Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарствіСторінка1/8
Дата конвертації08.01.2017
Розмір3.17 Mb.
#7354
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8


Тема: Основи технології писанкарства. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві.

Мета: Ознайомити учнів з мистецтвом писанкарства з орнаментами та символами; навчити підготовляти яйце до розпису воском, виготовляти писачок, готовити розчин фарби; розвивати просторове мислення, естетичний смак, творчу уяву; виховувати бажання продовжувати і розвивати традиції українського народу.

Практична робота: 1. Видування яйця до розписування.

2.Виготовлення писачка.Наочні посібники: Пасхальні яйця оздобленні різними техніками, плакати, альбоми із зображенням писанок, рушники, Великодні композиції, інструкційні картки.
Обладнання та матеріали: Лоточок з яйцями, посуда для збирання видутих яєць, посуд з водою для промивання яєць, лотки для просушування яєць, папір, кольорові серветки, клей ПВА, ганчірки – серветки, фольга для виготовлення писачка, тонка проволока, палички. Фартух і нарукавники для кожної дитини.

Інструменти: Надфіль з гострим кінцем або циганська голка чи шило для просвердлювання невеличких отворів з обох боків яйця; шприц 20мм, плоскогубці, кусачки.

Тип уроку: Урок формування та вдосконалення вмінь i навичок

Хід урокуІ. Організаційний момент

О, писанко, ти символ України,

любові й миру вірна берегиня!

Визначення готовностi учнiв до урокуІІ. Актуалізація та мотивація навчальної діяльності учнів.

«Мікрофон» 1. Що таке писанка?

 2. Яке значення мала писанка для наших предків?

 3. Символом якого свята є писанка?

Великдень – найважливіше свято року. Великоднє привітання – “ Христос Воскрес!” З цими словами люди дарують один одному червоні фарбовані яйця. Яйце – це загальнолюдський символ життя, весни, сонця. В Україні яйця, які фарбують, називаються крашанками, а які розписують – писанками. Не можна уявити Великдень без Паски, крашанки, писанки. Тож не забуваймо і ми своїх звичаїв та воскресімо душу нашої неньки - України.

Для проведення данного уроку учням на попередньому заняттi повiдомляю тему майбутнього уроку та умови i правила, якi будут дiяти на цьому уроцi;

При вивчені даного модуля ми з вами виконаємо груповий проект. Тому ви об’єдналися в групи, у ході виконання проекту розділяються обов’язки між учнями та визначається відповідальність кожного за виконання проекту в цілому. Структура та процес реалізації запланованих робіт у такому проекті підпорядковується кінцевому результату, прийнятій групою логіці спільної діяльності, інтересам учасників проекту. Вони заздалегідь домовляються про заплановані результати і форму їх представлення – звіт, реферат, презентація…ІІІ. Повiдомлення теми, мети i завдання уроку.

Учні записують у робочий зошит тему уроку.

Сьогодні ми познайомимось з новим видом декоративно – ужиткового мистецтва – писанкарством. На цьому уроці ми розробимо технічне завдання проекту, спробуємо спроектувати, проаналізувати майбутній виріб.

Ви будете знати: • історію декоративно-прикладного мистецтва – писанкарства;

 • технологію виготовлення писанки різними техніками.

Ви будете вміти:

 • підбирати, готувати матеріали та інструменти для роботи;

 • виготовляти писанку з дотриманням технології.

Вчитиметесь цінувати:

 • звичаї, традиції українського народу.

 • інтерес та повагу до історичного минулого людства, його легенд і вірувань (про яйце);

 • любов до народного мистецтва (писанкарства);

 • естетичний та художній смак.

ІV. Основна частина.

(розповідь учителя та інформація учнів супроводжуються показом мультимедійної презентації) 1. Історичні відомості про розписування яєць. (розповідь вчителя)

Традиція писати писанки сягає своїм корінням в сиву давнину, коли людина була неподільною з природою. В ті часи все навколо було живим і вміло розмовляти. Щоб вижити серед могутніх стихій, потрібно було мати серце, чисте, як гірські води, а руку міцну, як гілля дуба, а ще знати дивовижну мову Всесвіту.

Згодом виникли символи, неначе букви тієї чарівної мови. Зображуючи їх на стінах печер, посуді та одязі, люди зверталися до сонця, вітру, води, землі. З часом ті послання почали писати на пташиному яйці.

Чому саме яйці? Мабуть тому, що прадавніх людей вражала поява з неживого предмета нового життя. І так не знаючи астрономії, наші предки перетворили кругле яйце в маленьку модель Землі і Всесвіту. Модель з вогненною кулею всередині…

Що це? Передбачення? А може вони знали світобудову? Так вони були мудрими. І тому змогли поєднати Християнство, як ідею спасіння душі від мороку, з найсвітлішими образами минулого. Так виникла писанка – символ нового життя, воскресіння Бога, і відродження природи. Відтоді кожне творіння писанки,- ніби пробудження-перетворення засніженої, замерзлої землі в яскраву, весняну радісну.

Хочете навчитися таємного письма, і водночас допомогти силам добра і світла побороти холод і темряву? Тоді сміливо йдемо вперед.


 1. У народі є таке прислів’я: Поки люди пишуть писанки – диявол безсилий.

Інформаційні повідомлення учнів. (група розповідає легенду).

ПОКИ ЛЮДИ ПИШУТЬ ПИСАНКИ - ДИЯВОЛ БЕЗСИЛИЙ(Гуцульська легенда)

ПЕКУН


У гуцульському краї серед зелених гір є чимало долин та ущелин. Можна зустріти тут такі місця, куди майже ніколи не потрапляє сонячне проміння. В одному такому яру з давніх давен жив злий дух Пекун. За своє життя він ні разу не бачив сонця і не був далі свого яру.

Спочатку Пекун гуляв по землі і творив лихі справи. Дуже радів злий дух, якщо йому вдавалося переманити людську душу на свій бік. Одних він залякував своїм страшним виглядом, інших купував на золоті дукати. Але найбільше любив Пекун малих дітей.

Якось перед Великоднем вийшов Пекун зі схованки і помандрував у Карпатський край вербувати людей для нечистої сили й ганебних справ. У селі неподалік Коломиї злий дух побачив маленьку дівчинку, що малювала писанку.

Застосовуючи свої чари, Пекун намагався заворожити дитину. Але маленька гуцулочка так захопилась роботою, що Пекун ніяк не міг привернути її увагу.

Нарешті йому вдалося вирвати писанку з дитячих рук, і він чимдуж помчав до схованки. Дитина плакала, а люцифер Пекун радів із дитячих сліз і задумав розбити писанку. Як тільки злий дух ударив розписаним яйцем об виступ гірської скелі, писанка тріснула. Пекун почав трощити писанку, топтати її ногами. Але тут сталося диво: із решти писанки утворилися ланцюги. Пекун аж пащу відкрив від здивування. А тим часом чарівні ланцюги обмотати лапи і шию злого Пекуна і прикували його до стін та дна яру. Пекун спочатку легко, а потім з усієї сили почав рвати ланцюги.

Із того часу злий Пекун живе в темному яру і не бачить світу білого. Двадцять ланцюгів міцно і надійно тримають злюку в темноті й сирості. Із цієї криївки він висилає своїх слуг – малих чортенят – на обзорини по цілому світу. Коли вони повертаються, Пекун питає у них, чи люди живуть у злагоді. Якщо почує, що гніваються чи сваряться між собою, тішиться, бо то його люди. І тоді ланцюги слабнуть, а злюка має нагоду підійти трошки ближче до людей.

Далі питає чортенят: «Чи діти шанують родичів? Чи мирно живуть сусіди, а чи, може, сваряться? Чи жінки і дівчатка пишуть писанки, а чи ні?» коли його посланці кажуть, що люди пишуть писанки, діти шанують батьків і сусіди живуть мирно, у злагоді, то Пекун плаче, бо ті, що пишуть писанки і виконують християнські заповіді співжиття, не можуть стати його людьми.

Плачучи, чудовисько намагається зірвати ланцюги, але вони міцні і з кожною доброю справою на землі ці ланцюги стають міцнішими… Не пускатимуть Пекуна вони доти, поки люди пишуть писанки та живуть у злагоді.

Сподівається Пекун такого часу, коли люди пересваряться між собою і перестануть писати писанки. Аж тоді він зможе вирватися на волю і запанувати між усіма. Аж тоді настане кінець світу. Сподіваємося, що не вдасться Пекунові дочекатись того часу, бо діти наші шанують батьків і разом з ним пишуть писанки.


 1. Характеристика типових писанок.

Розповідь учителя з елементами бесіди.

Слайди 1-19Крашанка

Це яйця, фарбовані в один колір. Крашанка пофарбована в червоний колір, символізує радість життя. Сире яйце варять накруто в чистій воді. Потім опускають на 15 хв у теплу фарбу. Ще теплу крашанку натирають шкуркою із сала, щоб вона блищала. Крашанка належить до найдавнішого типу оздоблення яйця. Є звичай, що крашанкою ділиться вся родина.

Дряпанка

Це яйця , що мають орнамент, видряпаний на поверхні. Для дряпанки добирають природно темніші яйця, бо в них міцніша шкарлупа. Дібрані яйця фарбують, обсушують. Спочатку орнамент малюють олівцем, потім гострим предметом видряпують (цвях, шило, голка). Для орнаменту добирають рослинні мотиви: квітку, дерево, гілку, рідше – геометричні.

Капанка

Спочатку яйце опускають в світлу фарбу, коли воно просохне, на нього наносять крапки гарячого воску. Як віск охолоне яйце кладуть у темнішу фарбу, і так можна проробити декілька разів. Після висихання фарби яйце кладуть у гарячу воду, віск зникає.

Мальованка

Це яйця розмальовані пензликом, різними фарбами та візерунками.

Трав’янка

До яйця прикладають дрібно розсічені листочки й обгортають капроновою панчохою. Потім варять у фарбі. Там де листочок, явиться його білий відбиток.

Писанка

Це яйце, розписане писачком по чистій чи вже пофарбованій шкарлупі. Технологічний процес її виготовлення складається з ряду операцій: розпис воском, поетапне фарбування та затушовування воском відповідних місць на писанці, розігрівання та знімання воску.

Білі писанки

Писанку, виконану восковою технікою, кладуть у відбілюючий розчин, щоб він покрив ціле яйце. Усі незакриті воском місця побіліють. Писанку обсушують і нагрівають у печі, стираючи ганчіркою віск. Така писанка має біле тло. Через складний технологічний процес виготовлення її називають ще «мученою».

Дерев’яна писанка

На виточену дерев’яну основу у формі яйця наносять орнамент масляними фарбами і лакують. Трапляються дерев’яні писанки, коли орнамент не малюють, а вирізьблюють спеціальними різцями. (різьблення по дереву)

Бісерна писанка

На дерев’яну основу у формі яйця наносять спеціальний (складений із п’яти компонентів клей), а потім викладають орнамент бісером. Існує ще техніка «одягання » яйця у бісерну сітку.

Інкрустація соломкою

На підготовлену основу – пофарбовану, наноситься малюнок з соломки, готова поверхня лакується.

Зернівка

На підготовлену основу за допомогою збитого яєчного білка (клею ПВА) з різних круп викладається орнамент.

 1. Орнаменти писанкарства. Символи в писанкарстві.

(бесіда про значення символів).

Відомі різні символічні зображення на писанках. Символічних малюнків у писанках понад 100. Кожен із таких знаків прийшов до нас із глибини віків, проте більшість із них можна прочитати.

Орнамент писанки складається з поєднання певних знаків-символів та кольорової гами , що збереглися на Україні з давніх часів, як бачення та сприйняття навколишнього світу та безмежжя Всесвіту. Дуже часто первинний зміст нанесеної на яйце інформації в сучасному світі змінюється. Маючи знання про знаки та символи, ми можемо «прочитати» писанку, нанести на неї свої закодовані символами або кольором побажання.

Багато орнаментів писанок збереглися недоторканими, завдяки дбайливій традиції не вносити в них ніяких змін і передавати древні малюнки з роду в рід. Так до наших днів дійшли писанки, дивлячись на орнамент яких можна сказати, що вони старовинні.

Символи на писанках поділяються на групи за походженням та часом. Найдавніші з них це група символів вогню та символів води. Ці дві стихії поєднуючись, народжують життя , знаки цих груп присутні на 90% писанок і підтверджують життєдайність орнаменту.

До символів води відносяться «безконечники», « грабельки», «риба», «дощові потоки», «юрок» та багато інших.

До символів вогню - «сонце», «зірка», «триквет», «свастика», «хрест», «промінь» тощо.

Трохи пізніше з’явились символи родючості, розвитку, збереження життя : «Богиня Берегиня», «косий хрест», «ромб», «квадрат», «дерево життя». Рослинні («сосонка», «дубовий лист», «вербова гілка», «квітка», «виноград», «яблунька», «сливка») та тваринні символи ( «олень», «баранці», «коник», «пташка», «рак», «півень» , « медвежі лапи», « заячі вуха» та інші ) з’явилися значно пізніше і відрізнялися один від одного в різних регіонах України. Після прийняття православ’я в писанковій символіці з’являються християнські знаки-символи – «церква-вежа», «божа ручка», «хрест». В ХІХ – ХХ століттях на писанках з’являються зображення святих.

Знаки-символи поєднувались з символікою кольору і несли певне інформаційне навантаження, були дуже важливі для сприйняття писанки як оберегу.

Жовтий колір - колір небесних світил : сонця, зірок, місяця; приносить достаток, урожай, приплід.

Зелений – колір весни, пробудження природи, всього живого, що є на світі, символ здоров’я.

Червоний – колір любові, сили, влади, радості життя, символ чоловічої статі.

Чорний колір – символ землі, плодючості; чорний з білим колір , що виказує пошану душам померлих, пам'яті предків.

Коричневий – символізує землю-матір.

Блакитний – уособлює воду, повітря, небо, здоров’я.

Навіть дуже дивні знаки в своїй основі виражають близькі і зрозумілі нам предмети. Ми, як і наші давні предки, радіємо першим весняним листочкам, зачудовано слухаємо спів жайворонка, милуємося плином ріки. Щоб висловити вічне, наші предки створили символи. Давайте розглянемо найголовніші з них. (додаток)

Діти розглядають папки з символічними зображеннями та замальовують у робочий зошит (вибірково).

V. Практична діяльність учнів.

Створення робочих груп для роботи над проектом, вибір теми проекту та спільне обговорення шляхи його реалізації.

1. Замальовка ескізу майбутніх робіт з використанням символів (виконуючи технічний опис). Робота в групах. „Спільний проект”. Кожна група одержує завдання – створити ескіз орнаменту для писанки. (робота з опорними картками)

2. Практична робота - Видування яйця для розписування; (діти готують декілька заготовок, щоб вони підсохли для майбутніх робіт)

3. Практична робота - Виготовлення писачка.


 • Вступний інструктаж

- Організація робочого місця.
   Перед початком роботи вчитель і учні одягають фартухи і нарукавники.
   Обладнують робоче місце для підготовки яйця до писанок.  Стіл застеляємо клейонкою; ставимо баночки з водою, та пусті баночки для видування яйця.

- Техніка безпеки.
   1. На заняттях писанкарства повинна панувати спокійна, доброзичлива атмосфера, обов'язкова дисципліна.
   2. Діти повинні бути уважними і зосередженими, щоб не підштовхнути один одного, не вибити яйце, бо воно має гладку поверхню і легко може вислизнути з рук. Шкода, коли розбивається майже готова писанка.
   3. Необхідно обережно працювати з гарячим воском, тому що він при нагріванні має температуру 60-650. Дитина може отримати опіки.
   4. Не дозволяти дітям самостійно запалювати свічку, не залишати учнів без нагляду, щоб запобігти опіків.
  -  Санітарно - гігієнічні вимоги:
   1. Учні повинні працювати у фартушках і нарукавниках, волосся прибране.
   2. Дотримуватися акуратності в роботі, щоб віск не капнув на одяг, тому що його важко прати. У разі забруднення одягу, необхідно воскову пляму крізь папір попрасувати гарячою праскою. Анілінові барвники також залишають стійкі плями на одязі та знищуються лише хлоркою.
   3.Привчати дітей користуватися серветками.

З чого почати?

1. Яйце краще взяти біле середньої величини із шорсткою шкарлупою (пальцем визначаємо шорсткість поверхні), тоді малюнок на ньому вийде виразним, а кольори - яскравими і чистими (на гладеньке яйце погано лягає фарба). Щоб яйце не мало найменшої тріщини, інакше воно через деякий час зіпсується.

2. Вибрані для писання яйця миють у літній воді, додаючи одну чайну ложку соди на 1 л води, обережно стирають бруд, після чого кладуть у воду, вливши 2-3 ложки оцту, виймають і просушують.

3. Використовують і випорожнені яйця, найпростіше «видути». Для цього вимите яйце покласти на декілька годин в розчин з оцтом (солону воду), в яйці з двох боків роблять маленькі отвори (гостра голка, тоненьке свердло). Шприцом 20 видути вміст, промити, просушити. Після цього в утворену дірочку шприцом заливають клей ПВА. Цю процедуру повторюють декілька разів. Таке яйце є досить міцним і може довго зберігатися. (демонстрування підготовки яйця - видувка)

Як видути куряче яйце?

1.Проколоти дирочку в скорлупі яйця і акуратно висвердлити круглим надфілем з двох протилежних вершин.

2. За допомогою медичного шприца повільно ввести в яйце повітря, вміст яйця почне витікати. Удалити таким чином жовток і білок.

3. Набрати в шприц холодної води і промити скорлупі з середини (до чистої води). Воду запускати теж повільно. Висушити яйце.

4. Перш ніж видути сере яйце, змастити його жиром або окунути в розчині парафіну.

5. Для укріплення скорлупи видуту писанку заповнюють розтопленим воском або парафіном на третину і обертати в руках до тих пір, поки не застигне. Віск за цей час рівномірно розподілиться по стінках.Писачок - спеціально виготовлений інструмент для нанесення воску на поверхню яйця. Він складається з дерев'яної ручки, до якої прикріплено жестяну лієчку з невеличким отвором. Виготовити «писачок» найкраще з мідної фольги, вирізаємо квадрат чотири сантиметри. Квадрат скручуємо лієчкою з гострим кінцем і сплющмо її. Металевий дзьобик вставляємо в щілину дерев’яної палички так, щоб гострий кінець виступив знизу трохи більше ніж на один сантиметр. Верхню частину сплющеної лієчки загинаємо і обгортаємо навколо палички. Тонким, мідним дротом обмотуємо кінець палички зі вставленою лієчкою. (Для писання писанок найкраще придбати інструмент, зроблений майстром. Але писачок можна виготовити самотужки.)

Інструкційна картка: Видування яйця.
п/п


Зміст операції

Зображення

1

Для роботи вибираємо яйця білі, великі, без тріщин. Знайти полюси яйця, на звуженому полюсі робимо відмітку олівцем з двох протилежних вершин. Потім у цьому місці проколоти отвір в скорлупі яйця і акуратно висвердлити круглим надфілем із загостреним кінцем.
2

За допомогою медичного шприца повільно ввести в яйце повітря, вміст яйця почне витікати, витягти шприц, знову ввести повітря. Удалити таким чином жовток і білок.

3

Набрати в шприц холодної води і промити скорлупу з середини. Воду запускати теж повільно (повторювати до чистої води).

4

Висушити яйце. Для цього поставити яйце у лоток отвором до низу, щоб стекли залишки води. Для подальшої роботи використовуються просушені заготовки.
Інструкційна картка: Виготовлення писачка.
п/п


Зміст операції

Зображення

1

Приготовити консервну бляшанку, або мідну фольгу. Паличку вистругати з деревини, беремо гілочку, найкраще з ліщини, знімаємо кору і відрізаємо паличку довжиною 10 -12см.
2

За викрійкою вирізати з підготовленого матеріалу деталь.3

За допомогою круглогубців скручуємо лієчку, слідкуючи, слідкуючи, щоб шов був добре завалькований, інакше розплавлений віск може витекти і капати на яйце.4

Розщеплюємо паличку, відгинаємо хвостик біля основи лієчки і вставляємо його в розщеп, міцно примотуємо тонким дротом. Дріт не тільки триматиме лієчку, а ще й не дасть держачку обгоріти на свічці.Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка