Міністерство освіти І науки, молоды та спорту україни чорне мореДата конвертації19.11.2018
Розмір93.5 Kb.
#65072
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДЫ ТА СПОРТУ УКРАЇНИ


ЧОРНЕ МОРЕ
Мета: познайомити учнів із загальними рисами природних умов моря; визначити особливостї'берегової лінії, кліматичних умов, гідро­логії моря, органічного світу; висвітлити екологічні проблеми морського басейну; вчити учнів висловлювати власну думку, оцінювати відповіді інших, працювати із додатковою літературою та іншими джерелами інформації.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-презентація.

Обладнання: фізична карта України, фізична карта Херсонської області, лоція Чорного моря, таблиця «Риби Чорного моря», колекція «Молюски Чорного моря», репродукція картин І. К. Айвазовського «Чорне море» та

«Дев'ятий вал», фотовиставка «Найкраще у світі Чор­не море моє», касета із записами звуків моря (крик чайок, морський прибій, шторм), магнітофон.


 1. етап (підготовчий)

Учитель ставить перед учнями проблему, рекомендує літературу для опрацювання, пропонує план роботи; об'єднує учнів у групи, кожна із яких отримує конкретне завдання.

Зміст завдання передбачає:

підбір навчального матеріалу;


 • вивчення питання;

 • розподіл ролей;

 • складання плану виступу;

 • підготовка наочності (малюнки, схеми, колекції тощо).

 1. етап (проведення уроку)

На уроці-презентації результат діяльності кожної групи є само­стійним фрагментом, необхідним для спільного розв'язання проблеми. На уроці можна виділити такі етапи:

 1. Вступне слово вчителя

 2. Прес-конференція

 3. Невимушене спілкування

 4. Рефлексія (розгляд наочності, фото, малюнків, таблиць, колекцій, обмін думками, враженнями)

Учитель.'>Хід уроку
Учитель.

Україна - морська держава, адже з півдня її береги омивають води двох морів басейну Атлантичного океану: Чорного та Азовського. На сьогоднішньому уроці мова буде йти про особливості природи Чорного моря. Здавна воно відоме людству. Про нього згаду­ється і в міфології, і в літературних пам'ятках античності. Його краса оспівана багатьма поетами. Коли ми буваємо на березі моря, мабуть, у багатьох з нас у пам'яті спливають слова головного героя роману Ж. Верна «Двадцять тисяч льє під водою» — капітана Немо, який в захопленні промовляє: «Так, я люблю море! Море — це все. Дихання його чисте, животворне. В його безмежній пустелі людина не відчуває себе самотньою, бо навколо нього вирує життя. Море — це вічний рух і любов, вічне життя».А під час однієї моєї зустрічі з Чорним морем мені згадались рядки з вірша невідомого поета:Розкажі мені, море,

Про свої таємниці,

Прошепотіть, хвилі,

Що колись тут було.


 • Розкажу Я нам, люди,

Що щє тисячі років

Давні греки сміливі

Заселяли чудові мої береги.

Заснували міста Херсонес, Севастополіс.

Благородні елліни

Присягали на вірність моїм берегам.

Руським воям відоме стало я вже пізніше. Руським морем слов'яни мене нарікли.

В давніх піснях, легендах,

Казках, віршах, картинах,

Оспівали ви, люди, всю величність моїх берегів.

А тепер я відоме всьому світу як Чорне,

Хоч смарагдово-синій маю колір води.

Шість відомих країн, серед них Україна,

Мають вихід до славних моїх берегів...


(В заготовлених табличках учні записують Я знаю..., Я дізнався.., Я хочу знати...)
А тепер я хочу надати слово спеціалістам, що вивчали походження назви Чорного моря.

Виступ учнів-істориків

Ми провели невелике дослідження і виявили, що назва моря про­тягом історії змінювалася кілька разів. Стародавні греки називали його Понт Евксінський, тобто Гостинне море. Ця назва чи не найкраще характеризує саме море, його м'який клімат, його береги з колорит­ними барвами розкішної рослинності. У часи Київської Русі слов'яни називали море Руським. Щодо сучасної назви моря, то ми виявили кілька гіпотез.

Перша висунута істориками, які вважають, що назву «Чорне» дали морю турки та інші завойовники, які приходили на його береги з метою підкорення місцевого населення і зустрічали активний опір. За це нібито турки і прозвали море Кара-ден-гіз — Негостинне. Дру­гу гіпотезу висунули океанографи, які пов'язують виникнення назви з великою бурхливістю, з сильними штормами. Під час шторму вода набуває темного, свинцового забарвлення.

Третя гіпотеза пропонована гідрологами і ґрунтується на тій власти­вості моря, що металеві предмети (наприклад, якорі), опушені на деяку глибину, піднімаються на поверхню почорнілими під дією наявного у воді сірководню. Ця версія нам видається нам найвірогіднішою, бо вона виходить з характерної ознаки Чорною моря.
Учитель.

- Дякуємо друзі, за ваші дослідження. Я надаю слово мистецтвознавцям.


Виступ учнів-мистецтвознавців

Дорогі друзі, ми пропонуємо Вам розглянути чудові картини, на яких зображено Чорне море. Це такі шедеври живопису, як «Дев'ятий вал», «Буря біля мису Айя», «Чорне море». Цікаво, які емоції викли­кають у Вас ці картини? (Учні діляться враженнями.) Чи знаєте Ви, як називають художника, який зображує море? Як Ви думаєте, хто автор цих картин про море? Це відомий художник-мариніст І. К. Айвазовський. Він народився на березі Чорного моря, в м.Феодосія, з дитинства спостерігав це диво з див природи. Він навчився розуміти душу моря, його вражала безмежність, неприборкана стихія. Художник особливо любив штормове море. Погляньте на картину «Чорне море». Художник Крамськой про неї сказав: «На цій картині немає нічого, крім неба і моря та невеликого далекого вітрильника. Але море таке безкрайнє. Ще не грізне, штормове, але вже суворе і таке безмежне».До нашої групи ще входили фотографи, їхні фотоматеріали ми пропонуємо по­дивитися на фотогазеті «Найкраще у світі — Чорне море моє».
Учитель.

Мистецтвознавці, фотографи прекрасно попрацюва­ли, ми всі вражені результатами вашої роботи. А тепер настала черга послухати групу фізико- географів про результат їхнього дослідження.
Виступ фізико-географів

Чорне море належить до басейну Атлантичного океану. Його площа становить 422 тис. км2, об'єм води — близько 555 км3. За типом це внутрішнє море, з'єднане із сусідніми морями вузькими протоками. З Азовським—Керченською протокою, з Мармуровим — протокою Босфор, а із Середземним протокою Дарданелли.

Чорне море омиває береги шести країн, які розміщені в Європі та Азії: України, Росії, Румунії, Болгарії, Грузії та Туреччини. Через море, Керченську протоку і протоку Босфор проходить межа між двома частинами світу. Берегова лінія особливо розчленована в пів­нічно-західній частині, саме тут найбільше мілководних заток-лиманів і островів. Найбільші з них: Дніпро-Бузький лиман; Тендрівська, Джарилгацька, Каркінітська затоки.

Найбільший острів у морі — Джарилгач. Відомими з давніх часів є о. Тендрівський, Зміїний, До­вгий, Березань. Море омиває Кримський, Керченський півострови. Цікавим є факт, що острів Тендрівська коса був відомий ще давнім грекам, вони дали йому назву Ахілловий біг. Саме на цьому острові, як розповідає легенда, Ахілл зупинявся і разом з друзями проводив змагання з бігу.

Шельф займає значну площу лише в північно-західній частині моря, тоді як на південному сході він проходить вузькою смугою. Чорне море належить до глибоководних морів, нашої планети. Максимальна гли­бина моря в центральній частині сягає 2245м. Саме в північно-східній частині трапляється чимало бухт — невеликих заток, що врізаються в суходіл і відокремлюються від морської акваторії мисами чи остро­вами. Вони використовуються як зручні місця для стоянки кораблів. Найбільшими є Севастопольська, Суданська, Одеська та деякі інші бухти.

(У розповіді фізико-географи використовують підготовлену з іншими групами лоцію.)
Учитель.

Дякуємо фізико-географам за змістовний виступ. Своїми дослідженнями з нами прагнуть поділитися гідрологи.

Виступ гідрологів

Вода в морі має різну солоність. У північно-західній частині (звертаємося до лоції), куди впадають ріки, вона становить 5-8 %о, а в центральній частині — 22%о. Найбільша солоність, як показали гідрологічні дослідження, у придонному шарі, поблизу протоки Босфор, бо із Мармурового моря у вигляді глибинної течії вливається в Чорне море солона вода (36—37 %о).

Водні маси моря переміщуються, формуючи течії, головною і яких є Чорноморська з її складовими — Румелійською, Анатолійською, Кавказькою і Кримською. Течія проходить паралельно береговій лінії, замикаючи колообіг. Ширина течії — до кількох кілометрів. Унікальною властивістю Чорного моря є те, що в ньому міститься шар сірководню, який знаходиться на глибині 150—200 м. Цей отруйний газ виділяється сірководневими бактеріями, яким для життєдіяльності не потрібен вільний кисень. Є також наукова версія про те, що сірководень може виділятися по тріщинах, розломах на дні моря, адже улоговина Чорного моря — ру­хома ділянка земної кори. 87% води в морі — «мертва зона», адже цей шар води насичений сірководнем. Глибинний сірководень до поверхні не піднімається, але на поверхні моря може утворюватися поверхневий шар сірководню внаслідок відмирання мідій, риб, водоростей,

Під час штормів хвилі у Чорному морі сягають висоти 6-8м і є небезпечними для кораблів. Припливи, як показують дослідження в морі, незначні, лише 8см, тому не можуть бути використані для спорудження ПЕС.
Учитель.

Важливим природним компонентом будь-якого ПК є клімат, адже саме він впливає на особливості інших компонентів, визначає специфіку заняття людей. Отже, своїми дослідженнями по­діляться кліматологи.


Виступ кліматологів

Давайте знов звернемося до лоції. Північна частина моря знахо­диться в помірному поясі, тому тут температура води на поверхні ста­новить +20...24°С, взимку температура поверхневого шару знижується до -4...+2°С Найбільше прогрівається вода у мілководних затоках, температура може становити +30°С Джарилгацькій, Ягорлицькій затоках). Взимку саме опріснена і мілководна північно-західна частина моря переохолоджується до -2°С і утворюється однорічний шар криги товщиною 80-100см. Кожного року замерзає Одеська затока, Тендрівський, Ягорлицький лимани. Крига може стояти два-три тижні. Кри­жини, що плавають, іноді закупорюють протоку Босфор і ускладнюють судноплавство. Іноді в жаркі літні дні поблизу узбережжя вода в морі стає крижаною. Таке явище відбувається внаслідок так званого згону. Вітри, що дмуть із суші (згонні) виносять верхній шар теплої води у від­крите море, а на зміну їй до берега придонною течією підступає холодна вода із глибинних шарів моря. За сильного згону температура води жаркого дня може знизитися до +10...14°С Купатися в такій холодній воді відважуються не всі. Після припинення дії вітру з боку суші тепла вода повертається до берега. При згонних вітрах небезпечно купатися, особливо на плавзасобах, є загроза бути віднесеним у відкрите море.

Особливо небезпечні над Чорним морем північно-східні вітри — «Бора» (у перекладіз італійської — «сильний вітер»). Швидкість бори досягає 40 м/с. Вітер спричиняє шторми, обмерзання корпусу та снастей на кораблях. Траплялися випадки загибелі людей.


Учитель.

Наступне питання для розгляду «Органічний світ моря». Послухайте, будь ласка, уривок із роману Ж. Верна «20 тисяч льє під водою»:

«У лоні морів мешкають небачені диковинні істоти. Тут представлені три царства природи: мінерали, рослини, тварини. Тут ви зустрінете незліченні легіони риб, різні види молюсків, ссавців, які відсутні у пріс­них водах. Якщо можна так висловитися, то морем почалося життя, морем і закінчиться...»

Як ви зрозуміли, зараз свій виступ пропонують нам гідробіологи.


Виступ гідробіологів

(використовують колекцію молюсків, таблиці, малюнки)

Органічний світ Чорного моря порівняно небагатий і зосереджений у водах, що не містять сірководню. Тваринний світ налічує близько 2 тис. видів, що майже в п'ять разів менше, ніж у Середземному морі. Лише риб 180 видів, значна частина яких (хамса, ставрида, оселедець, скумбрія, кефаль) мають промислове значення. У Чорному морі на­лічується понад 660 видів рослин. У північно-західній частині моря знаходиться найбільше у світі скупчення філофори (червоних водо­ростей). Оскільки водорості мають підвищений вміст йоду, то раніше з них добували лікувальний йод, тепер виготовляють кормове борошно. Але, на жаль, запаси філофори скорочуються. Причиною цього є по­гіршення екологічного стану моря.

Чорне море називають морем медуз. Особливо поширені аурелія і коренерот. Ці істоти можуть за декілька годин до шторму відчувати його. І тому вчені, вивчивши органи чуття медузи, створили прилад «вухо медузи», який за 12-14 годин до шторму попереджав моряків про небезпеку.

Наше море ще можна назвати морем молюсків. Тут водяться мідії, устриці, гребінці. Вони є справжніми біофільтрами моря. Особливо цінною в цьому відношенні є мідія. За 1 годину мідія розміром 5-6см фільтрує З л води. А поселення цих молюсків на 1м2 фільтрує за добу 200т морської води. Устриця за способом живлення і значенням схожа на мідію. Запаси устриць в Чорному морі зменшуються і цьому сприяє молюск хижак — рапана, що був завезений з Японського моря в 40-і роки.

Біофільтром моря є ще морські жолуді — так називають невеликих вусоногих рачків. У морі є два крупних види ссавців — дельфін-пихтун і тюлень-монах. Останнього занесено до Червоної книги, біля берегів України цей вид вже не зустрічається.

Є в Чорному морі акула-катран. Це миролюбива стосовно людини акула. Досягає вона близько 2м, живиться рибою, іноді зграя таких акул може нападати на дельфінів. Є в нашому морі ще один вид акул — котяча, довжиною близько 1м. Випадків нападу на людину ніколи не траплялося. Своєю агресивністю в Чорному морі відома риба меч, яка є найкращим плавцем, бо розвиває швидкість до 130км/год. Зареєстровано випадки нападу такої риби на невеликі човни, яхти, плавальні апарати. Відомі випадки, коли риба-меч, проколовши днище шлюпки, поранила людей, що там знаходилися.

Негативну репутацію заслужив морський скорпіон (дракон). Це не­велика риба з яскравим забарвленням, яка з майстерністю заривається у пісок, виставляючи на поверхню лише очі, і стереже здобич. Опинившись на близькій відстані, жертва засмоктується у пащу хижака током води. Під час рибної ловлі азартний риболов може схопити дракона. Це небез­печно, бо колючі промені спинного плавця виробляють отруту, яка може потрапити в рану. Отрута викликає у людини біль, послаблення дихання, параліч кінцівок, втрату мови, а в найбільш тяжких випадках — смерть.Є ще одна риба, зустріч з якою небезпечна. Це — морський кіт, або хвостокол. Великі екземпляри в Чорному морі досягають 1,5м. Для людини хвостокол небезпечний своїм шипом, яким він користується для самозахисту і легко може поранити ним ногу людини, що випадково наступить на нього.
Учитель.

Колись узбережжя Чорного моря славилося сузір'ям дав­ньогрецьких міст, пов'язаних між собою не лише торговими шляхами, але й високою духовною культурою, високим поняттям про патріотизм, вірність своєму берегу і своєму морю.

Давні елліни, вступаючи в пору повноліття, давали таку присягу: «Присягаюсь Землею, Сонцем, Дівою, богами та богинями олімпій­ськими і героями, які володіють містом, укріпленнями херсонеситів, що я ніколи не зраджу ні Херсонесу, ні Каркинитиди, ні чудової гавані, але буду зберігати для народу херсонеситів і не порушу демократію».

Ми, люди, підкорили небо, землю і море. А природа не погоджується з нами. Без свободи вона гине». Гине і наше Чорне море, перед яким схиляли голови Пушкін і Онімій. Море подає сигнал «S0S». І прийшов час надати негайну допомогу морю. В чому полягають екологічні проб­леми моря, причини їх виникнення, пояснить нам група екологів.
Виступ екологів

Особливо забрудненими є прибережні води Чорного моря. Бактері­альне забруднення моря ставить під загрозу здоров'я населення та істотно знижує рекреаційний потенціал території (очисні комунальні споруди не справляються з потоком нечистот, дефіцит пропускної здатності каналі­заційної системи міст Криму, а також Одеси, Миколаєва). Бактеріальне забруднення прибережних вод може спричиняти захворювання на холеру і дизентерію. В таких випадках доводиться закривати пляжі, забороняти вилов і вживання риби, щоб запобігти спалахам епідемії.

Влітку там, де є скупчення відпочиваючих, виникає досить не­приваблива картина (зверніть увагу на фото, які ми зробили в літній період у Залізному Порту). Берег засмічений обгортками, скляною та пластмасовою тарою, поліетиленовими пакетами. А чи знаєте ви, що поліетиленова плівка становить небезпеку для крупних мешканців моря. Потрапляючи у дихальні шляхи дельфінів, вона спричиняє смерть тварин. Нафтопродукти не менш небезпечні, лише з одного моторного човна потрапляє за добу 100г масла або бензину, а таких човнів на морі можна нарахувати сотні, отже, шкода наноситься значна. Особливо небезпечні аварії на танкерах або аварійні ситуації в порту під час роз­вантаження танкерів. Нафта розливається і покриває тонкою плівкою водну поверхню, внаслідок чого порушується процес газообміну між атмосферою і водою, порушується фотосинтез, гинуть мальки риб, отже, зменшується рибопродуктивність моря.

Відсутність належного контролю за внесенням добрив у ґрунт може стати причиною забруднення прибережних вод, куди потрапляють річ­кові стоки, фосфорними добривами. Підвищення вмісту фосфору у воді приводить до бурхливого розмноження одноклітинних водоростей, килим з яких може досягати 1м товщиною. Відмираючи, водорості перегнивають і виділяють у воду метан і сірководень, що стає причиною масового замору риб, закриття пляжів. Деякі спеціалісти запевнюють, що поверхневий і глибинний сірководень невпинно наближаються один до одного, що може привести до того, що Чорне море стане мертвим, у ньому зникне життя. Очисні споруди Румунії, Болгарії, Туреччини ще менш ефективні, ніж українські. Всі країни Причорномор'я активно експлуатують природні ресурси моря, тому, щоб врятувати Чорне морс, необхідне міжнародне співробітництво, поліпшити екологічну ситуацію можна лише спільними зусиллями держав.
Учитель.

Презентація Чорного моря підійшла до завершення. І наш урок мені хочеться завершити такими словами О. С. Пушкіна:
Прощай же, море, не забуду

Твою красу, твої дари.

І довго-довго чути буду

Твій шум в далекі вечори.
Домашнє завдання

Любі діти, уявіть, що ви журналісти і вам доручили написати статтю «Чорне море в житті людини». Бажаю вам успіху.
Потім всім учням надається можливість роздивитися наочність, ви­користану на уроці: фотографії, ілюстрації, книги, малюнки, колекцію молюсків; обмінятися враженнями, думками.


 • Подивіться в таблички, чи на всі питання ви отримали відповіді?

 • Чий виступ вам сподобався найбільше?

 • Оцініть і свою роботу!


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка