Вінницький національний технічний університет
Інститут екологічної безпеки та моніторингу довкілля
Кафедра екології та екологічної безпеки
КУРСОВА РОБОТА
з дисципліни «Нормування антропогенного навантаження на навколишнє середовище»
на тему: «Нормування інфразвукового забруднення навколишнього середовища»
Студентки 3 курсу, групи _________ ЕКО-12 _____
напряму підготовки 6.040106 “Екологія, охорона___ навколишнього середовища та збалансоване_______ природокористування”_________________________
Панькевич А.С._______________
(прізвище та ініціали)
Керівник: доцент кафедри ЕЕБ Васильківський І. В._
(посада, вчене звання, науковий ступінь, прізвище та ініціали)
Національна шкала ____________________________
Кількість балів: ______ Оцінка: ECTS ____________
Члени комісії:
|
___________________
(підпис)
|
Васильківський І. В._
(прізвище та ініціали)
|
|
___________________
(підпис)
|
Іщенко В. А.________
(прізвище та ініціали)
|
|
___________________
(підпис)
|
Кватернюк С. М.____
(прізвище та ініціали)
|
м. Вінниця – 2015 рік
ЗМІСТ
ВСТУП 3
1 ХАРАКТЕРИСТИКА ІНФРАЗВУКОВОГО ЗАБРУДНЕННЯ 4
1.1 Джерела утворення інфразвукового забруднення 4
1.1.1 Характеристики інфразвуку 6
1.2 Вплив інфразвукового забруднення на організм людини 7
1.3 Механізм впливу інфразвуку на біологічні об’єкти 9
1.4 Нормативи для регламентування інфразвукового забруднення навколишнього середовища 11
1.5 Поширення інфразвукового забруднення в навколишньому природному середовищі 12
1.5.1 Фокусування інфразвуку 13
2 МЕТОДИКИ НОРМУВАННЯ ІНФРАЗВУКОВОГО ЗАБРУДНЕННЯ У НАВКОЛИШНЬОМУ СЕРЕДОВИЩІ 15
2.1 Гігієнічне нормування вібрації 15
2.2 Нормування інфразвуку 16
2.3 Допустимі рівні вібрацій 17
2.4 Розрахунок вібраційного захисту для дільниці ЗБК 18
3 ЗАХОДИ ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ НЕГАТИВНОГО ВПЛИВУ ІНФРАЗВУКОВОГО ЗАБРУДНЕННЯ НА НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ І ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ 23
3.1 Устаткування, що застосовується для зменшення впливу інфразвукового забруднення на навколишнє середовище і здоров’я населення 24
3.1.1. Віброгасіння 26
3.1.2.Віброізоляція 28
3.1.3. Вібродемпфірування (вібропоглинання) 29
3.2 Технології, що застосовується для зменшення впливу інфразвукового забруднення на навколишнє середовище і здоров’я населення 31
3.3 Рекомендації для зменшення негативного впливу інфразвукового забруднення на навколишнє середовище і здоров’я населення 32
ВИСНОВКИ 33
ЛІТЕРАТУРА 34
ВСТУП
Інфразвук — механічні коливання пружного середовища, що мають однакову із шумом фізичну природу, але поширюються з частотами менш 20 Гц.
У повітрі інфразвук мало поглинається і тому здатний поширюватися на великі відстані. Багато явищ природи (землетрус, виверження вулканів, морські бурі) супроводжуються випромінюванням інфразвукових коливань. У виробничих умовах інфразвук утворюється, головним чином, при роботі тихохідних великогабаритних машин і механізмів (компресорів, дизельних двигунів, електровозів, вентиляторів, турбін, реактивних двигунів), які здійснюють обертальний чи зворотно-поступальний рух з повторенням циклу менш ніж 20 разів у секунду (інфразвук механічного походження). Інфразвук аеродинамічного походження виникає при турбулентних процесах у потоках газів чи рідин.
Інфразвук впливає на весь організм людини, у тому числі і на орган слуху, знижуючи слухову чутливість на всіх частотах. Інфразвукові коливання сприймаються як фізичне навантаження: виникає стомлення, головний біль, запаморочення, вестибулярні порушення, знижується гострота зору і слуху, порушується периферичний кровообіг, з'являється почуття страху тощо.
Проблема інфразвукового забруднення є актуальною на теперішній час, адже кількість виробництв та транспорту збільшується з кожним днем.
Об’єктом дослідження є інфразвук та саме інфразвукове забруднення навколишнього середовища.
Метою курсової роботи є нормування інфразвукового забруднення навколишнього середовища та методи захисту від нього.
Завдання курсової роботи – розглянути та оцінити нормування інфразвукового забруднення навколишнього середовища.
1 ХАРАКТЕРИСТИКА ІНФРАЗВУКОВОГО ЗАБРУДНЕННЯ
Інфразвуком (інфразвуковим шумом) називають будь-які акустичні коливання або сукупність таких коливань в частотному діапазоні до 20 Гц. За часовими характеристиками інфразвук поділяють на:
постійний, рівень звукового тиску якого по шкалі «Лінійна» на характеристиці «повільно» змінюється не більш ніж на 10 дБ за 1 хв спостереження;
непостійний, рівень звукового тиску якого по шкалі «Лінійна» на характеристиці «повільно» змінюється більш ніж на 10 дБ за 1 хв спостереження [5].
1.1 Джерела утворення інфразвукового забруднення
Джерела інфразвуку бувають: природні та штучні. Природний інфразвук виникає під час землетрусу, бурі, урагану, різких коливань тиску в атмосфері (рівень від 60 до 90 дБ) та інших стихійних лих. Джерелом інфразвукових коливань є грозові розряди (грім), а також вибухи і гарматні постріли. У земній корі спостерігаються струси і вібрації інфразвукових частот від найрізноманітніших джерел, у тому числі від вибухів обвалів і транспортних збудників [7].
Інфразвук міститься в шумі атмосфери, лісу і моря, їх джерело – турбулентність атмосфери і вітер (приклад, так званий «голос моря» – інфразвукові коливання, які утворюються від завихрень вітру на гребенях морських хвиль). У повітрі виникають не тільки поперечні коливання, але і поздовжні, сила виникнення інфразвуку пропорційна квадрату довжини хвиль. При швидкості вітру 20 м/с потужність «голосу» може досягати 3 Вт з кожного метра фронту хвилі. При певних умовах шторм генерує інфразвук потужністю вже в десятки кВт. Причому основне випромінювання інфразвуку йде приблизно в діапазоні близько 6 Гц – найбільш небезпечному для людини.
Треба додати, що «голос», поширюючись зі швидкістю звуку, значно випереджає вітер і морські хвилі, до того ж інфразвук вельми слабо розсіюється з відстанню. Він може поширюватися без значного ослаблення на сотні й тисячі кілометрів, як в повітрі, так і у воді, причому швидкість водяної хвилі в кілька разів перевищує швидкість повітряної. Загалом, джерел інфразвуку досить таки багато. Розвиток промислового виробництва і транспорту призвело до значного збільшення джерел інфразвуку в навколишньому середовищі [7].
Техногенним (штучним) джерелом інфразвуку може бути потужне обладнання, транспорт, гірничі розробки за допомогою вибухів. Всі механізми, котрі працюють при частотах обертання менше 20 об/с, випромінюють інфразвук. Забруднення інфразвуком навколишнього середовища необхідно враховувати при будівництві вітрових електростанцій. При русі автомобіля з швидкістю понад 100 км/год він є джерелом інфразвуку, який утворюється за рахунок зриву повітряного потоку з його поверхні. У сучасному виробництві і в транспорті джерелами інфразвуку є компресори, кондиціонери, турбіни, промислові вентилятори, нафтові форсунки, вібраційні майданчики, доменні і мартенівські печі, важкі машини з обертовими частинами, двигуни літаків і вертольотів, дизельні двигуни суден і підводних човнів, а також наземні транспортні засоби.
З музичних інструментів інфразвук можна відтворити на органі.
З багатьох спектрів виробничих і транспортних шумів, що містять інфразвукові складові, можна виділити три основні типи:
інфразвукові – найбільші рівні звукового тиску (РЗТ) припадають на октавні смуги середньогеометричних частот 2-26 Гц;
інфранизькочастотні – найбільші РЗТ припадають на смуги середньогеометричних частот 2-125 Гц;
низькочастотні – максимум РЗТ знаходиться в октавних смугах 31,5-125 Гц (табл. 1.1) [8].
Таблиця 1.1. – Класифікація робочих місць транспортних засобів та технологічного обладнання по шумовим характеристикам інфранизькочастотного діапазону
Характер спектру
|
Октавні смуги з максимальними рівнями звукового тиску, Гц/дБ
|
Приклад основного виду машин і обладнання
|
Інфразвукові
|
2,4,8,16; 82-133
|
Автотранспорт, доменні печі, річні і морські судна, залізничний транспорт, компресори
|
Інфранизькочастотні
|
2-125; 84-112
|
Мартенівські печі, самохідні машини
|
Низькочастотні
|
31,5; 63; 125; 84-116
|
Електродугові печі, тягачі, гусеничні трактори, портові крани, турбінні установки, екскаватори
|
Джерелами інфразвуку можуть бути водопідіймальні греблі (інфразвук утворюється внаслідок нестабільності переливу води), баштові охолоджувачі електростанцій (при падінні струменя охолоджувальної води в резервуар) з рівнями 80 дБ в діапазоні частот 10-31,5 Гц.
Джерела інфразвуку виявлені в гірничодобувній промисловості, зокрема, при видобутку золота дражним способом. Найбільші рівні звукового тиску на частотах 4-26 Гц були зареєстровані на драгах і становили 98-107 дБ.
Потужним джерелом інфразвуку є реактивні двигуни космічних ракет: при запуску деяких типів ракет максимальні рівні звукового тиску, що перевищують 150 дБ, знаходяться на частотах 10 і 12,5 Гц.
Високі рівні інфразвуку виявлені також на трасах надзвукових реактивних літаків – при проходженні звукового бар’єру утворюється ударна хвиля з максимумом спектральної щільності в діапазоні 1-10 Гц. В спектрах шумів турбореактивних літаків найбільші рівні звуку зазвичай відзначаються в області 100-200 Гц, однак при збільшенні потужності двигуна пік звукової енергії може зміщуватися в діапазон більш низьких частот.
Інфразвук з рівнями до 133 дБ на частотах 7, 13, 14 і 20 Гц спостерігається в машинних залах вантажних суден під час запуску суднових двигунів.
На пасажирських суднах у корабельній рубці максимум акустичної енергії в 100 дБ знаходиться в октаві 8 Гц, при цьому шум в салоні, розташованому над машинним відділенням, має пікове значення 100 дБ на частоті 31,5 Гц.
На катерах з підводними крилами спектри їх шумів мають низькочастотний характер з найбільшими рівнями звукового тиску 107-110 дБ на частотах 8 і 31,5 Гц.
Найбільші рівні інфразвукового тиску були зареєстровані на моторовипробувальних станціях (132 дБ), при роботі компресорів (90-115 дБ), вібростолів та віброплощадок (110-120 дБ), бетономішалок (95 дБ) [7].
1.1.1 Характеристики інфразвуку
Для періодичних коливань швидкість поширення звуку у пружному середовищі пов’язана з довжиною хвилі , частотою і періодом співвідношення:
Інтенсивність звуку (сила звуку) визначається середньою енергією, що переноситься звуковою хвилею за одиницю часу через одиницю площі, перпендикулярну напряму поширення хвилі [4]:
Однією з основних причин появи низькочастотних вібрацій при роботі різних механізмів є дисбаланс обертаючихся деталей, що виникає в результаті зсуву центру мас відносно осі обертання. В цьому випадку з'являється неврівноважена відцентрова сила, пропорційна масі системи , квадрату кутової швидкості і ексцентриситету центру маси системи щодо осі обертання:
Фізичною характеристикою інфразвуку є середньоквадратичне значення рівнів звукового тиску в октавних ( - октавних) смугах частот в децибелах, що визначається за формулою:
де: – рівень середньоквадратичного звукового тиску, дБ;
Р – вимірювана середньоквадратична величина звукового тиску, Па;
Па – порогова величина середньоквадратичного тиску, яка відповідає нулю, дБ.
Частота − це кількість коливань певної точки звукової хвилі в секунду. Одному циклу коливання в секунду відповідає величина 1 Гц (1/с). Висота звуку залежить від частоти коливань хвиль. Частота інфразвуку від 0,001 Гц до 20 Гц.
За спектром інфразвукові шуми поділяються на:
тональні – частотний спектр яких містить одну зі складових, що перевищує рівні у всіх інших смугах частот на 10 дБ і більше;
широкосмугові – частотний спектр яких містить одну і більше октавних інфразвукових смуг.
Інфразвук як фізичне явище підпорядковується загальним закономірностям, які характерні для звукових хвиль, однак має цілу низку особливостей, пов'язаних з низькою частотою коливань пружного середовища:
Інфразвук має у багато разів більші амплітуди коливань, ніж акустичні хвилі, при рівних потужностях джерел звуку;
Інфразвук добре поширюється в повітряному середовищі на великі відстані з незначною втратою енергії, оскільки поглинання його в атмосфері незначне і становить дБ/км;
Велика довжина хвилі обумовлює характерне для інфразвуку явище дифракції. Завдяки цьому інфразвуки легко проникають в приміщення і огинають перешкоди, що затримують чутні звуки;
Інфразвукові коливання здатні викликати вібрацію крупних об'єктів внаслідок явищ резонансу.
Поділіться з Вашими друзьями: |