Національна академія наук України
КИЇВСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ ПРАВА
Кафедра гуманітарних дисциплін
ЗВІТ
З НАВЧАЛЬНО-ОЗНАЙОМЛЮВАЛЬНОЇ
ПРАКТИКИ З ЕОМ
Виконала:
студентка гр. МП-21
Мацьків Квітослава Ігорівна
Київ
Зміст
Розділ 1. Загальна характеристика гео- та демо-графічних систем Латвії
а) територія, природні умови………………………………………………………….3-5
б) демографічні характеристики ..................................................................................5-7
Розділ 2. Загальна характеристика економічної системи Латвії
а) загальні показники економічного розвитку...........................................................8-10
б) рівень розвитку матеріальної інфраструктури....................................................10-12
Розділ 3. Загальна характеристика відносин України із Латвією
а) зовнішньоекономічні відносини...........................................................................13-14
б) дипломатичні відносини........................................................................................14-17
Розділ 4. Загальна характеристика політичної системи Латвії
а) державний устрій...................................................................................................18-21
б) система примусу та переконання..............................................................................21
Розділ 5. Загальна характеристика правової системи Латвії
а) історичні етапи розвитку системи права..............................................................22-24
б) найважливіші галузі діючого права......................................................................24-28
в) карне та процесуальне законодавство..................................................................28-31
Розділ 6. Загальна характеристика судової системи Латвії
а) структура судів різних інстанцій..........................................................................32-34
б) апарат контролю за дотриманням законності.....................................................34-39
Висновки.................................................................................................................................40-42
Список використаної літератури..........................................................................................43-44
Розділ 1. Загальна характеристика гео- та демо-графічних систем Латвії
а) територія, природні умови:
Територія Латвії займає площу 64,589 кв. км.
Kраїна знаходиться на північному сході Європи на узбережжі Балтійського моря і Ризької затоки
кордони (характеристика кордонів; прикордонні держави);
На півночі межує з Естонією (загальний кордон - 339 км), на сході - з Росією (217 км), на півдні - з Білоруссю (141 км) і Литвою (453 км). На заході омивається Балтійським морем.
форми адміністративно-територіального поділу;
Адміністративний поділ - поділяється на 26 районів (повітів), які поділяються на волості і 7 міст республіканського підпорядкування: Вентспілс, Даугавпілс, Елгава, Лієпая, Резекне, Рига, Юрмала
природні умови (кліматичні зони; рельєф; гідрографія; ґрунти; земельні ресурси; флора; фауна; запаси корисних копалин (за видами); ступінь використання природних ресурсів);
Латвія розташована на Східно-Європейській рівнині, на південно-східному березі Балтійського моря. На заході омивається Балтійським морем.
Довжина берегової лінії становить близько 500 км. Береги переважно низинні з піщаними пляжами і дюнами, порізані слабко, глибоко в сушу врізається тільки Ризька затока, відокремлена від моря Курземським півостровом і островами Моонзундського архіпелагу.
Рельєф Латвії утворений в основному діяльністю льодовика. Характерне чергування плоских або хвилястих низовин і горбкуватих височин. Уздовж узбережжя Балтійського моря простягається низовина шириною 2-3 км, місцями до 50 км. У західній частині республіки розташована Курземська височина (висота - близько 184 м), розділена долиною р. Вента на Західно-Курземську і Cхідно-Курземську; тут характерні стародавні льодовикові долини, найглибша з них зайнята річкою Абава. У середній частині найбільшою є Відземська височина (з найвищою точкою республіки - Гайзинькалнс - 311 м); на сході - Латгальська височина (до 289 м), для них характерний морено- і кам'янистий пагорбовий рельєф з глибокими річковими долинами й озерними улоговинами. У центрі Латвії, між Курземською і Відземською височинами, розташована Середньолатвійська низовина з численними мореними пагорбами, на північному сході - Північно-Латвійська низовина (висота 40-60 м) з пагорбами - камами і друмлинами, між Відземською і Латгальською височиною - Східно-Латвійська низовина, середня частина якої зайнята плоскою заболоченою Лубанською низиною.
У Латвії клімат помірний, але зі значними перепадами температур, перехідний від морського до континентального. Літо в Латвії тепле, не спекотне (середня температура - від 23°С до 30°С на заході). Середня температура липня - 16-18°С, у січні на узбережжі Балтійського моря -2°С, -°С, у східних районах -7°С. Найкомфортнішими місяцями для відпочинку є липень і серпень. Зима триває з грудня до середини березня. Середня температура взимку - від - 5°С до + 5°С, хоча можуть бути і морози до -30°С. Весна й осінь відносно м'які. Панують вітри західних румбів, опадів 550-800 мм на рік, дві третини випадає у теплий період, найсонячніший і найсухіший місяць - травень. Найбільша кількість опадів випадає на західних схилах височин (Відземській - більше 750 мм), найменше - у захищених височинами районах (Середньолатвійська низовина і Лубанська низина - менше 550 мм). Велика хмарність (150-180 похмурих днів у році). Вегетаційний період - із середини квітня до середини жовтня.
Територія Латвії розташована у Північно-Західній частині Східно-Європейської платформи, у будові кристалічного фундаменту якої тут виділяються: Балтійська синекліза, південний схил Балтійського щита і північний схил Білоруської антеклізи. Кристалічний фундамент, що залягає на глибинах від 300-400 м (північно-східна частина республіки) до 2000 м і більше (південно-західна частина), складається з гранітів, гнейсів, амфіболітів, анортозитів і кристалічних сланців архейського, нижньо- і середньопротерозойського віку (від 1,2 до 2,4 млрд. років). Осадова товща, потужність якої сягає 2000-2200 м, складена переважно карбонатними і теригенними відкладами валдайської серії (верхній протерозой), кембрію, ордовика, силуру, девону, карбону, пермі, тріасу, юри, а також утвореннями антропогенового віку.
У складі кристалічного фундаменту на глибині близько 700 м (Лимбазький район) знайдені поклади залізних руд; у відкладах кембрію та ордовику у 1965 р. відкрито Кулдигське родовище нафти. До відкладів девону відносяться родовища гіпсового каменю, кварцових формувальних і скляних пісків, доломітів, різних глин. З пермськими відкладами пов'язані вапняки, а з юрськими - буре вугілля (непромислового значення) і кварцові піски. Серед антропогенових відкладів поширені глини, піски, піщано-гравійні утворення, що використовуються як будматеріали, а також великі поклади торфу. По берегах Балтійського моря і Ризької затоки інколи зустрічається бурштин. Є мінеральні джерела (Кемери, Балдоне).
Латвія має розвинуту річкову мережу; тут нараховується 777 річок, довжина яких перевищує 10 км, загальна довжина всіх рік 38 тис. км. Усі ріки належать до басейну Балтійського моря. Найбільші з них: Даугава, Лієлупе, Вента, Гауя. Для режиму рік характерні весняні повені. Нерідкі паводки, влітку у результаті дощів, взимку - відлиг. Льодовий покрив у західних районах тримається 2-2,5 місяця, у східних 3-3,5 місяця, часто мінливий. Гідроенергоресурси визначені в 3,9 млрд. кВтг (з них 90% припадає на Даугаву). Створено водоймища на Даугаві - Плявінській ГЕС і Кегумській ГЕС.
В Латвії є озера з площею водного дзеркала 1 га і більше. Загалом їх 3195, займають вони 1,5% території республіки, більшість з них льодовикового походження. Найбільші озера: Лубанас, Резнас, Буртниску, Усмас, Лієпаяс. Найглибше озеро - Дридза (65,1 м). Озера використовуються для рибного господарства (особливо оз. Лубанас).
52% земельних угідь займають підзолисті ґрунти (переважають дерново-підзолисті), 4% - дерново-карбонатні й окультурені ґрунти (Середньолатвійська низовина), 2% - заплавні, 23% - болотисті (дерново-глейові, дерново-підзолисто-глейові), 19% - торфовища. Близько 70% сільськогосподарських земель перезволожені.
Латвія знаходиться у підзоні крислато-хвойних лісів. Площа, що вкрита лісами, становить 2,4 млн. га (38% території). 67% лісів хвойні (50% сосна, 17% ялина), 33% - листяні (24% береза, 4% осика, 3% чорна вільха, 2% біла вільха). Найбільші лісові масиви на Курземському півострові, по обидва береги річки Даугава і на північному сході Латвії. Луги займають 7,5% території республіки, велика частина лугів - суходільні. Болота вкривають 4,8% території, найбільше заболочена Східна Латвія, багато боліт навколо озер Лубанас і у нижній течії річки Айвіексте.
Основні представники ссавців - зайці (русак і біляк), білка, козуля, лось, олень, лисиця, борсук, куниця, єнотовидний собака, реакліматизовані кабан і бобер. Промислова риба - салака, кілька, лосось, таймень, рибець, бельдюга, вугор та інші. У Ризькій затоці і гирлах рік водиться мінога.
У Латвії є наступні заповідники: Слітере (широколистяний ліс, переважно ясеневий і кленовий, зустрічаються тис ягідний і дикий плющ); Моріцсала - острів на озері Усмас; Грини (атлантичний вереск); озеро Енгурес (водоплавний птах). Створено заказники: рибні (р. Салаца, озера Бабитес, Валгума, Каніера), боброві (рр. Слоцене, Скуйупе), мисливської фауни (Калснава, Угале). Охороняються деякі ділянки стародавніх річкових долин (у тому числі Гауї, Венти й Абави), що є пам'ятками природи, цікаві лісові масиви, 91 парк, у тому числі Каздангський і Скриверський дендрологічні парки, рідкісні види рослин і тварин. Ведуться роботи з лісовідновлення.
б) демографічні характеристики:
загальна чисельність населення;
Населення Латвії за станом на липень 2010 року становить 2,245 млн. чоловік.
Етнічні групи станом на 2009 рік: латиші — 59,3%, росіяни — 27,8%, білоруси — 3,6%, українці — 2,5%, поляки — 2,4%.
структура населення (за віком, статтю);
Вікова структура:
0-14 років: 13,5% (чоловіків 152,706 / жінок 145,756)
15-64 років: 69,5% (чоловіків 747,044 / жінок 785,521)
65 років і старше: 16,9% (чоловіків 121,570 / жінок 252,111) (2011 р.)
Середній вік:
Всього: 40,6 років
чоловіків: 37,6 років
жінки: 43,7 років (2011 рік)
природний рух населення (народжуваність - коефіцієнт фертильності, смертність, річний приріст населення, територіальні відмінності в динаміці приросту населення);
Темпи зростання населення:
-0,598% (2011 р.)
Місце країни в світі: 220
Народжуваність:
9,97 народжень / 1,000 (2011 р.)
Місце країни в світі: 192
Смертність:
13,6 смертей / 1,000 населення (липень 2011 р.)
Місце країни в світі: 17
форми розселення (чисельність сільського населення, чисельність міського населення, чисельність населення великих міст, густина сільського населення за регіонами, співвідношення міського та сільського населення);
Урбанізація:
Міське населення: 68% від загальної чисельності населення (2010)
Темпи урбанізації:
-0,4% річних змін (2010-15 р.)
Великі міста - населення:
Рига (столиця) 711,000 (2009), Даугавпілс (112 тис. мешканців), Лієпая (84,6 тис.), Елгава (58,7 тис.).
характеристики економічно активного населення (загальна чисельність економічно активного населення, співвідношення економічно активного населення та осіб непрацездатного віку в загальній чисельності населення, структура економічно активного населення (за віком, статтю, галузями господарства), динаміка зміни економічно активного населення (в абсолютних цифрах та відсотках);
У Латвії питома вага зайнятого населення становить 43% загальної чисельності населення, при тому, що економічно активне населення становить близько 50% загальної чисельності населення. Останнє свідчить про порівняно високому рівні безробіття (у Латвії до 10% економічно активного населення). Більше 50% зайнятого населення припадає на сферу послуг (у Латвії 59%).
національний склад (ступінь етнічного подрібнення, чисельність кожної національної групи (в тому числі серед емігрантів), розселення за національною ознакою, колонії емігрантів за кордоном (діаспора);
Національний склад населення Латвії з плином часу сильно змінювався. У давні часи тут жили фінномовні народи (північ) і балтомовні (захід), земгали (центр), латгали (схід). Уже в ІХ-Х століттях тут з'являються шведи і слов'яни, у ХІІІ столітті - німці. Навіть після входження Латвії до складу Російської імперії фактичними господарями Курляндії і Лифляндії залишалися остзейські барони (німці), у Латгалії (що знаходилася у складі Вітебської губернії) - польські поміщики і буржуазія.
Нині у Латвії проживають 59 % латишів, 28,3 % росіян, 3,7 % білорусів, 2,5 % українців, 2,4 % поляків, 1,4 % литовців.
Частка латишів підвищилася у зв'язку з виїздом росіян і приїздом латишів з інших країн, а також через вищу народжуваність у латишів, однак і цей новий показник не перевищив частку смертності. Єдиний етнос у Латвії, у якого народжуваність перевищує смертність - це цигани.
релігійний склад (порівняльна характеристика основних релігій, чисельність релігійних груп, розселення за релігійною ознакою);
У Латвії домінує протестантське (лютеранське) віросповідання. На сході країни переважають католики. Є також православна меншина. У Латвії є католицькі і православні монастирі, благодійні місіонерські організації, релігійні громади з вивчення Біблії, Армія Порятунку та інші релігійні організації.
За оцінками переписної комісії, 55% віруючих вважають себе лютеранами, 24% - католиками і 9% - православними. До інших релігійних груп належать іудаїсти, баптисти і старовіри, які складають 12%.
форми сім'ї (середній склад сім'ї, соціально-визнані норми народжуваності, сім'я як фактор соціального контролю).
Материнська смертність:
34 смертей/100,000 живонароджених (2010)
Місце країни в світі: 119
Рівень малюкової смертності:
Всього: 8,24 смертей / 1,000 живонароджених
Місце країни в світі: 158
чоловіки: 10 смертей / 1.000 живонароджених
жінки: 6.39 смертей / 1,000 живонароджених (2012 р.)
Очікувана тривалість життя при народженні:
Загальна чисельність населення: 72,93 років
Місце країни в світі: 122
чоловіки: 67,84 років
жінки: 78,3 року (2012 р.)
Загальний коефіцієнт народжуваності:
1,33 новонароджених / жінку (2012 рік)
Місце країни в світі: 207
Поділіться з Вашими друзьями: |