План-конспект із "Захисту Вітчизни" 11-клас №11.
Тема . Влаштування загороджень .
Мета :
ознайомити із загальною будовою , принципом дії та порядком встановлення протитанкових і протипіхотних мін , демаскуючими їх ознаки;
вивчити поняття протитанкові і протипіхотні міни та порядок їх встановлення ;
виховувати впевненість в ефективності мін у протидії противнику та потребу оволодівати знаннями й навичками застосування їх в бою .
Обладнання та матеріали: робочий зошит , підручник " Захист Вітчизни " , рисунок ( будова міни ), рисунки протипіхотних мін , рисунки встановлення мін .
Місце проведення : коридор і клас .
Час : 45 хв.
Хід уроку .
Організаційна частина ( 3 - хв. ).
Шикування особового складу ( двошеренговий стрій ).
Привітання та доповідь викладачу .
Перевірка готовності до заняття .
Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності ( 7 - хв. ).
Узагальнення знань , отриманих на минулому занятті .
- Назвати уразливі місця танку ?
- Чим озброєні механізовані відділення для боротьби з танками та броньованими машинами ?
(Учень - зачитує свій реферат на тему : " Боротьба з танками ").
Оголошення теми та навчально-виховної мети заняття .
Вивчення нового матеріалу ( 28 - хв. ).
(2 учень зачитує свій реферат на тему : " Влаштування загороджень").
1.Види загороджень .
У сучасному бою інженерні загородження будуть відігравати важливу роль у забезпечені бойових дій підрозділів . Вони встановлюються на місцевості з метою завдати противнику ураження , уповільнити його просування або не дати можливості йому провести маневр . За характером впливу на противника інженерні загородження бувають : мінно-вибухові , невибухові або комбінова-ні . Міни за своїм призначенням вони поділяються : протитанкові , протипіхотні , протидесантні , змішані .
Гронування
Невибухові загородження за призначенням поділяються на протитанкові й протипіхотні . До протитанкових належать : рови , ескарпи , контрескарпи , надовби , бар"єри , завали ; до протипіхотних - дротяні сітки , забори , дріт у накид . Дротяні сітки на високих кілках влаштовуються з трьох - п"яти рядів кілків , забитих у шаховому порядку і обнесених колючим дротом .
Дротяні мережі на низьких кілках ( *спотикач * ) улаштовуються з декількох рядів кілків , забитих у грунт у шаховому порядку й обплетених колючим дротом .
2 . Протитанкові міни .
Ці міни застосовуються для ураження танків та іншої бойової техніки . Вони бувають протигусеничні , що вибухають при безпосередньому наїзді на них танком , та протиднищеві , що вибухають під проекцією танка при спрацюванні спеціального вибухача , а також є протибортові міни . До протитанкових мін належать мінні серії ТМ - 62 .
Загальна будова .Міна має будову : корпус ( метал , дерево , пластмаса ) , заряд вибухової речовини , вибухач і проміжний детонатор ( див. рис. 1 ) .
Принцип дії .Коли танк наїжджає гусеницею на міну , її кришка розплющується та опускається разом із вибухачем до її упору в проміжний детонатор . Ударник вивільняється під дією пружини , розбиває запал , спричиняючи вибух міни . Про- титанкові міни уражають фугасною дією заряду та кумулятивним струменем .
3.Протипіхотні міни .
Ці міни застосовуються для ураження живої сили противника . Вони поділяються на фугасні ( ПМН ,ПМН -2 ) й осколкові (ОЗМ - 72 , МОН - 50 ). Осколочні , в свою чергу , поділяються на міни колового і направленого ураження.
Загальна будова .Міна має будову : корпус , заряд вибухової речовини та вибухач із запобіжним приладом .
Під час вибуху протипіхотні міни вражають фугасною дією або осколками . Фугасні міни ( див. рис. 2 ) вражають одну особу , осколкові ( див. рис. 3 ) - одночасно декількох осіб .
Сучасні протипіхотні фугасні міни ( * Монета * , * Пелюстка * ) мають крихітні розміри - 4 - 6 см. , при товщині не більше 1 см. Вага - від 8 до 11 г. Корпус міни виготовлено з м"якого пластику або синтетичної тканини , заряд - желеподібна вибухівка малої ваги до 9 г. Міни цього класу не мають вибухового пристрою . Їх розкидають на місцевості за допомогою засобів дистанційної установки . У вихідному положенні вони просякнуті флегматизованими речовинами ( фреоном тощо ) і при падінні на землю не вибухають . Через кілька хвилин після падіння на землю вони стають вибухонебезпечними : при незначному натисканні або переміщенні вони вибухають . Колір міни - такий , як і місцевість . Вони можуть тривалий час перебувати в бойовому стані .
4. Встановлення мін .
Протитанкові та протипіхотні міни встановлюють на шляху на шляху руху танків і піхоти противника . В обороні їх встановлюють перед переднім краєм , особливо для прикриття флангів та в глибині , а під час наступу - перед рубежем відбиття контратаки противника .
Протитанкові міни встановлюють на місцевості вручну , а також за допомогою мінних загороджувачів і вертольотів ,обладнаних спеціальним устаткуванням . Протипіхотні міни встановлюють тільки вручну .
Для встановлення міни вручну необхідно викопати лунку за її розмірами ,з тим розрахунком , щоб установлена міна трохи виступала над поверхнею грунту , викрутити вибухач , перевести вибухач у бойове положення та замаскувати міну . Протитанкові міни маскуються товщею грунту в 5 - 8 см. ( див. рис. 4,5,6,7,8 ), протипіхотні - 1 - 2 см. ( див. рис. 9,10 ). Знімати протипіхотні міни категорично забороняється , вони знищуються підривом заряду вибухової речовини або іншим способом . Демаскуючими ознаками мін є :невеликі бугорки над ними , не прибрана при їхній установці земля , зимою втоптаний сніг ,осадка грунту , забута укупорка від мін і вибухачів , забутий інструмент і прилад для мінування , сліди машин , людей , покажчики й огородження .
Узагальнення , систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
Які міни неможливо виявити , використовуючи міношукачі ?
Яким частинам танку можна завдати ураження за допомогою протитанкових мін ?
Чи можна протипіхотною міною вразити мотопіхотне відділення противника? Якою міною завдається ураження ?
Чому в протипіхотних і протитанкових мінах корпуси бувають з різних матеріалів?
За якими ознаками можна визначити установку міни?
Підбиття підсумків уроку .
Зробити загальну оцінку класу .
Відмітити кращих учнів на занятті .
Домашнє завдання .
Конспект , підручник "Захист Вітчизни "ст. 52 - 58 .
Додатки
Рис. № 1
Поділіться з Вашими друзьями: |