Правила техніки безпеки під час роботи з електричними приладами і пристроями; правила безпеки під час грози; надання першої медичної допомоги. РозвиватиСкачати 138.11 Kb.
Дата конвертації16.03.2017
Розмір138.11 Kb.
#12456
ТипПравила
Тема . БЕЗПЕКА ЛЮДИНИ ПІД ЧАС РОБОТИ З ЕЛЕКТРИЧНИМИ ПРИЛАДАМИ

Струм електричний – чарівний він гном,

З ним ми стикаємось знову і знов.

Струм електричний на службі повсюди,

Вдячні за це йому всі наші люди.
Мета: узагальнити знання про значення електричного струму в житті людини; повторити: правила техніки безпеки під час роботи з електричними приладами і пристроями; правила безпеки під час грози; надання першої медичної допомоги.

Розвивати кругозір учнів щодо дії електричного струму на людину, розвивати спостережливість, увагу. Виховувати в учнів розуміння необхідності дотримання правил безпеки під час користування електроприладами та бажання берегти своє здоров’я і життя.

Формувати відчуття відповідальності за власне життя і життя інших людей.

Тип уроку: урок – конференція

І Організація уроку: 1. Об‘єднання учнів у червоний і синій сектори, обирання секретаря, заповнення таблиці оцінювання.

ІІ. Повідомлення теми уроку.

ІІ. Мотивація.

Вправа «Мозковий штурм». 1. Які прилади є у вас вдома?

Світло наповнює завжди наш дім,

Тепло і затишно жити у нім.

Пральна машина є в нас у квартирі,

Фен, телевізор живуть з нами в мирі.

Ходить тролейбус на струмі й трамвай,

Хліб він пече і смачний коровай

2. Що необхідно для їх роботи? Без чого вони не зможуть працювати?

3. Як одним словом назвати всі ці прилади?

4. Починаючи виконувати лабораторну роботу, ми весь час повторювали правила ТБ при роботі з електричним обладнанням. Зараз ми їх пригадаємо.

(Повторення правил ТБ). 1. Чи допустимо при складанні електричного кола перетин проводів?

 2. Як вмикаються в електричне коло електровимірювальні прилади амперметр і вольтметр?

 3. Джерело струму в коло вмикати слід в першу чи в останню чергу?

 4. Чи можна вмикати коло без дозволу вчителя?

 5. Чи можна здійснювати перевмикання у колі не вимкнувши вимикача?

 6. Що треба в першу чергу зробити після закінчення роботи?

Сьогодні на уроці ми спробуємо з‘ясувати: Чи безпечний для людини електричний струм? Які наслідки дії електричного струму на здоров‘я людини? Як захиститися від ураження струмом? Як допомогти іншим?

ІІ. Засвоєння нових знань. (повідомлення учнів, які вони готували за здалегідь, використовуючи підручник, додаткову літературу, Інтернет у супроводі електронною презентацією).

 1. Коротке замикання (за матеріалом підручника)

 2. Запобіжники (за матеріалом підручника)

3. Дія електричного струму на людину. Тіло людини є хорошим

провідником електричного струму. За законом Ома сила струму, що проходить через тіло людини, залежить від напруги і опору. Ми користуємося змінним струмом напругою 220 В. Дія електричного струму на різних людей різна так, як різний опір тіла. Наприклад, суха шкіра має великий опір - 105 Ом, а волога – 1500 Ом. Обчислимо максимальне значення сили струму під час контакту з побутовою електромережею. (робота в групах)

І = 220 В / 100000 Ом = 2,2 мАІ = 220 В / 1500 Ом = 140 мА

Найчутливішими до електричного струму є мозок, грудні м‘язи, нервові центри, які контролюють дихання та роботу серця. (Презентація таблиці «Деякі характеристики дії електричного струму на дорослу людину»).

 1. Перша допомога, якщо вразило електричним струмом. Під час ураження електричним струмом повинні бути прийняті екстрені заходи – тоді життя людини може бути збереженим. По-перше, необхідно звільнити людину від подальшої дії електричного струму. Для цього слід користуватися сухою палицею, дошкою або любим сухим ізолятором. Не можна користуватися металевими або мокрими предметами. Для власної безпеки треба надіти гумове взуття, стати на суху дошку, ізолюючу підстилку, надіти гумові рукавички.

Потерпулому слід дати понюхати нашатирний спирт, розстебнути пояс та одяг, розтерти і зігріти тіло.

Якщо потерпілий не подає ознак життя, необхідно зробити штучне дихання і непрямий масаж серця. (Повторюють як правильно зробити масаж серця і штучне дихання)

5. Правила поводження з електричними приладами.

Щоб уникнути багатьох неприємностей, тобі достатньо завжди пам’ятати та дотримуватись правил поводження з електричними приладами:

1. Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електросамовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно включати в електромережу справними.

2. Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.

3. Якщо щось потрапило до телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, які працюють, треба в першу чергу їх вимкнути. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.

4. Переважна кількість побутових електроприладів є переносними, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції. Також буває, що електричний дріт обірвався чи оголився. У таких випадках ні в якому разі не торкайся оголених місць, бо це може призвести до травми.

5. Не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електроприлади.

6. Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом.

7. Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі.

8. Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.

9. Не можна підвішувати речі на кабелі.

10. Не можна бавитись із штепсельними розетками – це загрожує твоєму життю.

11. Коли ідеш з дому – всі електроприлади мають бути вимкнені.

12. Використання електричних приладів не за призначенням або невміле користування ними, може призвести до пожежі!

6. Що робити, якщо електричне обладнання загорілося

1. Вимкнути електрорубильник. (А ти знаєш, де знаходиться електрорубильник твого помешкання? Якщо ні, тоді негайно попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!)

2. Якщо знеструмити електромережу неможливо, то слід пам’ятати: не можна застосовувати для гасіння воду та пінні вогнегасники, можна лише порошкові;

3. Терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу.

4. Якщо електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою:

 • обмотай руку сухою ганчіркою,

 • висмикни вилку з розетки;

 • накрий палаючий предмет ковдрою;

 • повідом дорослих про пожежу.


Йде гроза з-за верхогір‘я…

Справді, тільки примічай:

Чорних птиць імлисте пір‘я

Затемнило небокрай.

Прокотився грім з розгоном,

Грають блискавок шаблі.

Пахне морем і озоном

Від притихлої землі.
7. Утворення блискавок. Блискавковідвод.

Багаторічними дослідженнями встановлено, що під час руху повітря за рахунок конвекції повітряні потоки і хмари в результаті зіткнень електризуються. При цьому одна частина хмари електризується позитивно,а інша – негативно.

Напруга між двома хмарами, а також між хмарою і Землею досягає десятків мільйонів вольтів. В результаті між хмарами, або між хмарою і Землею виникає гігантська іскра – блискавка. Довжина блискавки досягає кількох кілометрів, а діаметр її каналу становить до 6м. Сила струму в каналі сягає від 1-2 до 200 кА. Однак тривалість розряду мала – тисячні частки секунди.

На поверхні Землі під дією електричного поля грозової хмари накопичуються заряди, за знаком протилежні заряду хмари. Особливо щільно такі заряди розташовані на гострих частинах предметів. У результаті електричне поле біля вістря виявляється настільки сильним, що заряд стікає із загостреного предмета, йонізуючи навколишнє повітря.

Перед грозою або під час грози біля гострих виступів предметів іноді можна спостерігати слабке фіолетове світіння у вигляді корони, що охоплює вістря. причиною цього явища є самостійний газовий розрядом який називається коронним.

На виникненyі коронного розряду ґрунтується дія блискавковідводу. Блискавковідвід являє собою загострений металевий стрижень, з'єднаний товстим провідником із металевим предметом.

Грозова хмара власним електричним полем наводить у блискавковідводі електричний заряд, протилежний за знаком заряду хмари. Цей заряд створює поряд з вістрям блискавковідводу сильне електричне поле, у якому починається «тихий» коронний розряд, який забирає на себе енергію взаємодії наведеного хмарою електричного заряду, чим зменшує ймовірність розвитку блискавки.

Стрижень установлюють вище за найвищу точку будинку, який захищають, а металевий предмет закопують глибоко в землю (на рівні ґрунтових вод). Під час грози на кінці блискавковідводу виникає коронний розряд. У результаті заряд не накопичується на будинку, а стікає з вістря блискавковідводу. Розміри території,захищеної блискавковідводом на поверхні Землі,визначаються висотою блискавковідводу.
Блискавка – це не лише красиве явище, але і небезпечне.


 1. Життя серед блискавок.

Підраховано, що в атмосфері земної кулі щосекунди проскакує близько 100 блискавок, а кожна двадцята з них ударяє в землю, завдаючи чималої шкоди. Удар блискавки може викликати лісові пожежі, вивести з ладу лінії електропередач і навіть призвести до загибелі людей.

Щоб не стати жертвою удару блискавки, слід пам'ятати, що блискавка частіше вдаряє у відносно високі предмети, тому слід дотримуватися таких правил. • Опинившись під час грози у полі, не можна бігти ним, щоб не підноситися над місцевістю, не варто лягати на землю: під час близького розряду блискавки між головою і ногами може виникнути смертельна різниця потенціалів. Оскільки стояти теж небезпечно, треба присісти так, щоб голова була як найближче до землі, а площа контакту із землею – мінімальна.

 • Під час грози у лісі не можна ховатися під високими деревами, а в полі — під поодиноким деревом, копицею сіна тощо, навіть якщо вони здаються дуже надійними прихистками.

 • Під час грози не можна купатись у відкритих водоймах, а перебуваючи високо в горах, краще ховатися в печері або під глибоким уступом.

 • Якщо одяг і тіло намокнуть від доща, то основна частина розрядного струму може пройти по шару води на поверхні шкіри, не потрапляючи в середину. Тому захист від аологи під парасолькою може підсилити небезпеку. Парасолю слід скласти і відкласти у бік.

 • Під час грози не можна запускати повітряного змія: мокра мотузка стає провідником електрики й блискавка може вдарити в змія. При цьому заряди пройдуть через руку й тіло людини в землю.


ІІІ. Закріплення нового матеріалу.

 1. Практикум. Учні об‘єднуються в дві команди. На обговорення надається 30с.

  • Чому в разі виникнення пожежі в електроустановках його не можна гасити водою або звичайним вогнегасником? Чим слід гасити? (Вода і струмінь від звичайного вогнегасника є провідниками і можуть знову замкнути коло, а отже відновити причину пожежі. Слід гасити або сухим піском або піскоструйним вогнегасником)

  • Чому пташки без найменшої шкоди для себе можуть сідати на проводи лінії електропередач? (Струм в паралельних гілках обернено пропорційний опорам цих гілок. Оскільки опір тіла пташки в багато разів більший, ніж опір товстої короткої ділянки дроту, то крізь тіло пташки пройде незначний струм, що їй не зашкодить)

  • В США застосовують страту злочинців на електричному стільці. Бували випадки, коли сильний струм не давав очікуваного результату і людина буквально починала горіти ще до того як наставала смерть. Поясніть це явище. (Сила струму залежить від опору тіла людини, сухості, загрубілості, а також в який момент серцевого циклу діяв електричний удар на серце: скорочення, розширення чи пауза)

 2. Тестування.

   1. Який вид транспорту є електричним: автомобіль, метро, таксі, трамвай.

   2. Коротке замикання – це з‘єднання кінців ділянки кола провідником з великим опором; з‘єднання кінців ділянки кола провідником з малим опором; розз‘єднання кінців ділянки кола.

   3. При короткому замиканні сила стуму в колі зменшується, збільшується, не змінюється.

   4. Призначення запобіжників: ввімкнути коло, вимкнути коло, зменшити струм, збільшити опір.

   5. При якому значенні сили струму під час ураження настає смерть: 1мА, 5 мА, 20 мА, 50 мА?

   6. Опинившись під час грози у полі, треба: швиденько тікати, лягти на землю і перечекати, стояти і не ворушитися, присісти як найближче до землі.

   7. Під час грози краще: скористатися парасолькою, закрити її і відкинути подалі, розкрити і положити поряд.

   8. У випадку пожежі, що спричинив електричний прилад треба: тікати, полити полум‘я водою, не вимикаючи струм засипати прилад піском, при можливості вимкнути, накрити сухим простирадлом.

   9. Пожежників слід викликати за номером: 01, 102, 101, 03, 103, 104

ІV. Підведення підсумків уроку, виставлення оцінок.

Додаток

Таблиця оцінювання

ПІ учня

Виступ

Практикум

(3 бала)


Тести

(3 бала)


Оцінка

Самостійність у підборі матеріалу

(1 бал)


Цікавість матеріалу

(2 бала)


Розповідь

(3 бала)Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 138.11 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:
База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка