Особливості будови тканин тварин



Сторінка1/8
Дата конвертації20.11.2018
Розмір6.87 Mb.
#65703
ТипУрок
  1   2   3   4   5   6   7   8
Урок-дослідження на тему:

«Особливості будови тканин тварин»
Мета уроку: розширити знання учнів про гістологію біологічних систем;

усвідомити особливості будови сполучної, м’язової, епітеліальної та

нервової тканин згідно з їх функціями; формування біологічних

понять (тканина, міжклітинна речовина, епітелій, сполучна тканина,

м’язова тканина, нейрон, нервова система), розвивати науковий

світогляд – матеріалістичні уявлення про будову організму людини;

проводити моральне, екологічне, естетичне виховання учнів;

продовжити формування вмінь працювати з мікроскопом і

мікропрепаратами, раціонально використовувати сприйняту

інформацію для виконання та оформлення лабораторної роботи.


Методичне забезпечення: настінні таблиці «Тканини тваринного організму»,

зображення тканин, малюнків, творчі нароби МТГ, роздавальний

матеріал, мікроскопи й мікропрепарати тканин.
Тип уроку: застосування знань.
Хід уроку.


  1. Актуалізація опорних знань.

Епіграф уроку: Світ науки… Дивовижний світ… Світ загадок і таємниць, які

розкриваються в лабораторіях учених…


Визначення рівня вивчення організації живої матерії


  1. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні у нас незвичайний урок … Ми зіграємо роль невтомних дослідників і продовжимо наше знайомство з особливостями будови живих організмів на тканинному рівні організації живої матерії. Ми з’ясуємо причини різноманітності тваринних тканин, вивчимо їх мікроскопічну будову у зв’язку з виконуваними функціями.

Міцний наш дім, хоча і не зцементовані цеглини. Але будівля добра. З неї і почнемо.

Ці зустрічі та контакти на клітинному рівні були настільки загадковими, що вчені вирішили прослідкувати їх крок за кроком, година за годиною. Апарат уповільненої зйомки увічнив події в чашці, де на поживному середовищі жили шкірні, хрящові, ниркові та печінкові клітини. Коли цей фільм продемонстрували зі звичайною швидкістю, героїні фільму почали стикатися, розходитися, знову стикатися… Ніхто нікого не притягував й не відштовхував, але, як тільки дві печінкові або ниркові клітини зустрічалися, вони водночас зчіплювалися і завмирали на місці, Потім до них приєднувалася третя, четверта… А поруч збиралися хрящові, біля них амфітеатром розташовувалися ниркові. Ніби з хаосу, виросли чудові живі споруди. В кінці фільму всі блукаючі клітини розмістилися за приналежністю.

Дивовижно! Випадково зустрілися, впізнали одна одну, ніколи не помилилися і не з’єдналися з чужою…

Так і житті. Кожної години, кожної хвилини життя творить непомітне диво: загоюється рана, зростаються уламки кістки, ростуть м’язи, нирка… Опік – жах! – але ось вже свіжі пагони шкіри затягують його ніжну плівку. І життя продовжується. На живому все загоїться.

Як про це просто говорити, але як важко осягнути!



  • Про що йде мова? Що утворюється з клітин у багатоклітинних тварин?

  • Чим цікаві тканини тваринного організму?

  • Які питання у вас як у дослідників тканин можуть виникати?

( учні під керівництвом учителя формулюють мету уроку)



  1. Робота МТГ. ( 4 групи)

1 група.

Дослідити епітеліальну тканину. Обговорити ситуацію: В ротовій порожнині людини знаходиться багатошаровий епітелій, а в кишечнику – одношаровий. Яке це має значення для виконання функцій названих органів?

2 група.

Дослідити м’язову тканину. Пояснити, чим зумовлені відмінніть й подібність у будові різних типів м’язових тканин.

3 група.

Дослідити нервову тканину. Чи відрізняються за розмірами клітини одних і тих самих тканин слона і миші? Відповідь обгрунтувати.

4 група.

Дослідити сполучну тканину. У процесі загоювання рана заповнюється клітинами, а потім і волокнами. Поміркувати, за рахунок якої тканини це відбувається.




  • Обговорення результатів завдання групи.

  • Створення блок-схеми і творчих завдань

  • Захист роботи.



  1. Виконання лабораторної роботи «Будова тканин тваринного організму»

Визначити німий мікропрепарат, замалювати, зробити висновки до лабораторної роботи.


  1. Узагальнення знань.

- Індивідуальна перевірочна робота за дидактичним завданням.

Тканини багатоклітинних організмів.


  1. Вибери правильну відповідь:

    1. Тканини тваринних організмів вивчає наука:

а) анатомія б) цитологія в) мікробіологія г) гістологія

2. Міжклітинна речовина слабко розвинена у тканинах:

а) сполучних б) м’язових в) епітеліальних г) нервових

3. Нервова тканина має здатність до:

а) збудження б) скорочення в) теплоізоляції г) регенерації

4. Мальпігієві судини - :

а) кровоносні судини комах б) судини молюсків в) органи виділення кільчастих червів г) органи виділення комах

5. Особливе місце в регуляції функцій організму тварин і людини належить:

а) нейрогормонам б) фітогормонам в) імунітету г) антигенам

2. Вибери правильне судження :

1. На відміну від нейронів, клітини нейроглії зберігають здатність до поділу.

2. До рідких сполучних тканин належить кров і лімфа.

3. Нервова система регулює життєві функції за допомогою рефлексів.

3. Доповни речення:

1. В клітинах епітелію добре розвинена здатність до________________________________________________________________________

2. Крім нейронів, до складу нервової тканини входить __________________________________________________________________________

3. У створенні гомеостазу важлива роль належить __________________________________________________________________________

4. Виправити допущені помилки:

1. Посмугована м’язова тканина побудована з клітин невеликих розмірів, які мають багато ядер.

2. У нервовій тканині розрізняють білу речовину, яка складається з тіл нейронів та сіру, побудовану з коротеньких дендритів.

5. Із переліку виписати значення, які характеризують клітини тварин:

1. Мають міжклітинну речовину в тканинах.

2. Розрізняють п’ять основних типів тканин.

3. Розрізняють чотири основних типів тканин.

4. Складають царство Віра.

5. Є відкритою системою.

6. Автотрофні організми.

7. Гетеротрофні організми.

8. Мають лише один вид нуклеїнових кислот.

9. Мають вегетативні і генеративні органи.

10. Неклітинні форми життя.

11. Здатні сприймати подразники довкілля.

12. Життєвий цикл складається з двох фаз.

13. Функції регулюються за допомогою нейрогормонів.

14. Функції регулюються за допомогою фітогормонів.

15. Поділяються на прості і складні.


Тварини:____________________________________________


  • Взаємооцінка роботи в МТГ.




  1. Дом.завдання. підготуватися до вивчення рослинних тканин.


Матеріали до уроку


Типи тканин



Каталог: download -> version
version -> Захист навколишнього середовища від забруднення мийними засобами
version -> «Валеологічне виховання дітей дошкільного віку, як фактор формування здорового способу життя»
version -> Виписка з навчального плану
version -> Методичні рекомендації щодо викладання уроків для стійкого розвитку «Моя щаслива планета» розділ Система уроків-зустрічей для 3 класу курсу за вибором «Моя щаслива планета»
version -> Затверджую директор Зіньківської спеціалізованої школи І-ІІІ ст.№2 Л. В. Литус
version -> Наказ №526 " Про затвердження Науково-методичних рекомендацій щодо оцінювання навчальних досягнень учнів та оформлення сторінок класних журналів загальноосвітніх
version -> Методичні рекомендації Донецьк  2006 ббк 64. 9 (ІІ) 722 ш 30
version -> Вимоги до оформлення посібника
version -> Програма бібліотечно-бібліографічних знань для учнів 1-11 класів


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка