Особливості формування клімату ЄвразіїДата конвертації11.11.2018
Розмір70.5 Kb.
ТипУрок
Урок географії у 7 класі

Розділ ІІ. Материки

Тема: 6. Євразія
Тема: Особливості формування клімату Євразії.
Мета: сформувати в учнів систему знань про загальні властивості клімату Євразії; поглибити уявлення учнів про вплив кліматотвірних чинників на формування клімату; розвивати вміння учнів аналізувати кліматичні карти та діаграми; продовжувати виховувати в учнів схильність до аналізу і проведення дослідницької діяльності.
Обладнання: фізична карта Євразії, кліматична карта світу, атласи, підручники.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу
Хід уроку

І. Організаційний момент

Девіз уроку:

«Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх»


ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Проблемне питання

Вчитель. Мені до рук потрапили нотатки мандрівника, який, подорожуючи Євразією з заходу на схід, відмітив деякі особливості в архітектурі, які він вважав, залежать від кліматичних умов. Наше з вами завдання: дослідивши загальні особливості клімату Євразії, підтвердити чи спростувати це твердження.
ІІІ. Актуалізація опорних знань

Прийом «Мозковий штурм»

 1. Якими поняттями ми будемо оперувати при вивченні теми «Клімат Євразії?

 2. Назвіть основні кліматотвірні чинники.

 3. Що таке сонячна радіація, від чого залежить, на що впливає?

 4. Як впливає циркуляція атмосферних мас на формування клімату?

 5. Роль підстилаючої поверхні у формуванні клімату?


IV. Вивчення нового матеріалу
Прийом «Географічна лабораторія» (робота в малих групах)
Група № 1

За допомогою кліматичної карти, тексту підручника з'ясуйте, як змінюється температура повітря над Євразією з півночі на південь. Встановіть причину. (Температура повітря над Євразією загалом зростає з півночі на південь у зв’язку з значною протяжністю материка)


Група № 2

За допомогою кліматичної карти, тексту підручника визначте, які повітряні маси впливають на формування клімату Євразії. Які наслідки цього впливу?

( Холодні і сухі арктичні ПМ, морські і континентальні помірні ПМ, спекотні і постійно сухі тропічні ПМ, спекотні і вологі екваторіальні ПМ. Кількість атмосферних опадів протягом року в цілому зменшується від окраїн до внутрішніх областей)
Група № 3

З'ясуйте залежність клімату від характеру підстилаючої поверхні. Наведіть конкретні приклади цього впливу в межах материка Євразія. (На формування клімату материка впливають тепла північноатлантична течія, холодна Курильська течія, гори Альпи, Кавказ, Гімалаї)Звіти груп про результати роботи
Випереджальне завдання.

Презентація «Скарбниця культур»

Поступове зменшення кількості опадів із віддаленням від західних окраїн Євразії углиб материка знайшло своє відображення і в архітектурі. За умов вологого клімату з’явилися будинки із високим стрімким дахом, яким вода швидко скочується униз і не потрапляє всередину приміщення. Для прискорення швидкості стікання дощової води дахи роблять дво- або чотирисхилими. Як привило, саме такі дахи роблять у сільських будинках у Великій Британії, Ірландії, північній та Центральній Франції, Данії, Нідерландах. У Швейцарії будинки мають високий двосхилий дах, краї якого виступають дуже далеко, що захищає стіни від дощу і від снігу.

Там, де дощі рідке явище, - дах плоский. Переважно плоска покрівля характерна для народного житла Казахстану, Туркменістану, Афганістану, Пакистану тощо. Нерідко плоский дах зустрічається лише в північній частині країни, наприклад в центральних областях Індії і на півночі Франції. Це не випадково і вкотре підтверджує, що природні межі й адміністративні кордони часто не збігаються.

Оригінальна покрівля у країнах Східної Азії. Дах житлових будинків Японії, Кореї і Китаю чотирисхилий і має карнизи, які далеко виступають уперед. Усе це зроблено для захисту стін від дощу. Водночас, аби великі карнизи не перешкоджали проникати у приміщення сонячному світлу, на кутах вони загнуті догори.

У народів Малайзії для захисту від мусонних злив схил даху, що звернутий до моря, роблять більш крутим і опускають значно нижче, ніж протилежний.

Висновок: Таким чином можна стверджувати, що кліматичні особливості материка Євразії знайшли своє підтвердження в архітектурі.
V. Закріплення вивченого матеріалу

Метод «Прес»

1. Як змінився б клімат Євразії за відсутності гірської системи Гімалаїв?


2. Дайте географічне пояснення вислову: “Західний вітер у руці воду несе ”
3. Дайте кліматичне пояснення змін розмірів тварин з родини ведмежих. Найдрібніший її представник – поширений у південно-східні частині Євразії малайський ведмідь: він не перевищує 1,4 м, маса 65 кг. Бурий ведмідь має довжину до 2,5 м. і вагу 80-120 кг. Найбільший з ведмежих – типовий мешканець Арктики білий ведмідь – завдовжки сягає 3 м, а маса становить 700 кг, інколи 1000 кг.

VІ. Підсумок уроку

Прийом «Дзвінок другу»

Сьогодні я дізнався що…


Аналіз картки самооцінювання

з/п


Вид роботи

Бали

1.

«Мозковий штурм»
2.

«Географічна лабораторія»
3.

Випереджальне завдання
4.

«Прес»

VІІ. Домашнє завдання Опрацювати відповідний параграф підручника. Підготувати повідомлення з рубрики «Це цікаво», що стосується кліматичних особливостей материка.

Використана література:


 1. Корнєєв В.П. Методика вивчення географї материків і океанів. – Камянець-Подільський: Абетка-НОВА, 2004. – 308 с.

 2. Проблемне навчання географії /Корнєєв В.П., Корнєєв О.В., Круглик Л.І., Топузов О.М., за ред.. професора В.П. Корнєєва – Х.: Вид. група «Основа». – 96

 3. Пестушко В.Ю. Географія материків і океанів. 7 клас: Методичний посібник для вчителя/ В.Ю. Пестушко, Г.Є. Уварова. – Харків:, Видавництво «Ранок», 2004. – 223 с.

Урок географії у 6 класі

Розділ ІІІ. Географічна оболонка та її складові

Тема 2. Атмосфера
Тема: Урок закріплення знань, умінь і навичок з теми «Атмосфера»

Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми; перевірити ступінь засвоєння учнями основних понять і термінів; вчити логічно мислити; розвивати творчі здібності, пам'ять, уміння застосовувати набуті знання на практиці; виховувати в учнів уміння працювати в колективі, відповідальність, допитливість, екологічну свідомість.

Обладнання: сигнальні загадки, завдання на картках, схеми, свічка, склянка з водою, папір, фізична карта світу.

Тип уроку: узагальнення і контролю знань

Форма уроку: урок-мандрівка
Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель. Перед тим, як розпочати урок, я хотіла б,

 • щоб ви посміхнулися мені, а тепер один одному;

 • щоб були уважними і доброзичливими;

 • щоб ваш гарний настрій та володіння собою допомогли вам бути сьогодні активними на уроці;

 • не бійтеся помилятися, не забувайте - до уваги приймаються будь-які ідеї.

Пригадайте правила роботи на уроці:

«Знаєш відповідь - піднімай руку»

«Довгий язик - підказка для суперника»

«Не забувайте, у нас діє правило «піднятої руки»

Бажаю вам успіхів!

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Вчитель. Ми з вами тривалий час мандрували повітряним океаном Землі. Вивчали його будову, склад; спостерігали за процесами, які відбувалися в ньому; були вражені неймовірною силою вітру; милувалися північним сяйвом та навіть пробували прогнозувати погоду. Сьогодні ми закінчимо тему «Атмосфера», але не попрощаємося з нею, тому що, знання про атмосферу знадобляться нам під час вивчення географії в старших класах, а також у майбутньому житті.

Сьогодні я вам пропоную знову зробити мандрівку по тих темах, які ми з вами вивчили, темах, які стосуються атмосфери. Тож давайте працювати злагоджено, адже ми повинні повторити за один урок все те, що вивчали на протязі багатьох уроків.


III. Повторення основних понять теми

Вчитель. При вивчення теми «Атмосфера» ми з вами ознайомилися з різними поняттями, давайте пригадаємо їх. Пропоную вам піднятися по «Драбинці понять»


Атмосфера

Температура

Атмосферний тиск

Вітер

Вологість

Погода

Атмосферні опади

Клімат


ІV. Повторення основних закономірностей теми

Вчитель. Ви вже знаєте, що атмосфера має дуже важливе значення на Землі. Спробуйте розшифрувати за допомогою сигнальних загадок відомості про атмосферу.

(робота з сигнальними загадками «Значення атмосфери»)

Робота в парах

Вчитель. З давніх-давен люди прагнули піднятися в небеса. Одних приваблювала можливість ширяти, як птахи, інші хотіли пізнавати небесні таємниці. Перші спроби освоїти і вивчити небесний простір був пов'язаний з небезпекою, і деякі дослідники поплатилися за свій зухвалий виклик небесам, життям. У мене в руках сторінки із записами дослідників повітряної оболонки. Але вони дуже старі, пошарпані, а деякі записи навіть
втратилися. Спробуємо разом з вами відновити текст записів. Хто швидше і правильніше відтворить текст, піднімає руку
.
Завдання. Був чудовий літній день, температура + 24 градуси. Нас оточує оксамитова зелень лугів, чути щебіт птахів. Ми відриваємось від землі та прямуємо в небо, вірніше у нижній, найбільш щільний шар повітряної оболонки, який зветься ……………Відчувається порив вітру, стає ……………. У тропосфері температура повітря знижується на……….градусів на кожні ………. метрів. Це пояснюється тим, що повітря нагрівається від …………. і з віддаленням від неї, у тропосфері стає ………

Летимо крізь хмари. Тут до холоду додається ще і , адже у тропосфері зосереджена майже вся …. Нам вдалося піднятися до стратосфери.

Повітря тут , майже немає Унікальність стратосфери - наявність на висоті від 20 до 50 кілометрів ……….Цей газ…………….

Вище цього шару ознаків життя …………………………………………………

V. Виконання практичних завдань

Вчитель. Теоретичний матеріал ви знаєте. Зараз я пропоную вам створити дві наукові лабораторії «Практики» і «Теоретики», в яких ви займаєтеся вивченням процесів, що відбуваються в атмосфері. Всі необхідні вам прилади для дослідів знаходяться на столі. На адресу кожній лабораторії надійшли листи від Незнайки з Сонячного містечка. Наші науковці повинні дати вичерпну відповідь на ці запитання, а також підтвердити її експериментально.

Робота в групах.

Завдання групі «Практиків»

Шановні вчені! Наш Знайка говорить, що повітря має вагу. А я не вірю! Якби повітря мало вагу, то ми б відчували його, а я його на своїх плечах не відчуваю! Доведіть цьому всезнайці, що повітря ваги не має! Чи може він має рацію?Завдання групі «Теоретиків»

Шановні вчені! У нашому Сонячному містечку Знайка придумав повітряну кулю, ми на ній мандрували. Але летіли ми все чомусь вгору і вгору. Чи рухається повітря горизонтально, чому і що при цьому утворюється? Доведіть, що повітря рухається в горизонтальному напрямі.(підведення підсумків)
Екологічна хвилинка

Вчитель. Про атмосферу та її властивості можна говорити дуже багато. Ми завжди повинні пам'ятати, що атмосфера в житті людини має велике значення. Чи завжди пам’ятає про це Людина? Як же людина ставиться до неоціненного багатства?

На протязі двох тижнів дві групи працювали над дослідницькими проектами: «Вплив людини на атмосферу» та «Шляхи збереження атмосфери» Результатом ваших досліджень є колажі. То ж я запрошує представників на захист ваших проектів.

(захист дослідницьких робіт, оцінювання роботи на уроці)

V. Підсумок уроку.

Вчитель. Я задоволена і вашою роботою на уроці - знанням теоретичного матеріалу, а також вашою дослідницькою роботою. Я впевнена, що свої знання ви зможете використати у повсякденному житті та всіляко сприятимете охороні атмосфери, бо Земля без атмосфери, як мандрівник в пустелі без води. Якщо її не збережем, зруйнуєм, зазнаємо великої біди.
Домашнє завдання. Підготувати невеличкий твір-роздум «Що я можу зробити для збереження атмосфери».
Використана література:


 1. Андрєєва В.М. Цікава географія після уроків. – Х.: Вид. група «Основа»: ПП «Тріада +», 2007. – 160 с.

 2. Голишкін В.О. Інтелектуальні ігри на уроках географії. 6 клас. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 128 с.

 3. Харченко А.А., Харченко І.М. Урок географії в 6 класі. Викладання блоками. Посібник для вчителя. – Х.: Вид. група «Основа», 2007. – 176 с.

Каталог: doc -> files -> news -> 436
436 -> «Гаджети змінюють світ»
436 -> Кругосвітні експедиції (Джеймса Кука, Івана Крузенштерна, Юрія Лисянського). Практична робота №2
436 -> Аналіз і компонування інформації для проекту у різному форматі. Презентація майбутнього проекту
436 -> Педагогічна майстерність як інноваційна технологія підвищення якості освіти в цьому навчальному році комунальний заклад «Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів-академічний ліцей №15»
436 -> Тема: Розселення рослин
436 -> «Гаджети змінюють світ»
436 -> Уроків до курсу «сходинки до інформатики»
436 -> План-конспект уроку інформатики, 3 клас
436 -> Особливості портрета клоуна. «Веселий клоун»
436 -> Біологія 6 клас урок №14 тема «клітина» Мета


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка