Нестандартний, урок-конференціяСторінка1/10
Дата конвертації11.03.2019
Розмір364 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
Автор: Фаєвська Тамара Вікторівна
ТЕМА: НЕТРАДИЦІЙНІ ДЖЕРЕЛА ЕНЕРГІЇ. ШЛЯХИ ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ В УКРАЇНІ
МЕТА: популяризувати питання енергозбереження серед учнів і молоді, систематизувати знання про основні джерела нетрадиційної еле­ктроенергії; сформувати практичні навички роботи з додатковими джерелами інформації, аналізу та систематизації, висловлювання своїх думок та ідей, захисту своєї позиції, формулю­вання проблемних запитань; обґрунтувати необхідність використання нетрадиційних джерел електроенергії; робити висновки про перспективи розвитку електроенергетики в Україні.
ОБЛАДНАННЯ: карта "Електроенергетика України”, таблиця "Шляхи зменшення енергоспоживання та економії енергоресурсів”, плакати з цифровою інформацією, таблички представників відповідних владних структур ( міністрів тощо), стаття " 400 тонн відходів на душу населення”.
ТИП УРОКУ: нестандартний, урок-конференція
ДІЙОВІ ОСОБИ:

Ведучий (може бути учень з відповідними здібностями чи сам вчитель) Міністр екології

Міністр енергетики

Представник Інституту енергозбереження та енергоменеджменту

НТУУ „КПІ” далі (Представник)

Інженер


Юрист

Голова держкомітету гідрометеорології

інші учні класу
ХІД УРОКУ
ВЕДУЧИЙ:

Шановні друзі, доброго дня. Сьогодні ми поговоримо про альтернативні джерела електроенергії, шляхи зменшення енергоспоживання та економії енергоресурсів. У бесіді беруть участь: міністр екології, міністр енергетики, представник Інституту енергозбе­реження та енергоменеджменту НУТУУ „КПІ” Інженер, голова держкомітету гідрометеорології і, традиційно, юрист.

Нині загальний технічний стан, електроенергетики окраїни незадовільний Це пов’язано з тим, що впродовж десятиліть практично не проводилася модернізація теплоенергетичного господарства. Внаслідок цього понад 20% енергетичного устаткування повністю зношене, 70% виробило свій ресурс.
Найстарішими в Україні є ТЕС Донбасу. Застаріла технологія спалювання вугілля, мазуту і газу, а також рівень спрацювання обладнання призводять до перевитрат палива, величезних викидів шкідливих речовин в атмосферу.

За рівнем енергоспоживання Україна належить до країн, що мають середні показники - понад 5 тис. кВт год на рік на одну людину. Основна частка електроенергії використовується для промислових потреб, де великі втрати електроенергії внаслідок безгосподарності і неефективних технологій виробництва.

Одним із провідних чинників, що обмежують розвиток електроенергетики в Україні, є екологічний.

По цьому питанню більш докладно вас проінформує міністр екології.


МІНІСТР ЕКОЛОГІЇ: Доброго дня, мені приємно вдруге зустрітися з цією аудиторією. Весною ми з вами обговорювали геоекологічну ситу­ацію в Україні і констатували, що другою за обсягами забруднення природи є електроенергетика. Вона дає 28,9% шкідливих викидів. А оксиди вуглецю, що їх викидають теплові електростанції в атмосферу, є головним джерелом парникового ефекту на нашій планеті. Якщо не зменшити їх вміст в атмосфері, на Землю чекає глобальне потепління клімату. Це призведе до підвищення рівня Світового океану і затоплення значних площ земної кулі. А ви подивіться на класичний приклад „Так робити не можна" - спорудження Каховської ГЕС. Потужність її становить тільки 352 тис.кВт. Проте ГЕС завдає збитків на 1 млрд доларів кожні 10 років. Якщо урахувати ціну землі, затопленої водосховищем, вартість переселення людей і будівництва на новому місці, і сьогодні - це підтоплення територій. Пам’ятаєте, декілька днів тому одна з телепрограм показала південноукраїнське село, садибу пенсіонерів Война. Їх будинок потерпав від підтоплення 9 із 12 місяців у році.

І, звичайно, важливою і актуальною для України є безпечна робота атомник електростанцій. Катастрофа на ЧАЕС перетворила державу у зону екологічної біди.


ВЕДУЧИЙ: Які сумні і вражаючі прогнози. А чи можна якось зарадити цим явищам і оздоровити енергетичну галузь?

Прошу відповісти на це питання міністра енергетики.


МІНІСТР ЕНЕРГЕТИКИ: Учені вважають, що вихід з енергетичної кризи, яка насувається на нашу планету - це масштабне використання джерел поновлюваної енергії: сонячної, вітрової, океанічної. Найбільше енергії може дати сонячне випромінювання.

Сонячні електростанції можуть бути використані як для рішення локальних енергетичних задач, так і глобальних проблем енергетики. Найбільш практичне застосування у світі одер­жали гібридні сонячно-паливні електростанції з параметрами ККД 1З,9%, температура пари 37І°С, тиск пари 100 бар, вартість вироблюваної електроенергії 0,08-0,12 $/кВт год. Для прикладу, у США 400МВт при вартості З долари за кВт.

Однією з найбільш перспективних технологій сонячної енергетики є створення фотоелектричних станцій із сонячними елементами на основі дешевого кремнію. Тому створення нових технологій одержання кремнію, що забезпечують радикальне (на порядок) зниження його вартості, є завданням номер один у переліку альтернативних технологій у енергетиці.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. Про перші успіхи України у використанні енергії Сонця вам розповість представник Інституту енергозбереження та енергоменеджменту НТУУ „КПІ”.
ПРЕДСТАВНИК: Наша держава має перспективи для розвитку сонячної Електроенергетики. В Україні річне надходження сонячного про­міння складає в середньому 3 500 - 5 200 МДж/м2, що вистачило б на обігрів середнього житлового приміщення протягом місяця.

Тривалість сонячного освітлення для м. Києва від квітня до жовтня складає приблизно 130 - 300 годин на місяць, що дає можливість використовувати сонячні колектори для підігріву води.

Перший ефективний сонячній водонагрівач був винайдений у 1909 році. Після другої світової війни ринок заполонили газові і електричні водонагрівачі завдяки доступності природного газу і дешевизні електрики.

А сьогодні ми знову звертаємось до цієї технології. Експериментальні сонячні колектори ми розмістили на підвіконнях і даху будівлі нашого Інституту.

Велика перевага сонячних установок в тому, що вони практично не вимагають експлуатаційних витрат, на потреби в ремонті і потребують коштів лише на їхнє спорудження і підтримку в чистоті. Працювати такі конструкції можуть безко­нечно. Найбільші перспективи мають Причорномор’я і Крим­ський півострів. Перша в країні дослідно-промислова геліо­станція збудована поблизу селища Щолкіно в східній частині цього півострова.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. В останні роки ми все частіше звертаємось до такого джерела енергії як енергія вітру і мало кому відомо, що пер­шу вітроенергетичну станцію ВЕС в Україні і в світі було збудовано в 1931 році поблизу м. Севастополя. Її потужність становила 100 кВт.

Який принцип побудови ВЕС, як вона діє?

Прошу про це розповісти інженера.
ІНЖЕНЕР: Вітроприймальні пристрої з горизонтальною віссю обертання можуть використовувати для перетворення енергії вітру в піднімальну силу або силу опору. Перевагу віддають пристроям, які використовують піднімальну силу, тому що вони можуть розвивати в кілька разів більшу силу, ніж пристрої з безпосе­редньою дією сили опору. Останні не можуть переміщуватися зі швидкістю, яка перевищує швидкість вітру. Через це поверхні, на які діє піднімальна сила (вітроколеса), можуть бути більш швидкохідними (швидкість - відношення окружності елемента поверхні до швидкості вітру) і мати краще співвідношення потужності і маси при зменшенні вартості одиниці установленої потужності.

Сучасний варіант вітроколеса з вітрильними лопатями сконструйований у Принстонському Університеті з металевих труб і обшивки, має форму, близьку до форми повітряного гвин­та, і називається іноді вітрильним крилом.До останнього часу будь-які прогнози розвитку вітроенер­гетики в значній мірі мали інерційний характер, оскільки всі, в принципі, погоджувалися з тим, що займатися нетрадиційною електроенергетикою потрібно. Однак, на тлі реальних проблем, що усе більше ускладнюються в тепловій і атомній енергетиці, ніхто серйозно в світі не сприйняв перспективи великомасштаб­ного спорудження ВЕС. А тим часом, саме в останні роки, у світовій вітроенергетиці відбуваються дійсно драматичні події. Виявилося, що ця галузь виробництва вийшла на перше місце в світі за темпами свого розвитку, значно випередивши інші напрямки в енергетиці. Так, темпи росту вітроенергетики у світі склали в 1990 - 97 рр більше 25%, у той час, коли в інших енергетичних галузях, наприклад газовій, вугільній, нафтовій цей показник не перевищував 2 - 3%. Якщо подивитись на цю проблему з погляду потужності встановлених ВЕС, то спостерігаються істотні зміни у співвідношенні світової економіки до вітроенергетики.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. Темпи збільшення сумарної потужності ВЕС у світі мають тенденцію до швидкого росту, вони стали торік майже 35%. Пане міністре енергетики, а які ж перспективи має Україна в цьому аспекті?
МІНІСТР ЕНЕРГЕТИКИ: Україна володіє значним потенціалом для використа­ння енергії вітру. В акваторії Азовського моря і Сивашу можна розмістити близько 135 МВт загальної потужності ВЕС. Також вони працюють біля Євпаторії, в західній частині Кримського півострова. Середньої потужності ВЕС споруджено в Новоазовську. Перспективним є Прикарпаття. Перша ВЕС будується поблизу Борислава. З 1999 роцу в Україні працює 5 ВЕС, що мають 72 енергоблоки.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. А чи є нормативні акти, які регулюють розвиток вітроенергетики в Україні?
ЮРИСТ: Початок створення вітчизняної вітроенергетики можна віднести до 1994 року, коли була видана постанова Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 р. № 4І5 "Про будівництво вітрових електростанцій". Надалі багато питань отримали свій розвиток в аналогічному Указі Президента України від 02.03.1996 року № І59. Вісім років для нової галузі промисловості - надзвичайно малий термін, однак і за ці роки при наявності великих проблем, що породжуються неплатежами в електроенергетиці, вдалося зробити досить багато. Зараз у різник регіонах країни вже створенні перші черги 6 промисловик ВЕС, що споруджуються на основі ліцензій вітротурбін. Позитивним фактором є те, що ціна елект­роенергії цих станцій уже порівнянна з ціною електроенергії на енергоринку України.
ВЕДУЧИЙ: Дякую. В Україні практично не використовується енергія малих І середніх річок, на яких у попередні десятиліття працювало кілька тисяч млинів, сотні невеликих ГЕС. Чи є сьогодні перспективи для використання потужностей цих річок?
ГОЛОВА ДЕРЖКОМІТЕТУ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЇ: Звичайно, є. І не малі. При оцінюванні потенційних запасів малих і середніх річок України виявлена можливість побудови понад 2 300 малих і середніх гідроелектростанцій, які можуть виробити близько 4 млрд, кВт/год електроенергії на рік. Понад три четвертих цих запасів припадає на річки Карпат, руйнівну силу яких можна було б направити на користь людям.

ВЕДУЧИЙ: Дякую. За даними газети "Дзеркало тижня" від 23.09, на одного жителя України припадає близько 400 тонн промислових відходів. Можливо, і їх можна було б перетворювати у теплову енергію?
МІНІСТР ЕКОЛОГІЇ: Поблизу датського міста Вібор в селищі Форуп містилося 4 старі звалища - кожне близько ЗО тис тонн сміття і відходів. Місцеві жителі вирішили спорудити тут біогазову станцію, яка могла б працювати на звалищному газі. Сьогодні власниками цієї станції є 25 сімей. Робота станції контролю­ється одним домашнім комп’ютером.

У звалищному газі міститься до 50% метану. Ця цифра постійно змінюється. Його доводиться регулювати, використову­ючи так звані колодязі. Склад метану контролює технік-доглядач, використовуючи газоаналізатор.

Технологія використання звалищного газу досить проста і дешева. Вона ще раз доводить великі можливості повторного використання відходів з метою збереження первинних енергоносіїв, запаси яких надзвичайно швидко зменшуються.

Так що, виходячи з вищесказаного, перспективи в Україні безмежні для використання відходів розумно.

Слід зазначити, що ми маємо і певні успіхи. Так відходи рослинної біомаси в нашій державі щорічно складають 40 млн т, що рівноцінно 25 - ЗО млрд м3 газу на рік.

В агрофірмі "ДиМ" Білоцерківського району в 2000 році була введена в дію теплогенеруюча установка потужністю 990 кВт, яка в якості палива використовує солому.


ВЕДУЧИЙ: Дякую. У Вас доповнення, шановний ГОЛОВО? Прошу.
ГОЛОВА ДЕРЖКОМІТЕТУ ГІДРОМЕТЕОРОЛОГІЇ: До альтернативних джерел енергії можна віднести і внутрішню енергію Землі. Ми знаємо з курсу загальної географії, що геотермальні води обігрівають теплиці Рейк'явіка, житлові будинки Петропавловська-Камчатського. Застосування теплопомпових агрегатів (ТПА) для опалення приміщень та підігріву води дозволяє використовувати тепло ґрунту, і - економити енергоресурси.

Застосування таких агрегатів дасть змогу додатково отримувати в Україні 4 900 МВт енергії.


ВЕДУЧИЙ: Дякую. Економити енергоресурси можна не лише на державному рівні, але і на побутовому. Як часто у нас у квартирі чи будинку одночасно працює магнітофон і телевізор, чи ввім­кнені всі люстри одночасно. А відомо вам, що розморожуючи холодильник один раз в тиждень, ви зменшуєте його енерго­споживання в 1,4 -2 рази.

Використання сучасного енергоощадливого побутового обладнання, енергозберігаючих лами, систем утеплення та ізоляції дасть можливість знизити споживання енергії і зекономити кошти.


Будь ласка, пане інженере, Вам слово.
ІНЖЕНЕР: Широке застосування приладів контролю та обліку за викорис­танням електроенергії, води, газу в промисловості та в побуті дасть змогу зменшити марнотратне споживання цих енергоносіїв і, як наслідок, зекономити ресурси.
ВЕДУЧИЙ: Дванадцять років тому наша Україна здобула незалежність. Якою буде ця держава? Вона буде такою, якою побудуєте її ви - майбутні інженери і лікарі, вчителі і вчені. Добробут нашої держави в майбутньому залежить від економного енергоспо­живання сьогодні. В цьому суть сталого розвитку.

Дякую всім за увагу. До побачення.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка