-
ЗАТВЕРДЖУЮ
|
Ректор Дніпропетровського
|
національного університету
залізничного транспорту імені
академіка В.Лазаряна
|
____________________О.М.Пшінько
|
“____”_______________2006
|
Ухвалено Вченою радою університету
|
Протокол № ______від
|
“_____”_____________2006р.
|
ПОЛОЖЕННЯ
ПРО НАУКОВО-ДОСЛІДНУ РОБОТУ СТУДЕНТІВ
у Дніпропетровському національному університеті залізничного транспорту імені академіка В.Лазаряна
I. Мета і задачі науково-дослідної роботи студентів.
1. Науково-дослідна робота студентів (далі НДРС) є одним із важливих засобів підвищення якості підготовки і професійного виховання фахівців з вищою освітою, здатних творчо застосовувати в практичній діяльності сучасні останні досягнення науково-технічного прогресу.
Залучення до науково-дослідної роботи студентів дозволяє також використовувати їх творчий і трудовий потенціал для вирішення актуальних задач економіки країни.
2. Основними завданнями науково-дослідної роботи студентів є :
-оволодіння студентами науковими методами пізнання, поглиблене і творче засвоєння програмного матеріалу;
-навчання методиці й засобам самостійного вирішення наукових і технічних задач, стилю й навичкам праці в наукових колективах , ознайомлення з методами організації їх роботи , сприяння успішному вирішенню актуальних наукових і технічних задач.
II Організація науково-дослідної роботи студентів.
3. Науково-дослідна робота студентів є продовженням і поглибленням навчального процесу і організовується безпосередньо на кафедрах, в науково-дослідній частині університету ( галузевих науково-дослідних лабораторіях, обчислювальному центрі, студентських бюро, тощо ).
Керівництво науково-дослідною роботою студентів здійснюють науково-педагогічні працівники університету, а також співробітники науково-дослідної частини університету.
4. Науково-дослідна робота студентів складається із науково-дослідної роботи, яка є складовою частиною навчального процесу і науково-дослідної роботи, що виконується в позаурочний час.
5. Науково-дослідна робота студентів, яка включається в навчальний процес , передбачає:
виконання завдань, лабораторних робіт, курсових і дипломних проектів (робіт), які містять в собі елементи наукових досліджень;
виконання конкретних нетипових завдань науково-дослідного характеру під час виробничої або навчальної практики;
вивчення теоретичних основ, методики, постановки, організації і виконання наукових досліджень, планування і організації наукового експерименту, обробки наукових даних.
6. Науково-дослідна робота студентів, яка виконується в позаурочний час, організується у формі:
робота в студентських наукових гуртках;
участь студентів у виконанні держбюджетної та госпдоговірної наукової тематики у наукових підрозділах університету, в роботах, які виконуються на контрактній основі, та в роботах передбачених індивідуальними планами науково-педагогічних працівників, які виконуються на кафедрах і в наукових підрозділах університету;
робота в студентських конструкторських, проектних, технологічних, науково-інформаційних, технічного перекладу, економічних і інших бюро (далі СКБ);
індивідуальна робота або робота у складі творчих колективів при виконанні наукових досліджень в рамках вітчизняних або міжнародних проектів, грантів тощо.
Студентські наукові гуртки можуть бути організовані при всіх кафедрах університету. В них студенти складають анотації та реферати з прочитаної вітчизняної і іноземної наукової та спеціальної літератури, набувають навички проведення експерименту і обробки одержаних результатів, проектують і виготовляють наочні приладдя, лабораторні установки, технічні засоби навчання, готують повідомлення і роблять доповіді на засіданнях гуртків, наукових семінарах кафедри, конференціях.
Студентів включають в число виконавців НДР, які виконуються кафедрами і галузевими науково-дослідними лабораторіями. Доручення студентам, залученим до виконання робіт, повинні передбачати елементи творчості.
Студентські бюро, які організуються в університеті, спрямовують свою діяльність на набуття студентами навиків колективної творчої і організаторської роботи, а також надають практичну допомогу кафедрам і лабораторіям університету, підприємствам, науковим організаціям у виконанні дослідницьких, проектно-конструкторських та інших робіт.
7. Тими, що беруть участь в науково-дослідній роботі, вважаються студенти, які виконують елементи самостійної наукової роботи в галузі суспільних, гуманітарних, природничих і технічних наук. Науково-дослідна робота студентів завершується обов’язковим подання звіту, повідомленням на засіданні гуртка чи на студентському науковому семінарі кафедри.
Науково-дослідні, проектно-конструкторські і творчовиконавчі роботи, що виконані студентами в позаурочний час і відповідають умовам навчальних програм, можуть бути зараховані в якості відповідних лабораторних робіт, курсових і дипломних проектів (робіт) і інших навчальних завдань.
8. Науково-дослідна робота студентів включається в загальні плани навчально-виховної і наукової роботи університету, факультету, кафедри.
Результати науково-дослідної роботи студентів висвітлюються в річному звіті університету, факультету, кафедри в розділі “Науково-дослідна робота студентів,” а також в університетських засобах масової інформації.
9. Загальне методичне керівництво науково-дослідною роботою студентів здійснюється Міністерством освіти і науки України через Науково-методичну раду.
10. Відповідальність за організацію науково-дослідної роботи студентів в університеті покладається на ректора та проректорів з навчальної і з наукової роботи університету, які очолюють Раду з НДРС (на факультеті- декан, на кафедрі- завідувач кафедри).
Із числа штатних викладачів кожної кафедри і штатних співробітників НДЧ призначаються відповідальні за науково-дослідну роботу студентів.
11. Студенти, які ведуть науково-дослідну роботу, можуть об’єднуватись у студентське наукове товариство (СНТ) на чолі з обраною цим товариством, Радою СНТ, яка безпосередньо керується Радою з НДРС. В окремих випадках функції Ради СНТ можуть покладатись на Раду молодих вчених.
12. З метою активізації науково-дослідної роботи студентів Міністерством освіти і науки України та Радою з НДРС проводяться олімпіади, конкурси наукових робіт, конференції, виставки і інше, порядок проведення яких визначається відповідними положеннями.
III. Матеріальне забезпечення науково-дослідної роботи студентів.
13. Студенти, що беруть участь у науково-дослідній роботі забезпечуються обладнанням, приладами і інструментами навчальних і наукових лабораторій, кафедр і наукових підрозділів університету за згодою керівників відповідних підрозділів.
14. Перевагу при прийомі на роботу в університет, мають студенти, які навчаються успішно. Оплата праці студентів на певних посадах в наукових підрозділах здійснюється згідно з чинним законодавством
Під час переддипломної практики студенти можуть бути прийняті на відповідні посади на повний робочий день.
15. Час, витрачений на керівництво науково-дослідною роботою студентів, враховується в індивідуальних планах науково-педагогічного складу кафедр, як час, що планується на навчально-методичну і наукову роботу.
IV. Заохочення студентів і керівників науково-дослідної роботи студентів.
16. Студенти-переможці Всеукраїнських, міських, вузівських конкурсів, олімпіад, конференцій, виставок і інше, активні учасники і організатори НДРС можуть відзначатися:
дипломами Міністерства освіти і науки України;
грамотами Міністерства освіти і науки України;
дипломами та грамотами Міністерства транспорту та зв’язку України, Укрзалізниці;
грамотами та дипломами університету;
грошовими преміями університету;
грошовими винагородами від підприємств, благодійних фондів, спонсорів тощо.
17. Студенти, що поєднують науково-дослідну роботу з успішним навчанням в університеті , можуть бути рекомендовані для установлення їм індивідуального графіка виконання навчального плану, а студенти-відмінники для представлення на іменні стипендії.
18. Студенти, які проявили здібності до науково-дослідної роботи і досягли успіхів (відзначені в конкурсах, олімпіадах тощо), мають переваги при вступі до аспірантури, продовженні освіти, стажуванні у провідних наукових центрах України та за кордоном.
V. Порядок введення в дію.
19. Це Положення вводиться в дію після схвалення Вченою Радою університету та затвердження ректором.
Положення може бути доповнено чи змінено наказом по університету.
Проект Положення Узгоджено:
вносить зав.відділом НДЧ НЗ Б.Є.Боднар
Л.Я.Зіненко НЗН С.В.Мямлін
НЗУ А.С.Распопов
НДЧ А.В.Краснюк
НЮ Н.П.Костюк
НА С.П.Мірошкіна
Поділіться з Вашими друзьями: |