Монгольська навала на українські землі. Політика данила романовича. Вчитель історії: Двірничук Анастасія ЮріївнаДата конвертації11.03.2019
Розмір7.69 Mb.
#84700

МОНГОЛЬСЬКА НАВАЛА НА УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ. ПОЛІТИКА ДАНИЛА РОМАНОВИЧА.

Вчитель історії:

Двірничук Анастасія Юріївна

«Влучний постріл»


1

4

7

2

5

8

3

6

9

10

11

Монгольська імперія утворилася на початку XIII ст. із скотарських племен. Її самоназва перекладалася як «Улус великих монголів».


Улус (з монгольської — плем’я, люди, народ, спільнота, військо, держава) — назва держави в стародавніх народів Степу.

Державу очолив Темуджин, який згодом був обраний на з'їзді знаті Чингіз-ханом (тобто Володарем володарів).

Християнський світ був шокований, як кочові « некультурні» монголи змогли створити таку державу.

 • Королі Європи відправляли послів, шпигунів туди, розпитували купців, які плани виношували його правителі.

Слова перського історика

 • «Для завоювань потрібне було військо - силь­не, мобільне, витривале. Чингісхан запровадив у війську сувору дисципліну: якщо в бою хтось із десятки побіжить від ворога, то стра­чували всю десятку; якщо з сотні побіжить десятка - страчували всю сотню.
 • У них мужність лева, терпіння собаки, передбачливість журавля, хитрість лисиці, далекоглядність ворона, хижість вовка, бойовий запал півня, турбота про ближніх курки, чутливість кішки, а в на­паді - буйність вепра. І ось таке військо Чингісхан спрямував на Китай, Корею, Іран, держави Середньої Азії, де були високорозвинені торгівля, ре­месла, сільське господарство, але на той час вони потерпали від роздробленості і ворогу­вали між собою. Монголи квітучі міста зрів­нювали із землею, жителів винищували.»

Битва на Калці


Руські полки разом із загоном половців

Монголи

Битва тривала три дні. Руські воїни трималися мужньо, але через неузгодженість дій князів військо зазнало поразки. Захоплених у полон руських князів монголи поклали під дерев’яний настил і вчинили на ньому святковий бенкет.

Травень 1223

Монгольський воїн з трофеями, здобутими у боях.

Монгольські правителі мали за мету створити світову імперію.

Після смерті Чингіз-хана новий похід на Русь очолив його онук — Батий. Упродовж 1237—1238 рр. монгольське військо на чолі з Батиєм захопило й спустошило Північно-Східну Русь. Були пограбовані й спалені великі міста.

Після взяття Києва монголо-татари вирушили на Галицько-Волинські землі. Під Галич завойовники підійшли об'єднаними силами й після триденної облоги взяли його штурмом.


1240 р. монголи взяли в-облогу Київ.

Штурм укріплень міста тривав понад десять тижнів. 7 грудня 1240 р. монголо-татари повністю захопили місто.

Після взяття Києва монголо-татари вирушили на Галицько-Волинські землі. Під Галич завойовники підійшли об'єднаними силами й після триденної облоги взяли його штурмом.

Про оборону Києва в 1240 р. з Галицько-Волинського літопису


І обступила Київ сила татарська, і був город в облозі великій. І не було чути нічого од звуків скрипіння теліг, ревіння верблюдів, і од звуків іржання коней, і сповнена була земля Руськая ворогами... І поставив Батий пороки коло воріт Лядських. Вибили вони стіни, і вийшли городяни на розбиті стіни... ламалися списи і розколювалися щити, а стріли затьмарили світ переможеним, і Дмитро поранений був. Вийшли татари на стіни... а городяни зробили ще одне укріплення навколо церкви Святої Богородиці Десятинної. Люди тим часом вибігли на склепіння церковне... і од тягаря повалилися з ними стіни церковні, і так укріплення було взяте татарськими воями. Дмитраж вивели до Батия, пораненого, але вони не вбили його через мужність його.

 У пониззі Волги монгольські правителі заснували державу Золоту Орду зі столицею у місті Сарай.


Золота Орда — держава кочівницького типу, що існувала в 1240—1502 рр. у степах Східної Європи, Центральної Азії та Західного Сибіру.

Руські землі не входили до складу цієї держави, а перебували у васальній залежності від неї, тобто руські князі визнавали себе васалами монгольського хана, були зобов'язані сплачувати йому данину.

Хан видавав князям ярлики - грамоти з дозволом на княжіння.

Збиранням данини займалися ханські намісники баскаки. За несплату данини людей забирали в рабство. Будь-який опір жорстоко придушувався.


Баскак — монголо-татарський воєначальник, урядовець і намісник золотоординського хана.

Головними обов’язками місцевого населення щодо Золотої Орди були: сплата податків, утримання доріг, надання допоміжного війська.

Залежність від Золотої Орди позбавила руські князівства можливостей політичного й економічного розвитку та помітно погіршила умови життя населення.

ВНУТРІШНЯ ПОЛІТИКА ДАНИЛА РОМАНОВИЧА (ГАЛИЦЬКОГО)


Під час монгольської агресії князь Данило Романович перебував в Угорщині.

Згодом, повернувшись до своїх володінь, Данило Романович був вражений руїнами міст і спустошеними землями. 

Для того щоб дати відсіч монголам наступного разу, Данило Романович мав зібрати всі свої розорені землі та реорганізувати військо.

Ударною силою в ньому стала -

 • важко озброєна князівська кінна дружина зі спеціальними захисними обладунками для коней,
 • піше ополчення,
 • стрільці з надійним бронюванням зі складу селян і міщан.

Князь також почав закріплювати за кожним воїном по декілька коней.

Постійно підвищувався військовий вишкіл (привчання до дисципліни) дружинників і стрільців.

Це змусило Данила Романовича вжити надзвичайних заходів для повернення у відання княжого скарбу соляних копалень (сіль була важливим товаром на продаж).

Це змусило Данила Романовича вжити надзвичайних заходів для повернення у відання княжого скарбу соляних копалень (сіль була важливим товаром на продаж).


Фінансові витрати

Водночас у князівському війську почали використовувати метальні машини, а також на озброєнні війська з'явились арбалети.

Внутрішня політика –


Приборкання галицьких бояр

Холм — місто на сході сучасної Польщі
 • Боротьба Данила Романовича із галицьким боярством, яке противилось об'єднавчим державотворчим заходам, змусила князя перенести столицю із Галича до створеного на початку 40-х років XIII ст. міста Холм.

Значно ускладнили внутрішньополітичну ситуацію в Галицько-Волинській державі спроби Ростислава Михайловича — сина чернігівського князя, посісти галицький стіл.

 • У 1245 р. поблизу м. Ярослава відбулася битва між військом Данила й угорським військом, що підтримувало Ростислава. Переміг Данило Романович, і це дозволило йому зламати опір бояр та відновити внутрішній мир у Галицько-Волинській державі.

Битва під Ярославом 

Князь вів переговори з папою римським Інокентієм IV, щоб організувати хрестовий похід проти Золотої Орди.


Він запропонував Данилові королівську корону, але князь відмовився від неї, гордо відповівши, що йому потрібна реальна поміч проти Орди.

Нарешті, у 1253 р. папа оголосив хрестовий похід проти татар, і тоді Данило вирішив коронуватися.

Джерело

 • — Папа Інокентій, не забуваючи про свою буллу, якою він прийняв тебе під опіку святого Петра, доручив мені вінчати тебе королівською короною...
 • ...Я вже відповідав папі про корону і про поміч проти татар писав, — натискуючи на останніх словах, продовжував спокійно Данило.
 • — Тепер папа послав корону разом з буллою про христовий похід проти татар.
 • — Буду коронуватися... тільки не в Холмі... — і додав: — У Дорогичині. Два роки минуло відтоді, як папський легат Опізо найменував Данила в Дорогичині королем і урочисто надів королівську корону на його голову. Та Данило жодного разу не називав себе королем:
 • — Я руський князь, — говорив він, без пап римських жив і жити буду, і руські люди потреби не мають уклонятися тим папам. А що королем папа назвав, нехай у Римі побавляться.
 • Погоджуючись на коронування, Данило мав інше на думці — здобути військових спільників на заході, щоб стати гуртом проти татар. Та нічого з тих сподівань не вийшло. Папа й не думав допомагати.

Данило двічі відмовлявся коронуватися

 Уперше в 1245 році – через те, що посольство з короною застало його не в Галицько-Волинській державі: він тоді саме їхав на перемовини в Золоту Орду.

Удруге – тому що Папа прислав корону, але не оголосив хрестового походу проти монголів. “Що мені вінець, коли татари лютують!” – обурився князь.

Князь мав намір відмовитися й утретє, та зрештою дав себе вмовити матері, княгині Анні, польським князям, союзникам у щойно розпочатому поході проти ятвягів, та боярам.

Місто було закладене Данилом Галицьким як потужна оборонна фортеця на кордонах Галицько-волинського князівства, для боротьби з монголо-татарами, і названо на честь сина князя – Льва.

Першу письмову згадку про місто знаходимо в Галицько-волинському літопису під 1256 роком. З цієї дати місто Львів і веде своє літочислення.


Львів

Лев – королівська гідність.

Мешканці Львова і його гості завжди асоціювали місто з левом –давнім символом сили, слави й могутності. Зображений він і на гербі Львова.

Внутрішня політика Данила Галицького

Розширення території,

укріплення кордонів,

боротьба з ворогами

Будування міст-замків:

Данилова, Кременеця, Угровеску,

Заклав основи міста Львова

Підтримував

Зовнішню та

Внутрішню

торгівлю

Переніс столицю до

м. Холму

Провів військову

реформу

1253р коронувався у

Дорогочині

Мав Король Данило улюбленого коня Вітра, що не раз у боях служив йому вірою і правдою. Коли ж кінь постарів, король суворо наказав, аби коня пильнували, як зіницю ока: той, хто сповістить про смерть коня, потрапить у руки ката. Певна річ, смерть на жодні накази – навіть княжі, не зважає. Однак, коли надійшов чорний день, конюха рятував королівський блазень Олелько. Пішов до короля та й каже: – Ваш коханий кінь їсти не їсть, пити не п’є, дихати не дихає і рухати не рухається. – То він, напевно, здох! – вигукнув король. – Правда ваша, але то не я сказав, а ви. І можете собі самі з катом домовитись… Король розсміявся і, замість кари, нагородив Олелька за дотепну витівку.

Цікавинки

Данило Романович упродовж усього життя виявляв надзвичайну стійкість, відвагу й державницьку мудрість.

 • Помер він 1264 р. в місті-фортеці Холм, передавши владу, хоч і в залежній від Золотої Орди, але цілком відновленій і зміцнілій державі, своєму синові Леву.

 


Основні напрями зовнішньої політики Данила Романовича.

1.

2.

3.

4.

Творчі проекти «Данило Галицький»

 • Тема 1: Історичний портрет Данила Галицького. (Користуючись додатком 1)
 • Тема 2: Король Данило, «другий по Соломонові» (Маючи на увазі мудрого й справедливого біблійного царя Соломона/ порівняння Данила Галицького з царем Соломоном)
 • Тема 3: Уявіть, що Ви – придворний літописець. Напишіть похвалу князю Данилу Галицькому.

Вимоги:

Вибрати одну з тем;

Творчо підійти до виконання завдання (текст, малюнки, схеми);

Обсяг: 1 сторінка (формат А4)

Текст написаний від руки

Додаток 1

 • 1

 3.4. Якими були наслідки його діяльності: а) для сучасників; б) для нащадків.

3.5. За що людство пам'ятає цю людину?

4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча?

       
 • Як відбувалося становлення особистості історичного діяча?

 • 2. Особисті якості й риси характеру.

  3. Діяльність історичного діяча.

          3.1. Схарактеризуйте основні справи його життя.

          3.2. Які успіхи й невдачі були в його справах?

          3.3. Які верстви населення підтримували його діяльність, а які ні, і чому?

     

Як скласти історичний портрет?

Домашнє завдання:

Параграфи 18-19 опрацювати.

 • Наступна пара:
 • Перший урок: усне опитування/самостійна робота, захист проектів;
 • Другий урок: робота з контурними картами

Бажаю успіху!
Каталог: wp-content -> uploads -> 2019
uploads -> Лекція № Тема лекції: Поняття мистецтва як частини культури
uploads -> Київський національний лінгвістичний університет базові навчально-методичні матеріали
uploads -> Освіта осіб з інвалідністю в Україні Тематична національна доповідь Київ -2010 Тематичну національну доповідь «Освіта осіб з інвалідністю в Україні»
uploads -> Урок №02. 10. 2014. Розділ І. Візуальні мистецтва Тема Архітектура світу
2019 -> Програма навчальної дисципліни методика викладання світової літератури окр
2019 -> Хорошковська О. Н., доктор педагогічних наук, професор Кохно Т. Н., науковий співробітник
2019 -> Зарубіжна література
2019 -> Презентація досвіду роботи Вчителя історії Житомирської зош І-ІІІ ступенів №33 Заник Олени Миколаївни Про себе
2019 -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту
2019 -> Про організацію роботи з військово-патріотичного виховання у 2019 році


Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка