Пригоди тома сойєра



Скачати 97.81 Kb.
Дата конвертації19.11.2018
Розмір97.81 Kb.
#65080
БЕШКЕТНИКИ, ЯКИХ ЗНАЮТЬ У ВСЬОМУ СВІТІ. ОБРАЗИ ТОМА СОЙЄРА І ГЕКЛЬБЕРРІ ФІННА У ТВОРІ МАРКА ТВЕНА "ПРИГОДИ ТОМА СОЙЄРА".
Мета уроку: розкрити образи Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, показати роль дружби в житті цих героїв; розвивати логічне мислення школярів, уміння давати характеристику і зіставляти образи; показати значення дитинства в житті людини;

виховувати кращі моральні якості.

Епіграф. Зберегти своє дитинство - значить залишитися безсмертними.

Михайло Пришвін.

Єдиний спосіб мати друга це бути другом.

Англійське прислів"я.


ХІД УРОКУ

І. Оголошення теми і мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Записати у зошиті події в тій послідовності, в якій вони зображені у творі.



  • Том у суді.

  • Том фарбує паркан.

  • Покарання Тома тіткою Поллі.

  • Загибель індіанця Джо.

  • На цвинтарі.

  • На острові.

  • Отримання Томом нагороди в недільній школі.

  • У печері.

  • Поєдинок Тома і Гарпера.

  • Поцілунок Беккі Тетчер.

2. Ігрова ситуація.

Розгадування кросворда.

По горизонталі:

1. Прізвище вдови, яка піклувалася про Тома. ( Дуглас).

2. Назва вихідного костюма для Тома. ( Другий).

3. Кличка кота тітки Поллі. ( Пітер).

По вертикалі:

4. Ім"я зразкового хлопця. ( Віллі).

5. Двоюрідний брат Тома. ( Сід).

6. Прізвище шкільного товариша Тома. ( Гарпер).

ІІІ. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.

1. Евристична бесіда.



  • Поясніть, як ви розумієте епіграфи до уроку.

  • Чи можна ці слова віднести до головних героїв твору? Чому?

  • Як ви гадаєте, чому ці бешкетники стали улюбленими героями багатьох поколінь читачів усього світу?

  • Як ви ставитеся до цих персонажів.

2. Зустріч з автором.

Слово учителя. Отже, ми вияснили, що всі ви любите Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна. І вам, напевно, цікаво дізнатися, звідки ж Марк Твен взяв ці образи: чи це витвір його фантазії, чи, можливо, прототипом їм служили реальні люди. Про це нам повідає сам автор.

Марк Твен. Добрий день, дорогі діти! Мені дуже приємно, що всі ви прочитали мій твір і полюбили моїх героїв. А тепер послухайте, як я творив свій шедевр.

Я розповів у "Томі Сойєрі" про свої власні власні витівки. Я був бешкетником і завдавав своїй матері чимало турбот. Насправді існував безлюдний острів на Міссісіпі, куди хлопчаки втікали, щоб сховатися від "цивілізації" дорослих. Під іменем тітки Поллі я зобразив свою матір, а під іменем Беккі - одну із своїх подруг, з якою одного разу заблукав у страшних лабіринтах печери поблизу Ганнібала і ледве не загинув. А свою дружбу з маленькимволоцюгою Томом Бленкеншипом згодом увіковічнив ім"ям Гекльберрі Фінн.

Обов"язком дітей нашого містечка було відвідування недільної школи при храмі, де ми слухали проповіді, співали гімни, вчили напам"ять євангельські тексти. Для мене це було справжньою мукою. Якось у недільній школі я та мій приятель Уілл Боуен розпочали гру в карти. Священик ледь не зловив нас за цим заняттям, і ми, щоб уникнути покарання, заховали колоду у вилоги

стихаря, що висів на стіні. Як ви собі вже уявляєте, коли священик одягав стихар і почав благословляти паству, на голови парафіян посипалися королі та валети.

То був справжній конфуз!


  • Спочатку я думав, що пишу щось на зразок автобіографії. Та раптом мій задум змінився, він став розвиватися дещо інакше. Книга піднесла мені сюрприз! Я перестав розуміти і контролювати власний задум! Так з"явилася сцена на кладовищі із вбивством, тобто в моїй книзі з"явилися детективні елементи, з інтригами, з благородними вчинками, з боротьбою між правдою і страхом. І от мені цікаво послухати, як сприймаєте моїх героїв ви?

3. Інтерактивні вправи.

Робота в групах.

Робота над характеристикою Тома Сойєра.

Бесіда по запитаннях.


  • Що вам відомо про батьків Тома? ( Він сирота, його виховує тітка Поллі).

  • Схарактеризуйте його взаємини з тіткою. ( У них дуже складні відносини. Тітка Поллі любила Тома, але на неї дуже вплинула тогочасна мораль, яка визнавала тільки покарання і різні заборони).

  • Які риси характеру виявляють у героя? Зробіть висновки, проаналізувавши такі ситуації:

1- пригода на цвинтарі;

2- взяв на себе провину Беккі;

3- поведінка у печері;

4- "хвороба" Тома;

5- Том - Чорний Месник іспанський морів;


  • Чому діти вважають його своїм ватажком? ( Бо він прекрасний організатор, надійний друг, шляхетний і благородний.

Робота над схемою.

  • Вказати ситуації, в яких проявляються ці риси риси характеру Тома Сойєра.

4. Робота над характеристикою Гека Фінна.

Бесіда по запитаннях.


  • Яким постає перед читачем Гек Фінн? ( Його називають відщепенцем; дорослі ненавидять його, а діти заздрять).

  • Що відомо про його батьків? ( Він був сином відомого у містечку пияка, не мав власного притулку).

  • Як ви думаєте, чому саме Гек став найкращим другом Тома? ( Він був чесний, порядний, надійний і сміливий).

Робота над схемою.

5. Фізкультхвилинка.

Часу гаяти не варто,

Руки кладемо на парти.

Сонце, діти, вже високо,

Всі вдихаємо глибоко.

Руки разом опускаєм

І глибоко видихаєм.

В другій праві для дітей

Руки ставим до плечей.

Руки вгору почергово,

Вправу робимо чудово.

Чітко руки піднімаєм,

Пальці вгорі розтискаєм.

Руки вже за головою,
Тож дивись перед собою.

Виправляємо хребет,

Лікті зводимо вперед.

Мов метелики, злітаєм,

Крильця зводим - розправляєм.

Тепер на поясі руки тримати,

Будемо вставати та присідати:

Встати - присісти, встати - присісти.

Як перед грою всі футболісти.

6. Порівняльна характеристика Тома і Гекльберрі.

План учні записують у зошит.

І. Том Сойєр і Гекльберрі Фінн - улюблені герої письменника.

ІІ. Вчинки героїв як вияв їхнього характеру.

1. Сімейний стан героїв.

2. Матеріальний достаток Тома і Гека.

3. Риси вдачі хлопців.

4. Ставлення до життя.

5. Вірність дружбі.

6. Ставлення до них інших персонажів ( дорослих і дітей).

ІІІ. Моє ставлення до героїв Марка Твена.

Усні відповіді за поданим планом.

ІУ. Систематизація і закріплення матеріалу.

1. Бесіда.


  • Справжнє ім"я і прізвище Марка Твена.

  • Вислів із Святого Письма, що його любила повторювати тітонька Поллі.

  • Перше "кохання" Тома.

  • Що подарували Томові у недільній школі?

  • У якому містечку пройшло дитинство Марка Твена?

  • Де ночував Гек, коли втік від вдови Дуглас?

  • Хто мав прізвисько Кривава Рука?

  • У якому містечку відбуваються події, описані Твеном у повісті "Пригоди Тома Сойєра"?

  • Від кого тікали Том і Беккі у печері?

  • У кого грали Том, Гек і Джо на острові?

2. Порівняйте, як тема дитинства висвітлюється у Марка Твена і українських письменників.

Учні пригадують твори українських авторів про дітей і порівнюють їх.

Українські автори більше уваги приділяють показу соціальних проблем, намагаючись привернути увагу читача до болючих проблем дійсності. Вони нічого не прикрашають, показують сумні картини життя дітей з трагічним кінцем. Читач повинен зрозуміти, що трагічна доля дітей є наслідком хворобливого стану суспільства, де панують бідність, жорстокість, несправедливість. Що ж це за країна, в якій немає дитинства?- ось питання яке хвилює українських письменників. У той час як Марк Твен показує витівли, пустощі, веселе життя дітей, хоц і теж з незаможних родин.

У. Оцінювання і мотивація оцінок.

УІ. Інтерактивний прийом "Свої приклади".

Домашнє завдання. Задає Марк Твен.



Марк Твен.

У мене були різні плани щодо завершення історії своїх улюблених героїв. Декілька раз я брався за цю роботу. Невеличка повість "Том і Гек серед індіанців". що друкувалася у декількох номерах журналу для підлітків, залишилася незавершеною. Зрештою, вийшла просто пригодницька історія, а мій Гек мріяв про втечу на "індіанську" територіюне за пригодами, а щоб зберегти свою внутрішню свободу.

Нові повісті "Том Сойєр" за кордоном", "Том Сойєр - детектив" теж не мали такого успіху, як перший твір про Тома-бешкетника, Тома-фантазера, Тома-лірика, Тома-лицаря.

Мої наступні книги про Тома Сойєра були не дуже вдалим повторенням. Усі мої спроби дати відповідь на те. якими стануть мої герої, так і залишилися незавершеними. Я думав так: "Гек повертається додому Бог знає звідки. Йому шістдесят років, він несповна розуму. Вважає. що він іще хлопчисько, шукає у натовпі Тома, Беккі та інших. Із мандрів по світу повертається Том, знаходить Гека. Згадують минуле, діляться враженнями.



От я й прошу вас, допоможіть мені завершити розповідь про Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна. Складіть вдома усну розповідь "Яким я бачу продовження твору Марка Твена".








Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс

Скачати 97.81 Kb.

Поділіться з Вашими друзьями:




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2022
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка