Міністерство культури України Управління культури І туризму Рівненської облдержадміністрації Громадська Рада директорів обласних центрів народної творчості кз «Рівненський обласний центр народної творчості» рор згадаємо всіх поіменноСторінка1/13
Дата конвертації19.02.2017
Розмір2.52 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
Міністерство культури України

Управління культури і туризму Рівненської облдержадміністрації

Громадська Рада директорів обласних центрів народної творчості

КЗ «Рівненський обласний центр народної творчості» РОР

Згадаємо всіх поіменно
Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років

Рівне, 2014

УДК 08.454
«Згадаємо всіх поіменно»: збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 70-й річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років.
Даний збірник сформований за матеріалами, підготовленими співробітника обласних центрів народної творчості України та практичними працівниками закладів культури і може використовуватися у підготовці культурно-дозвіллєвих заходів відповідної проблематики.

Упорядники: провідні методисти КЗ «Рівненський обласний центр народної творчості» РОР Терещук В.В., Посільська Л.О., Боднарчук В.І.

Редактор: Виткалов В.Г.

Рекомендовано до друку: колегією управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації.
Відповідальний за випуск: Васечко Ф.Ф.

КЗ «Рівненський обласний центр народної творчості» Рівненської обласної ради.Рівне, 2014 р.

Передмова
Минають роки, десятиліття, змінюється планета, а з нею життя людей, їх думки, мрії і сподівання. Чим далі в глиб історії відходять буремні роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, тим величнішим постає подвиг нашого народу, - невичерпне джерело натхнення і гордості для прийдешніх поколінь.

Утім, сучасна політична, економічна та соціокультурна ситуація в Україні, різке протистояння між регіонами, політичними партіями та окремими людьми змушує усіх нас повернутися до далекого героїчного минулого країни, адже саме там були закладені всі ті позитивні риси, які допомогли народу вистояти у боротьбі за свою незалежність, зберегти національно-культурні ознаки, а згодом значно їх збагатити і примножити.

Історія дає нам добрий приклад черговий раз замислитися над нашим складним сьогоденням і зробити може й не зовсім втішні для себе, утім, на загал, правильні висновки стосовно нашого майбутнього.

Сьогодні ми по-різному ставимося до політичних діячів епохи, до їхніх рішень і практичних дій, але не підлягає сумніву одне: радянські солдати (армія СРСР), маючи союзниками армії цивілізованих держав світу, здійснили подвиг століть, якому нема і не буде ціни, – перемогли фашизм. І День Перемоги в людській свідомості став світлим і радісним святом, яке ознаменувало кінець найбільшої кровопролитної і руйнівної війни та встановлення довгоочікуваного миру.

Перевагою цього збірника є те, що в ньому вміщені сценарії, підготовлені переважно працівниками центрів народної творчості та практиками культурно-дозвіллєвої сфери різних регіонів України, які також мають свою точку зору і своє ставлення до подій тих далеких днів, утім важливих для кожного регіону і кожної людини зокрема. Мають вони й досвід втілення подібних заходів.

Ці матеріали підготовлені на двох мовах, тобто тих носіях інформаційної культури, які є найбільш уживаними у практиці роботи різних теренів України. А відтак вони засвідчують, що наші регіони добре розуміються на тих проблемах, які хвилюють населення країни сьогодні і лише носії культурного коду не можуть стати формою, яка б посіяла ворожнечу між нашим народом.

Ці матеріали є різними і з точки зору методичного їх втілення, і зважаючи на той набір засобів, який використовується у практиці конкретного закладу культури. А отже вони являють інтерес і з методичної точки зору, адже дають можливість обмінятися методиками, що використовуються у культурній практиці України загалом і розширити тематичний ряд форм культурно-дозвіллєвої діяльності.

Випуск збірника «Згадаємо всіх поіменно…» стане гідним внеском у культурно-дозвіллєву сферу нашого складного сьогодення, він допоможе, сподіваємося, працівникам сфери культури у виборі форм і методів роботи з увіковічення пам’яті загиблих, вшанування живих воїнів-визволителів, сприятиме проведенню заходів зі збереження та розвитку славних бойових, трудових традицій українського народу, посиленню національно-патріотичного виховання громадян усіх соціально-демографічних категорій населення України; буде сприяти формуванню національної гордості за героїчний подвиг земляків, збереженню історичної правди.

Сподіваємось, що культурно-мистецькі заходи, підготовлені на підставі цих сценаріїв у клубних закладах подарують як їх учасникам, так і присутнім хороший настрій, яскраві враження, духовне задоволення, стимулюватимуть замислитися над сьогоденням нашої країни.
Член Національної Спілки краєзнавців України, кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри культурології і музеєзнавства Рівненського державного гуманітарного університету Сергій Виткалов

«А ВДЯЧНІСТЬ ІТИМЕ ВІД РОДУ ДО РОДУ

В ПІСНЯХ І ЛЕГЕНДАХ ПРО ПОДВИГ НАРОДУ»

Сценарій святкової тематичної програми з нагоди Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні
На площі ім. Т. Шевченка перед приміщенням театру розташовано тематичну обласну виставку-ярмарок творів майстрів декоративно-ужиткового мистецтва.

Фасад театру прикрашено тематичним святковим вітальним банером.

На флагштоку праворуч театру встановлено Державний Прапор України та Прапор Перемоги.
13.30 - 14.30 – На сходинках театру гостей зустрічає духовий оркестр.

По закінченні виступу на площі оркестр змінює місце дислокації і розташовується у глядацькій залі театру на ІІ поверсі.


У фойє, на І поверсі театру, розташовано виставкові експозиції:

ліворуч – виставка плакату воєнних років, фронтових листів та інших експонатів із фондів обласного краєзнавчого музею,

праворуч – виставка тематичного дитячого малюнку учнів міської дитячої художньої школи,

біля входу до зали – виставка тематичних картин художників із фондів обласного Художнього музею.


14.30 – 15.00 – У фойє 2 поверху для ветеранів і гостей в тематичних декораціях репрезентовано музичний дивертисмент «На фронтовому привалі» у виконанні артистів-аматорів у солдатських костюмах часів Великої Вітчизняної війни.
На усіх вхідних дверях до глядацької зали ветеранів зустрічають курсанти Черкаської державної Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, допомагають пройти до зали, вибрати зручне місце.

Учасниці ансамблю танцю в костюмах військових поштарок часів Великої Вітчизняної війни вручають ветеранам квіти та всім гостям - пам’ятні програмки концерту у формі солдатських листів-трикутників.

У глядацькій залі працюють бокові екрани (інформаційні) –

Заставка «70-й річниці Великої Перемоги присвячується!»
На авансцені – 4 стійки з мікрофонами. По краю вздовж усієї авансцени викладено Гірлянду Слави з соснових гілок із вплетеними червоними гвоздиками.

Колонки звукопідсилювальної апаратури праворуч і ліворуч задекоровані маскувальною сіткою, в яку також вплетені червоні гвоздики. На них лежать фронтові каски з гвоздиками, складені пірамідою автомати, звисають кулеметні стрічки, командирський планшет тощо.


УРОЧИСТОСТІ

15.00 – Звучать позивні свята (фраза приспіву з пісні Д. Тухманова «День Перемоги»).

Бокові екрани оживають – документальні кадри про 9 травня 1945 року, люди на вулиці слухають гучномовець, відбувається Парад Перемоги на Червоній площі тощо.

На тлі кадрів звучить фонограма голосу Ю. Левітана, який сповіщає про День Перемоги. На останніх його словах відкривається завіса.Бокові екрани: Протягом урочистостей на екрані демонструються вітальні заставки, а також висвітлюються імена та регалії виступаючих осіб.

Сцена тематично оформлена, в антуражі декорації – центральний (тематично-супроводжуючий) відео екран, Орден Перемоги, колони, квіткові композиції.

На сцені в мізансцені каре на м’яких стільцях розташовано 60 ветеранів Великої Вітчизняної війни.

По центру сцени, біля квіткової композиції та мікрофону, встановлено невелику трибуну для виступаючих.Звучить марш «Прощання слов’янки» В. Агапкіна у виконанні духового оркестру. До мікрофонів виходять ведучі.

Центральний екран: Протягом урочистостей на екрані чергуються святкові вітальні світлини. На період внесення та винесення Прапору України – заставка: Прапор України у русі.

Ведучі на тлі музики.
Ведучий І: Добрий день, вельмишановне товариство! В ці дні немає більш ємних, всеосяжних і піднесених слів, ніж: «З Днем Великої Перемоги Вас, дорогі друзі!»
Ведучий ІІ: Та найпершими ми радо і піднесено вітаємо найшанованіших, найзаслуженіших людей – справжніх іменинників свята – Вас, наші дорогі ветерани Великої Вітчизняної війни – фронтовики, партизани, трудівники та захисники тилу!
Ведучий І: Ми також вітаємо тих, чиї гіркі долі, чиї крила дитинства і юності опалила війна. Ми вітаємо Вас, остарбайтери і діти війни!
Ведучий ІІ: І, звичайно, вітаємо наших сучасників, які завдяки Вам, дорогі наші ветерани та всім героям війни не зазнали її лихоліть, ми вітаємо мирне покоління ваших дітей, онуків, правнуків і вже праправнуків! Отже, –
Разом: З Днем Перемоги!
На останніх словах оркестр «знімає» марш.
Ведуча: Урочистості з нагоди 70 річниці Великої Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні оголошуємо відкритими!
Духовий оркестр виконує Гімн України.
Ведучий: До урочистого внесення Державного прапору України, Прапору ___________________ області та Прапору Перемоги прошу всіх встати! Державний прапор України, Прапор ________________ області та Прапор Перемоги внести!
Звучить марш у виконанні духового оркестру.

З центральних дверей через залу на сцену крокує група прапороносців, яка займає визначене місце на сцені.
Ведуча: До святкового привітання запрошуємо (запрошується керівництво області – особа за окремим визначенням).
Вітання керівника (керівників) області.
Ведуча: Шановні (ний) _________________, просимо вручити нашим дорогим ветеранам святкові відзнаки та подарунки.
Далі за наданим списком ведучі називають ветеранів війни і праці, які піднімаються зі стільців на сцені для відзначення. Керівництво області підходить до кожного, вручає подарунки, учасники церемоніальної групи підносять квіти.

Під час нагородження звучить фонова музика – марш «Перемога» А. Арутюнова.
Ведуча: Дякуємо Вам, шановні (ний) _____________ та просимо зайняти почесні місця у залі.

Звучить позивний свята.
Ведучий: До привітання запрошуємо: (запрошуються виступаючі згідно зі списком визначених осіб).

Після останнього виступу –
Ведуча: Урочистості з нагоди 70-ї річниці Великої Перемоги над німецько-фашистськими загарбниками у Великій Вітчизняній війні оголошуємо закритими!
Духовий оркестр виконує Гімн України.
Ведучий: До урочистого винесення Державного прапору України, Прапору ____________ області та Прапору Перемоги прошу всіх встати! Державний прапор України, Прапор ___________ області та Прапор Перемоги винести!
Звучить військовий марш у виконанні духового оркестру.

Група прапороносців через залу залишає сцену.
Ведучий І: Ми просимо піднятися весь зал

Й зустріти ветеранів урочисто –

І вдячність, й шану, і сердець запал

Вкладімо в оплески, шановне товариство!


До ветеранів війни і праці на сцені підходять асистенти – курсанти Черкаської державної Академії пожежної безпеки ім. Героїв Чорнобиля, допомагають їм піднятися і спуститися зі сцени до зали.

У цей час оркестр виконує «Марш слов’янки» В. Агапкіна, а ведучі продовжують на його тлі:

Ведучий ІІ: За Перемоги дорогу ціну

Вклонімося доземно всім солдатам,

Що міряли дороги крізь війну,

Із пункту «41-й» в «45-й».


Ведучий І: Вітаймо їх – хто повернувсь живим додому,

Та уві сні ще довго воював,

Всіх тих, хто втамувавши біль і втому

Свій Отчий край з руїни піднімав!


Ведучий ІІ: За мужність!

За відвагу!

За любов!

За вірність слову і за вільну Батьківщину!Ведучий І: За мирне небо!

За пролиту кров!

За щастя матері!

За сміх дзвінкий дитини!


Ведучий І: Всім ветеранам краю і держави –
Разом: Довічна шана вам,

низький уклін

і слава!
Глядачі піднімаються, зустрічають ветеранів оплесками під супровід маршу.

Ведучі аплодують разом із залою, поки ветерани не сядуть на свої місця перед сценою у глядацькій залі.

Завіса закривається. В цей час швидко розбирається сцена урочистостей і готується до концертної програми.
Ведучий: Дорогі друзі! За декілька хвилин запрошуємо вас на святкову концертну програму за участю переможців обласного конкурсу патріотичної пісні-2014 та майстрів мистецтв – гостей фестивалю!
Поки проводяться монтажно-демонтажні роботи з підготовки сцени до концерту духовий оркестр виконує «Попурі маршів Великої Вітчизняної».

На бокових екранах демонструються кадри Святкової Ходи та покладання квітів до Пагорбу Слави в місті __________ за участю ветеранів війни.
КОНЦЕРТ

«НАМ ПЕРЕМОГА В СЕРЦІ ПІСНЕЮ ЛУНАЄ!»
Звучать позивні «День Перемоги». Завіса відкривається.

Центральний екран: Протягом концертної програми відбувається тематичний відео супровід сценічної дії (монтаж з епізодів документальних та художніх фільмів, фото світлин тощо).

Бокові екрани: Оголошення щодо творів, авторів та виконавців сценічних номерів, крупні плани дій, що відбуваються на сцені та у глядацькій залі (у залі працюють камери прямої відеотрансляції).
Пролог «Вклонімося пісням, немов героям!»
Центральний екран: Під час слів ведучих і куплету пісні «Журавлі» - Звукові кадри сьогодення мирної Черкащини та «ретрокидок» у часи Великої Вітчизняної війни.

На сцені ведучі (на фоні звукових кадрів – щебету птахів, гудіння міського транспорту, веселого гомону дітей, а далі – розриву снарядів, виття сирен, перегуку ешелонів, нестройної гри духового оркестру, що проводжає солдат на фронт, журавлиного кличу тощо):
Ведучий 1: Щасливий ранок зустрічає

В травневім сонці мирний рік,

І радістю весна буяє,

Й луна дітей веселий крик.Ведучий 2: Велике свято на порозі –

Цей Переможний день весни!

І пам’ять стала при дорозі

Героїв вшанувать війни:

За шляхом шлях, мов коні цугом,

По них роки йшли, як солдати:

І сорок перший, й сорок другий,

І сорок третій, …й сорок п’ятий!


Ведучий 1: Й пісні вдяглися у шинелі,

Рушаючи по тих дорогах,

Душевні, світлі і веселі

Несли розраду у тривогах,

А заповзяті дружні марші,

Хоробро, ніби справжній маршал,

Вони вели солдат до бою!
Ведучий 2: Вклонімось їм, немов героям –

Пісням, опаленим війною…


Ведучі заспівують пісню Я. Френкеля на вірші Р. Гамзатова «Журавлі» (1 куплет).

В пісню вливається музичний вступ наступної пісні.

Центральний екран: Кадри проводів на війну і т.д. (за сюжетом пісні).
Ведуча (на тлі вступу):

Із року в рік часопис віддаляє

Своїх нащадків далі від війни.

Та травень знову й знову нагадає,

Як на війну ішли його сини…
З обох куліс по третьому плану з піснею виходять, прямуючи до бокових мікрофонів на авансцені, солістки у сукнях та зачісках передвоєнних часів. Виконують 2 куплети пісні невідомого композитора на вірші М. Ісаковського «Огонек».

По центру сцени - дівчина з синьою хусточкою та хлопець у солдатській формі зі скаткою через плече. Сцена прощання, дівчина передає хлопцю синю хусточку, вибігає. Хлопець прямує до гурту солдат, що з’явилися на третьому плані сцени. Це - група балету театру.

Далі аж до фіналу прологу - у хореографічному антуражі - балетна група Академічного музично-драматичного театру. Балетмейстер-постановник ________________________.
Ведучий (на вступі наступної пісні):

Ви йшли у бій за те, щоб до останку

Перемогти ненависних катів,

Щоб світ увесь у мирному світанку

Під променями сонця золотів.

Мов в саме пекло, лізли у борню

І піддавала пісня вам вогню!
Центральний екран: Кадри шоферів, танкістів на війні.

Актор театру народний артист України заспівує 2 куплети «Пісеньки фронтового шофера» Б. Мокроусова на слова Н. Лабковського та Б. Ласкіна.

Ведучий 1: Нарешті замовкли гармати.

Затихло. Надовго, мабуть.

Сидять на привалі солдати.

Розмову неспішно ведуть.


Ведучий 2: І раптом зітхнула гармошка –

Луна понад лісом пішла,

І пісня душевна, хороша

За плечі, мов друг обняла.


Центральний екран: Кадри фронтового привалу.

Актори театру відділяються від гурту фронтовиків на привалі - артистів балету, заспівують куплет пісні «В лесу прифронтовом». По сцені кружляють фронтові пари, між ними, обнімаючи та розтягаючи у грі свою вірну подругу – гармошку – походжає гармоніст, потроху наближається до солістів. Наприкінці куплету пара солістів на програші вальсує, а одна з солісток кладе голову на плече гармоністу і прямує на другий план сцени.
Ведучий (на тлі програшу, що завершує на мікшері пісню):

Неоспівана, сіроокая,

У теплушках, в бою, на часах

Принеси мені в серце спокою

І осінню печаль в косах.

Нерозпізнана, нерозгадана,

Принеси мені тишини

І любов мою не розкрадену

По розбитих дорогах війни…
Центральний екран: Кадри – жінки «кують» Перемогу у тилу (лікарі і санітарки, робочі біля станків, орють землю, впряжені замість коней, колишуть дітей тощо).

Без музичного вступу немов вривається в ефір актриса театру – ____________ з піснею Є. Петербузького на слова Я. Галицького та М. Максимова «Синий платочек» (виконує 2 куплети).

У центрі уваги антуражу – соліст балету з подарованою синьою хусточкою.

Залишаючи сцену, актриса кладе хусточку на плече ведучого.
Ведуча (на завершенні мелодії з хусточкою у руках, як символом вірності й пам’яті): Таку властивість наша пам’ять має –

Все найдорожче в серці берегти.(далі на музичному вступі до наступної пісні)

Військову дружбу, що в бою тримає,

Що йшла крізь бурі, грози і фронти.

Дівочі очі, теплі, ніжні руки,

І пісню, що єднала в час розлуки…
Центральний екран: Кадри – любов на війні.

Актриси театру заспівують пісню М. Блантера та слова М. Ісаковського «Катюша» (2 куплети).

Ведучий: Постають у пам’яті дороги

Ті, що довелося всім пройти,

Щоб багряний прапор Перемоги

Над Берліном гордо пронести!Артист театру виконує 2 куплети пісні «Казаки в Берлине».

Центральний екран: Під час слів ведучих та пісень кадри – звитяжні Радянські війська радо вітають як визволителів у Берліні, Празі, інших країнах Європи. Ведучі на вступі пісні:
Ведучий 1: Довіку славить у піснях нам тих,

Кого стрічала в квітах злата Прага.

І підписи їх друзів бойових

Читав весь світ в Берліні на рейхстагу.


Ведучий 2: Софія дарувала їм пісні,

Вставала із руїн до них Варшава,

А мимо все проходили полки

Й салютували їм усі держави!


Всі учасники прологу виконують пісню Ніколо на вірші Ю.Рибчинського «Свята Перемога». Соліст - _________________________________.
Ведучі та актори театру на авансцені:

  • Перемога, Перемога!

  • Нелегка була дорога!

  • Та нема коли тужити –

Раз живий – то треба жити!

  • Вдарим лихо закаблуком –

Хай луна йде аж за луки!

  • По халявках, по колінах –

Слава хай всім світом лине!
Усі відступають на задній план і виходять за куліси.

Натомість з першого плану сцени народний аматорський ансамбль танцю починає хореографічну композицію «Дорогами Перемоги». Художній керівник _______________________________________.
Блок 1 «Нові пісні про те, що серцем незабутнє»
Диктор: В кипінні буднів, в вирії турбот,

В шаленстві ритмів нинішнього дня

Нові пісні складає наш народ –

Любов до вас відчуйте в тих піснях!


Центральний екран: На пісні тематичні кадри та старі фотокартки черкаських партизанів, які згодом побралися, а також їх фото нинішнього часу у колі родини.

На сцені народна вокальна студія. Керівник ______________________. Ансамбль виконує пісню «Смуглянка» у сучасній обробці.
Диктор: Не владний Час війни зітерти слід

І вдячна пам’ять вічно буде жити.

Дитячі очі сивіли від бід.

Опухлі з голоду вдивляються у світ

Крізь час і виміри війни повічні діти…

Вас вітає ________________________________________________.


Виконує авторську пісню «Діти війни».
Центральний екран: На пісні документальні кадри - дитячі концтабори, пухлі діти в Україні, єврейські діти у гетто, сини полків тощо.

Фонограма тривожного дзвону.

Сцена затемнена. По центру зі штанкету спускається білий «язик», що символізує язик дзвону. Його вихоплює промінь. На сцені – у чорних накидках ансамбль танцю. Двоє дівчат у такт звуку імітують биття дзвону. Інші – зі свічами стоять півколом і, не рухаючись з місця, коливаються разом з язиком дзвону праворуч-ліворуч.
Диктор: Священна пам’ять в спадок нам дана,

Вона вогонь незгасний запалила

Там, де солдатська вирита могила

Де громом прокотилася війна...

Нам вашу славу з гордістю нести!

І вічну пам’ять вдячно берегти!


Центральний екран: На пісні тематичні кадри - Монтаж, побудований на череді контрастів – чорно-білі документальні та художні кадри бою, а потім кольорові кадри – обеліски, Пагорб Слави, до яких несуть квіти дорослі і діти.

ЗТМ. «Язик» щезає вгорі. Дівчата скидають чорні накидки і в білих сукнях зі свічами рухаються по колу. Працює динамічне світло.

Вокальне тріо виконує авторську пісню-пам’ять «І хай пройдуть роки». В хореографічному антуражі зі свічами – ансамбль танцю.
Блок 2 «Пронизує пам’ять скорбота прощання –

Хвилина Мовчання…»
По закінченні номеру всі залишаються у визначеній мізансцені. Звучить фонограма ударів метронома.

Центральний екран: Горить свіча і на її тлі летять, мов птахи, світлини з портретами тих ветеранів війни, які протягом цього року пішли з життя.

Від гурту дівчат у білих сукнях зі свічами відділяється четверо, підходять до мікрофонів:
1: Мов пісня прощання –

Хвилина Мовчання…


2: Квіти – на граніті, на броні.

Сонце усміхається мені.

Поруч з ветеранами стою,

Наче клятву пам’яті даю.


3: Ветерани в світлій сивині,

А на грудях сяють ордени.

Пам’ять серця…Пам’ять сивини…
4: В пам’ять тих, що не прийшли з війни –

Просимо хвилину тишини!


Після декількох ударів метронома звучить фонограма пісні О. Пахмутової на вірші М. Добронравова «Как молоды мы были»; всі виконавці двома ручаями залишають сцену. Біля мікрофону у промені світла - соліст.

Центральний екран: На пісні сюжетні кадри – на тлі динамічних епізодів тематичних відеофільмів – світлини молодих фронтовиків та теперішні парадні фото ветеранів, що сидять у залі.

На сцені ведучі.
Каталог: data -> files -> n.volyan
n.volyan -> Семінар «Інформаційна підтримка школи», м. Рівне, 19 березня 2013 р
files -> КарткА №24 09 затверджено наказ дфс україни від 13. 01. 2015 №7
files -> Стадії виборчого процесу
files -> Шевченко і Рівненщина
files -> Методичні рекомендації Для осіб, які втратили роботу та перебувають на обліку як безробітні Карлівка 2009 План Вступ
files -> Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує книги
files -> Виконання Плану роботи Головного управління дфс (Міндоходів) на 2014 рік
files -> Звіт про роботу Головного управління юстиції у Полтавській області щодо державної реєстрації нормативно-правових актів за 2011 рік у порівнянні з 2010 роком
n.volyan -> Збірник сценаріїв тематичних культурно-мистецьких заходів, присвячених 200-річчю від дня народження


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка