійшли в звичку, в силу багаторазового їх застосування протягом тривалого життя суспільства.

Обря́д — традиційні символічні дії, що в образній формі виражають соціально визначні події в житті людини та соціуму.

Традиція (від лат. traditio — передача) — це елементи культури, що передаються від покоління до покоління і зберігаються протягом тривалого часу

У різних народів своя спадщина і звичаї, сформовані протягом століть або навіть тисячоліть. Звичаї — це обличчя народу, подивившись в яке ми відразу можемо дізнатися, що це за народ. Звичаї — це ті неписані правила, яким люди слідують повсякденно у своїх найменших домашніх турботах і найбільш важливій суспільній діяльності. Ми часто виконуємо їх більш ревно, ніж ті закони, що задокументовані в кодексах і в статутах.

Споконвіку було трепетним ставлення до традицій. Навіть після прийняття християнства українці зберегли багато своїх народних стародавніх звичаїв, тільки об’єднавши їх з релігійними. І сьогодні, через тисячі років, вже непросто виявити грань, де в українських звичаях закінчується стародавня культура, а де починається християнська.

Сьогодні мало хто здогадується, що різдвяне колядування було одним з найважливіших атрибутів поганського свята зимового періоду. про народження нового Сонця сповіщали колядники, ходячи від хати до хати, бажали добробуту господарям та їхнім дітям, процвітання і благополуччя в наступному році. Крім цього, деякі колядки мали і возвеличувальний зміст — ці пісні розповідали про тодішні героїчні подвиги воїнів, битви, походи князів.

Дуже багато язичницьких звичаїв на Різдво пов’язано із тваринами та рослинами. Коли господиня готувала кутю, основну страву Святої вечері, діти мали квокати, мекати, мукати — щоб тварини в господарстві добре плодилися. Господар бив обухом сокири по деревах в саду і примовляв: «Родися, бо тя зрубаю». Від нечистої сили захищалися часником, клали його на чотири кути столу; щоб у хаті гроші водилися — під обрус клали гроші.

Багато поганських звичаїв мають свята Василя, Меланки та Щедрий вечір. На Василя, 13-14 січня, в Україні цей день святкується ще як Старий Новий Рік, хлопці ходять «посівати». Вони ходять по хатах, бажають господарям доброго наступного року та сіють зерном пшениці.



Свято Стрітеня, 14 лютого, і досі в Україні має два змісти. Один — на 40-й день після народження Ісуса, його мати Марія пішла до храму принести пожертву, згідно з єврейською традицією — двох горлиць. Там вона зустріла праведного Симеона, який благословив Ісуса та передрік Марії її майбутню долю. Другий — в цей день зима з літом зустрічається і сперечається, хто буде далі панувати — якщо до вечора потепліє, то літо перемогло, якщо ні, то зима закінчиться ще нескоро.

Навесні святкування Великодня, Пасхи, в усіх народів збігалося із язичницьким святкуванням дня весняного сонцестояння. Це було свято пробудження природи з мертвого зимового сну, повернення до життя всього живого.

Не менш язичницькими є і Зелені свята. Так люди називають християнське свято Трійці, яке відзначається на 50-й день після Великодня.

Одними із найяскравіших язичницьких свят є Івана Купала й зимове свято Андрія.

Які з них задують у повісті?

КОЛЯДУВАННЯ, БИТТЯ КРАШАНКАМИ Стародавні українські звичаї настільки гарні, змістовні й надто дорогі нам, щоб могли заникнути. Щораз нові покоління перебирають їх за свої і, практикуючи їх, продовжують і розвивають найкращі традиції нашого народу.

Які ж можемо назвати звичаї, не пов’язані зі святами? (відповіді учнів з підшуковуванням цитат)

Хліб-сіль на рушнику

Ввічливі слова

Звичай знімати шапку

Гостинець від зайчика

Діти працюють разом з батьками

Ходити в церкву

Національний одяг на великі свята

Пісня під час роботи (процитувати слова дідуся: «Найдорожче для чоловіка – земля, вірна жінка й пісня)

позитивний вплив сім'ї на формування особистості;

є згадка про квіти чорнобривці, які стали символом батьківської хати.

6. Коментар учителя.

Існує такий звичай: коли діти вперше навесні побачать диких гусей, вони мають підкинути догори солому або сіно й прокричати щось на кшталт: «Гуси, гуси, ось вам на гніздечко, а нам на здоров’ячко!» Ця солома вважається чудодійною: якщо господиня збереже її та покладе в куряче гніздо, то кури будуть добре нестися й курчата добре живитися.



V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Народознавчий конкурс

1. З якою свійською твариною ходять хлопчики-колядники на різдвяні свята? (Козою)

2. Який колір символізує радість життя і любов? (Червоний)

3. Чому дарують яйце-писанку з трикутниками? (На знак побажання достатку в оселі)

4. Символом сонця є… (Звіздар або ружа)

5. З уведенням християнства риба символізувала… (Ісуса Христа)

6. На яке народне свято трави і квіти набирають найбільшої сили? (Івана Купала)

7. Якої пори року розпочинався рік у давніх слов’ян? (Навесні)

8. Для того, щоб швидше прийшла весна, люди випікали з тіста пташок-… (Жайворонків)

9. Який місяць багатий на весілля за народним календарем? (Жовтень)

10. Як у різних місцевостях України називалась гілочка свяченої верби? (Верба, лоза)

11. Рослина, що є символом отчого краю, нашої рідної України? (Калина)

12. Для чого в часи козаччини перед походом кожна дівчина дарувала нареченому вишиту хустку? (Як символ вірності)

Примітка. За кожну правильну відповідь встановлюється 1 бал.


VІ. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
VІІ. Домашнє завдання та інструктаж щодо його виконання

1. Підручник: Ст. 132, завдання 1

Картка № 1

1. Прокоментуйте, що мав на увазі М. Стельмах, говорячи, що «кожна калюжа тримала в собі клапоть сонця». Який художній засіб має ця цитата?

2. Доведіть, що оранка для кожного селянина вважалася святим ділом. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

3. Твір «Гуси-лебеді летять…» М. Стельмах присвятив:

а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим.

Картка № 2

1. Чому, на ваш погляд, для Михайлика перша борозна була святом? Дослідіть, що відчув хлопець, допомагаючи батьку на полі?

2. Прокоментуйте слова діда Дем’яна: «…Принесли нам лебеді на крилах життя». Відповідаючи, доберіть факти з власних спостережень.

3. Дядько Себастіян — це:

а) сільський депутат; б) голова комбіду; в) бригадир трактористів.

Картка № 3

1. Що мав на увазі Михайлик, говорячи: «Птиця також боса ходить і не журиться». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чому для Михайлика оточуючий його світ вважається казковим? Це реальність чи фантазія хлопця? Власні міркування вмотивуйте.

3. Який роман читав Михайлик?

а) «П’ятнадцятирічний капітан»; б) без початку і кінця; в) «Чорна рада».

Картка № 4

1. Що мав на увазі Михайлик, висловлюючи таку думку: «Як іноді важливо буває, щоб хтось виділив у людини щось гарне та й іншим, менш видющим, підказав». Власну думку обґрунтуйте.

2. Чому, на думку батька дядька Себастіяна, «мужицька музика — ціп і коса». Свої міркування вмотивуйте.

3. Дід Дем’ян мав подяку від самої Революції за те, що:

а) брав активну участь в обороні села від ляхів;

б) здав машину в повіт; в) допоміг пораненим партизанам.



Картка № 5

1. Яким чином і для чого, на ваш погляд, М. Стельмах намагається відобразити неповторну красу природи? Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

2. Дослідіть, що спільного і різного у творах О. Довженка «Зачарована Десна» і М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Власні спостереження узагальніть.
3. Якою стравою пригостила Люба Михайлика, коли той приїхав рвати черешні до Якимової загорожі?

а) борщем; б) млинцями; в) кулішем.



Картка № 6

1. Чому, на ваш погляд, Мар’яна порівнює панів із свинями? Свої міркування доведіть.

2. Що мав на увазі Шевко, говорячи: «…коли влада не має своєї голови, то показує чуже гузно. На це ніколи багато розуму не вимагалось». Висловіть власну думку.

3. Найкращі черешні тітка Василина називала:

а) крашанками; б) піснею; в) любками.

Картка № 1

1. Прокоментуйте, що мав на увазі М. Стельмах, говорячи, що «кожна калюжа тримала в собі клапоть сонця». Який художній засіб має ця цитата?

2. Доведіть, що оранка для кожного селянина вважалася святим ділом. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

3. Твір «Гуси-лебеді летять…» М. Стельмах присвятив:

а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим.

Картка № 2

1. Чому, на ваш погляд, для Михайлика перша борозна була святом? Дослідіть, що відчув хлопець, допомагаючи батьку на полі?

2. Прокоментуйте слова діда Дем’яна: «…Принесли нам лебеді на крилах життя». Відповідаючи, доберіть факти з власних спостережень.

3. Дядько Себастіян — це:

а) сільський депутат; б) голова комбіду; в) бригадир трактористів.

Картка № 3

1. Що мав на увазі Михайлик, говорячи: «Птиця також боса ходить і не журиться». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чому для Михайлика оточуючий його світ вважається казковим? Це реальність чи фантазія хлопця? Власні міркування вмотивуйте.

3. Який роман читав Михайлик?

а) «П’ятнадцятирічний капітан»; б) без початку і кінця; в) «Чорна рада».

Картка № 4

1. Що мав на увазі Михайлик, висловлюючи таку думку: «Як іноді важливо буває, щоб хтось виділив у людини щось гарне та й іншим, менш видющим, підказав». Власну думку обґрунтуйте.

2. Чому, на думку батька дядька Себастіяна, «мужицька музика — ціп і коса». Свої міркування вмотивуйте.

3. Дід Дем’ян мав подяку від самої Революції за те, що:

а) брав активну участь в обороні села від ляхів;

б) здав машину в повіт; в) допоміг пораненим партизанам.



Картка № 5

1. Яким чином і для чого, на ваш погляд, М. Стельмах намагається відобразити неповторну красу природи? Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

2. Дослідіть, що спільного і різного у творах О. Довженка «Зачарована Десна» і М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Власні спостереження узагальніть.
3. Якою стравою пригостила Люба Михайлика, коли той приїхав рвати черешні до Якимової загорожі?

а) борщем; б) млинцями; в) кулішем.



Картка № 6

1. Чому, на ваш погляд, Мар’яна порівнює панів із свинями? Свої міркування доведіть.

2. Що мав на увазі Шевко, говорячи: «…коли влада не має своєї голови, то показує чуже гузно. На це ніколи багато розуму не вимагалось». Висловіть власну думку.

3. Найкращі черешні тітка Василина називала:

а) крашанками; б) піснею; в) любками.

Картка № 1

1. Прокоментуйте, що мав на увазі М. Стельмах, говорячи, що «кожна калюжа тримала в собі клапоть сонця». Який художній засіб має ця цитата?

2. Доведіть, що оранка для кожного селянина вважалася святим ділом. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

3. Твір «Гуси-лебеді летять…» М. Стельмах присвятив:

а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим.

Картка № 2

1. Чому, на ваш погляд, для Михайлика перша борозна була святом? Дослідіть, що відчув хлопець, допомагаючи батьку на полі?

2. Прокоментуйте слова діда Дем’яна: «…Принесли нам лебеді на крилах життя». Відповідаючи, доберіть факти з власних спостережень.

3. Дядько Себастіян — це:

а) сільський депутат; б) голова комбіду; в) бригадир трактористів.

Картка № 3

1. Що мав на увазі Михайлик, говорячи: «Птиця також боса ходить і не журиться». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чому для Михайлика оточуючий його світ вважається казковим? Це реальність чи фантазія хлопця? Власні міркування вмотивуйте.

3. Який роман читав Михайлик?

а) «П’ятнадцятирічний капітан»; б) без початку і кінця; в) «Чорна рада».

Картка № 4

1. Що мав на увазі Михайлик, висловлюючи таку думку: «Як іноді важливо буває, щоб хтось виділив у людини щось гарне та й іншим, менш видющим, підказав». Власну думку обґрунтуйте.

2. Чому, на думку батька дядька Себастіяна, «мужицька музика — ціп і коса». Свої міркування вмотивуйте.

3. Дід Дем’ян мав подяку від самої Революції за те, що:

а) брав активну участь в обороні села від ляхів;

б) здав машину в повіт; в) допоміг пораненим партизанам.



Картка № 5

1. Яким чином і для чого, на ваш погляд, М. Стельмах намагається відобразити неповторну красу природи? Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

2. Дослідіть, що спільного і різного у творах О. Довженка «Зачарована Десна» і М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять». Власні спостереження узагальніть.
3. Якою стравою пригостила Люба Михайлика, коли той приїхав рвати черешні до Якимової загорожі?

а) борщем; б) млинцями; в) кулішем.



Картка № 6

1. Чому, на ваш погляд, Мар’яна порівнює панів із свинями? Свої міркування доведіть.

2. Що мав на увазі Шевко, говорячи: «…коли влада не має своєї голови, то показує чуже гузно. На це ніколи багато розуму не вимагалось». Висловіть власну думку.

3. Найкращі черешні тітка Василина називала:

а) крашанками; б) піснею; в) любками.

Картка № 1

1. Прокоментуйте, що мав на увазі М. Стельмах, говорячи, що «кожна калюжа тримала в собі клапоть сонця». Який художній засіб має ця цитата?

2. Доведіть, що оранка для кожного селянина вважалася святим ділом. Відповідаючи, посилайтеся на зміст твору.

3. Твір «Гуси-лебеді летять…» М. Стельмах присвятив:

а) своїм батькам; б) всім маленьким читачам; в) допитливим і кмітливим.

Картка № 2

1. Чому, на ваш погляд, для Михайлика перша борозна була святом? Дослідіть, що відчув хлопець, допомагаючи батьку на полі?

2. Прокоментуйте слова діда Дем’яна: «…Принесли нам лебеді на крилах життя». Відповідаючи, доберіть факти з власних спостережень.

3. Дядько Себастіян — це:

а) сільський депутат; б) голова комбіду; в) бригадир трактористів.

Картка № 3

1. Що мав на увазі Михайлик, говорячи: «Птиця також боса ходить і не журиться». Свої думки обґрунтуйте.

2. Чому для Михайлика оточуючий його світ вважається казковим? Це реальність чи фантазія хлопця? Власні міркування вмотивуйте.

3. Який роман читав Михайлик?



а) «П’ятнадцятирічний капітан»; б) без початку і кінця; в) «Чорна рада».




Каталог: 2018
2018 -> „Теореми про диференціальні функції
2018 -> Програма для 10 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів
2018 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою 10-11 класи Рівень стандарту
2018 -> Програма для закладів загальної середньої освіти Укладачі
2018 -> Програма для закладів загальної середньої освіти Укладачі програми
2018 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням румунською мовою 10 -11 класи Профільний рівень
2018 -> Запрошуємо вас взяти участь у VІ всеукраїнській науково-практичній конференції
2018 -> Алгоритм створення позаурочних проектів Проект – це
2018 -> Програма для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням молдовською мовою

Скачати 48.79 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка