Поняття про бази даних (БД). Системи управління базами даних (субд) та інформаційно-пошукові системи. Основні об’єкти бази даних. Поняття про фактографічні й документальні бази даних, ієрархічні, мережеві, реляційні моделі баз данихСкачати 19.12 Kb.
Дата конвертації20.11.2018
Розмір19.12 Kb.
#65794
ТипУрок
Урок №

Тема : Поняття про бази даних (БД). Системи управління базами даних (СУБД) та інформаційно-пошукові системи. Основні об’єкти бази даних. Поняття про фактографічні й документальні бази даних, ієрархічні, мережеві, реляційні моделі баз даних.

Мета: Дати загальні відомості про бази даних. Вивчити ієрархічну і мережеву моделі даних. Показати значущість матеріалу, його застосування в практичній діяльності. Показати різні форми організації даних у БД. Розвивати між предметні зв’язки, логічне мислення, пізнавальний інтерес. Виховувати в дітей сумлінне ставлення до роботи та поставлених завдань,

Тип уроку: урок подання нових знань.

Обладнання: ПК, електронна презентація

Хід уроку.

І. Організаційна частина. Перевірка присутніх, готовності до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Для чого потрібна База Даних? Наприклад, Вам потрібно у бібліотеці знайти книгу. Звичайно, що зручніше буде її знайти користуючись каталогом. Легко відшукати у газеті оголошення, що Вас цікавлять. Така легкість пошуку можлива завдяки тому, що дані у газеті, каталозі мають структуру, або, інакше кажучи, структуризовані. Структура даних – це сукупність правил та обмежень, які відображають зв’язки між окремими частинами даних. Всі книги описані однаково: автор, назва, видавництво, рік видання, тощо. Прикладами найпростіших БД є телефонний довідник, розклад руху потягів, список співробітників підприємства, різноманітні словники…

Надзвичайно важливо, що БД дає можливість швидкого пошуку та відбору інформації, а також створення звітів за заданою формою

III. Пояснення нового матеріалу з демонстрацією електронної презентації підготовленої вчителем.

База даних це розміщена на носіях велика кількість даних однакової структури з конкретної галузі. Наприклад БД може бути: телефонний довід­ник, каталог книг у бібліотеці, розклад руху транспорту, анкетні дані про співробітників фірми, облік випущеної продук­ції, матеріалів на складах тощо.

Бази даних використовуються в інформаційно-пошукових систе­мах, наприклад, електронних довідниках, картотеках, каталогах. В аеропорту або на залізничному вокзалі можна отримати на дисплеї інформацію про вільні місця, розклад руху літаків чи поїздів у потрібному напрямку. Сьогодні за допомогою комп'ютера можна зробити покупку, не виходячи з дому. Переглядаючи ілюстровану базу даних — електрон­ний каталог, можна вибрати продукти, одяг чи модель автомобіля й організувати через Internet відповідне замовлення, оплату і доставку.Дані у базі повинні бути повними, розумно організованими, зруч­ними у користуванні. Даних може бути дуже багато. їх регулярно по­трібно оновлювати. Тому їх зберігають у зовнішній пам'яті у файлах даних, з розширенням .mbd.

Системи керування базами даних (СКБД ) це програми призначені для створення баз даних і пошуку інформації в них. Сукупність СУБД та БД називається банком даних. На сучасному етапі найвідоміші наступні СУБД: реляційні -MS Access, Clipper, dBase, Oracle, Paradox; сіткові - Fox Base\ FoxPro; ієрархічні - IMS/VS.

Основні операції, які можна виконати за допомогою СКБД:

 1. створити новий файл бази даних у вигляді таблиці;

 2. створити структуру таблиці (тобто структуру запису);

 3. увести дані в таблицю;

 4. зберегти таблицю на диску;

 5. у разі потреби модифікувати (змінити) структуру;

 6. доповнити базу даних записами;

 7. вилучити зайві записи;

 8. впорядкувати записи за зростанням чи спаданням значень у деякому полі;

 9. відшукати записи, що задовольняють деякому критерію за допо­могою фільтра чи звернувшись до бази даних із запитом;

 1. виконати обчислення;

 2. подати потрібні дані у вигляді форми чи звіту.

У фактографічних БД фіксуються дані про події, явища, процеси, і їх характеристики.

У документальних БД зберігається інформація про стан деякої предметної області.

За способом встановлення зв'язків між даними розрізняють реляційні, ієрархічні та мережні БД.

Ієрархічна БД має деревоподібну структуру, де можливі лише одно­сторонні зв'язки від старших вершин до молодших. Це прискорює дос­туп до необхідної інформації, але лише в тому випадку, коли всі мож­ливі запити відображені в структурі дерева. Ніякі інші запити на одер­жання інформації не будуть задоволені. Вказаний недолік знято в мережній БД, у якій елемент може мати довільні зв’язки з будь-якими іншими ("всіх зі всіма") . Використання ієрархічної та мережевої БД прискорює доступ до інформації в БД. Однак, оскільки кожний елемент даних повинен містити посилання на деякі інші елементи, то потрібні значні ресурси оперативної та дискової пам'яті ЕОМ.

Найбільш розповсюджена реляційна БД орієнтована на організацію даних у вигляді двовимірних таблиць (відношень) і є най­простішою та найбільш звичною формою подання даних. Перевагою реляційної БД є простота інструментальних засобів її підтримки, недоліком - жорсткість її структури даних (неможливо, наприклад, задати рядки таблиці довільної довжини) та залежність швидкості її роботи від розмірів БД. Для багатьох операцій, визначених у такій БД, може виявитись необхідним перегляд всієї бази.

Рядки таблиці називаються записами, а стовпці — полями.

Приклад БД «Шкільні друзі»

Поля: №п/п, ПІП, Адреса, Телефон

Запис (рядок) – дані про одну людину. Записи можна дописувати, міняти, вилучати. Якщо записів багато, то такою БД користуватися незручно. Тоді її подають у вигляді декількох повязаних таблиць.

IV. Закріплення нового матеріалу. Отже, з’ясуємо: Що Ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці?


 1. Що таке бази даних?

 2. Назвіть основні можливості БД.?

2. Що таке СУБД?

3.Наведіть приклад реляційної моделі?4.Чим відрізняється мережна модель від ієрархічної?

V. Домашнє завдання: Вивчити за конспектом.
Скачати 19.12 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка