Олександр Пушкін видатний російський поет, шанувальник народної казки. Вступ до поеми «Руслан і Людмила»



Скачати 363.5 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації20.11.2018
Розмір363.5 Kb.
#65455
  1   2   3
Журенко Світлана Леонідівна

Учитель Світової літератури

Новосічанська ЗОШ І-ІІІ ступенів

Тема: Олександр Пушкін – видатний російський поет, шанувальник народної казки. Вступ до поеми «Руслан і Людмила»

Мета: зацікавити п'ятикласників особою письменника та його творчістю, перейняти душі дітей красою поетичного слова; формувати навички аналізу художнього твору, виразного та вдумливого читання; розвивати усне зв'язне мовлення, логічне мислення; сприяти морально-етичному та естетичному вихованню учнів.

Цілі:

після уроку учні знатимуть:



  • цікаві факти з біографії письменника;

  • історію створення поеми «Руслан і Людмила»;

  • зміст вступу до поеми «Руслан і Людмила»;

  • поняття «літературна казка»

  • казкових героїв, згаданих у вступі до поеми «Руслан і Людмила»;

умітимуть:

  • виразно читати вступ;

  • аналізувати вступ;

  • висловлювати власні судження;

  • оцінювати власну діяльність.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методи, прийоми і форми роботи: розповідь учителя, виразне читання учителем та учнями, бесіда, випереджувальні завдання, авторська поетична презентація відомостей про О.С.Пушкіна, метод «мікрофон»

Обладнання: портрет О.С.Пушкіна, презентація (Microsoft Power Point), картина І. Рєпіна «Пушкін на екзамені», ілюстрації художників Палеху, викладка казок Пушкіна (учні можуть переглянути їх після уроку)

Міжпредметні зв'язки: історія, художня культура, українська література, психологія.

Забезпечення: Підручник

Випереджальні завдання (індивідуальні повідомлення про навчання Пушкіна, включаючи період Ліцею).

ХІД УРОКУ

І. Мотиваційний етап (4 хв. )

1.Забезпечення емоційної готовності

Живе людина ,

Іде людина -

І сонцем світиться вона.

У міліардності -

Єдина


І у повторності -

Одна.


Для того, аби знайти своє місце у світі, бути неповторною, цікавою, оригінальною, людина ніколи не повинна зупинятися ні у своєму навчанні, ні у творчості, ні у вихованні. Вона постійно повинна себе удосконалювати, адже невпинний пошук – це потреба душі.

Простягніть долоньку і умовно покладіть на неї свій гарний настрій, старанність, творчість, упевненість. Простягніть іншу долоньку. На неї кожному з вас я кладу свої знання, любов, повагу. Відчули тепло? А тепер обміняйтесь дарунками, сплесніть в долоні і вперед до знань.



2.Актуалізація суб'єктивного досвіду

Немає жодної людини, яка б не читала чи не чула казку. Казка завжди поряд, вона йде з нами по життю. Вона чарівна, фантастична, загадкова і просто цікава.

А чи замислювалися ви коли-небудь, навіщо нам казка, яке її завдання і кому вона адресована?

(відповіді учнів)



ІІ. Етап визначення мети та планування роботи (2 хв.)

1.Оголошення теми уроку

(запис теми до зошита з світової літератури)



2.Ознайомлення з цілями уроку

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу (35 хв.)

  • Ви вже знаєте, що казка виникла дуже давно. Казки бувають народні та авторські (літературні). Пропоную вам проглянути кілька ілюстрацій до казок і назвати їх автора.

(демонстрація слайдів із зображенням ілюстрацій до казок О.С.Пушкіна)

1.Вступ

У кожній людині, яка навчається, читає, пізнає життя живе свій Пушкін. Значить, тисячі Пушкіних існують серед нас ось уже понад півтора століття і щороку народжуються нові, бо кожна людина неповторна.

Сьогодні, вдивляючись у портрет О.С.Пушкіна, ми прагнемо зрозуміти, чому все-таки Пушкін став символом російської літератури. Чому сьогодні його казки, вірші, поеми цікавлять і захоплюють нас, людей нового покоління?

Ймовірно, саме він зумів показати те, що завжди є у людині, в який би час вона не жила. Свобода. Любов. Щастя. Дружба…

Ці поняття вічні. Все змінюється, з часом зникає, але людина завжди прагне свободи, шукає дружби, у певному віці закохується, хоче бути щасливою.



З'являються нові поети, письменники, їм аплодують, їх наслідують, їх вихваляють, їх читають… але минає рік чи два і їх пам'ятають у вузькому колі, сто років – і їх імена можна зустріти лише у архіві чи підручнику.

Наш Пушкін не такий, він не тьмяніє з роками.

- У чому ж секрет?

- Де починається велич?



- Там, де незмірне, неозоре, непояснене. Там , де читають наодинці з собою, там, де читають те, що подобається, нехай це маленький віршик, казка чи то велика поема, там, де починається особисте…

Там починається Пушкін.



2. Авторська поетична презентація (додаток 1)

Пропоную вам уважно прослухати поетичну розповідь про О.С.Пушкіна та дати відповідь на питання:

- Хто ж такий Пушкін і хто навчив його любити казки?


В Москві, де башти з куполами

У травні , коли все цвіло.

Родився хлопчик . Привітали.

До серця ніжно пригортали.

Хоча не пестили не грались.

Так не заведено було.

***

Батько доню - Олю шанував,



А мати – Левка доглядала.

В думках в майбутнє поринала.

І долю дітям віщувала –

Щасливу.


***

Не кожній жінці випадає,

Щоб народить вісьмох дітей,

Та вижили з них тільки троє:

Олександр – поет від Бога й для людей,

Лев – військовій справі себе віддав.

Ольга добру освіту мала:

на скрипці грала, мови знала

та дуже гарно малювала.

***


Сашка малого нянька приголубить

І колискову ніжно наспіва .

Цікаву казочку розкаже -

Сон приємний дитині навіва .

***

Чудові казки - небилиці,



Малого, наче дивні птиці

Захоплювали. Жартівливі,

Чарівні, дивні і примхливі.

Дитину стали спонукати

В майбутньому казки писати.

***


Грамоти російської бабця учила,

(Марія Олексіївна - жінка величава, бо з гордістю ділу навчала)

***

Зорею доброю світила.



Знання у хлопчика вкладала,

неначе зерна закладала

у свіжу землю, благодатну.

Дитя не порокам було придатне.

***

Отак і ріс – читав, навчався.



У ігри із дітьми не грався.

З дитинства мріяв, турбувався

Про Батьківщину, її долю,

Природу чисту та чудову.

***

Як сьомий рік постукав у віконце.



Час хлопцю вчитись – розум розвивати.

Приставив тоді батько гувернерів,

Та не забув ще й нагадати,

Що із шляхетного ми, сину, роду,

А не з простого, бачиться народу.

Тому вчись, синку, вчись сумлінно,

Науки стануть завжди у нагоду.

***


Навчатись хлопцю не хотілось,

У голові думки, як вир.

Але він пам'ять добру мав -

Зі слуху весь урок вивчав.

Підріс – читати наловчився

І в світ із книжкою пустився.



Було шукають - скрізь нема.

Гукають, кличуть – все дарма,

А він сидить між стелажами –

Смакує присмак давнини.

Мольєра, бач він тут вивчає.

Він думає.. він тут зростає.

***


Як тільки літо настає –

Бабуся тут сигнал дає.

Родинний маєток «Захарове» мала.

З любов'ю онука бабуся приймала.

В розвагах душу у хлоп'я вкладала,

Історію роду свого викладала.

***

Ті розповіді про царя Петра,



Роки буремні без добра

Поету душу бунтували.

В ідеї творів проростали.

***


Рік 1811 надворі.

Жаркий був серпень у рік цей.

Віщує серденько мандрівку

Пушкін збирається в Ліцей

***

В садках ліцею не привільно,



Тут розпорядок геть чіткий.

Що заманеться там робить не вільно.

***

.…Ось так пройшли роки навчання.



Були і розпачі й чекання…

Час працювати, 18 років.

А вже життя дає уроки.

***


Гурток літературний «Арзамас».

Тут Олександр активно виступає.

В літературі руській повсякчас

Рутину та архаїку викоріняє.

***

Рік 1917 буяє.



Поета Пушкіна чекає

служба у Колегії іноземних справ.

Але вона його не вдовольняє.

Мистецтво – ось що він шукає.

В організації таємні не вступає.

Та все ж народ він словом сповіщає

Про тонкощі державних справ.

***


І дії і слова пророчі

Віщують лихо юнаку.

Вигнанець він.

На щастя, друзі поруч.

На теплий Крим

Замінюють Сибір.

***


А серце ж душу розриває.

І від інтриг поет страждає.

Сам не підкупний, сам прекрасний,

Чесний, гордий і … нещасний.

Час йшов вперед,

Царі мінялись.

… З'явилось нове покоління –

А там прийшло і розуміння,

Що так не треба далі жити,

Ховатись, нудитись, тужити,

А вкрай потрібно щось робити.

***


Прийшла пора листа писати

І у листі царя (Миколу) прохати помилувати,

Та ще й обіцяти в таємні спілки не вступати.

***


З царем зустрівся особисто -

Отримав «вольну» і відтоді

Улесливі писав промови,

Повіривши, що допоможе країні цар.

***

Яке то щастя – була воля.



Нарешті зглянулася доля.

Пушкін навчатись починає,

Прогалини усі викоріняє.

***


Вперед, вперед, вперед, поете!

Святе мистецтво прославляй,

Якому служиш щирим серцем,

Тому, що любиш рідний край.

***

Двадцять восьмий йде…весна буяє



І до кохання закликає.

Душі розради, ніби світло -

Знов почуття в душі розквітло.

***


Дівчину звали ту Наталя -

І знов оказія чекала.

Свати на запит шлють відказ,-

Поет тікає на Кавказ.

***

Мети ж своєї не лишає



І згодом в гості поспішає.

Наталя вже його чекає

І пропозицію приймає.

***


Згодом весілля відгуляли.

І стали гарно вони жити.

Немов хотіли всім відкрити

Завісу щастя.

Поет зізнався: «Одружений – і я

щасливий.

Турботливий і не злосливий.

Дай Боже , щоб усе ось так лишилось.

І у майбутньому, щоб не змінилось.

Я феніксом переродився

І з руки Божої щастя напився».

***


І вже їх вищий світ приймає.

Краса Наталі усіх вражає.

Таланту Пушкіна не має меж,

І царський двір шанує його теж.

***

А час іде. Ось ширяться плітки.



Колючі, дивні, злі, про те минуле,

Яке, хоч і пройшли роки,



Але поету досі не забули.

***


І далі вже життя – немов спектакль.

І там громи, негоди, вітровії,

Дуелі, злоба, заздрощі, плітки.

Все це поета ледве не зломило.

***

Здавалося б, попереду життя,



В якому є і мрія, і надія.

Та не судилося. Смерть.

Пішов з буття. Заснув навіки.

Серце зупинилось.

***

Не кожному дано великим стать.



Такий талант з'являється так рідко,

Коли твої слова палкі



У пам'яті людей лишаються навічно.

(після показу учні можуть задати запитання чи самостійно вдома з'ясувати той факт, який їх зацікавить)

- Готуючись до сьогоднішнього уроку, кілька учнів провели певне дослідження: «Як і де навчався Пушкін»


Каталог: attachments -> article
article -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «історія україни» для студентів окр «Молодший спеціаліст»
article -> Основи теорії літератури
article -> До листа Міністерства освіти і науки України від 17. 08. 2016р. №1/9-437
article -> План роботи методичного об’єднання вчителів-предметників суспільно-гуманітарних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> План роботи методичного осередку вчителів-предметників природничо-математичних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> Рішення щодо оцінювання навчальних досягнень учнів курсів за вибором приймається навчальним закладом
article -> Получение патента на полезную модель

Скачати 363.5 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка