Міністерство освіти І науки україни основи християнської етики



Сторінка1/26
Дата конвертації20.03.2017
Розмір2.24 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26



МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ОСНОВИ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ЕТИКИ

5 КЛАС

ПОСІБНИК ДЛЯ ВЧИТЕЛЯ



ОСТРОГ – 2006

Авторський колектив
Керівник авторського колективу: Жуковський В.М., доктор пед.наук

Члени авторського колективу: Саннікова Т.В., Лахман Н.М., Гаврисюк О., Филипчук С., Обеднікова О., Шурин С., Місюра І., Косік О., Мельничук А., Чорнобай Н., Приходько О.

ЗМІСТ
Розділ І. Біблія. Її вчення про людину. Добро і зло
1. Вступ. Християнська етика – наука про християнську мораль

2. Біблія – Слово Боже до людини

3. Біблія про створення світу

4. Людина – образ і подоба Божа

5. Біблія про праведність і вірність

6. Добро і зло

7. Закони Божі і закони людські

8-9. Узагальнення. Тематичне оцінювання


    1. Розділ ІІ. Моральні цінності Святого Письма


10. Гордість та зарозумілість

11. Гостинність та щедрість

12. Любов як вияв самовідданості

13. Вміння прощати

14.Любов до свого народу

15. Мужність і непохитність переконань

16. Різдво Христове

17.Узагальнюючий урок. Тематичне оцінювання


Розділ ІІ. Моральні цінності Святого Письма (продовження)

18. Віра та довіра

19. Мудрість як Божий дар

20. Служіння як відповідь на покликання

21. Сумління – голос Божий у душі
Розділ ІІІ. Значення приходу в світ Ісуса Христа

22. Очікування Месії

23. Благовіщення

24. Дитинство Ісуса Христа

25. Служіння Ісуса Христа

26. Дві головні заповіді любові

27. Узагальнення. Тематичне опитування
28. Страждання Ісуса Христа

29. Воскресіння Христове

30. Ісус Христос – спаситель душі і тіла

31-32. Резервні уроки

33. Підсумкове узагальнення вивченого

34–35. Тематичні екскурсії, акції милосердя



Структура уроку християнської етики
Тема уроку:
Мета уроку: освітня мета

виховна мета

розвиваюча мета
Біблійна основа: Вірші з Біблії

Біблійна історія

Ключовий вірш

Словник понять і термінів

Обладнання та наочність

Міжпредметні зв’язки

Література до уроку


Хід уроку

Вступна частина

Вітання


Налагодження контакту з класом

Перевірка вивченого матеріалу

Повідомлення теми та мети уроку
Основна частина

Актуалізація

Біблійні знання

Моральні знання

Стан моральності учнів класу

Мотивація теми і проблеми


Подача нового матеріалу

Біблійна історія

Вірші з Біблії

Ключовий вірш

Міжпредметні зв’язки

Науковий, суспільний, регіональний, родинний,

Особистісний контекст (Користь для себе)
Закріплення матеріалу (особистісний контекст)

Закріплення знань

Формування навичок

Розвиток умінь, використання у повсякденному житті


Заключна частина

Підбиття підсумків уроку

Оцінювання учнів

Домашнє завдання

Момент вдячності

Розділ І. Біблія. Її вчення про людину. Добро і зло
Урок 1
Тема уроку. Вступ. Християнська етика - наука про християнську мораль.

Мета уроку.

Освітня мета. Розкрити учням зміст понять „етика”, „мораль”, „християнська етика”. З’ясувати суть християнських моральних цінностей.

Виховна мета. Виховувати в учнів прагнення жити у відповідності з християнськими цінностями

Розвиваюча мета. Розвивати в учнів уміння аналізувати вчинки і поведінку людей та наводити приклади моральної поведінки: в родині, в школі, у спілкуванні з іншими людьми.

Біблійна основа.

Вірші з Біблії: Вихід 20, Мтв.22:37, 38, Мтв.7:12.

Біблійна історія. Про доброго самарянина (Лука 10:25-37).

Словник понять і термінів. Мораль, християнська мораль, етика, християнська етика, моральні цінності, заповідь (повеління), правило, принцип.

Обладнання та наочність

Міжпредметні зв’язки

Література до уроку.


  1. Арістотель. Нікомахова етика. – К.: Аквілон-Плюс, 2002. – 480 с.

  2. Гудінг Д., Леннокс Д. Світогляд. – Київ: УБТ, 2003. – 416 с.

  3. Даума Йохен. Введение в христианскую этику/ Пер. с нидерл.- СПб.: Мирт, 2001. – 202 с.

  4. Зеленкова И.Л., Беляева Е.В. Этика: Учебн. Пособие для студентов вузов. – Мн.:ТетраСистемс, 2000. – 368 с.

  5. Малахов В. Етика: Курс лекцій: Навч.посібник. – 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Либідь, 2000. – 384 с.

  6. Памятники этической мысли на Украине XYII- первой половины XYIII ст./ Составитель М.В.Кашуба. – К.:Наукова думка, 1987. – 527 с.

  7. Прокопович Ф. Філософські твори: В 3-х т. – Т.2: Логіка. Натурфілософія або фізика. Етика. - К.: Наук. думка, 1980 - 550 с.


Хід уроку

І. Вступна частина


Вітання

Налагодження контакту з класом

- Дорогі діти! На цьому уроці ви розпочнете вивчення нового предмету: «Християнська етика». Напевно, ця назва звучить для вас незвично і дещо загадково? «Що цікавого буде на уроках?» - питаєте ви себе. – «Що ми будемо вивчати?» Думаю, вам буде справді цікаво, тому що ви ближче познайомитеся з Книгою книг Біблією, дізнаєтеся з неї про життя багатьох людей, будете вчитися розмірковувати про життя та про те, що є добрим і поганим.

На цьому уроці ви дізнаєтеся, що ж таке предмет «Християнська етика» і що ви будете вивчати протягом року.

Повідомлення теми та мети уроку

ІІ. Основна частина


Мотивація теми і проблеми

Подача нового матеріалу

-Учитель: Діти, напевно, ви чули слово «мораль». Як ви розумієте це слово?

Мораль - це загальні правила життя, за якими треба жити. Мораль наказує: чини так або не чини так. Мораль говорить про те, який у людини обов’язок.

- Учитель: Які правила моралі діють у нас в країні? (Не вбивай, не кради, не обманюй). Як ви думаєте, чи всі люди знають ці правила моралі? Так. А чи всі діють відповідно цим вимогам? Ні. Наведіть мені приклади, як порушують ці правила.

- Учитель: Отже, мораль – це загальні правила життя, за якими треба жити. Ці правила для всіх однакові. Насправді, їх не так багато.

- Учитель: А що таке етика? Етика – це наука про мораль. Етика вчить тому, як окремій людині (ось, Петрику, чи Іринці) у її щоденному житті виконувати приписи моралі і відповідно жити добре. Наприклад, мораль каже: не кради. А етика розтлумачує кожній людині своє: продавцю – не обважувати, учню – не списувати, бо це також є крадіжка і т.д.

Давайте попрактикуємося. Яка мораль діє в нашому класі? Отже, для нашого класу діють ті ж самі правила моралі, як і для всіх людей. Наприклад: не кради. А тепер давайте запишемо, що це означає для нашого класу:

Учень: Не красти речі один одного. Не списувати. Шукати хазяїна загубленої речі і віддати її.


Мораль

Етика

Не кради

Не красти речі один одного

Не списувати

Шукати хазяїна загубленої речі і віддати її.

Ви бачите, як багато застосувань у всього одного правила моралі. Саме етика і вчить нас, як чинити правильно в кожній миті життя.


Історія. Учитель :Оленка загубила свою улюблену ручку. Наталка знайшла цю ручку під партою. Вона подумала: «Адже Оленка загубила цю ручку і вона вже не її. Візьму ручку собі, не треба бути такою роззявою».

Яке правило моралі порушила Наталка? «Не кради». Що мала зробити Наталка? Віддати ручку Оленці.


- Учитель: Діти, на наших уроках християнської етики ми з вами будемо говорити не про мораль та етику взагалі, а про християнську мораль і християнську етику. Згадаймо, що таке мораль? (Загальні правила життя, за якими треба жити). Як же жити християнину? Християнська мораль записана в Біблії і християни звертаються до цієї книги.

- Християнська мораль викладена у:



  • 10 заповідях, що Бог народу ізраїльському (Вихід 20),

  • 2-х заповідях Ісуса Христа (які є стислим викладом 10 заповідей Божих): «Люби Господа Бога свого всім серцем своїм, і всією душею своєю, і всією своєю думкою», «Люби свого ближнього, як самого себе» (Мтв.22:37, 38),

  • Заповіді, яка називається «золотим правилом»: «Тож усе, чого тільки бажаєте, щоб чинили вам люди, те саме чиніть їм і ви» (Мтв.7:12).

Всі ці заповіді Бог дав людині, щоб вона могла жити щасливим життям та

перебувати в мирі з собою, оточуючими і Богом. Бог краще знає, що є добром для нас, бо він створив нас.

Християнська етика вчить, як щодня виконувати ці заповіді. Наприклад, візьмемо заповідь «люби свого ближнього, як самого себе». У світі знайдеться десятки тисяч шляхів, як виконати цю заповідь. Наприклад, виконання правил дорожнього руху – це також любов до ближнього. Я не спричиняю небезпечну ситуацію для водія на дорозі, а також не подаю приклад (адже, хтось може піти за нами і попасти під машину). Не красти – це також любов до ближнього.

- Учитель :Діти, подумайте і скажіть, як ще ви можете виконати принцип «Люби свого ближнього як самого себе» у вашому житті?

(Діти наводять приклади).

- Учитель :Діти, ми з вами, урок за уроком, будемо досліджувати Біблію та вчитися з неї, як жити, тобто християнській етиці. Ми будемо вчитися відрізняти добре від поганого, важливе від неважливого, будемо вчитися обирати найкраще для нашого життя.

Ми будемо дізнаватися про християнські моральні цінності та чесноти такі як: милосердя, прощення, любов, чесність, мужність та багато інших. Ви будете вчитися поводитися не за принципом: «А як роблять всі?», а за принципом: «Як каже Біблія, як хоче Бог?»

Фізкультхвилинка. Проводиться у вигляді гри. Вчитель наказує робити різні рухи, але діти мають виконати наказ вчителя за умови, що команді передують слова: «Книга говорить». Якщо ці слова не сказані, учень має стояти нерухомо. Наприклад, вчитель: «Книга говорить підняти руки вгору і потягнутися». (Всі виконують команду.) «Книга говорить нахилитися наліво» (всі нахиляються), «направо» (всі мають стояти, бо не були сказані слова «Книга говорить»). Зробити достатньо рухів для розминки дітей.

Закріплення матеріалу

- Учитель :Що таке християнська мораль? Християнська етика? Де записані приписи християнської моралі? (В Біблії). Назвіть три основних приписи християнської моралі.



Формування навичок

Учитель :Зачитатує історію про милостивого самарянина з Луки 10:25-37 (показати ілюстрації) (Пояснити: законник – вчитель законів Божих, який вчив людей, як жити. Левити і священики були служителями Божими в храмі і вважалися високоморальними, святими людьми того часу. Самаряни і іудеї ворогували).

- Де записано моральне повеління «Люби свого ближнього?»

- Чому законник хотів виправдатися перед Ісусом і задав питання, хто його ближній? (Тому що він не виконував цієї заповіді).

- Що не розумів вчитель закону (або хотів показати, що не розумів)? (Він не знав, як виконати Боже правило, бо не розумів, хто є його ближнім. Він не розумів, кому треба чинити добро).

- Що Ісус зробив, щоб пояснити законникові, хто є його ближній. (Навів приклад з тогочасного життя).

- Що зрозумів законник те, хто є його ближнім? (Той, хто потребує допомоги, навіть якщо це ворог/ той, хто надав допомогу).

- А хто є наш ближній?

Розвиток умінь, використання у повсякденному житті

Попросити дітей навести приклади, як вони можуть «любити ближнього» в родині, в школі, у спілкуванні з іншими людьми.



Каталог: files -> children -> etyka -> posibnyk
posibnyk -> Уроків 5 клас 2009 р. Рецензент и: Журавська Н.І
posibnyk -> Основи християнської етики посібник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів
posibnyk -> …в притчах Ісус говорив до людей, і без притчі нічого Він їм не казав, щоб справдилось те, що сказав був пророк, промовляючи: Відкрию у притчах уста Свої, розповім таємниці від почину світу
posibnyk -> Уроків 5 клас 2009 р. Рецензент и: Журавська Н.І
posibnyk -> Міністерство освіти І науки україни основи християнської етики
posibnyk -> Основи християнської етики посібник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів
posibnyk -> Основи християнської етики посібник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів
posibnyk -> …в притчах Ісус говорив до людей, і без притчі нічого Він їм не казав, щоб справдилось те, що сказав був пророк, промовляючи: Відкрию у притчах уста Свої, розповім таємниці від почину світу


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   26




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка