Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу життя і призначення людини



Дата конвертації23.03.2019
Розмір65.5 Kb.
#85323
Тема: Образ Фауста як утілення динамізму нової європейської цивілізації. Пошуки сенсу життя і призначення людини.
Мета: допомогти учням зрозуміти, що сенс буття , за Гете, - це невпинний пошук, а рушійною силою розвитку світу є боротьба добра і зла; вдосконалювати навички аналізу драматичного твору, вміння самостійно робити висновки; виховувати вдумливого читача.
Обладнання: портрет Гете, текст трагедії «Фауст».

Тип уроку: урок поглибленої роботи з текстом.
Хід уроку

І. Організаційний момент.


ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Перевірка домашнього завдання (представлення порівняльних таблиць).

Можливий варіант


Фауст

Мефістофель

1. Філософ, учений.

1.Диявол, спокусник, руйнівник.

2. Цілеспрямований шукач істини. Мета життя – пізнання, праця задля добра, боротьба зі злом.

2. Мета існування – спокушати людей, випробовувати їх, збивати з істинного путі.

3. Гуманіст

3.Зневажає людину.

4.Людина невичерпної енергії.

4. Дієвий, винахідливий.

5. Самовдосконалюється

5. Бажає злого, а робить добро.

6.Здатний на глибокі почуття

6.Любов – це нице почуття.

7. Байдужий до слави, грошей.

7.Себелюбний, корисливий.

Спільне

Обидва – неординарні особистості, яскраві індивідуальності

Відмінне

Символ нестримного прагнення людського духу

Символ заперечення, руйнації заради творення нового

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Якось Й. Гете сказав: «Значно легше знайти помилку, ніж істину. Помилка лежить на поверхні і її помічаєш відразу, а істина прихована в глибині, і не кожен зможе відшукати її».

Що більше любите шукати ви – чужі і власні помилки чи істину? Та й що таке істина? Давайте на деякий час перетворимося на дослідників, філософів і замислимося над важливим запитанням «У чому сенс людського життя?»


Інтерактивна вправа «Мікрофон» : Задля чого, на вашу думку, живе людина?
ІV. Робота над новою темою. Оголошення теми та мети уроку.

Аналіз твору. Коментоване читання.
1.Блаженний той, хто ще надію має

На світ зирнуть із цього моря тьми!

Бо треба нам, чого не знаєм ми,

Що знаємо – з того почуття немає.


Коли б дались мені могутні крила,

Летів би я на світ просторий

У променистім сповитті…
Ні дикі урвища, ні темряві ізвори

Мене б у льоті не могли спинить…


Чому лиш дух крилатий в нас,

Але тілесно ми безкрилі?

Та хто не марив, хто не снив

Злетіти високо – високо…



  • Про що мрії Фауста? У чому він вбачає свій ідеал?

2. Що буде там - мене це не обходить.

Ти можеш світ якийсь новий виводить,

Коли зруйнуєш той, що є.

На цій землі я радістю втішаюсь,

Під небом цим я муками караюся,

І аж тоді, як з ними попрощаюсь,

Нехай що хоче настає,

І не бере мене цікавість

Спізнати той інакший світ,

Чи є і там любов, ненависть,

Чи є і там і верх, і спід.



  • Чи є просвітницькі ідеї у цьому уривку? Які?

3.Дай руку, переб’м!

Як буду змушений гукнути:

«Спинися, мить! Прекрасна ти!»

Тоді закуй мене у пута,

Тоді я рад на згубу йти.

Тоді хай дзвін не вмерле дзвонить,

Тоді хай послух твій мине,

Годинник стане, стрілку зронить,

І безвік поглине мене.



  • У чому суть угоди між Фаустом і Мефістофелем?

4. Та зрозумій, не в насолодах діло.

В стражданнях радощі відчути я готов,

Утіху – в розпачу, в невинності – любов.

Мій дух звільнивсь уже од пут науки,

Чутким зробивсь до будь – якого болю,

Вмістить в собі всі радощі і муки,

Все те, що людству випало на долю.

І глиб, і вись – все духом схоплю я,

І втіху, й біль – все в серце уберу я,

Щоб всім єством своїм з єством

Вселюдським злитись

І разом з ним у безвість провалитись.


  • Яка мета життя Фауста?


5. Риньмося сміло в часу прибій,

Нехай і сміх, і плач,

І щастя, й біль невдач

Перехоплюються, як хвилі рік:

Лиш в русі проявить себе чоловік.


  • Визначте смисл буття героя.


6. Йому діставсь на долю дух бентежний,

Що мчить усе вперед, усе чогось шука,

Рвучись кудись в простір безмежний,

Од втіх земних він утіка.

Втягну ж його в життя розпусне,

У світ нікчемностей липкий,

Хай б’ється, борсається, грузне,

Нехай в ненависті своїй

Жадливими устами дарма ловить

Примарну їжу і пиття,

Коли б і не вдалось мені його підмовить.

То він би й сам пропав без вороття.



  • Яка роль Мефістофеля в житті Фауста? Визначте основні риси їхньої вдачі.

7.Аналіз сцен «Авербахів склеп у Лейпцигу» та «Відьмина кухня» (учні)



  • До яких спокус Мефістофеля Фауст залишається байдужим?

  • До яких хитрощів вдається Мефістофель у надії спокусити Фауста?

Учитель.

У другій частині твору Фауст починає пізнавати світ. Він підбиває підсумки своєму життю, оскільки пересвідчився у вищій цінності реального буття і діяльного життя людини.


Доволі вже спізнав земний я круг,

Шкода мені потойбіч зносить дух…

Тут твердо стій і пильний зір одкрий,

Допитливий і цей світ не німий…

Отак мудрець ітиме у житті,

І не зіб’є мара його з путі.

Він мусить передати пізнану істину нащадкам, тобто втілити її у формах культури, наприклад, побудувати місто. Він оголошує цю мить найщасливішою у своєму житті.

Гете, завершуючи своє трагедію, замислюється над питанням6 що може виправдати помилки його героя? Як спокутувати йому свою провину перед знівеченими долями? І знаходить відповідь: людину виправдовують невтомна праця, активність душі і довічна боротьба за «життя і волю».


Виразне читання учнем підготовленого уривка.
Край гір лежить гниле багно,

Весь край струїть грозить воно;

Його ми мусим осушити

І тим наш подвиг довершити.

Мільйонам ми настачим місця тут –

Стихію зборе їх свободний труд.

Простеляться лани широкополі,

Стада рясні загають на роздоллі,

Круті горби зведе трудящий люд.

Укриє їх узорами споруд –

І заживем в цім краї, як у раї…

Нехай лютують хвиль скажені зграї,

Хай спробують де греблю ту порвать –

Здолає гурт прорив затамувати.

Служить цій справі заповідній –

Це верх пре мудрощів земних:

Лиш той життя і волі гідний,

Хто б’ється день у день за них.

Нехай же вік і молоде, й старе

Життєві блага з бою тут бере.

Коли б побачив, що стою

З народом вільним в вільному краю,

Тоді гукнув би до хвилини:

Постій, хвилино, гарна ти!

Ніяка вічність не поглине

Мої діла, мої труди!

Провидячи те щасне майбуття,

Вкушаю я найвищу мить життя.

Учитель. І за це Фауст дістає на небі повне прощення. Біля небесної брами його душу зустрічає душа Маргарити. Вона його любить, як і раніш. Небесний хор співає хвалу всепрощаючому жіночому коханню та заступництву Богородиці. Це ще одна істина; її Фауст пізнає останньою.

V. Підведення підсумків уроку.



Бесіда:

  • Що нового для себе ви відкрили в образах Фауста і Мефістофеля?

  • Чому доктор Фауст, вчений, мислитель, розчарований у своїй діяльності? (Заняття науками не дали йому бажаного – пізнання Всесвіту)

  • Яку ціну готовий заплатити Фауст, щоб зазнати вищої радості пізнання, збагнути таємницю буття, істину?(віддати власну душу дияволу, Мефістофелю)

  • Що обіцяє Мефістофель дати Фаустові? ( Все те, чого Фауст прагне).

  • Які прийнятні для вас ідеї Фауста, а які - Мефістофеля? Чому?

. Домашнє завдання.

Підготуватися до усної порівняльної характеристики образів Фауста і Мефістофеля. Дібрати цитати для характеристики героїв.

Загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №30

Кіровоградської міської ради Кіровоградської області

Конспект уроку на тему


«Образ Фауста як утілення динамізму

нової європейської цивілізації.

Пошуки сенсу життя і призначення людини».

Підготувала для учнів 9 класу

вчитель зарубіжної літератури

Писанко Н.А.



Кіровоград - 2009
Каталог: uploads -> editor -> 3281 -> 111988 -> blog -> files
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації
3281 -> «Ігроманія. Вирішуймо проблему разом!»
3281 -> Витяг з річного плану роботи школи Організація виховної роботи у 2013 2014 н р. І розділ Вступ
3281 -> Методичні рекомендації до вивчення творчості Шарля Бодлера у загальноосвітніх навчальних закладах
3281 -> Анна Ахматова (А. А горенко, 1889-1966)
3281 -> Тема: М. Булгакова «Майстер і маргарита» Проблематика твору: питання співвідношення добра й зла, морального вибору, справедливості й відповідальності, взаємини особистості з владою, покликання мистецтва
files -> Підготовка учнів: повторити матеріал розділу «Літературні казки»
3281 -> Звіт керівника мо про пророблену роботу в 2010- 2011 н р Особливості викладання математики, фізики, інформатики, біології, географії, хімії, фізичної культури в 2011- 2012 навчальному році. Вивчення нормативних документів
3281 -> Як не стати ліліпутом?


Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка