Під сколіозом розуміється деформація хребта, характеризується його боковим викривленнямСкачати 126.05 Kb.
Дата конвертації23.10.2016
Розмір126.05 Kb.
Сколіоз
Під сколіозом розуміється деформація хребта, характеризується його боковим викривленням.
Актуальність роботи полягає в тому, що сьогодні заняття з дошкільниками, що мають таке захворювання висуваються на перший план, тому що сколіоз - одна з найбільш часто зустрічаються деформацій опорно-рухового апарату.
Вроджені форми сколіотичної хвороби при уважному огляді і ретельному аналізі симптомів можуть бути виявлені у дітей вже на 2 - 3-му році життя. Найбільш часто вона проявляє себе вперше у віці 4-8 років.
Відсоток захворюваності сколіотичної хворобою серед школярів становить до 9. Частіше сколіозом страждають дівчатка (співвідношення з хлопчиками приблизно 6, що пояснюється їх менш досконалим фізичним розвитком і слабкістю мускулатури (у зв'язку з меншою руховою активністю).
Можна говорити про малу ефективність традиційних методів лікування (ЛФК, масаж) тому, що дуже часто сколіотична хвороба 1 ступеня з локального викривлення хребта переходить, на жаль, у важке захворювання, яке втягує в патологічний процес всі найбільш важливі системи та органи людського організму.
При лікуванні сколіозу 1 ступеня найбільш доцільно буде застосування сегментарно-рефлекторного масажу в комплексі з традиційною ЛФК та класичним масажем.
Поєднання традиційних і нетрадиційних методів лікування нададуть позитивний ефект при лікуванні сколіотичної хвороби. Обов'язково необхідно застосовувати сегментарний масаж хребта, тому що тільки цей вид масажу впливає безпосередньо на всі елементи хребта, покращуючи харчування, кровопостачання всього хребетного стовпа з його хребцями, м'язами, зв'язками і міжхребцевими дисками. Поєднання цих методів традиційних і нетрадиційних необхідно, тому що тільки сколіоз 1 ступеня може підлягати повному лікуванню.

Об'єктом дослідження даної роботи є застосування засобів ЛФК для лікування патології опорно-рухового апарату.


Предметом дослідження є дія сегментарного масажу в комплексі з традиційними методами лікування сколіозу 1 ступеня.
Наукова новизна роботи полягає в тому, що отримані об'єктивні результати, що свідчать про позитивну роль сегментарного масажу в поєднанні з ЛФК і масажем на стан хворих на сколіоз дошкільнят.
Практична значимість дослідження полягає в розробці оздоровчої програми, яка може бути використана для підвищення ефективності традиційного методу лікування хворих на сколіоз.
Теоретичний аналіз і узагальнення літературних джерел, відображають стан проблеми
Етнологія, патогенез, клініка сколіозу
Сколіоз - бокове викривлення хребта, який поєднується з його торсією, обумовлене патологічними змінами в хребті і в паравертебральних тканинах (кісткової, нервово-м'язової та сполучної). Сколіоз - найчастіша ортопедична деформація у дошкільнят.
Етіологія - ще недостатньо з'ясована. Розрізняють диспластичні, ідіопатичні, вроджені, неврогенні (паралітичні, рефлекторно-больові) сколіози. В основі диспластичних лежать аномалії розвитку поперекового відділу хребта, що призводять до сколіозу, коли дитина починає ходити.
При природженому сколіозі є аномалії будови хребців, але більш грубого характеру, при яких дитина народжується вже з наявним сколіозом.
паралітичний сколіози розвиваються внаслідок перенесеного раніше захворювання головного або спинного мозку.
Рефлекторно-больовий сколіоз виникає при невритах сідничного нерва.
Ідіопатичні сколіози за багатьма ознаками дуже близькі до дісластіческім.
Сколіози можуть розвиватися при ряді системних захворювань:
при недосконалому костеобразовании;
рубцеві сколіози - розвиваються після травми;
компенсаторні сколіози - виникають при вкороченні однієї з нижніх кінцівок.
Патогенез - багато питань залишаються неясними. Однак безсумнівно, що в розвитку та прогресуванні деформації велике значення мають процеси росту. Періоди інтенсивного росту збігаються з періодами прогресування, а із закінченням росту хребта припиняється і прогресування деформації. Саме порушеннями росту хребців можуть бути пояснені їх структурні зміни. Разом з тим, на ранніх стадіях розвитку деформації вплив порушень росту менш помітно.
Клініка - сколіоз 1 ступеня - це початок деформації хребта. Вона характеризується невеликим бічним відхиленням хребта і початковим ступенем торсії, що виявляється рентгенологічно. Торсія на рентгенограмі визначається у вигляді невеликого відхилення остистих відростків від середній лінії і асиметрії коренів дужок. Кут первинної дуги викривлення не більше 100. При сколіозі 1 ступеня визначається слабкість м'язів спини, асиметрія надплечий, розташування кутів лопаток, бічне викривлення хребта, наявність м'язового валика в поперековому відділі хребта, що виникає внаслідок його торсії навколо вертикальної осі. При огляді хворого спереду відзначається згладженість трикутника талії (на стороні опуклості дуги викривлення), більш високе положення крила клубової кістки.
Класифікація сколіозів
Відповідно до етіологією і патогенезом сколіози поділяються на 5 основних груп:
Перша група - сколіози міопатичні походження. В основі цих викривлень хребта лежить недостатність розвитку м'язової тканини і зв'язкового апарату. До цієї ж групи можуть бути віднесені і рахітичні сколіози, які виникають в результаті дистрофічного процесу не тільки в скелеті, але і в нервово-м'язовій тканині.
Друга група - сколіози неврогенного походження: на грунті поліомієліту, нейрофіброматозу, спастичного паралічу. У цю ж групу можуть бути включені сколіози на грунті радикуліту; сколіози, викликані дегенеративними змінами в міжхребцевих дисках, нерідко ведуть до здавленню корінців і викликають клінічно корінцевий гетеро або гомоклініческій синдром.
Третя група - сколіози на грунті аномалій розвитку хребців і ребер. До цієї групи відносяться всі вроджені сколіози, виникнення яких пов'язане з кістковими диспластичними змінами.
Четверта група - сколіози, обумовлені захворюваннями грудної клітки (рубцеві на грунті опіків, пластичних операцій на грудній клітці).
П'ята група - сколіози ідіопатичні, походження яких і в даний час залишається ще далеко не вивченим.
По тяжкості деформації сколіози поділяються на чотири ступені:
Сколіоз 1 ступеня характеризується невеликим бічним відхиленням хребта і початковим ступенем торсії, виявля рентгенологічно. Торсія на рентгенограмі визначається у вигляді невеликого відхилення остистих відростків від середньої лінії і асиметрії коренів дужок. Кут первинної дуги викривлення не більше 100.
Сколіоз 2 ступеня супроводжується не тільки помітним відхиленням хребта у фронтальній площині, але і вираженою торсією, наявністю компенсаторних дуг. Рентгенологічно чітко виявляється деформація тіл хребців на рівні вершини викривлення. Кут первинної душ викривлення в межах 210 - 390. Клінічно визначається м'язовий валик через торсії хребта і реберний горб.
Сколіоз 3 ступеня характеризується стійкістю і більш вираженою деформацією, наявністю великої реберного горба, різкою деформацією грудної клітини. Кут первинної дуги викривлення від 400 до 600. Рентгенологічно на вершині викривлення і прилеглих до неї ділянок є хребці клиновидної форми; міжхребцеві диски з увігнутого боку важко простежуються.
Сколіоз 1У ступеня супроводжується важким спотворення тулуба. Відзначається кіфосколіоз грудного відділу хребта, деформація тазу, відхилення тулуба, скутість рухів в хребті, стійка деформація грудної клітки, задній і передній реберний горб. Рентгенологічно визначається виражена клиновидна деформація тіл грудних хребців, деформуючий спонділартроз і спондильоз в грудному та поперековому відділах хребта, звапніння зв'язкового апарату. Кут основного викривлення досягає 610 - 900.
По виду відхилення дуги сколіози можуть бути простими і складними.
Прості - ті сколіози, коли викривлення має лише один вигин.
Складні - мають два або три вигини. У подібних випадках розрізняють первинну і компенсаторну дуги.
Первинна дуга, як правило, більш довга і фіксована; вторинна або компенсаторна, більш коротка і рухлива.
За локалізації викривлення розрізняють: первинно шийно-грудну дугу, грудну дугу, грудо-поперекову. Значно рідше виникають дві первинні дуги - грудна і поперекова.
По всій протяжності сколіози поділяються на: тотальні, коли у викривленні беруть участь всі відділи хребта, і приватні, коли викривлення поширюється на один або два відділи, наприклад, грудний або поперековий, грудо-поперековий, шийно-грудний і т.д.
Механізми лікувальної дії фізичних вправ і лікувального масажу при лікуванні сколіозу. Завдання ЛФК.
У лікуванні дітей корегуючий дію лікувальної фізкультури досягається застосуванням спеціальних симетричних і асиметричних гімнастичних вправ. При впливі симетричних вправ м'язи на стороні опуклості напружуються більше, ніж на увігнутій сторону. М'язи на увігнутій стороні більше розтягуються. Цим поступово вирівнюється м'язова тяга і зменшується асиметрія, слабшає міогенна контактура на увігнутій стороні.
Асиметричні корегують вправи дозволяють локально і в потрібному напрямку впливати на деформацію хребта. При торсії хребців можна надавати корегуючий вплив поворотами пояса верхніх кінцівок або нижніх. Підбір асиметричних вправ виробляють з урахуванням локалізації викривлення і характеру дії обраних вправ на кривизну хребта. Якщо для виправлення дефекту потрібно збільшити рухливість хребта (мобілізація), використовують вправи в повзанні на четвереньках, упорі на колінах, змішані виси, вправи на похилій площині.
При систематичних заняттях ЛФК протягом декількох років підвищується тонус м'язів, і вони стають здатними протистояти викривленню хребта.

Механізм дії масажу на організм


Вплив масажу на шкіру. Масаж надає багатоаспектний вплив на шкіру, він поліпшує секрецію сальних і потових залоз, поліпшує лімфо-і кровообіг, обмін речовин. Масаж сприяє утворенню фізіологічно активних речовин (гістаміну), продуктів білкового розпаду - амінокислот, поліпептидів. Шкіра набуває рожевий колір, підвищується м'язовий тонус, що робить шкіру гладкою, еластичною, щільною.
Вплив масажу на нервову систему. Під дією масажу може підвищуватися або знижуватися збудливість нервової системи в залежності від її функціонального стану та методики масажної дії. Нормальна або адекватна реакція організму на вплив масажу виявляється приємним відчуттям зігрівання тканин, зняттям їх напруг, зменшенням болів, поліпшенням загального самопочуття. Масаж надає виражений вплив на периферичну нервову систему, покращуючи кровопостачання, окисно-відновні та обмінні процеси у нервовій тканині.
Вплив масажу на лімфатичну систему. Під дією масажу - поглаженное, розминання, проведених у напрямку до серця, шкірні лімфатичні капіляри легко спорожняються, а такі прийоми, як вібрація, биття, поплескування, викликають розширення лімфатичних судин. Таким чином, масаж прискорює рух лімфи, збільшує приплив живильних речовин до тканин масажованої ділянки і звільняє їх від продуктів обміну речовин. Масажуючі руху проводяться по ходу лімфатичного струму в бік найближчих лімфатичних вузлів. Вплив масажу на серцево-судинну систему. Благотворний вплив масажу на серцево-судинну систему позначається в тому, що при його застосуванні відбувається перерозподіл крові в органах і тканинах. Кров від внутрішніх органів відтікає до коржі, м'язам, настає розширення периферичних судин. Все це полегшує роботу серця, підвищується його нагнітальна здатність, поліпшується кровопостачання самої серцевого м'яза, зменшуються застійні явища у великому і малому колах кровообігу, підвищуються обмін речовин, засвоєння тканинами кисню.

Масаж збільшує кількість функціонуючих капілярів, ширина їх збільшується, поліпшується кровотік. У працюючому м'язі кількість розкритих капілярів різко зростає: після масажу число розкритих капілярів на 1 мм2 поперечного перерізу збільшується з 31 до 1400. Масаж не викликає розвитку андцідоза (зсуву кислотно-лужної рівноваги в кислий бік) в тканинах, а, навпаки, сприяє вимиванню молочної кислоти з тканин, виведенню органічних кислот, і цим знімається стомлення при фізичних навантаженнях.


Вплив масажу на м'язи і суглоби. Масаж надає сприятливий вплив на м'язову систему, під його впливом поліпшується їх кровопостачання, а значить, і харчування, підвищуються еластичність, сила і працездатність, сповільнюється наступ атрофії м'язів при захворюваннях. Ефект від масажу підвищується, якщо масажовані м'язи попередньо зігріті (лампа солюкс) і масаж проводять в теплому приміщенні. У масажі використовують положення, коли м'яз максимально розслаблена. Для розслаблення м'язів спини рекомендується поза лежачи на животі з витягнутими вздовж тулуба і кілька поверненими всередину руками долонями догори. При масажі грудної клітки і живота І. п. - лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах і злегка розведені. Розслаблена м'яз на дотик м'яка, а в стані скорочення при масажі м'яз чинить опір, на дотик така м'яз щільна і навіть тверда.
І.М. Саркизов - Серазини (1953), вивчаючи вплив масажу на підвищення і відновлення працездатності стомлених м'язів, вказує, що масаж є активним подразником і хорошим засобом відновлення працездатності, він підвищує загальну збудливість організму, покращуючи функціональний стан мозкових центрів.
Під впливом масажу збільшуються еластичність і рухливість зв'язок. Особливо ефективні прийоми розминання при захворюваннях суглобів. Масаж збільшує секрецію синовіальної рідини, сприяє розсмоктуванню набряків, викотов і патологічних відхилень у суглобах, посилює кровообіг у них, попереджає розвиток наслідків мікротравми суглобів (12).
Завдання масажу:
Підвищення емоційного стану хворого.
Вирівняти тягу м'язів розгиначів спини: на стороні опуклості, м'язи тонізувати, на стороні угнутості м'язи розслабити і розтягнути.
Сприяти зміцненню м'язів тулуба, вироблення м'язового корсета.
Завдання ЛФК при заняттях по сколіозу 1 ступеня
Загальні завдання:
Підвищення емоційного стану.
Нормалізація основних нервових процесів.
Поліпшення діяльності серцево-судинної і дихальної систем.
Зміцнення дихальної мускулатури.
Зміцнення фізичного розвитку.
Активізація загальних і місцевих (в м'язах тулуба) обмінних процесів.
Спеціальні завдання:
Навчання збереженню правильної постави (в положенні стоячи, сидячи, в робочій позі).
Поліпшення дихання.
Посилення м'язів тулуба.
Активна корекція функціональних порушень.
Розтягування укорочених тканин (зв'язок і миші) шляхом активних асиметричних і активно-пасивних редрессирующих вправ і поз.
Стабілізація сколиотического процесу та виправлення на початковій стадії хвороби виниклого дефекту в можливих межах.
Методи діагностики та лікування сколіозу
Відповідно до етіологією і патогенезом сколіози розподіляються на 5 основних груп. По тяжкості деформації сколіози розподіляються на чотири ступеня. В залежності від виду відхилення дуги сколіози можуть бути простими і складними. За локалізації викривлення розрізняють: первинно шийно-грудну дугу, грудну дугу, грудо-поперекову. По всій протяжності сколіози поділяються на тотальні і часткові.
Для виявлення сколіозу проводять певну діагностику. При огляді хворого звертають увагу на позу, на стояння лопаток, на контури талії та грудей, на положення надплечий, на розташування гребенівклубових кісток хворого. Після визначення асиметрії лопаток надплечий гребенів клубових кісток можна судити про ступінь і складності захворювання. Але більш точне уявлення про сколіоз, звичайно, може дати тільки рентгенологічна картина захворювання. Це обстеження визначає характер викривлення, уточнює локалізацію і ступінь викривлення. Не мале значення в вивченні цього захворювання займають роботи по виникненню ідіопатичного викривлення хребта - викривлення неясною етнології, де крім бокового викривлення хребта, можна бачити асиметричне розташування остистих відростків хребців хребта, а також неправильну форму міжхребцевих отворів . Існує ряд теорій, що пояснюють їх виникнення. До захворювання необхідно проводити профілактичні заходи: не потрібно раніше 6-7 місяців саджати дитину, обкладаючи подушками, при прогулянках не треба тримати весь час за руку, вночі дитина повинна спати на жорсткій ліжка і т.д.
Темп вправ;
уваги. диски. четвереньках. постави.діческі цілеспрямованість тренування поступово зміцнює мускулатуру, готує дітей до великих статичним навантаженням, неминучим в повсякденному житті. Після статичних зусиль, що викликають загальну втому і затримку дихання, вводять ще дихальні вправи на розслаблення.

Статичні вправи повинні поєднуватися з динамічними, регулюючи їх трудність відповідно до фізичними можливостями займаються, віком і патологічними особливостями. Різноманітні поєднання статичних і динамічних напружень - кращий засіб вироблення м'язової сили.


Вправи в рівновазі.
У різних системах коррегирующей гімнастики цей вид руху використовується в якості вірного засобу для формування постави, особливо, на стадії закріплення навику прямо триматися при будь-якому положенні. Вправи ці спрямовані на виховання тонкого відчуття положення окремих частин тіла в кожний даний момент, що і дозволяє зберігати рівновагу навіть при дуже важких положеннях.
Вправи покращують координацію рухів, розвивають спритність, орієнтування в просторі і інші якості. Вправи в рівновазі виконують на підлозі і на підвищеній опорі (колода, гімнастична лава). Щоб ускладнити вправу, треба зменшити площу опори або підвищити загальний центр ваги тіла. Чим частіше змінюється положення центру тяжіння тіла, тим потрібна точніша диференціювання роботи м'язів, що беруть участь у зрівноважуванні тіла. Тому для ускладнення можна використовувати раптові переходи від динамічних вправ до статичних.
Вправи зі снарядами (з гімнастичною палицею).
Вправи зі снарядами значно сприяють розвитку координації рухів і підвищують емоційний стан займаються. Вправи з палицями можуть бути симетричними і асиметричними. При симетричних вправах основними положеннями гімнастичної палиці по висоті будуть: внизу, на грудях, перед грудьми, на голові, над головою, за головою, на лопатках, за спиною.
Вправи з м'ячами.
Вправи з м'ячами складаються переважно з таких рухів, як поштовхи, кидки і ловля м'ячів. Специфікою є розвиток м'язової сили не тільки плечового пояса, але і всього тулуба.
Вправи не вимагають тривалої підготовки і нерозривно пов'язані з підвищенням емоційного стану займаються. Починати заняття треба з гумовими м'ячами, поступово переходячи до медіцінболлу (масою не більше 1 кг). Необхідна спеціальна підготовка дітей в умінні ловити м'яч, щоб попередити травми суглобів пальців під час лову м'яча.
При лову м'яча руки потрібно витягнути вперед, назустріч летящему м'ячу з таким розрахунком, щоб у момент витягування рук вони могли зустрітися з м'ячем, руки зараз же згинаються в ліктях для ослаблення сили летить м'яча запобігаючи травми
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 126.05 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2020
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка