Озера і лимани, водосховища УкраїниСкачати 142.35 Kb.
Дата конвертації16.07.2017
Розмір142.35 Kb.
ТипУрок
Урок №________ Клас________ Дата___________
Тема: Озера і лимани, водосховища України.

Мета: сформувати в учнів уяву про озера, лимани, водосховища України, їх походження, гідрологічний режим та екологічні проблеми; розглянути проблему доцільності створення водосховищ; розвивати навички роботи з тематичними і контурними картами; сприяти розширенню знань географічної номенклатури; закріпити знання отримані в курсі географії 6 класу при вивченні тем: «Озера, типи озерних улоговин», «Водосховища, їхня роль у господарському комплексі», виховувати любов та бережне ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: фізична карта України, атласи, контурні карти, мультимедійні презентації: «Краса Карпат - Синевир», «Перлина України – Світязь».
Хід уроку
I. Організаційний момент.

- перевірка відсутніх

Вода — це найдорогоцінніша корисна копалина.

Вода — це не лише мінеральна речовина, це не лише засіб для розвитку сільського господарства, вода — це діючий провідник культури, це та жива кров, яка створює життя там, де його не було.
ІІ. Перевірка домашнього завдання

Гра «Вірю – не вірю»

1. Чи вірите ви, що Дністер – це найбільша водна артерія західної частини України?

2. Чи вірите ви, що найбільшою річкою басейну Азовського моря в межах України є Південний Буг?

3. Чи вірите ви, що найбільший річковий стік Дніпра припадає на весну?

4. Чи вірите ви, що паводки на Дністрі можуть бути навесні, влітку й восени?

5. Чи вірите ви, що річки Сан і Західний Буг належать до басейну Чорного моря?

6. Чи вірите ви, що Південний Буг бере початок на Середньоруській височині?

7. Чи вірите ви, що Дунай має велике транспортне значення для України?

8. Чи вірите ви, що басейн Дніпра займає 65% території України?

Картка 1

1. Назвати річку за її описом: «Одна з найбільших річок світу. Прокладає собі шлях по Східноєвропейській рівнині протягом 2201 км (у межах України – 981 км). Витоки перебувають далеко за межами України, в болоті на Валдайській височині. Її басейн посідає третє місце в Європі.»Картка 2

 1. Назвати річку за її описом: «Бере початок з джерел у Карпатах. У верхів’ях тече глибокою вузькою долиною і має вигляд типової гірської річки. Лише в нижній течії річкова долина помітно розширюється, сягаючи 16-22 км.»Картка 3

Назвати річку за її описом: «Бере початок у болотах на Подільській височині, звідки, виправдовуючи свою назву, звивисто тече упродовж 806 км. Заболочена з пологими й низькими схилами у верхівях долина річки в середній течії різко звужується і перетворюється на каньйон з берегами заввишки до 50 м.»


І в а р і а н т
«Найкраща мандрівка».

Написати твір-мініатюру «Моя мандрівка річкою …(Дніпро, Південний Буг, Дністер, Сіверський Донець, Західний Буг), використовуючи текст підручника, карти атласу та опорні поняття: витік, напрямок течії, живлення, притоки, гирло.


ІІ в а р і а н т
За допомогою тексту підручника і карт атласу схарактеризувати певну річку України. Результати занести до таблиці.


Назва річки

Місце витоку

Довжина

Напрямок течії

Якою місцевістю протікає

Характер течії

Режим річки протягом року

Притоки

Гирло

Як використовується у господарстві


III. Актуалізація опорних знань, вмінь і навичок учнів

•  Що називається озером, лиманом, водосховищем?Озеро — природна водойма повільного водообміну, розташована в заглибинах суходолу і не пов'язана протоками зморями та океанами.


о

з

е

р

а
За походженням:

-заплавні

-дельтові

-лиманні

-карстові

-льодовикові

-вулканічні

-завальні

За характером водного балансу:

-стічні

-безстічніза ступенем мінералізації:

-прісні

-солонуваті

-солоні

-мінералізовані

Лима́н — затоплене розширене гирло річки, що перетворилось в мілку затоку.

Водосхо́вище — штучна водойма (озеро), створена з метою регулювання стоку, роботою ГЕС чи іншою народогосподарчою необхідністю.

 

IV. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльностіПрийом «Приваблива мета»

Вчитель. З – поміж природних водойм провідне місце в Україні належить озерам і лиманам. На більшій частині території України озер дуже мало. Але є у нас свої озерні краї – це Західне Полісся, Українські Карпати та Крим. Трапляються вони також у заплаві Дніпра, Дунаю, Сіверського Дінця, на Поділлі, у басейні Десни та Причорномор’я. На узбережжі Чорного моря між Одесою та Херсоном є численні лимани. Колись багато озер було в заплаві Дніпра, але тепер там побудований каскад водосховищ, унаслідок чого більшість озер була затоплена.

- Які закономірності розміщення цих поверхневих вод на території України? Яка їхня характеристика? Яке їх значення для господарської діяльності людини, ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.V. Вивчення нового матеріалу.

1. Озера

В Україні налічується близько 20 тис. озер, з них 43 площею до 10км2. Розподілені вони на території нерівномірно. Найбільшими озерними районами країни є Полісся, заплави Дніпра, Дунаю та Сіверського Дінця, Поділля, Причорномор'я, а також Кримські гори та Карпати.

( Розповідь проводиться на основі таблиці. ( Додаток 1))

1.1 Найбільше в Україні заплавних озер, які виникли внаслідок того, що річки, протікаючи долиною, змінювали своє русло. Розвиток цих озер залежить від річок, у заплавах яких вони розташовані. Навесні, під час повені, заплавні водойми заповнюються водою, а до кінця літа міліють. Восени озера знову заповнюються водою. Але є такі заплавні озера, які навіть при низькому рівні води в річці зберігають глибину 10-12 м. Більшість заплавних озер замерзають дещо раніше, а звільняються від криги пізніше, ніж річки, з якими вони з'єднані.

Усі придунайські озера мілководні, з’єднані з р.Дунай і між собою шлюзами та протоками. Ялпуг живиться, в основному, за рахунок водообміну з оз. Кугурлуй. Впадає в озеро р.Ялпуг. Температура води влітку +24,25, взимку замерзає. Нераціональна господарська діяльність на р.Ялпуг та на прилеглій до озера території спричинила забруднення його в к. ХХ ст., та масове отруєння флори та фауни. У зв’язку з цим здійснюються заходи щодо оздоровлення екологічного стану у басейні озера та його очищення. На березі озера, при впадінні р. Ялпуг розташоване м. Болград.

1.2 На Поліссі ще багато карстових, або провальних озер. Це перлини цього краю. Вони утворилися внаслідок вимивання пухких порід (мергелів, вапняків, крейди, гіпсів, доломітів) та утворення провальних форм рельєфу. Озера різні за формою, зустрічаються групами і поодинці. Найбільш відома група Шацьких озер.

Великі за площею карстові озера замерзають пізніше і звільняються від криги раніше, ніж заплавні у цій самій місцевості. Колір води змінюється від жовтувато-зеленого у мілководних озерах до смарагдово-зеленого у глибоких. Водяться- вугор, окунь, щука, лин, короп, карась, сом, в’юн. В окремих озерах водяться раки. На берегах Шацьких озер містяться гніздування водоплавних птахів (диких качок, гусей та білих лебедів). Більша частина Шацьких озер знаходиться у складі Шацького природного національного парку і є базою наукових досліджень Львівського і Волинського університетів.

1.3 В одному з куточків Волинського Полісся розкинулося село Колодяжне — батьківщина великої української поетеси Лесі Українки. Чарівна природа Полісся надихала її на створення поетичних шедеврів.

Зачарована дикою красою озера Нечимне, яке лежало тоді в глухому незайманому лісі, Леся Українка увічнила його у драмі-феєрії «Лісова пісня».

«Саме озеро — тиховоде, вкрите ряскою та лататтям, але з чистим плесом посередині.

Місцина вся дика, таємнича, але не понура, — повна ніжної задумливої поліської краси.

...На озері туман то лежить пеленою, то хвилюється од вітру, то розкривається, одкриваючи блідо-блакитну воду... Озеро стоїть повне, в зелених берегах, як у рятівному вінку.»«Лісова пісня», ця красива казка, пролунала на весь світ як справжній гімн любові до рідної природи і людської мрії про щастя.

В пам'ять про велику поетесу на березі озера створено літературно-меморіальний музей. Збулися пророчі слова поетеси, сказані устами головної героїні «Лісової пісня» – русалки Мавки:

Будуть проходити люди.

Вбогі й багаті, веселі й сумні.

Радощі й тугу нестимуть мені,їм промовляти душа моя буде.

Живиться озеро атмосферними опадами і підземними водами, взимку замерзає. В озері з риб водяться: карась, щука, короп.

1.4 Дуже своєрідні за своїм походженням є гірські озера Карпат. Частина їх виникла в результаті гірських обвалів, що перекрили гірські потоки.

Чиста, прозора вода, цілюще гірське повітря перетворили Синевир на справжню туристську Мекку. З озера витікає струмок, який впадає в річку Тереблю. Вода слабо мінералізована, температура +11 °С. Планктон бідний. В озері є форель.

Легенда

Назва Синевир походить від імені графської дочки Синь та імені вівчаря Вир. Батько заборонив доньці зустрічатися з Виром. Він наказав слугам вбити вівчаря. Синь очам своїм не повірила, коли побачила під великим валуном розтерзане Вирове тіло. Сльозам Сині не було краю, аж поки вони не заповнили галявину і саму Синь Так із сліз утворилося озеро, яке люди назвали Синевир. Сьогодні існує у народі повір'я, що той, хто закохався на озері Синевир, ніколи не розлучиться з коханою.1.5 У Карпатах можна побачити вулканічні озера, що розміщені у кратерах згаслих вулканів. Ці озера глибокі, живляться ,в основному, підземними водами,

  1. Ще один різновид карпатських озер - карові. Це високогірні озера, утворені в карі. Кар або цирк - це природна чашеподібна заглибина у привершинній частині гір з крутими скелястими стінами і полого увігнутим днищем. Кар утворюється під дією невеликих льодовиків, сніговиків і морозного вивітрювання гірських порід у високогір'ї. Озеро Бребенескул утворилося між головним хребтом масиву Чорногора і горою Гутен Толенатик.

  2. На узбережжі Чорного та Азовського морів і Кримському півострові зустрічаються залишкові озера. Реліктові, або залишкові озера, - це давні озера, що живляться атмосферними опадами або фільтрацією морської води. У зв'язку з високою концентрацією солі у них відбувається природне осідання кухонної солі.

1.8 Поширеними на півдні є лиманні озера. Вони відокремлені від моря піщаними косами і закриті. Утворюються від затоплення морем пригирливої частини річкової долини або балки. Ці озера солоні, формуються в результаті опускання суходолу і підтоплення морем.
2. Лимани

У ч и т е л ь. На відміну від лиманних озер, мають постійне сполучення з морем.

Лимани – затоки, що утворюються в результаті затоплення морем долин рівнинних річок внаслідок занурення прибережних частин суходолу.

На узбережжі Чорного моря – Дністровський (найбільший в Україні), Дніпровський, Бузький, Тилігульський, Хаджибейський, Куяльницький, Сасик (Кундук) та ін.

На узбережжі Азовського моря – Молочний, Утлюцький та ін.

3. Водосховища

Завдання.

Поясніть, із якою метою створюють штучні водойми – водосховища, ставки.

Створюються з метою:


 • накопичення запасів води для побутових і господарських потреб;

 • для регулювання водного стоку;

 • створення умов для виробництва електроенергії;

 • покращення умов судноплавства;

 • риборозведення тощо.

Україна належить до країн, бідних на водні ресурси. Проблеми водопостачання Донбасу, Криворіжжя, меліорація земель Причорномор’я вирішуються за допомогою каскаду Дніпровських водосховищ.

Але зі створенням водосховищ змінився гідрологічний режим річок, зменшилася швидкість течії від 0,8 до 0,02 м/с, знизився водообмін і проточність, з’явилися безстічні ділянки, які влітку прогріваються; у них розвиваються синьо-зелені водорості, відбувається «цвітіння» водойм, гине риба.

З будівництвом греблі і створенням водосховищ затоплюються великі ділянки земель (500 000 га), відселяється багато людей, витрачаються величезні кошти.

Унаслідок будівництва Дніпровського каскаду виявилися підтопленими 100 000 га продуктивних земель.

Будівництво окремих водосховищ виявилося невигідним. Так, Каховське водосховище разом із ГЕС кожні 10 років завдає державі збитків на суму 1 млрд доларів США. На дні накопичується багато мулу, береги руйнуються під дією хвиль, з полів вимивається ґрунт, у воду потрапляють мінеральні добрива, неочищені побутові стоки. А це змінює хімічний склад води. Через зарегулювання стоку солоність води підвищилася до 10 ‰, погіршилась її якість, сталися зміни і в температурному режимі води, що впливає на температуру повітря. Зі зниженням температури повітря над водосховищем утворюється туман.

Найбільша кількість водосховищ споруджена на р. Дніпро, що спричинило руйнування природного комплексу річки.

2-й учень. До штучних водойм належать також канали, які за метою створення поділяються на такі:

• зрошувальні є частиною зрошувальної системи, яка складається з водозбірних споруд, зрошувальної мережі, насосних та розподільних станцій. Найбільші зрошувальні системи: Бортницька (Київська область), Каховська (Херсонська та Запорізька області), Краснознам’янська (Херсонська область), Нижньодністровська (Одеська область), Приазовська (Донецька та Запорізька області), Інгулецька (Миколаївська область);

• водопостачальні призначаються для забезпечення побутових і промислових потреб великих міст. Найбільші канали-водоводи: Дніпро — Донбас — Харків, Дністер — Одеса, Дністер — Чернівці, Дніпро — Західний Донбас, Дніпро — Кіровоград.


VІ. Закріплення нових знань і умінь учнів

Проблема:

«Чи потрібне створення штучних водосховищ?» 1. Розбір ситуацій

Якість, склад води у водоймах України постійно погіршується у зв’язку з попаданням у води нафтопродуктів, стічних вод, органічних речовин токсичної дії, фенолів, важких металів, радіонуклідів.

– Чи можете ви вирішити проблему очищення вод?Ситуації:

-Ваш знайомий пропонує вам заробити – вимити автомобіль в озері. Ви розумієте, що озеро від цього постраждає, але ви отримаєте гроші. Що ви зробите?

-До берега річки Прут, на якому ви відпочиваєте, під’їхала вантажівка зі сміттям. Ви бачите, що водій збирається скидати сміття на береговий схил. Що ви зробите?

-Ви посадили на березі озера саджанці. Згодом побачили, що цими саджанцями ласують гуси. Як ви будете діяти в даній ситуації?3. Гра «Вірю – не вірю»

 • Чи вірите ви, що більшість озер України тектонічного походження (ні)

 • Шацькі озера вулканічні? (ні)

 • Багато озер в Україні знаходиться в степу? (ні)

 • Завдяки будівництву водосховищ покращуюься умови судноплавства на річках. (так)

 • Створення зрошувальних каналів позитивно впливає на урегулювання річкового стоку. (так)

 • Чи вірите ви, що воду з річок і озер України можна вживати відразу як питну? (ні)

 • Чи вірите ви, що найбільш високогірне озеро України – Бребенескул? (так)

 • Чи вірите ви, що найбільше штучних водосховищ на річці Десна? (ні)

 • Чи вірите ви, що більшість озер рівнинного Криму прісні ?(ні)

Прийом «Географічний чемпіонат» • Найбільше прісне озеро України … (Ялпуг).

 • Наймальовничіше озеро Карпат … (Синевир).

 • Найглибше природне озеро України … (Світязь).

 • Найбільше гірське озеро в Україні … (Синевир).

 • Найвище гірське озеро України … (Бребенескул).

 • Найбільша група озер в Україні … (Шацька).

 • Найбільше солоне лиманне озеро України … (Сасик).

 • Найбільший лиман … (Дністровський).Прийом «Міркуємо разом»

Яка наука займається вивченням озер? ( Лімнологія)

Яке озеро називають «українським Байкалом»? ( Світязь)

Яке озеро називають «гнилим морем»? (Сиваш)

Яка велика група озер знаходиться на Волині? (Шацькі)

Яке озеро знаходиться на узбережжі Чорного моря в Одеській області? (Ялпуг)


VІІ. Підсумки уроку

-виставлення оцінок

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати §26.

Вміти показувати на карті

Зібрати додаткову географічну інформацію про болота України (за вибором).


 
Каталог: static -> doc -> 0000 -> 0000 -> 0245
0000 -> Столичний економічний район
0000 -> Дослідницька діяльність на уроках російської мови та світової літератури
0000 -> Алкоголь та його вплив на організм людини
0000 -> Народне мистецтво у вихованні дітей та розвитку творчих здібностей учнів впровадження в шкільну практику декоративно-прикладного мистецтва
0000 -> 2012 – Укладач – Задерей Ольга Анатоліївна, викладач І категорії філологічних дисциплін Рецензент
0000 -> Українська література 1920–1930-х років. Вступ. Складні суспільно-історичні умови, основні стильові напрями, їхнє розмаїття. «Розстріляне відродження»; домінування соцреалістичної естетики в 1930-ті роки
0000 -> Книга 1 1 «Білінський В. Б. Країна Моксель, або Московія. Роман-дослідження. Книга 1»
0245 -> Позакласний захід у 7 класі «Навколосвітній круїз» Мета: закріпити та систематизувати в учнів знання теоретичного матеріалу з курсу «Загальна географія»

Скачати 142.35 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка