«ПОГОДЖЕНО»
Рішенням рецензійної комісії
Деснянського РЦПП
Від «____» ___________ 20____р.
Протокол № ______________
Директор __________/Гулєвич Т.М./
|
«ЗАТВЕРДЖЕНО»
Рішення експертної комісії
НМ Центру практичної психології
і соціальної роботи ІППО
КМПУ імені Б.Д. Грінченка
від « 01» квітня 2010 р.
Протокол №
Голова експертної комісії
______________________
Реєстраційний № 11/1410 ЕКР
Затверджено на 5 років
|
РОЗВИВАЛЬНА ПРОГРАМА
«Розвиток уваги»
Автор-упорядник
практичний психолог I категорії
спеціалізованої середньої
загальноосвітньої школи №277
Деснянського району м. Києва
Соловйова Надія Владиславівна
Київ-2010
РОЗВИВАЛЬНА ПРОГРАМА
для дітей початкової школи
«Розвиток уваги»
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
Структура програми
Програма розвивальних занять для учнів 2-3-х класів має за мету розвиток уваги та уважності учнів початкової школи. Курс передбачає розвиток об’єму уваги, стійкості та концентрації, розподілу та переключення, розвиток спостережливості та вміння розуміти почуте і використовувати отриманий досвід у навчальній діяльності та життєвих ситуаціях.
Мета курсу: за допомогою раціональних прийомів навчання сформувати в учнів здібності до управління увагою: концентрації, стійкості, переключення, розподілу, спостережливості, розумінню почутого для подальшого саморозвитку, самонавчання, самовиховання.
Реалізація програми здійснюється через навчально-практичні заняття розвитку уваги та її властивостей.
Вікова група – учні 2-3-х класів
Тривалість заняття – 45 - 60 хвилин
Програма розвивальних занять для учнів 2-х класів
Програма для 2 класу розрахована на 36 годин і складається із 5-ти розділів:
Розвивиток об’єму уваги.
Мета: розвивати об’єм уваги учнів.
Розвивиток концентрації та стійкості уваги.
Мета: розвивати та тренуавати концентрацію та стійкість уваги учнів.
Розвиток переключення уваги.
Мета: розвивати та тренувати переключення уваги.
4. Розвиток розподілу уваги.
Мета: розвивати та тренувати розподіл уваги.
5. Розвиток спостережливості.
Мета: розвивати та тренувати спостережливість
2 клас
№
|
Тема
|
Кількість
годин
|
1.
|
Вступ. Знайомство з учнями.
|
1
|
2.
|
Розділ І. Розвиток об’єму уваги.
|
3
|
3.
|
Розділ ІІ. Розвивиток концентрації та стійкості уваги.
|
6
|
4.
|
Розділ ІІІ. Розвиток переключення уваги
|
6
|
5.
|
Розділ IV. Розвиток розподілу уваги
|
8
|
6.
|
Розділ V. Розвиток спостережливості
|
7
|
7.
|
Слухати-чути
|
2
|
8.
|
Повторення матеріалу
|
1
|
9.
|
Діагностичне заняття.
|
1
|
10.
|
Підсумкове заняття.
|
1
|
|
|
Всього:
36
|
На кінець навчального року учні набувають таких знань, умінь і навичок:
Знання про властивості уваги: об’єм, концентрацію, стійкість, переключення, розподіл, спостережливість;
уявлення про власні індивідуальні особливості розвитку процесів уваги;
розуміють важливість розвитку уваги для успішного навчання у школі та у повсякденному житті;
знають елементарні прийоми розвитку уваги та вміють їх використовувати.
Заняття з п рограми «Розвиток уваги »
2 клас
ЗАНЯТТЯ №1
Тема 1. Вступ. Знайомство з учнями.
Мета: знайомство з групою, створення сприятливої атмосфери в групі, первинна діагностика уваги
ХІД ЗАНЯТТЯ
1.Вправа «Самопрезентація»
Мета: Встановити психологічний контакт з групою.
Інструкція: «Діти, сідайте у коло. Я вам пропоную по черзі (по колу) повідомляти іншим членам групи таку інформацію:
ім'я;
основне захоплення.
Почнемо з мене: «Мене звати... я захоплююсь...»
2. Вправа “Коректурна проба” (Малюнок 1)
Мета: розвивати стійкість та переключення уваги.
Інструкція: «Діти, ви отримаєте бланк із зображенням знайомих об'єктів трьох типів (листочок, метелик, квітка), розміщених по 16 штук у кожному рядку.
Ви маєте:
викреслити олівцем усі квіточки у 2 рядках (малюнок 1а);
підкреслити всіх метеликів та викреслити всі листочки у 2 рядках (малюнок 16)».
Малюнок 1а
Малюнок 1б
Малюнок 2. « Діти, зараз ви отримаєте бланк із зображенням символічних об'єктів шести типів (трикутник, прямокутник, квадрат, прапорець, коло, зірочка, півколо) по 10 штук у кожному рядку (Додаток 1).
Ви маєте:
назвати зображення фігури, викреслити всі прапорці (1 ряд);
викреслити всі кола (2 ряди);
викреслити всі прапорці та підкреслити квадрати (2 ряди);
викреслити всі квадратики синім кольором, а кола закреслити червоним (2 ряди);
усі прямокутники викреслити, а зірочки підкреслити (2 ряди);
усі зірочки викреслити, а прапорці підкреслити (2 ряди);
підкреслити трикутники, прямокутники, а кола викреслити у всіх рядах, які залишились.
3. Гра “Розминка”
Мета: зняти внутрішню напругу учнів, зберігаючи розвивальний компонент.
Правила гри: ведучий вимовляє слово, а дитина, зрозумів до якої групи воно відноситься, «відповідає» відповідними рухом. Груп всього п’ять:
I - слова, які мають колеса;
II - слова, які «ходять» по землі;
- слова, у яких «є» крила;
- слова, якими можна «пригостити» подругу або товариша;
V - слова, які можна «купити» в магазині.
Рухи наступні: (мал. 3)
Група I: руки, зігнуті в локтях, кисті сжаті в кулачки, кругові рухи рук перед собою;
Група II: тупотімо ніжками.
Група III: махаємо руками («крилами»).
Група IV: плескаємо в долоні.
Група V: згинаємо тулуб в посниці, нахиляємося вправо, вліво.
Малюнок 3
Слова для гри:
Група I
Машина
Велосипед
Автобус
Грузовик
Поїзд
Коляска
Трамвай
и т. і.
| |