Обладнання: ілюстративні матеріали з іменами відомих людей, які співпадають з іменами учнів нашого класу Епіграф на дошціСторінка1/6
Дата конвертації14.11.2018
Розмір1.33 Mb.
  1   2   3   4   5   6
Виховна година «Що в імені твоєму»
Мета заходу: допомогти учням ознайомитися зі значенням свого імені, розширити знання про походження імен, виховувати в учнів повагу до свого імені та імен своїх друзів, рідних, знайомих

Обладнання: ілюстративні матеріали з іменами відомих людей, які співпадають з іменами учнів нашого класу

Епіграф на дошці «Пам’ятайте, що ім’я людини – це найбільш солодкий і важливий для неї звук будь - якою мовою» Дейл Карнегі.

Вступне слово вчителя. Ім’я відіграє важливу роль в житті людини. Які думки виникли у вас після ознайомлення з епіграфом? ( Учні висловлюють свої думки). Сьогодні ми розглянемо історію походження та значення імен, які носять учні нашого класу.

1 учень. Ім’я... Воно стало найвірнішим другом людини. Воно міцно й нерозривно переплелося з безліччю справ людського буття. У житті, літературі події часто рухає добро чи зло, любов і ненависть, однак їхнє місце інколи заступає людське ім’я. Воно стає основою багатьох подій: цікавих, героїчних, а інколи веселих та смішних.

2 учень. Наші пращури всі назви тварин, рослин, річок, світил, речей вважали власними іменами. Так виникли імена: Камінь, Дуб, Олень, Літо, Зима, Орел. Це не є дивним, адже наші предки були язичниками, тому вірили в заклинання, талісмани, злих і добрих духів. Адже якому домовику, упиреві чи відьмі сподобається Грязько, Поганка, Вовчий Зуб, Павук чи Блоха.

3 учень. В 1903 році вийшов з друку « Словарь древнерусских личных собственных имен» російського філолога М. Тупікова. В ньому зібрані унікальні дані зі слов’янських письмен. Є там кам’янецький міщанин Дикий Заєць, козак Москва Жеребцов, селянин Палка Мотовило.

4 учень. В давнину нерідко імена давали виходячи з прикмети чи риси вдачі людини. З нетерпінням очікуваного сина звали – Жданом чи Бажаєм, малюків із доброю, лагідною вдачею – Любимами, Добринями, Веселиками, неслухняних та неспокійних – Шумилами, Безсонами, Брикунами, часто новонароджених називали за місцем, часом чи певними обставинами народження – Берег, Ліс, Субота, Весняк, Найден, Зима.

5 учень. Кожне з християнських імен мало якесь певне значення: Тарас(бунтівливий), Петро(камінь), Софія(мудрість), Адам(червона глина), Ганна(благодать), Килина(орлиця), Віктор(переможець), Тимур(залізний), Лев(хоробрий), Марина(морська), Марія(піднесена), Михайло(божественний), Микола(переможець народів), Олег(священний), Раїса(легка, покірна), Сергій(високий), Тетяна(володарка), Оксана(гостя), Людмила(людям мила), Георгій(хлібороб), Андрій(хоробрий), Богдан(богом даний).

Учні читають вірш Т. Глинокоп «Казка про імена».1 читець.

Наймення, поширені в різних народів,

До нашого люду дійшли крізь віки,

І носимо ми їх тепер залюбки.

В них сила і віра, і щастя, і врода,

Хоробрість і мужність, життя нагорода,

Аглая – прекрасна, Валерія – сильна,

Віталій – сміливий, а Ганна – граційна,

Кирило – господар, а Клара – ясна,

Галина – спокійна, Аза – міцна.2 читець.

Найбільший Максим і маленький Павло,

Наталія – рідна, і камінь – Петро.

Красиве ім’я Маргарита – перлина,

Оксана й Варвара – чужі, а Ірина…

Ірина – це мир, благородний – Євген,

А Костя – постійний, все чує Семен.

Олена – це світло, Лариса – це чайка,

Тамара – пальма, а Марфа – хазяйка.

Учитель. А тепер давайте ознайомимося з походженням імен, які носять учні нашого класу (коротке повідомлення кожного учня про історію свого імені).

Андрій – основою цього імені є корінь грецького слова – «андрос» - чоловік, муж. Іноді його перекладають як – мужній. Воно дає початок прізвищам – Андрієнко, Андрусенко, Андрущенко. (Додаток 1)

Анастасія – походить від грецького – «анастасіс» - «переселення», пізніше «воскресіння» (згідно Біблії з царства мертвих до світу живих). Пізніше ім’я спростилося, стало легким у вимові – Настя. (Додаток 2)

Вікторія – ім’я народилося у Древньому Римі і з латинського означає – «перемога». Збереглося у назві квітки, області в Австралії, водопаду та озера у Африці. (Додаток 3)

Даря – це жіночий варіант імені перського царя Дарія. В перекладі з давньоперської мови означає: сильна, володарка, перемагаюча. (Додаток 4)

Денис – походить від назви грецького бога родючості та виноградарства – Діоніса. В перекладі це означає – бог з гори Ніси. Ім’я належить до найдавніших європейських імен і зустрічається ще у творах Гомера. (Додаток 5)

Едуард – в перекладі значить «страж багатства». Для хлопців з цим іменем характерні гнучкість, велика рухомість, вміння швидко мислити. (Додаток 6)

Єлизавета – на думку лінгвістів походить від давньосемітського «Елішеба»(всевишній, клянусь всевишнім). Воно має різні форми: у німців – Ельза, іспанців – Ізабелль, французів – Луїза, а в українців – Ліза.

(Додаток 7)

Євгеній – цікаве і звучне ім’я, що прибуло з Давньої Греції. Походить від грецького кореня слова –« евгенес» - благородний, доброго роду, доброї породи. З цим ім’ям пов’язані: євгенол – запашна олія для стоматології, генетика – наука про спадковість. (Додаток 8)

Іван – у Давній Іудеї це слово звучало як – Іоганан – божа милість, благодать, дарунок. Згодом в грецькій мові це ім’я перетворилося на Іоганеса, а в церковнослов’янській набуло форми – Іван. (Додаток 9)

Катерина – походить від грецького – чиста, навіть свята. У 18 ст. російські гроші звалися «катеринками» (на честь російської імператриці Катерини ІІ).

Катериною звуться річка в Австралії, місто в Греції, канал на Уралі. (Додаток 10)Лілія – історія цього імені має давньоримські корені і в перекладі означає – біла квітка. Згідно з тлумачним словником всім, хто носить це ім’я характерні – воля, інтуїція, інтелект. (Додаток 11)

Максим – походить від латинського – найбільший. Це ім’я носили видатні українці – М.Залізняк, М. Кривоніс, М. Рильський. З ним пов’язані і терміни: максима (основне правило), максималізм (надмірність), максимальний (найбільший). (Додаток 12)

Марина – ім’я походить з латинського – «маринус» - морський, морська, людина моря. Від нього походять слова: мариніст (художник, що творить картини про море), аквамарин (коштовний мінерал). (Додаток 13)

Марія – це ім’я з’явилося в стародавній Іудеї і звучало як «маріам» - бунт, протидія, опір, перевага. Оскільки таке ім’я носила Богородиця, мати Ісуса Христа, тому в середні віки його можна було почути лише в церкві. Пізніше воно поширилося в усіх країнах. (Додаток 14)

Наталія – це ім’я бере початок із далекої Римської імперії і по - латинському означає «народжений», «належний до дня народження». Українським жінкам рідко давали таке ім’я. Воно стало популярним завдяки ліричній п’єсі І. Котляревського «Наталка Полтавка». (Додаток 15)

Олександр – це ім’я складається з двох грецьких слів: « алексо» - ( захищаю, допомагаю) та «андрос» - (людина, муж). Разом це означає – людина, що захищає, захист людей. В українців це ім’я здобуло суто національної форми – Лесь чи Олесь. (Додаток 16)

Павло – це ім’я виросло із кореня латинського слова – «паулюс»- (малий, маленький). Його носили чимало видатних людей світу, зокрема поет П. Тичина, перший космонавт України П. Попович. (Додаток 17)

Сергій – це ім’я прийшло до нас із Римської імперії, де чимало родин носили його як родове наймення – Сергіус. Вчені - лінгвісти пояснюють його як «високий», «вельмишановний». (Додаток 18)

Тетяна – півтораста років тому це ім’я найчастіше зустрічалося в аристократичному середовищі. Родовід цього ім’я заплутаний. Одні ведуть його від сабинського царя – Татіус чи грецького слова «татто» - (встановлювати, призначати), інші перекладають його як засновниця, володарка. (Додаток 19)

Юлія – походить від римського імені Юлій. Характерні риси: велика фантазія, з нею важко сперечатися, вона вміє відстоювати свою думку. (Додаток 20)

Яна – жіноча форма від імені Ян( західнослов’янської та прибалтійської форм імені Іоанн(Іван), по іншій версії виникло від латинського Янус( дволике божество, бог сонця і світла). (Додаток 21)

Яніна – означає «милість Божа». Західнослов’янський варіант імені – Іоанна. Ім’я дуже рідкісне, хоча останнім часом зустрічається, зокрема і на Україні. (Додаток 22)

Ярослав - це ім’я є слов’янським і складається з 2 частин: 1) Яро – (від бога сонця Ярила) – суворий, грізний, буйний, палкий: 2) слав – не інакше як – слава, прославлений. (Додаток 23)

Учитель. Давайте поміркуємо, чи співпадають риси характеру закладені в іменах, справжнім рисам характеру учнів нашого класу? (робота в групах, відповіді учнів).

1 учень. Класик української літератури І. П. Котляревський в поемі «Енеїда» розповідає, які імена зустрів Еней у пеклі.

Еней з Сівіллою попхався

В пекельную подалі глуш;

Як по дорозі повстрічався,

З громадою знакомих душ.

Тут всі з Енеєм обнімались,

Чоломкались і ціловались.

Побачивши князька свого;

Тут всяк сміявся, реготався,

Еней до всіх їх доглядався,

Знайшов з троянців ось кого:

Педька, Терешка, Шеліфона,

Панька, Охріма і Харка

Леська, Олешка і Сізьона,

Пархома, Іська і Феська,

Стецька, Ониська, Опанаса,

Свирида, Лазаря, Тараса,

Були Денис, Остап, Овсій

І всі троянці, що втопились,

Як на човнах з ним волочились,

Тут був Вернигора Мусій.

2 учень. На Україні чимало нових імен з’явилося після жовтневого перевороту та приходу до влади більшовиків 1917 року. Батьки влаштували змагання у вигадуванні найновіших імен, пов’язаних з революційними подіями. Так з’явилися імена Октябрина, Свобода, Ідея, Революція, Боротьба, Декрета. В 20 – 30 роках, коли в СРСР розгорнулося промислове і сільськогосподарське будівництво, з’явилися імена, пов’язані з цими подіями: Комбайн, Комунар, Поема, Трактор, Епоха, Май, Воля, Підйом, Енергія, Мартен, Енергетика, Сталь, Іскра, Шахта. Тоді ж в свідоцтві про народження з’явилися такі записи як Шахта Комбайнівна або Мартен Тракторович.

3 учень. Відомий поет С. Я. Маршак написав вірш «На захист дітей».

Будь розумний

Мудрий будь –

Не давай малятам

Отаких смішних імен

Як Протон і Атом.

Як один оригінал,

Любитель газети

Власним дітям підібрав –

Супутник і Ракета.4 учень. На одному з Гавайських островів існує ім’я жінки, що складається з 65 літер. Його вільний переклад такий: «Мій любий вінок із чудового сплетеного лісового листя плине поміж хмарами вранішнього неба і розливає солодкі пахощі».

5 учень. В 1979 році на пасажирському літаку Ріо - де - Жанейро – Сан - Пауло(Бразилія) одна із пасажирок обурилась, коли стюардеса назвала її сеньйорою Марія де Куна. Вона заставила внести в список її повне ім’я. Літак запізнився, тому, що її ім’я щоразу при взлеті та посадці називали повністю. А звучить воно так: Марія – Терца – Франциска – дес – Аесіс – да – Донте – пао – да – Роха – дес – Ісесенда – дос – да – Саградо – Дорокау – де – Іізус – Перейра – де – Куна.

Учитель. А тепер спробуємо відповісти на запитання вікторини.

 1. Без зупинки назвати 10 чоловічих імен(дівчатам).

 2. Як називаються люди з однаковими іменами? (тезки)

 3. Без зупинки назвати 10 жіночих імен(хлопцям).

 4. Які ви знаєте спільнокореневі жіночі і чоловічі імена?

 5. Які загадки, прислів’я, приказки з іменами вам відомі?

 6. Назвіть ім’я відомої жінки – математика (С. Ковалевська).

 7. Як називають імена, які підбирають собі люди замість власного імені? (псевдонім)

 8. Письменницю Марію Вілінську більше знають під чоловічим ім’ям. Назвіть його? (Марко Вовчок).

 9. Які назви квітів відповідають людським іменам? (Лілія, Калина, Іван-чай, Маргаритка)

 10. Назвіть справжнє ім’я української поетеси Лесі Українки? (Лариса Косач).

 11. Які ви знаєте українські народні пісні з іменами?

 12. Який документ є паспортом для дитини? (Свідоцтво про народження)

Висновок учителя. Ім’я – це нагорода, яку ми заслужили. Не ім’я прославляє людину, а людина ім’я. Беріть приклад та рівняйтесь на відомих людей, імена яких відповідають вашому. (дивитись додатки)
Використані джерела

 1. Глинський І. Твоє ім’я – твій друг. Київ. Веселка. 1985 р.

 2. Скрипник Л. Г. Дзятківська Н. П. Власні імена людей. Київ. Наукова думка.1996 р.

 3. І. Котляревський. Твори. Державне видавництво художньої літератури. Київ.1963

 4. Сайт vitagr.blogspot.com/p/blog-page_34.html

 5. Сайт avdiivka-school.edukit.cn.ua/

Відомі люди, імена яких співпадають з іменами учнів нашого класу

Додаток 1

Андрій Макаревич – співак, лідер гурту «Машина часу»
Додаток 2

Анастасія Каменських –українська естрадна співачка,учасник дуету «Потап і Настя»

Каталог: doc -> files -> news -> 544
544 -> Підготувала учитель української мови та літератури
544 -> План-конспект уроку на заявлену тему з мультимедійною підтримкою, мета якого ознайомити з найменшою пташкою України золотомушкою; закріпити знання про птахів; про їх значення у природі, розвивати навчально-пізнавальний інтерес
544 -> 2017 р. Картка ппд тема проекту с истемно діяльнісний підхід до сучасно го уро ку
544 -> Підготувала учитель української мови та літератури
544 -> Генетично модифіковані організми надія людства чи страшна помилка?
544 -> Методична розробка виховного заходу присвяченого
544 -> Урок природознавства з використанням інноваційних технологій, музико-терапевтичної технології «Піснезнайко» Тема: Царство тварин Мета
544 -> Конспект уроку. Українська література, 6 клас Тема. Емма Андієвська. «Говорюща риба». Принципи толерантного ставлення до інших, вірності мріям, прагнення гармонії зі світом
544 -> Урок-семінар із циклу «Загальні відомості про неметали та їх сполуки»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка