Паливні корисні копалини УкраїниСкачати 104.14 Kb.
Дата конвертації20.05.2017
Розмір104.14 Kb.
Тема: Паливні корисні копалини України.

Мета: поглибити й систематизувати знання учнів про паливні ресурси та їх

зв'язок з геологічною будовою; виявити закономірності розташування

родовищ корисних копалин України за допомогою карт атласу;

сформувати знання про паливні корисні копалини, їх господарську

оцінку, основні шляхи раціонального використання й охорони.розвивати вміння учнів працювати з картами атласу та контурними

картами;


виховува­ти активність,прищеплювати лю­бов до своєї

країни,виховувати на­ціонально свідомого громадянина, дбайливого господаря.


Обладнання: електронний атлас України, презентація, карти атласу, підручник, контурні карти, фізична карта України.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань та вмінь.
І непорушний лад у всім,

співзвучність повна у природі.
Ф. Тютчев
Хід уроку
І. Організаційний момент

Створення психологічного настрою. «Самоналаштування»

- Покладіть руки на парту, закрийте очі та промовляйте:

Я зможу сьогодні добре працювати на уроці.

Я особистість творча.

Я бажаю всім однокласникам успіхів на сьогоднішньому уроці.ІІ. Актуалізація опорних знань

Вправа «Мікрофон» 1. Що таке гірська порода? Гірська порода- це поєднання кількох мінералів чи скупчення одного у великій кількості в земній корі.

 2. З чого складається гірська порода? З мінералів.

 3. Що таке мінерал? Мінерал- це природні утворення, які складаються з однієї речовини.

 4. Я називаються мінерали, гірські породи, що використовуються людиною?

Корисні копалини.

Пригадайте класифікацію корисних копалин. (слайд 1)


Корисні копалини

Неметалеві Металеві Паливні

кам'яна сіль залізна руда кам'яне вугілля

калійна сіль марганцева руда буре вугілля

глина мідна руда торф

пісок поліметалева руда нафта

вапняк олов'яна руда природний газ

сірка
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Отже тема уроку: «Паливні корисні копалини України»

Завдання уроку: 1. Ознайомитися з паливними корисними копалинами України. 2. Виявити закономірності розташування родовищ паливних корисних копалин України. 3. Навчитися наносити басейни корисних копалин на контурну карту.

Мені в підготовці даного уроку допомагала група експертів, які будуть презентувати свої роботи.

І тому ми на даному уроці повинні: «Не просто слухати, а чути, не просто дивитися, а бачити, не просто відповідати, а міркувати».
Паливні корисні копалини переважно пов'язані з тектонічними западинами, бо саме там умови найбільш сприятливі для їх утворення.

Наведіть приклад западин на території України.(слайд 2)Донецько-Дніпровська западина

Причорноморська западина

Прикарпатський прогин
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Урок-мандрівка у підземне царство

 1. Перш ніж відправитись у мандрівку підземного царства скарбів, послухайте легенду: «Якось стали ділити боги між собою скарби Всесвіту. Океан і весь підводний світ дістався богові Нептунові з тризубцем, а підземне царство хитрому буркотливому Плутонові заволодівши підземеллям. Плутон посадив біля його входу лютого трьохголового собаку Цербера. Пес вартував Плутонові володіння. Він мав наказ нікого не випускати на поверхню землі. В підземелля міг увійти кожний, а вийти не вдавалось нікому». Проте йшов час, бурхливими темпами розвивалась наука і техніка. Вчені, дослідники винайшли прилади, за допомогою яких можна шукати скарби Плутона, і ми з вами на уроці будемо намагатись теж трохи відкрити завісу Плутонових таємниць.

 2. Робота з картою і атласами

Зверніть увагу на карту «Корисні копалини» та назвіть басейни кам'яного вугілля. Покажіть їх на карті.

Донецький кам'яновугільний басейн.

Львівсько-Волинський кам'яновугільний басейн.

 1. Бесіда по кам’яному вугіллю. Демонстрація зразків.

 2. Презентація про утворення кам’яного вугілля і характеристику Донбасу.

(слайд 3) У кам'яновугільний період палеозойської ери моря неодноразово заливали сучасну територію Донбасу, значну частину правобережжя і лівобережжя Дніпра, частину Львівської і Волинської областей. Клімат у нас був тропічний. Температура повітря не падала нижче +18. сірі густі хмари постійно затягували небо. Повітря було вологе і задушливе. Часті грози проносились над землею супроводжувались гуркотом. На вологих болотистих грунтах росли дрімучі ліси. Дерева переважно були вкриті лускою, до яких у молодих рослин прикріплювалось листя.

(слайд 4) Плаунові рослини тоді були справжні дерева у висоту до 30 м. і в обхваті 2 м. На них не було гілок, тільки густа крона з тонкого і довгого хвостатого листя (це лепідодендрони, які розмножувались спорами). Ще росли деревоподібні хвощі, деревоподібні папороті, які ще зустрічаються в тропічному поясі. Велика кількість вологи сприяла бурхливому розвитку і росту рослин. у болотистому грунті дерева міцно тримались корінням. Вітри, бурі, що супроводжувались зливовими дощами, валили кам'яновугільні ліси. Дерева падали у воду. Поверх них виростали інші. Знову падали. І так тривало мільйони років. Суша змінилась морем. Шари мертвої рослинності затягло піском, покрило мулом. Без доступу повітря, під великим тиском дерева скам'яніли, перетворились на вугілля, яке тепер добувають.

Перші родовища були відкриті в 1721 р. експедицією під керівництвом Г. Капустіна. Першу шахту закладено в 1795 р. Цей басейн залишається основним і сьогодні. Завдяки видобуванню вугілля в цьому басейні України входить до першої десятки країн світу.(слайд 5) Донецький басейн найстаріший на Україні, запаси становлять 50 млрд. т. вугілля, вугілля високоякісне, коксівне, антрацит. Глибина залягання в середньому становить 500-700 м, максимальна – 1200м. У басейні діє до 200 шахт, потужність пластів 0,5-2м, на глибині 800-1200м потужність більша, але шахти газонебезпечні. Є найглибша шахта – 1800м. У Донецькій,Луганській, Дніпропетровській областях шахти надалі залишаються перспективними для України. Це один з найбільших кам'яновугільних басейнів у Європі. Необхідно реконструювання підприємства.

 1. Як видумаєте? Які проблеми має басейн?

(Слайд 6)

- потужні і доступні вугільні пласти вже вироблено

- залягання вугілля на великій глибині до 1200м

- мала потужність пластів 0,5-2м

-великий кут похилу

- велика газоносністьРобота з контурною картою. Нанесіть Донецький басейн.

 1. Презентація про Львівсько-Волинський басейн

(слайд 7) У 1912р першим, хто висловив думку, що є кам'яне вугілля, був вчений Тетяєв, а пізніше І. Самсонович у 1932. У 1940-1941 роках геологами було підтверджені висновки перших дослідників, але війна не дала приступити до освоєння басейну: тільки з 1954р на львівщині розпочинається будівництво шахт. Волинські шахти починають свій вік з 1950р. Першу шахту почали будувати в 1953р, здали в експлуатацію в 1957р. Більшість шахт носять назву «Великомостівської»,тому що знаходились на території Великомостівського району. На шахтах відбійних молотків не використовували, а замість них працювали комбайни.

(слайд 8) Львівсько-Волинський басейн має запаси до 1 млрд. тон вугілля, глибина залягання 300-700м, товщина пластів 0,5-1,2м. У районі діє 10 Червоноградських і 4 Волинські шахти. Вугілля використовується як енергетичне паливо і для побутових потреб.

Демонстрація зразків.

Робота з контурною картою. Нанесіть Львівсько-Волинський басейн.

 1. Бесіда : Про Буре вугілля вчитель.

Як називається басейн? Де він знаходиться?

Називається Дніпровський басейн. Знаходиться в Житомирській, Черкаській, Кіровоградській, Дніпропетровській областях.

Буре вугілля слабкометарфізоване – перехідна стадія від викопного торфу до кам'яного вугілля. Ступінь метаморфізації залежить не стільки від віку вугілля, а скільки від тектонічного тиску. За віком буре вугілля буває старішим за кам'яне.

(слайд9) Запаси складають 2,4 млрд т. з них 0,5 млрд т. придатні для відкритої розробки. Розміщуються родовища вздовж Дніпра. Максимальна потужність пластів у середньому – 1-6м. Глибина залягання -150-170м. Вугілля малокалорійне не можна перевозити на великі відстані. Використовується як місцеве паливо.

(слайд 10) Значення вугілля залишається надзвичайно великим незважаючи на видобуток нафти та газу. Його використовують як енергетичне паливо на теплових станціях, використовують в металургійній промисловості. Чавун не можна виплавити без вугілля – коксу. Із кам'яновугільної смоли, яка утворюється під час виплавки шляхом хімічної переробки, отримують фарби, синтетичні тканини, ліки, парфуми, вибухові речовини, нафталін.

Буре вугілля використовують як паливо, а також як цінна хімічна сировина. Після хімічної обробки з 1 т. бурого вугілля дістають: 60 кг. бензину, 350 кг. дизельного палива, 50 кг парафіну, 100кг фенолу та ін.Демонстрація зразків.

Робота з контурною картою. Нанесіть Дніпровський буровугільний басейн.

Фізкультхвилинка

 1. Робота з картою. Які нафтогазоносні області є на території України?

Дніпровсько-Донецька область

Причорноморсько-Кримська область

Карпатська область

Коли і де розпочали видобувати нафту на території України?

 1. Презентація учнем про Карпатську нафтогазоносну область

(слайд 11) У 1775 р розпочалося видобування нафти, а у 1913 р газу. Більшість

Нафтових і газових родовищ знаходиться у Прикарпатті територія Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Львівської областей. Видобуток нафти відносять до одного з найдавшіших у світі центрів нафтовидобування. Нафта залягає на глибині 150-3000м. Родовища нафти: Битківсьбке, Надвірнянське, Волинське. Родовища газу: Угорське, Богородчанське, Солотвинське. Родовища нафти та газу на 70 і 90% відповідно вичерпані. Перспективними залишаються райони Львівської області. 1. Презентація Дніпровсько-Донецької області

(слайд12) Дніпровсько- Донецька область знаходиться на Лівобережжі, довжина 650-700км, ширина 80-150 км. Чернігівська область- Прилуцьке, Ляляківське, Сумська область- Рибальське, Качанівське, Полтавська область- Сагайдачне, Зачепилівське. З 30-х років освоюється родовища газу. Глибина залягання 5000м. Родовища – Шебелинське, Хрестишинське, Качанівське, Диканське.

Один з молодих районів освоєння нафти та газу є- Причорноморсько-Кримський регіон. За підрахунками вчених потенційні запаси нафти і газу перевищують запаси Перської затоки.(слайд 13) Причорноморсько-Кримська область зосереджується в Криму, Миколаївській, Одеській, Херсонській областях. Освоєно 20 родовищ газу і нафти. Глибина залягання 9000м. це мезозойські відклади.

(слайд 14) Нафту не можна використовувати у тому вигляді, яку отримали внаслідок видобутку. З неї отримують: рідке паливо, керосин, бензин, вазелін, медичні препарати, мило, свічки.

Демонстрація зразків

Робота з контурною картою: Нанесіть назви нафтогазоносних областей України.

 1. Робота з підручником і картами атласу. В Україні є родовища торфу, які розміщуються в основному в західних, північно-західних, північних областях України. торф поширений в основному в заболочених районах. Нараховується 2 тис. родовищ, запаси 2,2 млрд. т. (Волинська, Рівненська, Чернігівська, Київська, Львівська область).

Як утворився торф?

Торф – горюча органогенна осадова гірська порода, що складається з решток рослин, які значною мірою змінені процесами розкладу. Потужність торф'яних шарів досягає 15 м. Утворюється торф у вологому середовищі головним чином в умовах вологого і помірного клімату. У торфі міститься багато органічних речовин.

Як людина використовує торф?

(слайд15, 16) Торф – тверде горюче паливо, використовується на електростанціях, як добриво, газ для автомобілів, підстилка для худоби, торфоперегнійні горшки, лікувальні ванни. Торф малокалорійне паливо, проте його добування в порівнянні з іншими видами значно дешевше.Робота з контурною картою.

 1. Легенда. Давно колись на Черкащи­ні поселилися втікачі-гайдамаки. Якось один пічник зліпив піч коза­кові Оверкові. Натопив Оверко нову піч раз, вдруге... Дивиться, щось не­ладне з нею діється — вже й хми­зу не кладе, а з печі все вогнем па­шить. Почала жінка кочергою жар рівняти, але тут усі боки і стеля теж вогнем взялися. Од переляку моли­тися почала. Злякався і хазяїн, потім став міркувати, де глину брав. Згадав Оверко, де глини накопав. Пішов знову По ту глину. Приніс додому клунок і на сухому гілляччі почав її палити та всім людям вогнище з ди­вовижної глини показувати. Так люди дізналися про «горючу глину».

(слайд 17) До паливних ресурсів відносять горючі сланці. За хімічним складом, теплопровідністю подібні до прибалтійських. Прогнозові запаси 3,7 млрд.т., зосереджені у Карпатах.

Чи є горючі корисні копалини в нашій області?

Є у межах області запаси горючих корисних копалин: бурого вугілля - Олександрійське родовище, горючі сланці – Бовтиське родовище.

Ми з вами ознайомились з основними горючими корисними копалинами і знаємо, що в житті людини вони відіграють велике значення. З кожним роком людство збільшує їх використання. Лише за останні 30 років було видобуто більше мінеральних ресурсів, ніж за всю попередню історію людства. об'єм світового видобутку корисних копалин став подвоювати кожні 15-20 років.Постановка екологічної проблеми і шляхи вирішення. А тепер подумайте, як це відображається на стані сучасної природи?

Надмірний розвиток гірничодобувної промисловості став причиною порушенням природної рівноваги в природі; порушивши процес самоочищення, що призвело до важких наслідків ( масове захворювання дітей на гіпоплазію – захворювання зубів, збільшення серцево-судинних захворювань, захворювання верхніх дихальних шляхів). У воді виявлені надлишки флуору, плюмбуму, купруму, ферему, алюмінію, стронцію і навіть берилію, який є одним з найшкідливіших токсичних елементів. І таких прикладів можна навести безліч.

Давайте поміркуємо, чи є вихід із такого становища, чи нам усім необхідно виїжджати або чикати судного кінця. Ви – завтрашній день нашої держави, її майбутнє, вам доведеться вирішувати ці проблеми – гармонія між людиною і природою.

Стаття 66 Конституції України говорить: «Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоди природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки». Скажіть, чи актуальна ця стаття, чи відповідає вимогам часу? Як ви думаєте, які завдання стоять перед вами у вирішенні цієї проблеми? Уявіть ситуацію, ви дорослі і вас обрали мером міста Запоріжжя. Що б ви зробили для вирішення екологічної проблеми нашого міста?Заслуховується думка учнів.

Ось і розглянуто всі питання нашого уроку. Зверніть увагу на вислів Тютчева: (слайд 18) «І непорушний лад у всім, співзвучність повна у природі». Висловіть свої думки з цього приводу.Заслуховується думка учнів.

ІV Рефлексія:

 • Що дізналися нового?

 • Чи було цікаво?

 • Україна буде енергонезалежною державою?

V. Домашнє завдання (слайд 19)

1.& 16 опрацювати.

2. Нанести на контурну карту родовища бурого вугілля, нафти, природного газу,торфу.

3. Створити комп’ютерну презентацію або повідомлення з теми: «Рудні корисні копалини України».

Урок з географії у 8 класі

Степовий НВКТема уроку:

«Паливні корисні копалини

України»

Вчитель:


Лиходід М.М., вчитель географії,

спеціаліст І категорії2013 рік
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка