Підготувала Вчитель трудового навчанняСкачати 104.78 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації19.03.2019
Розмір104.78 Kb.
#84799
  1   2

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 101Підготувала

Вчитель трудового навчання

Діхтяренко О.С.


Тема. Оздоблення виробів. Види швів для вишивання.

Мета: ознайомити з історією і традиціями української народної ви­шивки, дати уявлення про класифікацію швів для вишивання, навчити розрізняти шви за технікою і способом виконання, виховувати художній смак, любов до традицій українського народу, формувати інтерес до історії української вишивки.

Обладнання: зразки швів, готові вироби, ілюстрації з журналів, зраз­ки тканин для вишивання, таблиця «Правила безпечної роботи у швейних майстернях».

Основні поняття: техніки вишивання: глухі та наскрізні, вільні та лічильні, однобічні та двобічні; канва.

Тип уроку: комбінований.

Структура уроку.

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

III. Вивчення нового матеріалу


  1. Українська народна вишивка — вид декоративно-ужиткового мистецтва.

  2. Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи при вишиванні.

  3. Класифікація швів для вишивання (із практичним закріпленням).

IV. Закріплення нових знань і вмінь учнів.

V. Підсумки уроку.

VI. Домашнє завдання.

Хід уроку


  1. Організаційний момент

  1. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Біле поле полотняне
Рівно ткане, чисто пране.
А по ньому голка ходить,
За собою нитку водить.

Покрутнеться так і сяк –


Зацвіте червоний мак.
Зазирне і там , і тут –
Васильки зацвітуть.

Як ви здогадалися, мова сьогодні піде про вишивку. У молодших класах ви вже ознайомилися з простими видами швів, а отже пригадати їх буде не важко. Зараз ми разом розгадаємо кросворд.Додаток 1.

Повідомлення теми і мети уроку.

III. Вивчення нового матеріалу

1. Українська народна вишивка — вид декоративно-ужиткового

мистецтва.

Зараз ви познайомитися з історією і традиціями української народної ви­шивки, яку підготувала учениця Безсала Юлія.Повідомлення учениці.

Слайди «Мелодія душі української – вишивка» (сл.1-9)

Сл.2 ПЕРШІ ЗГАДКИ про вишивку в Україні зустрічаються у стародавніх істориків. Про це свідчать і археологічні знахідки з скіфських поховань: всесвітньо відома золота пектораль з Товстої могили, чаша з Гайманової могили, срібна ваза з кургану Чертомлик.

Сл.3Сенсацією також стали розкопки Соколової могили в с. Ковалівка Миколаївській області. Це поховання знатної сарматки, одне з небагатьох не розграбованих. Тут були знайдені фрагменти золотого шиття на шовковій тканині пурпурного кольору.

Сл.4 В кінці XI ст. Анна - янка  дочка великого князя Всеволода, сестра Володимира Мономаха, заснувала в Андріївському монастирі в Києві школу вишивки золотом і сріблом. З літопису також дізнаємося, що вишивала і княгиня Ганна  дружина київського князя Рюрика Ростиславича

Сл.5 ПРИБЛИЗНО ХI століттям датується широке розповсюдження в Україні шиття золотом - "гаптування". Технікою "в прикріп" майстрині розшивали всілякі покрови, фелони, плащаниці, використовуючи золоті і срібні нитки, перли,коштовне
каміння.

Сл.6 В XIV-XVII сторіччях наступив розквіт вишивальної "золотої" ери. При цьому осторонь в XVII-XVIII ст. стоять вишивки шовком у вигляді широких смуг, якими прикрашали скатертини, покривала, рушники. Виконувалися вони переважно зеленим, чорним, червоним кольором або в поєднанні зеленого і темно - вишневого з незначним додаванням золотої або срібної нитки.


З бурхливим розвитком торгівлі в XVI-XVII ст. на територію України потрапляє велика кількість вірменських, турецьких, персидських шовків, бархатів, парчі, східних килимів

Сл.7 Рослинні орнаменти стають більш рельєфними, монументальними, викликаючи асоціації з скульптурним декором в архітектурі. У золотому шитті разом з технікою "в прикріп" з'являється специфічна техніка, при якій металеві нитки накладаються на картонну підкладку і закріплюються через дірочки, проколені по контуру.


Сл.8 Та все ж найбільшого розквіту стиль бароко досяг у вишивці шовком, якою прикрашали одяг. У українських музеях зберігається значна кількість шовкових вишивок XVIII століття. У малюнках спостерігаються перев'язані бантами і стрічками різноманітні букети, кошики з квітами і овочами.

Сл.9 З кінця XVII століття в українській вишивці виникає цеховий рух: у 1658 році в Львові створюється вишивальний цех, багато монастирів повністю займаються тільки вишивкою і виконують складні великі замовлення. Вже в кінці XVIII - на початку XIX ст. у Україні існує величезна кількість поміщицьких майстерень, в яких кріпосні діви прикрашають вишивкою скатертини, подушки, одяг, гаманці, чохли на меблі.2.Санітарно-гігієнічні вимоги і правила безпечної роботи при
вишиванні.

Учні одержують картки-інструкції із санітарно-гігієнічними ви­могами і правилами безпечної праці при вишиванні, ознайомлюються з ними.Додаток 2.

Після виконання роботи учням пропонується тест.Додаток 3.

А тепер зробимо самоперевірку (слайд )3.Класифікація швів для вишивання (із практичним закріпленням).

Розповідь учителя.

Здавна кожна жінка в українській родині володіла майстерністю вишивки. В наш час в художньо-виробничих майстернях різних міст працюють майстри народної вишивки. Люди цієї професії називаються – вишивальницями. Вони оздоблюють предмети побуду та одягу: сорочки, рушники, скатерті, серветки, наволочки тощо. Талановиті майстри створюють вишивки високої художньої і технічної якості. В роботі вони використовують кращі вишивальні традиції нашого народу.

Мистецтво української народної вишивки формувалося протягом багатьох століть. До наших днів дійшли майже 100 технік (швів) ви­шивання.

Класифікація швів за способом вишивання

(слайд)

Розповідь учителя.

За способом виконання шви поділяються на вільні та лічильні.

Вільні техніки вишивання виконують за заздалегідь наміченими кон­турами узорів, а лічильні — точно рахуючи нитки тканини. Тому для виконання вільних швів можна використовувати будь-яку тканину, а для лічильних — тканину полотняного переплетення або спеці­альну тканину для вишивання (канву).

Заповніть таблицю.Визначте, до якої групи належать шви, які ви бачите на дошці.

(слайд)Скачати 104.78 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка