"Наркоманія"Скачати 102.02 Kb.
Дата конвертації08.05.2017
Розмір102.02 Kb.
#19082
ТипУрок

Тема уроку: "Наркоманія"


Ціль: профілактика наркоманії.

Завдання:

 • Дати учнем подання про наркоманію як про фактора, що руйнує здоров'ї.

 • Формувати в учнів стійке неприйняття до наркотиків. Показати небезпека прийняття навіть однієї дози.

 • Ознайомити із кримінальною відповідальністю в області наркоманії.

 • Формування життєвих навичок. Уміння сказати “ні”.

Форма: інтегрований урокобобщение (основи безпеки життєдіяльності + біологія) з використанням комп'ютерних технологій.

Методи й прийоми: урок-презентація, доповіді по темі, робота з текстом на комп'ютері, тест.

Засоби навчання: комп'ютери, картки.

План (слайд 2)

1. Історична довідка.


2. Вплив наркотиків на організм людини.
3. Властивості наркоманії.
4. Класифікація наркотиків.
5. Формування життєвих навичок.
6. Кримінальна відповідальність.
7. Тест.
8. Домашнє завдання.
9. Література.

1. Історична довідкадоповідь учня (слайд 3)

Знайомство людини з наркотиками відбулося тисячоріччя назад. Люди кам'яного віку знали гашиш, опіум, кокаїн і використали їх для підняття бойового духу перед бойовими діями або на релігійних обрядах.


Шумерська цивілізація залишила на глиняних табличках (3500 р. до н.е.) самі ранні ради по готуванню й уживанню опіуму. Використання галлюциногенных грибів на релігійних ритуалах засвідчено ранніми джерелами в Мексиці, Скандинавії, Сибірі. На стінах похоронних печер індіанців Центральної Америки зустрічаються зображення людей, що жують листи коки (300 р. до н.е.).
Близько 2700 року до н.е. У Китаєві вже використали коноплі у вигляді настою або сподіваючись. Імператор Шен Нунг пропонував своїм підданим приймати цей чай як ліки від подагри й неуважності, а від кашлю й поносу пропонував використати гашиш.
Єгипетський папірус (XVI в. до н.е.) рекомендував як лікувальний засіб мак. У Греції в VII в. до н.е. застосовувалися настойки, до складу яких включалися вино, мед й опіум. Аристотель, Геродот і Гален у своїх працях описували дію наркотиків. Уже в давньоримські медики з'ясували, що опіум може бути смертельною отрутою.
На початку VII в. н.е. на Аравійському півострові виник іслам, священна книга якого Коран забороняла вживання алкоголю, у зв'язку, із чим з'явилися спроби замінити алкоголь опіумом. Наприкінці XIII в. хрестоносці привезли із Близького Сходу в Європу опіум як засіб одурманення. Але завдяки середньовічній інквізиції використання опіуму притормозилось на кілька століть. Тільки в XVI в. у медичну практику був уведений опій (Парацельс – відомий медіум).
В 1805 році вдалося виділити морфін, а в 1956 році з'явилися шприци й наркоманія стала розвиватися через уколи. В 1860 році німецький хімік Альберт Ниман одержав активний алкалоїд і назвав його кокаїном.
В 1914 році німецькою фармацевтичною компанією були розроблені экстази й МДА. Амфетамин був отриманий в 1887 році, але лише з 1935 року його почали використати в медичних цілях. Синтетичний варіант ЛСД був виготовлений в 1938 році в Женеві хіміком Альбертом Хоффманом у терапевтичних цілях.
У Росії здавна вирощувалися коноплі й мак для виробництва багатьох речей у господарстві. Поширення наркотиків почалося в 60 – е роки, коли був знятий “залізна завіса”.

Статістические данідоповідь учня (слайд 4)

 • В 2005 році в Підмосков'я на 45 % зросла кількість тяжких злочинів, пов'язаних з незаконним оборотом наркотиків;

 • в 2004 році від передозування вмерло 392 чоловік, що становить 288 % від 2003 року;

 • середній вік прилучення до наркотиків знизився до 14,2 років у хлопчиків, 14,6 - у дівчинок;

 • 4 млн. людей уживають наркотики в нашій країні, 76 % молодь від 14 до 30 років;

 • за 10 років число смертей від наркотиків збільшилося в 12 разів, серед дітей в 42 рази (65 % - передозування);

 • до закінчення школи 40 % дітей пробували наркотики, “сидять на голці” - 9% хлопчиків, 5 % - дівчинок;

 • 91 % ВИЧ - інфікованих - наркомани;

 • 1 наркоман за рік втягує в “порочне коло” до 4 чоловік.

2. Вплив наркотиків на організм людини (слайди 5, 6, 7, 8, 9)

Учені не можуть ще точно встановити, як наркотики з такою швидкістю включаються в обмін речовин людини й стають необхідною складовою частиною його. Але вже доведено, що наркотики впливають на центр у головному мозку, що відповідає за “заохочення”. При цьому відбувається викид дофамина в кров і людина почуває порушення.


Але наркотики негативно впливають на організм людини. Насамперед, вони знімають біль і знижують болючий поріг чутливості. Це рівносильно зняттю “служби охорони”.
Наркотики впливають на дихальний центр і хеморецепторы, які відповідають за кількість кисню в крові, не реагують на вуглекислий газ і відбувається кисневе голодування організму. Наркомани часто вмирають від паралічу дихального центра в результаті передозування.
Наркотики також впливають на кашлевой центр. Кашель – це захисна реакція нашого організму, але в наркоманів відключається захисний механізм кашлю. Наркотики сприяють гнобленню сосудодвигательного центра, а внаслідок цього зниженню кров'яного тиску й уповільненню пульсу. Із цієї причини погіршуються функції серцево-судинної системи, функції всіх кліток слабшають, і весь організм старіє, як у старості.
Наркотики гнітять механізми регуляції травлення, у наркоманів притупляються всі смакові й нюхові відчуття, знижується апетит, зменшується вироблення ферментів, жовчі, шлункового й кишкового соків. Їжа не повною мірою переварюється й засвоюється. Наркомани прирікають себе на хронічне голодування й мають дефіцит ваги. Але також відбувається й спазм гладкомышечной мускулатури кишечнику, що приводить у тривалим запорам (5 – 10 днів). І все це час в організмі відбуваються процеси гниття й розкладання.
При наркоманії гнітяться полові потреби й можливості. У дівчин розвиваються атрофические процеси, і вони не можуть навіть займатися проституцією через втрату необхідних для цього якостей. У юнаків відбувається швидке вгасання потенції. У наркоманів звичайно не буває дітей, а серед народжених часті випадки каліцтв.

3. Властивості наркоманії (слайд 10)

Наркотичні речовини, потрапляючи у внутрішнє середовище організму, роблять найсильніший вплив, насамперед на головний мозок. Із часом у людини з'являються психічні, фізична залежності й зміна чутливості до наркотику (толерантність).


Швидке звикання до наркотичних речовин має свою специфіку. Розвиток психічної залежності від наркотику визначається впливом на зони заохочення, при яких виникають позитивні емоційні стани. Таким чином, уживання наркотику стає найголовнішим стимулом в одержанні позитивних емоцій, а при відсутності наркотику людина почуває психологічний дискомфорт.
Механізми формування фізичної залежності від наркотиків до кінця ще не ясні. Є припущення, що вони включаються в обмінні процеси як необхідний і самостійний елемент на рівні регуляції функцій життєдіяльності організму. У процесі розвитку хвороби відбувається поступове звикання до наркотику. Він уже не викликає того стану, що було на початку. З'являється стан “ламання” або абсистентный синдром. Фізіологічне явище звикання до дози наркотику називається – толерантністю.
Стан наркоманії характеризується трьома властивостями:

 1. Непереборне бажання або потреба продовжувати приймати наркотики й діставати їх будь-якими способами.

 2. Прагнення збільшувати дози.

 3. Залежність психічного, а іноді й фізичного характеру від впливу наркотиків.

Так званий синдром наркоманії виникає лише в результаті прийняття наркотичного засобу. Етапи цього процесу в основному наступні:

 • початкова ейфорія, часто досить короткочасна;

 • толерантність носить тимчасовий характер. Поступово організм реагує слабкіше;

 • залежність;

 • абсистенция (синдром відібрання), наступає через 12-48 годин після припинення прийняття наркотику.

Учнем за комп'ютером необхідно в тексті знайти ті залежності, які з'являються в людини при прийомі наркотичних речовин (клацнувши правої клавіші миші треба поміняти “стрілку” на “маркер”) і підкреслити їх у тексті.

4. Класифікація наркотиків (слайди 11, 12)

Наркотики залежно від впливу на організм людини умовно можна розділити на 2 групи: збудливу й зухвалу депресію. При цьому варто мати на увазі, що кожний з наркотиків має більшу розмаїтість схованих властивостей, що по-різному впливають на нервову систему.Отже, всі наркотики і їхні дії діляться на наступні групи (розроблено фахівцями Всесвітнього суспільства охорони здоров'я):

 • седативні отрути, що заспокоюють психічну діяльність. Вони скорочують аж до повного усунення функції збудливості й сприйняття, уводячи людини в оману, обдаровуючи його букетом приємних станів. Ці речовини (опіум і його алкалоїди, морфій, кодеїн, кока й кокаїн) змінюють мозкові функції.

 • галлюциногенные засобу, представлені більшим числом речовин рослинного походження, дуже різні по своєму хімічному складі (мескалин з кактуса, індійська коноплі, гашиш та інші тропеиновые рослини). Всі вони викликають церебральні порушення, що виражаються в деформації відчуттів, галюцинаціях, перекручуванні сприйняттів, баченнях.

 • речовини, легко одержувані шляхом хімічного синтезу, що викликають спершу церебральні порушення, а потім глибоку депресію (алкоголь, ефір, хлороформ, бензин).

 • отрути сну - барбитураты, хлорал, сульфорол, кава-кава й ін.

 • рослинні речовини, що збуджують мозкову діяльність без негайного впливу на психіку; сила впливу на різних осіб буває різної (кофеїн, тютюн, бетель й ін.).

Наркотики:

 • Опиаты (героїн, морфій)
  Викликають сонливість, уповільнене подих, звуження зіниць.
  Приводять до поразці печінки, серцево-судинної й дихальної систем, до поразки мозку.

 • Кокаїн ( кокаїн, “крек”).
  Викликає збуджений стан, нав'язливу балакучість, схвильованість, галюцинації, розширені зіниці.
  Приводять до аритмії, психозам, поразці слизуватої дихальних шляхів.

 • Гашиш (гашиш, марихуана).
  Викликає коливання настрою, уповільнену реакцію, посилений апетит, сухість рота, розширені зіниці.
  Приводить до погіршення пам'яті, підвищенню ризику захворювань онкологічними захворюваннями, поразці печінки, ушкодженню головного мозку.

 • Галлюциногены (ЛСД).
  Викликає трансоподобное стан, порушення, безсоння, галюцинації.
  Приводить до порушення координації, важким поразкам мозку, депресії.

 • Антидепресанти (снотворно – седативні засоби).
  Викликає сонливість, загальмованість, слабкий подих, розширені зіниці.
  Призводить до поразки головного мозку, сердечно – судинної системи, психозам.

 • Стимулянты (Амфетамин, “экстази”).
  Викликає збудливість, підвищене потоотделение, сухість у роті, галюцинації, розширені зіниці.
  Приводить до розладу нервової системи, дихальної системи, депресіям, параноям.

5. Формування життєвих навичок (слайд 13)

 • уміння відмовлятися від ризикованих пропозицій;

 • бачити позитивні й негативні сторони явищ;

 • виражати правильно свої почуття;

 • розвивати впевненість у собі;

 • управляти своїми почуттями;

 • зміцнення зв'язку з родиною;

 • розвивати критичне мислення;

 • усвідомлення негативних впливів, тисків і маніпуляцій з боку інших.

6. Кримінальна відповідальність (слайд 14)

Ст. 228. Незаконні виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання або збут наркотичних засобів або психотропних речовин.

Ст. 229. Розкрадання або вимагання наркотичних засобів, або психотропних засобів.

Ст. 230. Відмінювання до споживання наркотичних засобів або психотропних речовин.

Ст. 231. Незаконне культивування заборонених до оброблення рослин, що містять наркотичні речовини.

Ч. 5 ст. 73 - про лікування від наркоманії.

Учнем порозумівається, яке покарання передбачене Кримінальним кодексом за порушення закону по цих статтях.

Завершення уроку

Висновки: Дуже часто серед підлітків можна почути такі вираження: є “легкі наркотики”, “є наркотики, які не викликають звикання”, “можна курити травичку, від цього нічого не буде. А чи не так це? Як показали медичні дослідження, ніякої принципової різниці між наркотичними препаратами не існує, вони всі змінюють обмінні процеси в структурах мозку, формуючи психічну залежність. Незабаром ефекти від наркотиків перестають задовольняти, виникає фізична залежність. Щоб вилікуватися від наркоманії необхідно мати величезну силу волі. Тільки питання в тім, чи коштувало взагалі пробувати наркотики?
Може простіше сказати відразу “немає наркотикам!”, “Так! Здоровому способу життя!”?!

МАК


Джерело зла, що володіє дурманом,
Для слабких духом нещадний ворог,
Воно добре відомо наркоманам –
Той, тільки на вид необразливий, мак.
По-різному цвітуть і бур'яни, і злаки,
Але найбільше навесні гарні маки,
Коли вони в кольорі, як смолоскипи горять,
У своїх коробочках, накопичуючи отруту.

Сергей Михалков

7. Тест (слайд 15)

Учні відзначають правильні відповіді в тесті, замінивши “стрілку” “маркером”, як було зазначено раніше. По закінченні роботи викладач перевіряє разом із хлопцями правильність відповідей.

1. Хвороби, що виникають у результаті зловживання речовинами, що викликають короткочасне почуття сприятливого психічного стану, це:

а) табакокурение;


б) наркоманія;
в) токсикоманія;
г) харчове отруєння.

2. З перерахованих нижче ознак, визначите ті, які вказують на наркотичне отруєння:

а) нудота й блювота;
б) запаморочення;
в) кровотеча з носа;
г) звуження зіниць;
д) почервоніння шкіри;
е) підвищення м'язового тонусу.

3. Уживання одурманюючих засобів приводить до хронічного отруєння організму:

а) дивується нервова система;
б) руйнується головний мозок;
в) трохи втрачається працездатність;
г) наростає цілковита деградація особистості;
д) поліпшується настрій.

8. Домашнє завдання (слайд 16)

Антиреклама на ПАВЛітература:

 • Р. Р. Гарифулин “Схована профілактика наркоманії”;

 • А. Н. Маюров “Наркотики, вихід з наркотичного кола”;

 • Журнал ОБЖ № 3 2004 р. “Стан ейфорії”.

Каталог: wiki -> images
images -> Реферат студентки стоматологічного факультету Воркун Ірини Тернопіль 2007 План
images -> Львівська політехніка
images -> Модульні тестові завдання з української мови
images -> Методичні рекомендації та практичні завдання для студентів гуманітарних та економічних спеціальностей
images -> Економічне обґрунтування виробу
images -> Львівська політехніка
images -> Тема. Компютерні мережі
images -> Ділові папери та мовностилістичні рекомендації
images -> "Ми жінку-матір славимо в віках"
images -> Реферат студентки стоматологічного факультету Воркун Ірини Тернопіль 2007 План

Скачати 102.02 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка