Національна академія наук України київський університет права кафедра гуманітарних дисциплінСторінка1/7
Дата конвертації23.10.2016
Розмір0.99 Mb.
#609
  1   2   3   4   5   6   7
Національна академія наук України

КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Кафедра гуманітарних дисциплін

ЗВІТ

З НАВЧАЛЬНО-ОЗНАЙОМЛЮВАЛЬНОЇ

ПРАКТИКИ З ЕОМ

Виконала:

студентка гр. МП-21

Мацьків Квітослава Ігорівна

Київ

Зміст
Розділ 1. Загальна характеристика гео- та демо-графічних систем Латвії

а) територія, природні умови………………………………………………………….3-5

б) демографічні характеристики ..................................................................................5-7

Розділ 2. Загальна характеристика економічної системи Латвії

а) загальні показники економічного розвитку...........................................................8-10

б) рівень розвитку матеріальної інфраструктури....................................................10-12
Розділ 3. Загальна характеристика відносин України із Латвією

а) зовнішньоекономічні відносини...........................................................................13-14

б) дипломатичні відносини........................................................................................14-17
Розділ 4. Загальна характеристика політичної системи Латвії

а) державний устрій...................................................................................................18-21

б) система примусу та переконання..............................................................................21
Розділ 5. Загальна характеристика правової системи Латвії

а) історичні етапи розвитку системи права..............................................................22-24

б) найважливіші галузі діючого права......................................................................24-28

в) карне та процесуальне законодавство..................................................................28-31
Розділ 6. Загальна характеристика судової системи Латвії

а) структура судів різних інстанцій..........................................................................32-34

б) апарат контролю за дотриманням законності.....................................................34-39

Висновки.................................................................................................................................40-42

Список використаної літератури..........................................................................................43-44

Розділ 1. Загальна характеристика гео- та демо-графічних систем Латвії

а) територія, природні умови:

 • розміри території;

Територія Латвії займає площу 64,589 кв. км.


 • географічне положення;

Kраїна знаходиться на північному сході Європи на узбережжі Балтійського моря і Ризької затоки


 • кордони (характеристика кордонів; прикордонні держави);

На півночі межує з Естонією (загальний кордон - 339 км), на сході - з Росією (217 км), на півдні - з Білоруссю (141 км) і Литвою (453 км). На заході омивається Балтійським морем.


 • форми адміністративно-територіального поділу;

Адміністративний поділ - поділяється на 26 районів (повітів), які поділяються на волості і 7 міст республіканського підпорядкування: Вентспілс, Даугавпілс, Елгава, Лієпая, Резекне, Рига, Юрмала


 • природні умови (кліматичні зони; рельєф; гідрографія; ґрунти; земельні ресурси; флора; фауна; запаси корисних копалин (за видами); ступінь використання природних ресурсів);

Латвія розташована на Східно-Європейській рівнині, на південно-східному березі Балтійського моря. На заході омивається Балтійським морем.
Довжина берегової лінії становить близько 500 км. Береги переважно низинні з піщаними пляжами і дюнами, порізані слабко, глибоко в сушу врізається тільки Ризька затока, відокремлена від моря Курземським півостровом і островами Моонзундського архіпелагу.
Рельєф Латвії утворений в основному діяльністю льодовика. Характерне чергування плоских або хвилястих низовин і горбкуватих височин. Уздовж узбережжя Балтійського моря простягається низовина шириною 2-3 км, місцями до 50 км. У західній частині республіки розташована Курземська височина (висота - близько 184 м), розділена долиною р. Вента на Західно-Курземську і Cхідно-Курземську; тут характерні стародавні льодовикові долини, найглибша з них зайнята річкою Абава. У середній частині найбільшою є Відземська височина (з найвищою точкою республіки - Гайзинькалнс - 311 м); на сході - Латгальська височина (до 289 м), для них характерний морено- і кам'янистий пагорбовий рельєф з глибокими річковими долинами й озерними улоговинами. У центрі Латвії, між Курземською і Відземською височинами, розташована Середньолатвійська низовина з численними мореними пагорбами, на північному сході - Північно-Латвійська низовина (висота 40-60 м) з пагорбами - камами і друмлинами, між Відземською і Латгальською височиною - Східно-Латвійська низовина, середня частина якої зайнята плоскою заболоченою Лубанською низиною.

У Латвії клімат помірний, але зі значними перепадами температур, перехідний від морського до континентального. Літо в Латвії тепле, не спекотне (середня температура - від 23°С до 30°С на заході). Середня температура липня - 16-18°С, у січні на узбережжі Балтійського моря -2°С, -°С, у східних районах -7°С. Найкомфортнішими місяцями для відпочинку є липень і серпень. Зима триває з грудня до середини березня. Середня температура взимку - від - 5°С до + 5°С, хоча можуть бути і морози до -30°С. Весна й осінь відносно м'які. Панують вітри західних румбів, опадів 550-800 мм на рік, дві третини випадає у теплий період, найсонячніший і найсухіший місяць - травень. Найбільша кількість опадів випадає на західних схилах височин (Відземській - більше 750 мм), найменше - у захищених височинами районах (Середньолатвійська низовина і Лубанська низина - менше 550 мм). Велика хмарність (150-180 похмурих днів у році). Вегетаційний період - із середини квітня до середини жовтня.
Територія Латвії розташована у Північно-Західній частині Східно-Європейської платформи, у будові кристалічного фундаменту якої тут виділяються: Балтійська синекліза, південний схил Балтійського щита і північний схил Білоруської антеклізи. Кристалічний фундамент, що залягає на глибинах від 300-400 м (північно-східна частина республіки) до 2000 м і більше (південно-західна частина), складається з гранітів, гнейсів, амфіболітів, анортозитів і кристалічних сланців архейського, нижньо- і середньопротерозойського віку (від 1,2 до 2,4 млрд. років). Осадова товща, потужність якої сягає 2000-2200 м, складена переважно карбонатними і теригенними відкладами валдайської серії (верхній протерозой), кембрію, ордовика, силуру, девону, карбону, пермі, тріасу, юри, а також утвореннями антропогенового віку.

У складі кристалічного фундаменту на глибині близько 700 м (Лимбазький район) знайдені поклади залізних руд; у відкладах кембрію та ордовику у 1965 р. відкрито Кулдигське родовище нафти. До відкладів девону відносяться родовища гіпсового каменю, кварцових формувальних і скляних пісків, доломітів, різних глин. З пермськими відкладами пов'язані вапняки, а з юрськими - буре вугілля (непромислового значення) і кварцові піски. Серед антропогенових відкладів поширені глини, піски, піщано-гравійні утворення, що використовуються як будматеріали, а також великі поклади торфу. По берегах Балтійського моря і Ризької затоки інколи зустрічається бурштин. Є мінеральні джерела (Кемери, Балдоне).
Латвія має розвинуту річкову мережу; тут нараховується 777 річок, довжина яких перевищує 10 км, загальна довжина всіх рік 38 тис. км. Усі ріки належать до басейну Балтійського моря. Найбільші з них: Даугава, Лієлупе, Вента, Гауя. Для режиму рік характерні весняні повені. Нерідкі паводки, влітку у результаті дощів, взимку - відлиг. Льодовий покрив у західних районах тримається 2-2,5 місяця, у східних 3-3,5 місяця, часто мінливий. Гідроенергоресурси визначені в 3,9 млрд. кВтг (з них 90% припадає на Даугаву). Створено водоймища на Даугаві - Плявінській ГЕС і Кегумській ГЕС.

В Латвії є озера з площею водного дзеркала 1 га і більше. Загалом їх 3195, займають вони 1,5% території республіки, більшість з них льодовикового походження. Найбільші озера: Лубанас, Резнас, Буртниску, Усмас, Лієпаяс. Найглибше озеро - Дридза (65,1 м). Озера використовуються для рибного господарства (особливо оз. Лубанас).
52% земельних угідь займають підзолисті ґрунти (переважають дерново-підзолисті), 4% - дерново-карбонатні й окультурені ґрунти (Середньолатвійська низовина), 2% - заплавні, 23% - болотисті (дерново-глейові, дерново-підзолисто-глейові), 19% - торфовища. Близько 70% сільськогосподарських земель перезволожені.
Латвія знаходиться у підзоні крислато-хвойних лісів. Площа, що вкрита лісами, становить 2,4 млн. га (38% території). 67% лісів хвойні (50% сосна, 17% ялина), 33% - листяні (24% береза, 4% осика, 3% чорна вільха, 2% біла вільха). Найбільші лісові масиви на Курземському півострові, по обидва береги річки Даугава і на північному сході Латвії. Луги займають 7,5% території республіки, велика частина лугів - суходільні. Болота вкривають 4,8% території, найбільше заболочена Східна Латвія, багато боліт навколо озер Лубанас і у нижній течії річки Айвіексте.
Основні представники ссавців - зайці (русак і біляк), білка, козуля, лось, олень, лисиця, борсук, куниця, єнотовидний собака, реакліматизовані кабан і бобер. Промислова риба - салака, кілька, лосось, таймень, рибець, бельдюга, вугор та інші. У Ризькій затоці і гирлах рік водиться мінога.
У Латвії є наступні заповідники: Слітере (широколистяний ліс, переважно ясеневий і кленовий, зустрічаються тис ягідний і дикий плющ); Моріцсала - острів на озері Усмас; Грини (атлантичний вереск); озеро Енгурес (водоплавний птах). Створено заказники: рибні (р. Салаца, озера Бабитес, Валгума, Каніера), боброві (рр. Слоцене, Скуйупе), мисливської фауни (Калснава, Угале). Охороняються деякі ділянки стародавніх річкових долин (у тому числі Гауї, Венти й Абави), що є пам'ятками природи, цікаві лісові масиви, 91 парк, у тому числі Каздангський і Скриверський дендрологічні парки, рідкісні види рослин і тварин. Ведуться роботи з лісовідновлення.

б) демографічні характеристики:

 • загальна чисельність населення;

Населення Латвії за станом на липень 2010 року становить 2,245 млн. чоловік.

Етнічні групи станом на 2009 рік: латиші — 59,3%, росіяни — 27,8%, білоруси — 3,6%, українці — 2,5%, поляки — 2,4%.
 • структура населення (за віком, статтю);

Вікова структура:

0-14 років: 13,5% (чоловіків 152,706 / жінок 145,756)

15-64 років: 69,5% (чоловіків 747,044 / жінок 785,521)

65 років і старше: 16,9% (чоловіків 121,570 / жінок 252,111) (2011 р.)

Середній вік:

Всього: 40,6 років

чоловіків: 37,6 років

жінки: 43,7 років (2011 рік)


 • природний рух населення (народжуваність - коефіцієнт фертильності, смертність, річний приріст населення, територіальні відмінності в динаміці приросту населення);

Темпи зростання населення:

-0,598% (2011 р.)

Місце країни в світі: 220

Народжуваність:

9,97 народжень / 1,000 (2011 р.)

Місце країни в світі: 192

Смертність:

13,6 смертей / 1,000 населення (липень 2011 р.)

Місце країни в світі: 17


 • форми розселення (чисельність сільського населення, чисельність міського населення, чисельність населення великих міст, густина сільського населення за регіонами, співвідношення міського та сільського населення);

Урбанізація:

Міське населення: 68% від загальної чисельності населення (2010)

Темпи урбанізації:

-0,4% річних змін (2010-15 р.)

Великі міста - населення:

Рига (столиця) 711,000 (2009), Даугавпілс (112 тис. мешканців), Лієпая (84,6 тис.), Елгава (58,7 тис.).


 • характеристики економічно активного населення (загальна чисельність економічно активного населення, співвідношення економічно активного населення та осіб непрацездатного віку в загальній чисельності населення, структура економічно активного населення (за віком, статтю, галузями господарства), динаміка зміни економічно активного населення (в абсолютних цифрах та відсотках);

У Латвії питома вага зайнятого населення становить 43% загальної чисельності населення, при тому, що економічно активне населення становить близько 50% загальної чисельності населення. Останнє свідчить про порівняно високому рівні безробіття (у Латвії до 10% економічно активного населення). Більше 50% зайнятого населення припадає на сферу послуг (у Латвії 59%).


 • національний склад (ступінь етнічного подрібнення, чисельність кожної національної групи (в тому числі серед емігрантів), розселення за національною ознакою, колонії емігрантів за кордоном (діаспора);

Національний склад населення Латвії з плином часу сильно змінювався. У давні часи тут жили фінномовні народи (північ) і балтомовні (захід), земгали (центр), латгали (схід). Уже в ІХ-Х століттях тут з'являються шведи і слов'яни, у ХІІІ столітті - німці. Навіть після входження Латвії до складу Російської імперії фактичними господарями Курляндії і Лифляндії залишалися остзейські барони (німці), у Латгалії (що знаходилася у складі Вітебської губернії) - польські поміщики і буржуазія.

Нині у Латвії проживають 59 % латишів, 28,3 % росіян, 3,7 % білорусів, 2,5 % українців, 2,4 % поляків, 1,4 % литовців.

Частка латишів підвищилася у зв'язку з виїздом росіян і приїздом латишів з інших країн, а також через вищу народжуваність у латишів, однак і цей новий показник не перевищив частку смертності. Єдиний етнос у Латвії, у якого народжуваність перевищує смертність - це цигани.


 • релігійний склад (порівняльна характеристика основних релігій, чисельність релігійних груп, розселення за релігійною ознакою);

У Латвії домінує протестантське (лютеранське) віросповідання. На сході країни переважають католики. Є також православна меншина. У Латвії є католицькі і православні монастирі, благодійні місіонерські організації, релігійні громади з вивчення Біблії, Армія Порятунку та інші релігійні організації.

За оцінками переписної комісії, 55% віруючих вважають себе лютеранами, 24% - католиками і 9% - православними. До інших релігійних груп належать іудаїсти, баптисти і старовіри, які складають 12%.


 • форми сім'ї (середній склад сім'ї, соціально-визнані норми народжуваності, сім'я як фактор соціального контролю).

Материнська смертність:

34 смертей/100,000 живонароджених (2010)

Місце країни в світі: 119

Рівень малюкової смертності:

Всього: 8,24 смертей / 1,000 живонароджених

Місце країни в світі: 158

чоловіки: 10 смертей / 1.000 живонароджених

жінки: 6.39 смертей / 1,000 живонароджених (2012 р.)

Очікувана тривалість життя при народженні:

Загальна чисельність населення: 72,93 років

Місце країни в світі: 122

чоловіки: 67,84 років

жінки: 78,3 року (2012 р.)

Загальний коефіцієнт народжуваності:

1,33 новонароджених / жінку (2012 рік)

Місце країни в світі: 207Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка